Парламентські слухання «Про обіг земель сільськогосподарського призначення»
Парламентські слухання «Про обіг земель сільськогосподарського призначення»

У парламенті розпочалися слухання на тему: «Регулювання обігу земель сільськогосподарського призначення: пошук української моделі». 

Слухання відкрила Заступник Голови Верховної Ради України Оксана Сироїд.

До учасників слухань звернувся також Перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк.

"Основний ризик запуску ринку — це швидка концентрація землі, обезземелення селян, ускладнення тих процесів в селі, які ми маємо зараз, але немає жодного ризику, який не можна нівелювати і запобігти", — вважає перший заступник міністра.

Чи вистачить політволі для прийняття цього питання?

Під час заходу виступив також Голова підкомітету з питань земельних відносин парламентського Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Олег Кулініч.

"Постійне продовження мораторію породжує рейдерство, тіньовий ринок землі і розбалансованість орендних відносин. Тому маємо перейти від популізму до чіткої законодавчої бази", — зазначив він.


До трибуни вийшов член аграрного комітету Григорій Заболотний: "Ми маємо знайти компроміс, щоб усі сторони лишилися задоволені. Важливо врахувати інтереси власників, держави. Треба не піаритися: одні політики воліють не запускати ринок, інші навпаки. Потрібен компроміс".

Його думка щодо ринку землі наступна: "Цівілізований законодавчо врегульований ринок потрібен, але умови не вирішені: земельний банк, відсутній контроль за використанням земель, інвентаризація не проведена до кінця, проблеми з реєстром прав, треба створити умови рівного доступу і можливостей для учасників ринку землі. Держава має відігравати активну роль на ньому, викуповувати і продавати землю, щоб уникати демпінгу на ціну землі, контролювати їі використання та отримувати арендну плату... Не знаємо і чіткої позиції громадськості".

За словами нардепа, чорний ринок існує і землю сільськогосподарського призначення скуповують за тіньовими схемами.

Слово бере президент НААН Ярослав Гадзало. Він зазначає, що за активної участі вчених аграріїв розроблено модель ринку земельниї відносин. 

"За переконанням вчених, запровадження обігу сільськогосподарських земель повинно регулювати не тільки купівлю-продаж, але і в комплексі створити правову базу для побудови системи земельно-іпотечного кредитування та розвитку інвестування, що мають бути спрямовані у першу чергу на підтримку дрібного і середнього виробника та організацію жорсткого державного контролю за збереженням земель ", — говорить Гадзало.

За словами науковця, визнання земельного капіталу як об'єкту земельного обігу, що примусить всіх відноситися до землі не тільки як до виробничого ресурсу.


Фермер Олександр Цоколов запропонував присутнім депутатам та першому заступнику міністра аграрної політики і продовольства Максиму Мартинюку піти з посад, бо проблема ринку землі й досі не вирішена.

"Коли землю втратимо, то ніяких шансів для України не буде", — говорить він і додає, що відкривати ринок не час, бо законодавчо проблеми не вирішені.

Народний депутат Микола Люшняк зазначив, "Якщо громадськість скаже "ми не хочемо ринку землі до 2050 року", то ми це приймемо. А не носити його на прапорах різних політсил".

До трибуни йде лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко. "Сьогодні земельне рейдерство у країні очолює вище керівництво держави. Президент — головний латифундист по землі... Не чіпайте землю, це останнє що треба продавати. Не чіпайте її!", — каже Тимошенко.

Від аграріїв бере слово засновник фундації «Аграрна наддержава» Андрій Гордійчук. На його думку, всі гілки української влади, учасники агроринку та експерти мають об’єднатися і розробити прозору модель відкриття земельного ринку. 

За підтримки уряду і Президента потрібно створити загальнонаціональну земельну асамблею для прозорого обговорення і пошуку української моделі снування ринку сільськогосподарської землі», - підкреслив він.

На думку молодого політика, наразі в країні робиться все, аби заговорити земельну проблему замість того, аби вирішувати виклики на її шляху. 

Перший земельний виклик, на думку Гордійчука, нерозуміння напрямку реформи. "Прийнятий мораторій на заборону продажу сільськогосподарських земель ще на рік. Начебто, це непоганий режим «тиші». Сьогодні – це актуальне слово, аби на загально-національному рівні прозоро обговорити і знайти досконалу українську модель існування ринку землі у нашій державі, яка є однією з головних цінностей, що закріплено в Конституції. Але! Замість цього робляться провокації у вигляді закону №5535, під виглядом того, а як відреагують аграрії на нього? Чи будуть вони боротися за ті права, які у них є і відстоювати ту справу, якою займаються все життя?», - звернувся він до слухачів у парламентській залі.

Другий виклик – відсутність унормованого законодавства.

Чи забезпечила держава реальні законодавчі засади, аби використати можливість придбати цю землю всім? Звичайно, що – ні», - констатує він.
Третій – трудова міграція. "Відбувається друга хвиля міграції: близько 2 млн заробітчан виїжджають до сусідньої Польщі. Сьогодні не можливо знайти працівника на загальні роботи у селі», - пояснює Гордійчук.


Без вирішення цих проблем, на його думку, Україна, агросектор і селяни опиняться у пастці.

"Я рекомендую тим, хто є прихильником продажи землі (народним депутатам, можливо, й членам уряду) відвідати Аргентину, Бразилію і побачити до чого привезла реформа, колись продиктована МВФом з приводу продажу землі. Побачити фермерів без землі. Побачити тих, хто без засобів обробітків землі. Запитайте, скільки коштує 1 га землі у Німеччині? Він пропорційний доходам на одну людину! Який дохід українця? Така буде і ціна землі», - підсумував він.

Юлію Тимошенко підтримав колега Вадим Івченко, говорячи про те, що мораторій знімати зараз не можна, адже це у першу чергу вдарить по незахищених фермерах.

За заборону зняття мораторію виступає і лідер Радикальної партії ОлегЛяшко.  Він говорить, що  отсанній аргумент для депутатів,  які забули, хто їх годує - корова,  яка "має лигонути їх межиочі"! Радикально:)

На думку народного депутата із групи "Воля народу" Сергій Лабазю Сергія Лабазюка, земля - національне багатство, тому не  можна його розбазарювати. "Селянину потрібно мати  право нею вільно право розпоряжатися, обробляти і отримувтаи дохід...  Люди сьогодні  бояться  її втратити сьогодні.  Тому розгляд питання продовження мораторію не  можна переводити лише в політчину  площину...Протягом 2016-2017 року потрібно  напрацювати ряд законів,  які вирішать  це та багато  інших питань", - підсумував він. .  

"Болить" за землю  і селян й колишньому лідеру "Народної партії"  нардепу Володимиру Литвину.  Щоправда, що тоді, що тепер, він нічим помітним і позитивним не запам'ятався для покращення умов роботи  в АПК. 

 Одним із останніх доповідачів був міністр аграрної політики та продовольства України (2014), голова Інституту Аграрної політики, народний депутат України VII скликання Ігор Швайка. Він наголосив, що потрібно не допустити продажу українських сільськогосподарських земель. 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

18 липня 2017
Юрій Лупенко: Щороку з мапи країни зникає близько 20 сільських населених пунктів
Держава почала формувати нові підходи до розвитку сільських територій.  До нових рішень підштовхує й міжнародна політика. Адже Угода про...
21 березня 2017
Вісім «бімб» земельного закону Олексія Мушака
Громадська організація із захисту прав власників паїв «Кріпак» детально проаналізувала проект закону №5535 «Про обіг земель...
14 грудня 2016
21 грудня відбудуться парламентські слухання про ринок землі
Комітет Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин інформує, що відповідно до Постанови Верховної Ради України від...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...