Історія одного ДП,  або Чи «доводить до ручки» Мінагрополітики Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу?
Історія одного ДП, або Чи «доводить до ручки» Мінагрополітики Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу?

Працівники ДП «Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу» заявляють про умисне перешкоджання їхній роботі керівництвом Мінагрополітики і навіть побоюються штучної «смерті» підприємства. Вони звернулися до редакції AgroPolit.com із проханням допомогти розібратися у ситуації. Причина такого нездорового інтересу до ДП, на думку людей, — земельний банк у 20 тис. га. Негаразди на підприємстві розпочалися після арешту 21 вересня 2017 року СБУ та Генеральною прокуратурою генерального директора ДП і двох його заступників. Підстава затримання — отримання ними хабара в розмірі $10 тис. Відтоді, твердять люди, підприємство до початку листопада працювало без керівництва,  у нього наростали борги  й усі фінансові операції (виплата боргів, оплата за надані послуги, виплата заробітних плат тощо) фактично призупинилися. Працівники кілька разів зверталися до держсекретаря Мінагрополітики Владислава Андронова, який опікується цим підприємством, із проханням призначити керівника, але відповіді та допомоги так і не дочекалися. Лише після втручання нашого видання і направлення запитів у Мінагрополітики керівника таки призначили, але працівники Центру вважають, що він не зацікавлений у розвитку ДП, яке намагаються штучно увігнати в борги чи приватизувати, аби віддати його активи чи землю в оренду людям з оточення державного секретаря Міністерства аграрної політики та продовольства Владислава Андронова.

Затримання керівництва

21 вересня 2017 року Служба Безпеки України та Генеральна прокуратура затримали трьох очільників ДП «Центр сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу» — генерального директора Карпляка Романа Григоровича та його заступників: Гавловського Дмитра Олександровича й Чубенка Андрія Андрійовича.  Причина — отримання очільниками ДП хабара у розмірі $10 тис. Як розповіли AgroPolit.com головний інженер «Центру» Ярослав Мукан, головний агроном Юрій Стефановський і голова профспілки ДП Володимир Нечипоренко, суд звільнив усіх затриманих керівників із займаних посад на час слідства. Генеральна прокуратура України 15 вересня 2017 року відкрила кримінальне провадження (№42017000000002947) щодо зазначених осіб  та обвинувачує Карпляка Р.Г. у скоєнні злочину за ч.4 ст.368 КК України — прийняття неправомірної вигоди службовою особою. 23 вересня Печерський районний суд відсторонив генерального директора Карпляка Р.Г. (рішення №757/55704/17—к). 28 вересня слідчий суддя виніс аналогічну ухвалу щодо заступників Гавловського Д.О та Чубенка А.А. (№757/56904/17—к). Таким чином, ДП залишилося без керівника, тобто, без особи з правом першого підпису. 

Нагадаємо, що Карпляка призначили на посаду гендиректора у серпні цього року. Одночасно з Карплюком заступником призначили Гавловського. До того ж саме Андронов у серпні цього року приймав рішення про призначення Карпляка і Гавловського, нагадують  працівники ДП. Потів Карпляк погодив із міністерством призначення ще одного заступника — Андрія Чубенка. На думку трудового колективу, це призначення відбувалося з порушеннями, адже новопризначений заступник не має 5 років досвіду роботи на керівних посадах.

Після «обезголовлення» ДП працювало фактично наосліп, адже всі 5 прохань трудового колективу призначити в. о. розбивалися об саботаж з боку держсекретаря, говорить  Ярослав Мукан. Відтак фактично зупинилися усі фінансові операції (виплата боргів,  оплата за надані послуги,  виплата заробітних плат та інше). Люди впевнені, що патова ситуація на підприємстві викликана бажанням «у верхах» забрати собі під  контроль це підприємство, а їх викинути на вулицю. Як пояснив Мукан, це вплинуло на роботу підприємства і всіх його філій: «Останні не є юридичними особами, тому повинні погоджувати всі фінансові питання — продаж зерна, його транспортування тощо — з керівництвом». А ні голови, ні в. о. на ДП не було півтора місяця!

Підприємство «підкосили» саме в час активного збору та продажу врожаю.

Обласні філії хочуть продати вирощену продукцію, купити матеріали, розпочати оранку, сівбу, але без погодження з центру вони не можуть цього зробити. Після затримання керівництва немає людини, в якої усі повноваження і право першого підпису. Фактично, роботу підприємства зупинено. До того ж, у нас ще тривають судові справи, треба їхати в суди, а немає кому виписати відрядження», — продовжує знайомити з ситуацією головний інженер.

Читати до теми: Держсекретар Мінагрополітики отримав майже 2 млн грн за продаж нерухомості

Крім того, ситуацію ускладнило і блокування рахунків ДП,  що звалилося як сніг на голову. Головний інженер розповів, що наразі у ДП є  низка  судових справ на розгляді і за однією з них  відбулося клопотання про накладення арешту на кошти на ДП. Водночас, усе якось дивно збігається: спочатку арешт керівників і одразу ж — блокування рахунків. Таким чином, ДП не може здійснювати будь-яку фінансову діяльність, а через відсутність керівника також позбавлене можливості брати участь у судових справах і захищати свою позицію. «11—12 жовтня у нас заблокували всі три наші рахунки. Одна зі сторін має до нас претензії на 1 млн 300 тис. грн. Але рішення суду про сплату грошей було ще у квітні 2016 року. З нашого боку був зустрічний позов на 2 млн. Та лише зараз постало рішення накласти арешт», — продовжує головний інженер.

Тож підприємство обростає боргами. За словами головного агронома Юрія Стефановського, поточна прострочена заборгованість уже сягнула 300 тис. грн, заборгованість із виплати заробітної плати на кінець вересня — 200 тис. Разом — понад 500 тис. До того ж, ДП заборгувала 1 млн грн перед бюджетом у вигляді сплати податків. Найбільша проблема з боргами: заробітні плати і несплачені податки.  «Ще трохи, і ми ці кошти не зможемо витягнути. У нас буде перманентна заборгованість. Це призведе до того, що підприємство стане банкрутом до кінця року», — пояснює Стефановський.

У чому «фішка» ДП

На думку працівників Центру сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу, особливий інтерес до підприємства продиктований його унікальністю й великим земельним банком. Сьогодні ДП складається з 90 підприємств: 25 обласних філій та 65 сортодослідних станцій. Воно займається вирощуванням с/г продукції, розведенням сортів, сортовипробуваннями та сортодослідженнями. Земельний банк підприємства становить 22 тис. га землі, зокрема 18 тис. га орної землі. На землях ДП висіваються нові сорти рослин, які потім вносять у реєстр. Загальний нагляд за роботою Центру здійснює Департамент державного майна Мінагрополітики (директор Кучеренко Ігор Борисович) та державний секретар Владислав Андронов.

Основна специфіка підприємства в тому, що саме на його землях проводяться польові дослідження для державної сертифікації насіння. ДП супроводжує польові роботи, які проводить Український інститут експертизи сортів рослин, і допомагає підтримувати системну сертифікацію насіння. Тому саме завдяки роботі та матеріальній базі ДП, в Україні є система сертифікації насіння та сортів.

У разі ліквідації чи приватизації ДП провести польові дослідження буде неможливо. 

Українському інституту експертизи сортів рослин доведеться шукати інші ділянки для проведення досліджень, а на цей час будь-яка сертифікація в Україні зупиниться — люди не зможуть завести якісне насіння й отримати сертифікат на його розповсюдження», — каже Ярослав Мукан. За його словами,  щоби  створити  адекватну систему на заміну цьому ДП для сертифікації сортів доведеться витратити щонайменше 3 роки.

Три сценарії знищення підприємства

Фото взято з: pinterest.com

Після затримання керівництва ДП люди кілька разів зверталися у міністерство — втім, після 1,5 місяця «відфутболювання» їхніх прохань вони почали думати, що, швидше за все, підприємство намагаються знищити. У трудового колективу є декілька сценаріїв, що ж саме хочуть зробити з Центром сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу. 

Головний сценарій — довести до банкрутства й отримати контроль над зембанком.

«Зацікавлений у цьому особисто державний секретар. У 2018 році підприємство планують приватизувати, але хочуть довести до банкротства раніше. Як це відбувається? «Кредитори» звертаються в суд, останній виносить рішення про банкрутство, приходять санатори і протягом півроку підприємство припиняє роботу. Кожному з нас видають документ, що ми працюємо 2 місяці, й після цього нас звільняють. Ось така схема. А вигода в землі. Її отримає той, хто буде санатором, тобто, пов’язані з держсекретарем особи», — озвучує одну з  версій Ярослав Мукан.

Читати до теми: Держсекретар «на сіні» – півроку роботи Владислава Андронова в Мінагро

Його доповнює головний агроном Юрій Стефановський. На його думку,  Мінагрополітики не хоче призначати керівника ДП, щоб швидше довести його до банкрутства.

Підприємство хочуть довести до банкрутства. У цьому зацікавлений особисто Андронов. Якщо міністерство задумало якусь аферу, воно не зможе зупинитися на середині, тому що вкладено відповідні зусилля, використано фінанси і маховик запущено», — вважає він.

«Червоною ганчіркою» є 22 тис. га землі на балансі ДП,  переконані люди. Після банкрутства, вважають працівники, землю віддадуть в оренду, а майно розпродадуть кому треба, за наказом виконавчої служби.

Є кредитори, які зможуть забрати все наше майно після банкрутства. Нас просто змусять добровільно відмовитися від прав користування землею і потрібні фірми на себе ці землі заберуть. Також скажуть відвантажувати продукцію, щоб нібито погасити борги, і спишуть гроші з рахунків. Ще півмісяця підприємство зможе пробути в такому підвішеному стані, а потім буде кінець», — пояснює Мукан.

Другий сценарій — продати увесь урожай, який зібрали філії підприємства.

«На даний момент міністерство не діє. На філіях триває збір продукції, який ми не можемо контролювати, а урожайність офіційно мінімальна», — каже головний агроном. Він також називає ймовірну причину із затримкою призначення нового  керівника протягом 1,5 місяця:

Міністерство не призначало в. о., тому що потрібно зібрати врожай, продати його та вивести кошти. В цьому зацікавлений Андронов і департамент державного майна». Затримка  з призначенням людини була викликана тим, припускає  він, щоб ніхто не проводив перевірок і щоб філії встигли продати продукцію й вивести гроші.

Третій сценарій — приватизація. Головний актив, який цікавить інвесторів, — земля. У такому разі вона відійде у користування державі,  а далі може здаватися у оренду. Щоправда, попри те, що міністерство ставить у план на 2018 рік приватизувати  ДП, самі працівники проти такого сценарію.

Приватизації не буде, — каже Мукан. — Приватизація всього підприємства не може пройти. Це лише так міністерство хоче. Так, ми записані в плани на приватизацію, але ми поборемося, щоб підприємство лишилося».

На думку Стефановського, ніхто не зможе взяти під контроль таку організацію.

У приватні руки передати навряд чи вдасться, тому що це дуже велика відповідальність. Окрім того, сортодослідження треба проводити на багатьох точках у різних кліматичних умовах — що їх більше, то краще. Одна компанія наше підприємство не забере. У нас ці 22 тис. га розкидані по всій Україні. Тому ми можемо забезпечити дослідження за майже кожних умов: степ, полісся, лісостеп. У цьому наша унікальність. Ми дуже розгалужені», — переконує головний агроном.

У свою чергу Мінагрополітики у відповіді на запит AgroPolit.com повідомило досить туманно, що підприємство включено до Переліку об’єктів державної власності, котрі підлягають приватизації у 20172020 роках, але жодного слова немає про те, чи буде підприємство дійсно приватизоване та коли.

У пошуках голови

27 вересня 2017 року на підприємстві відбулися збори трудового колективу (заплановані ще до моменту затримання керівників). Однак повістка змінилася після затримання. Тому збори проводилися в екстрених умовах, на яких вирішували, хто ж має право представляти ДП «у зовнішньому світі». Так, на них працівники запропонували призначити в. о. генерального директора головного інженера Ярослава Мукана  і  відповідне прохання виклали у зверненні на адресу Мінагрополітики.

«У нас було декілька зборів трудового колективу. Ми вирішили, що нам «варягів» досить, бо міністерство постійно підсовує своїх кандидатів. Директор повинен бути з нашого підприємства, фахівець, який давно тут працює і знає усі деталі. Тому ми запропонували кандидатуру головного інженера Ярослава Михайловича Мукана», — пояснює вибір голова профспілки Володимир Нечипоренко.

Читати до теми: Як реформують Мінагрополітики – деталі

Від часу затримання керівників працівники ДП зробили декілька спроб призначити генерального директора. Спочатку 25 вересня ДП надіслало звернення в Мінагрополітики, в якому заявили про необхідність призначити «виконувача обов’язків генерального директора». Але відповідь отримали лише 23 жовтня. МінАПК повідомило, що не може відсторонити Карпляка від виконання обов’язків, хоча на той час суд уже відсторонив його. Після цього вони ще 4 рази зверталися до держсекретаря Мінагро і пропонували затверджену трудовим колективом кандидатуру Мукана.

Головний інженер підприємства декілька разів особисто звертався до держсекретаря Владислава Андронова, але лише раз зміг із ним зустрітися. В Андронова, як йому пояснювали в міністерстві, не було часу на особисті зустрічі.

«Андронов мене викликав, — розповідає Мукан про єдиний раз, коли зміг «достукатися» до нього. — Я йому пояснив ситуацію. І він мені сказав: «Ідіть у відділ кадрів та оформляйте документи». Я написав заяву, заніс усі документи, потім приніс іще документи, які вони затребували, і додав документи про призначення мене т. в. о.  Сказали, що потрібно чекати, тому що у них немає ухвали суду. Адвокат Карпляка дав ухвалу суду, та вони знову сказали, що це для них не документ і потрібне офіційне повідомлення. Тому й  чекають, що суд передасть їм листа, але ми не знаємо, чи вони його отримали. Тоді ми самі попросили слідчі органи, щоб вони передали ухвалу. 10 жовтня слідчий повідомив міністерство про арешт Карпляка та його заступників».

Після цього Мукан ще був кілька разів у міністерстві, але в Андронова не було часу зустрітися з ним. Таким чином, переконаний Мукан, міністерство (а саме Державний секретар) саботує призначення в. о. і блокує роботу підприємства.

AgroPolit.com звернувся до Мінагрополітики з проханням прокоментувати ситуацію ще 6 листопада. Як повідомили нам працівники ДП,  за дивним збігом обставин саме в день нашого запиту міністерство призначає в. о. генерального директора підприємства начальника юридичного відділу ДП Андрія Слащука.

Люди не  в захваті від цього призначення, бо  він і дня в полі землі не нюхав. Ярослав Мукан каже, що це ситуацію не змінить: «Міністерство не звернуло увагу на наші прохання. У них своя політика. Вони хочуть довести підприємство до банкрутства і забрати його активи шляхом санації».

Позиція Мінагрополітики

6 листопада AgroPolit.com відправив запит Міністерству агарної політики та продовольства з проханням пояснити ситуацію, яка склалася на підприємстві. Одразу зазначимо, що відповідь на наш запит, підписану державним секретарем В. Андроновим, ми отримали лише 29 листопада.

У відповіді зазначено, що міністерство 11 жовтня отримало лист Генеральної прокуратури про відсторонення Романа Карпляка від посади генерального директора підприємства. Однак цей лист, на думку Мінагро, був оформлений неправильно. «Копії судових рішень повинні бути належним чином оформлені та засвідчені відбитком гербової печатки суду», — зазначили в міністерстві з посиланням на наказ Державної судової адміністрації України від 17.12.2013 №173.

Після цього 17 жовтня, повідомляє Мінагро, міністерство звернулося до Печерського районного суду «з проханням надіслати належним чином завірену копію ухвали слідчого судді від 23 вересня 2017 року №757/557/10/17-к».

27 жовтня міністерство отримало копію ухвали й того ж дня відсторонило Карпляка Р.Г. від займаної посади на 2 місяці (наказ №269-ІІ «Про відсторонення Карпляка Р.Г.»). Таким чином, Карпляка лише відсторонили на певний період від виконання обов’язків, тоді як дія самого трудового договору не припиняється. Наступним наказом №275-п від 6 листопада Мінагрополітики призначає в. о. генерального директора підприємства начальника юридичного відділу Слащука Андрія Степановича.

Читати до теми: Експерти оцінили півроку роботи аграрного Держсекретаря — досягнень небагато

Водночас у Мінагрополітики не надали відповідей на низку запитань із  нашого запиту.  Зокрема, нас цікавило й таке:

  • чому Мінагрополітики протягом тривалого часу відмовляло працівникам у призначенні в. о. генерального директора ДП, а держсекретар не звертав увагу на відповідні звернення від працівників; 
  • чи  відомо було держсекретареві про те, що через зволікання із призначенням в. о. на підприємстві накопичуються борги, зокрема, і з заробітних плат, і чи планується якось  вирішувати  цю проблему;
  • чим Мінагрополітики не влаштовує запропонована трудовим колективом кандидатура головного інженера ДП Ярослава Михайловича Мукана на посаду керівника;
  • які критерії  відбору для нового  керівника Центру сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу;
  • чи братиметься  до уваги при  виборі керівника ДП кандидатура від  трудового  колективу.

Без відповіді лишилося, власне, і ключове питання від людей — правда чи ні, що саме Держсекретар саботує  нормальну роботу підприємства,  чим  вганяє його у збитки,  щоби з  часом майно ДП можна було розпродати наближеним до Андронова структурам, або ж реалізувати  інший варіант розвалу підприємства — передати землі цього ДП у розпорядження Держгеокадастру. Ми готові додати ці відповіді,  якщо  прес-служба їх не побачила у запиті, й готові в рамках окремого  інтерв’ю з держсекретарем Владиславом Андроновим обговорити діяльність  цього та інших  ДП, а також викласти  його на сторінках свого видання.

Чи є  світло в кінці тунелю?

Люди не збираються зупинятися і наголошують на тому, що керівник ДП має бути з представників трудового колективу,  якого оберуть саме люди. Вони виступають за те, що  ДП мають зберегти,  а  не  ліквідувати,  пустивши на приватизацію. Люди переконують, що  воно  може і буде успішним,  якщо знайдуть дбайливого голову. І наводять кілька аргументів на свою користь.

По-перше, ДП наразі є одним із небагатьох прибуткових державних аграрних підприємств. Це доводять цифри. У 2016 році чистий прибуток склав 3 млн грн, а в 2015-му — 7 млн. До того ж, саме це підприємство забезпечує можливості для проведення сертифікації насіння. У разі приватизації остання зупиниться на 2—3 роки.

По-друге, ДП є стратегічно важливим державним підприємством, адже забезпечує весь підготовчий етап сертифікації насіння. Без його матеріальної бази, передусім землі, сертифікація буде неможливою. «Ми забезпечуємо проведення польових досліджень у різних кліматичних зонах. Без нас інститут, який безпосередньо і реєструє насіння, не матиме де його висівати та простежувати показники. Якщо нас ліквідують чи приватизують, будь-яка сертифікація зупиниться. Як наслідок, люди не зможуть завести якісне насіння й отримати сертифікат на його розповсюдження. У свою чергу, це вплине на врожайність, тому що насіння потрібно постійно оновлювати», — коментує Стефановський.

По-третє, є перспектива нарощення прибутків і виходу на міжнародні ринки цього ДП.  Головний агроном розповів про подальші плани роботи ДП. «Ми хочемо займатися сертифікацією насіння нарівні з Інститутом. У нас є всі можливості. Але для цього нам потрібен керівника і воля міністерства. Ми це пропонуємо постійно, й уже подали документи на отримання права на здійснення сертифікації. Якщо ми це зробимо, підвищиться прибутковість», — прогнозує Стефановський.

Ситуація навколо одного зі стратегічних державних агропідприємств залишається невизначеною. Хоча в. о. генерального директора і призначили, але трудовий колектив не в захваті від поставленої «згори» особи. Працівники переконані, що знищення підприємства триватиме, попри опір із їхнього боку. Тим часом міністерство мовчить. Чому? Що в даному випадку означає  мовчання — згоду, відсутність аргументів, чи є ще третій варіант? Якщо так —  ми готові його почути й показати  публічно.

Наталія Білоусова головний редактор AgroPolit.com і Олександр Ярощук

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

21 листопада 2017
Держсекретар Мінагрополітики отримав майже 2 млн грн за продаж нерухомості
Держсекретар Міністерства агрополітики та продовольства Владислав Андронов отримав дохід від продажу нерухомого майна на суму 1,87 млн...
6 листопада 2017
Держсекретар «на сіні» – півроку роботи Владислава Андронова в Мінагро
Владислав Андронов уже півроку на посаді державного секретаря Мінагрополітики. Кабінет Міністрів призначив його 25 квітня 2017 року. Тим часом, майже...
12 жовтня 2017
Держсекретар Мінагрополітики розповів про деталі реформування відомства
У Мінагрополітики розповіли про основи реформування міністерства. Про це йдеться у матеріалі держсекретаря Міністерства аграрної політики та...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...