Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
AgroPolit.com зібрав думки аграрїів щодо семи найважливіших питань роботи вільного ринку землі в Україні

Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати активним учасниками земельних операцій, за які ресурси переважно купують земельні паї, «відбілився» чи навпаки пішов у «тінь» ринок? Відповіді на ці та інші актуальні питання дворічної роботи ринку землі України в умовах війни читайте у опитуванні AgroPolit.com, проведеному спільно з Latufundist.com, Kurkul.com, Elevatorist.com та Zemlak.com.

 

Ринок землі другий етап – допуск юридичних осіб

Найперше, ми запитали наші аудиторії чи підтримують вони ідею відтермінування введення ринку землі для юридичних осіб на час дії військового стану в Україні?

Нагадаємо, з 1 січня 2024 року право на покупку землі отримають юрособи. Наразі у парламенті зареєстровано законопроект 9341 із такою ініціативою.

Тож, 74% опитаних аграріїв України підтримують ініціативу відкладення введення в дію другого етапу ринку землі для юросіб.

 Читати до теми: Два роки ринку землі в Україні – досягнення та провали і як його змінили війна
 

 

Покупці сільськогосподарської землі

Друге запитання було таким: чи були ви активним учасником українського ринку землі (купував/продавав землю) за майже два роки його роботи?

І тут цікава тенденція: 72% опитаних заявили, що вони взагалі не брали участі в ринку. Тож безпосередньо участь у роботі ринку землі в Україні взяла третина аграріїв. При чому із них 26% купували землю і 2% — продавали її.

Читати до теми: Ринок сільськогосподарської землі в Україні: що має знати власник паю, покупець/продавець землі та орендар  

 

Покупка землі – плани покупців

Третє запитання: чи плануєте ви купувати сільськогосподарську землю?

Отримані відповіді свідчать про те, що інвестиційний інтерес до землі у потенційних покупців зберігається.

Так, 31% відповів – планую купити і війна не перепона. 28% аграріїв будуть купувати землю по завершенню війни.  І потенційно 20% українців не цікавлять взагалі операції купівлі продажу землі.

Читати до теми: Вільний ринок землі — продаж/купівля паю, ціна землі, переважне право, безоплатна приватизація та правки до закону про землю 

 

Використання земель сільськогосподарського призначення

Четверте запитання: як ви оцінюєте прозорість використання орендарями сільськогосподарських земель у населеному пункті чи регоіні, де ви проживаєте? 

Думки опитаних розділилися приблизно порівну, щодо прозорості використання земельних паїв в Україні. З одного боку, 44% вважає, що офіційна оренда переважає, і 30% вказує на тіньовий обробіток. Однак 26% опитаних аграріїв проголосувало за те, що ситуація з прозорістю обробітку земель в Україні наразі «половина на половину».

Читати до теми: Вартість 1 га сільськогосподарської землі після відкриття ринку – прогнози  

Вплив ринку землі на розпорядження землями

Ми поставили попереднє питання нашим читачам під іншим кутом. Тож п’яте як змінилося використання землі у вашому  регіоні після запуску ринку землі?

Що ми побачили? Майже половина (48%) відповіла – нічого. Але! Намітилася незрозуміла негативна тенденція: 27% – почалися якісь незрозумілі рухи із обробітком земель громад.

Читати до теми: Як власники паїв сплачуватимуть мінімальне податкове зобов'язання на землю? 

 

Фінансові джерела для придбання земельних паїв

Шосте запитання було до власників придбаних сільськогосподарських земель: яким фінансовим ресурсом вони користувалися при покупці землі за час дії вільного ринку землі в Україні?

Переважна більшість (67%) використали для цього власні кошти, а от частка банків критично низька у такій справі – лише 10%.

Читати до теми: Як відбуваються земельні відносини під час воєнного стану – ключові положення закону № 2145-IX

 

Державні сільськогосподарські землі і передача їх ФДМУ 

Сьоме запитання: чи підтримуєте ви ідею передачі всіх державних сільськогосподарських земель у розпорядження Фонду держмайна, який потім здаватиме їх в оренду (законопроєкт №7588)?

53% опитаних аудиторій називає даний законопроект не інакше, як «схемою для своїх». Наразі дана ініціатива у парламенті загальмувала і не відома дата передачі законопроекту на голосування до сесійної зали. Але натомість звучать дивні заяви від ФДМУ про те, що ця структура планує створити державний земельний банк. Історію роботи подібних банків в Україні ми вже знаємо і нічим, окрім провалу, вони не увінчалися.

Читати до теми: Як змінилася в умовах війни і вільного ринку землі орендна плата за землю?

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

2 серпня 2023
Заможні громади: як Белзька ТГ в час кризи зібрала 14 млн грн у бюджет?
Після об'єднання Белзька територіальна громада, що на Львівщині, перебувала практично на межі виживання. Єдине джерело надходжень було у вигляді ПДФО...
13 червня 2023
Ринок землі в Україні наближається до рівня західних економік
Ринок земель в Україні, який стосується сільськогосподарських ділянок, стрімко розвивається і наблизився до рівня західних економі. Про це розповів...
1 липня 2022
Ринок землі – перший рік роботи: ціна землі, купівля продаж, області лідери
З моменту запуску ринку землі в Україні середньозважена ціна 1 га земель для товарного с/г виробництва становить 33 105 грн. За цей період було...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...