Земельна реформа країн Північної Америки — досвід США
Земельна реформа країн Північної Америки — досвід США

Загальна характеристика країн Північної Америки

Країни, які увійшли до цієї групи, характеризуються високим рівнем економічного розвитку. ВВП на душу населення становить $54,630 у Сполучених Штатах Америки та $50,235 в Канаді. А ринки сільськогосподарських земель у цих країнах є відкритими та лібералізованими.

Проведені реформи ринку с/г земель були різними, вони проводилися в різний час та в різних умовах. До того ж, США та Канада мають більш ніж столітній досвід розвитку ринку земель с/г призначення, реформа у цих країнах відбулася ще у ХІХ столітті.

У США перерозподіл прав власності на землю, основною метою якого було подолання расових суперечок та забезпечення рівних прав землеволодіння та землекористування для всіх громадян США, відбувався після громадянської війни в умовах економічної кризи та політичної напруженості в суспільстві.

У Канаді реформа проводилася з метою ліквідації поміщицького класу та надання прав власності на землю та природні ресурси першопоселенцям.

Читати до теми: Парламентські слухання «Про обіг земель сільськогосподарського призначення»

МЕХАНІЗМ РЕГУЛЮВАННЯ РИНКУ

Загалом країни Північної Америки характеризуються відкритістю та лібералізацією відносин прав власності на ринках землі с/г призначення. Однак, механізм регулювання ринку в країнах даної групи є різним. Так, ринок США є повністю відкритим та лібералізованим, у Канаді в деяких провінціях встановлюються обмеження щодо іноземного капіталу.

Саме відкритість та відсутність регуляторних обмежень у США позитивно впливає на динаміку ринку та зростання цін на с/г землі. Найвища ціна землі в регіоні саме у США — $10,200. Механізм функціонування ринку є прозорим та ефективним. Сьогодні  основним типом продажу землі в США є аукціони, де покупці, продавці та брокери, які представляють їхні інтереси, проводять торги й визначають ціну в режимі реального часу. Причому, землевласники зазвичай наймають брокера (з оплатою на комісійній основі), який знає ринок і має доступ до інформації, закритої для землевласників.

Ринок США уже багато років є відкритим для іноземних інвестицій. Для придбання земельної ділянки іноземцям навіть не потрібен дозвіл державного органу влади. Єдиною вимогою для іноземних фізичних та юридичних осіб є зобов’язання повідомляти Міністерство сільського господарства щодо здійснення передачі права власності на землю. В деяких штатах також вимагаються звіти щодо інвестицій та доходів іноземців від ведення с/г виробництва. Закони права власності на землі с/г призначення відрізняються у різних штатах але спрямовані на підтримку та розвиток бізнесу.

У Канаді на національному рівні не встановлено жодних абсолютних обмежень. Водночас, кожна провінція має право визначати політику ринку с/г земель самостійно. Обмеження щодо площі ділянки у власності встановлено лише в одній провінції (Острів Принца Едуарда). Натомість, у низці провінцій існує обмеження щодо максимально дозволеної площі у власності для іноземців. Але важливо зазначити, що дане обмеження здебільшого встановлено не лише для іноземних фізичних та юридичних осіб, а також для непостійних жителів Канади. Водночас, в основному ці обмеження не є абсолютними – іноземцям та непостійним жителям Канади може надаватися право на придбання землі більшої площі з дозволу агенції, відповідальної за це питання.

Читати до теми: Гектари роздору, або Як фермери з міністром земельний компроміс шукали

ЕКСПЕРТНА ОЦІНКА

Країни Північної Америки мають довгу історію формування відносин прав власності на с/г землю. У США та Канаді земельну реформу було проведено ще у ХІХ столітті. За більш ніж столітній період формування та розвитку ринки цих країн зазнали багато трансформацій і змін. Сьогодні ж ці ринки є відкритими та лібералізованими. У країнах даної групи простежується явна залежність між ступенем економічного розвитку країни й розвитком ринку с/г землі та залежність між ступенем відкритості та лібералізації ринку й ціною на с/г землю. Найвища ціна в регіоні у США — $10,200.

Приклад країн Північної Америки (так само, як Великобританії та Ірландії) показує, що після тривалої трансформації ринків розвинені країни обирають ліберальний шлях розвитку та відкривають ринки для іноземних інвестицій. Тоді як регуляторні обмеження в країнах із нижчим рівнем розвитку є неефективними, вони стримують ринок та інвестиції, а також негативно впливають на динаміку цін.

Сполучені Штати Америки. Профіль країни

США – постіндустріальна країна, провідна економічна та військова держава світу, яка посідає 3-є місце у світі за площею та кількістю населення. У країні високорентабельне сільське господарство, продукція якого становить 1,4% ВВП, у ньому зайнято 1,6% робочої сили. Трохи менше половини площі країни (44,3%) використовується у сільському господарстві, (16,6% загального земельного фонду складає рілля). У сільській місцевості проживає 18,6% населення країни.

Читати до теми: Аграрії обговорили з Тарасом Кутовим відкриття ринку землі

Мета реформи

 • Перерозподіл прав власності на землю та надання права власності чорношкірому населенню країни.
 • Забезпечення рівних прав землеволодіння та землекористування для всіх громадян США.
 • Подолання расових суперечок та покращення рівня життя чорношкірого населення.

Передумови реформи

 • Гостра расова проблема та дискримінація в країні.
 • Політична напруженість у суспільстві.
 • Економічна криза та зруйнована інфраструктура після громадянської війни.

Еволюція ринку землі

 • 1862 рік — перший Закон «Про ферму», відповідно до якого заявникам надавалося право власності на землю  за невелику плату або безкоштовно.
 • 1978 рік — Закон «Про розкриття інформації щодо іноземних інвестицій у сільське господарство».
 • 1996 рік — Федеральний Закон «Про вдосконалення реформи сільського господарства», за яким фермерам надавалося більше гарантованих федеральних позик.

Механізм реалізації реформ

 • У США після громадянської війни земельна реформа була визнана важливим пріоритетом розвитку країни. Права на володіння с/г землі були передані урядом громадянам ще 1862 року. За 150 років історії розвитку ринку в США було встановлено різні правила та обмеження щодо володіння с/г землею. Після Другої світової війни право власності на землю можна було отримати лише через право спадкування. Сьогодні ринок є ліберальним та відкритим, майже всі обмеження було знято.
 • Сьогодні за купівлі-продажу земель с/г призначення землевласники зазвичай наймають брокера (з оплатою на комісійній основі), який знає ринок і має доступ до інформації, закритої для землевласників.
 • Основний тип продажу землі — це аукціони, де покупці, продавці та брокери, які представляють їхні інтереси, проводять торги і визначають ціну в режимі реального часу, або за допомогою неформального договору купівлі-продажу. Це  прозорий і ефективний механізм ціноутворення.
 • Закони права власності на землі сільськогосподарського призначення відрізняються у різних штатах але спрямовані на підтримку та розвиток бізнесу.

Читати до теми: Вільному ринку землі заважає п'ять бар'єрів

Механізм регулювання відносин на ринку

Обмеження щодо іноземного капіталу

 • Іноземним фізичним та юридичним особам надається право власності на землю, але про всі угоди щодо передачі права власності на землю вони повинні повідомляти Міністерство сільського господарства.
 • У деяких штатах іноземці не мають права на використання водойм та пасовищ.
 • В деяких штатах іноземці повинні здавати спеціальний звіт щодо інвестицій та прибутків від ведення с/г виробництва.  

Регулювання цін та площі

 • Регуляція цін відсутня. Ціни встановлюються ринком.
 • Обмежень щодо максимальної та мінімальної площі землі у власності не встановлено. 

Податки

 • Ставка земельного податку встановлюється у кожному штаті окремо — залежно від площі ділянки (варіюється від $1 за 1 га в штаті Нью-Мексико до $140 в штаті Род-Айленд) або ринкової вартості землі (варіюється від 0,1% в штаті Алабама до 2% ув штаті Вісконсин).
 • У більшості штатів встановлено пільговий режим оподаткування с/г земель.
 • Реєстраційний внесок встановлюється окремо у кожному штаті. 

Читати до теми: Земельна реформа нових країн-членів ЄС – досвід Польщі

Експертна оцінка результатів реформи

 • Ринок США є ліберальним та відкритим. На ньому немає абсолютних обмежень щодо права власності на с/г землю. У переважній більшості штатів ринок є повністю відкритим для іноземних інвестицій, але кожна угода передачі прав власності з участю іноземців має бути узгоджена з Міністерством сільського господарства.
 • У США немає обмежень на ціну та площу земельних ділянок, яка може бути придбана, продана чи орендована.  Ринок с/г землі та закони, які регулюють цей ринок, є ліберальними, що робить США є привабливою країною для  сільськогосподарських інвестицій. Ціна на с/г землю у США постійно зростає і 2015 року становила $10,200. 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

19 травня 2017
«Драконівські» обмеження на ринку землі не убережуть від її 100% продажі
У Швейцарії існує ряд суворих обмежень щодо купівлі та продажу сільськогосподарських земель, але 100% землі в цій країні належать приватним...
31 березня 2017
Земельна реформа країн Південної Америки — досвід Бразилії
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇН ЛАТИНСЬКОЇ АМЕРИКИ Країни Латинської Америки характеризуються різним рівнем розвитку. Найбільшою країною і однією з...
16 березня 2017
Земельна реформа нових країн-членів ЄС – досвід Польщі
Загальна характеристика нових країн-членів ЄС Нові країни-члени ЄС, або країни Центральної та Східної Європи, які приєдналися до Європейського Союзу...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...