ТОП-10 найважливіших аграрних законодавчих ініціативи уряду та Мінагро
AgroPolit.com пропонує аграріям пригадати основні алгоритми поводження із землею: розрахунок МПЗ, використання та охорону земель

AgroPolit.com відібрав десять найважливіших постанов, наказів та порядків для роботи аграрного ринку. Серед них ви знайдете такі: механізм бронювання військовозобов’язаних, визначення критично важливих агропідприємства та шкоди/збитків АПК від агресії росії, алгоритм дій при отруєнні бджіл засобами захисту рослин, розрахунок мінімального податкового зобов’язання на гектар землі, розблокування податкових накладних, поради громадам з держконтролю за використанням/охороною земель, а також – як проводитиметься видача фітосанітарного сертифікату в мовах війни і як виглядатиме оновлена процедура отримання  експортерами міжнародних сертифікатів.

 

1.Порядок бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану

В січні 2023 року Кабмін схвалив Постанову № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час». У ній прописано конкретний алгоритм для аграріїв бронювання військовозобов’язаних для польових та інших робіт на час війни.

 Нагадаємо, що наслідки річної агресії росії проти України для різних галузей агросектору нещодавно оприлюднено у щорічному інфографічному довіднику «Агробізнес України під час війни». 

Читати до теми: Військові втрати агросектору – російська агресія завдала непрямих збитків у $34,25 млрд

 

2.Критерії визначення критично важливих агропідприємств, установ і організацій  на час війни

Щоб отримати статус критично важливого підприємства в галузі сільського господарств, агропідприємствам потрібно  ряду критеріїв із постанови №76.

Читати до теми: Орендна плата та земельний податок – як сплачувати під час війни?

Коротко про вимоги дивіться на фотографії. 

Читати до теми: Агросектор України під час війни – інфографічий довідник за 2023 рік
 

3. Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні  внаслідок збройної агресії росії

Змінами до постанови №326 (від 20 березня 2022 року) уряд включив шкоду, завдану особистим селянським господарствам та фермерським господарствам, до порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії росії.

Загалом, під поняття збитків в АПК в уряді віднесли: загибель сільськогосподарських тварин, а також збитки, внаслідок знищення чи пошкодження сільськогосподарської техніки та обладнання для агропромислового комплексу.

Читати до теми: Земельне законодавство 2023 – три новації для власників паїв та орендарів

Окрім того, постановою №326  до збитків в АПК зараховано також:

шкода, завдана земельним ресурсам, що включає шкоду від пошкодження і знищення родючого шару ґрунту та шкоду, зумовлену забрудненням і засміченням земельних ресурсів.

Основними показниками оцінки таких втрат є:

 • витрати на рекультивацію земель, які були порушені внаслідок бойових дій;
 • збитки, завдані власникам (землекористувачам) ділянок сільськогосподарського призначення;
 • витрати на відновлення меліоративних систем;
 • шкода, завдана ґрунтам та земельним ділянкам внаслідок забруднення речовинами, які негативно впливають на родючість та інші корисні властивості, а також сторонніми предметами та відходами.

збитки, завдані водним ресурсам (через забруднення, засмічення, вичерпання) та інші дії щодо водних ресурсів, які можуть спричинити зменшення рибних запасів та інших об’єктів водного промислу, зниження родючості ґрунтів та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод.

4. Алгоритм дій при отруєнні бджіл засобами захисту рослин

Мінагро оприлюднило пам'ятку для фізичних осіб та суб’єктів господарювання, які застосовують засоби захисту рослин. Вона написана на базі двох наказів:

 • наказ 19.02.2021 № 338 Про деякі питання у сфері бджільництва
 • наказ від 30.01.2001 №9 Про затвердження Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб бджіл).

 

5. Порядок розблокування податкових накладних оновили для бізнесу 

Мінфін (наказом від 12.01.2023 року №19) написало бізнесу новий Порядок розблокування податкових накладних. За ним саме Державна податкова служба України (ДПАУ) визначає вичерпний перелік потрібних документів.

Впродовж 5 робочих днів після отримання від платника пояснень та копій документів для розблокування податкових накладних, регіональна комісія ДПАУ:

 • або ухвалює рішення про реєстрацію ПН/РК(розрахунок коригування);
 • або приймає рішення про відмову в реєстрації ПН/РК у разі надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку за встановлною формою;
 • або ж направляє платнику повідомлення з пропозицією надати додаткові пояснення та копії документів.

Зазначене повідомлення комісія надсилає, додаючи до нього перелік документів, які потрібні для ухвалення рішення стосовно ПН\РК.

Платник податків, накладна якого заблокована, має 5 робочих днів для надсилання документів. У разі неотримання від платника відповіді, ДПС приймає рішення на підставі попередньо поданих пояснень та копій документів на 7 робочий день після надсилання платнику повідомлення.

Таким чином тепер рішення про відмову в реєстрації ПН/РК, приймається:

 •  якщо платник не надав додаткових письмових пояснень та копій документів при отриманні повідомлення від податкової;
 • та/або у разі ненадання письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК;
 • та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
  Нагадаємо, що у парламенті пропонують позбавити агробізнес податкових пільг.

 

6. Алгоритм дії основних положень щодо видачі фітосанітарного сертифіката в умовах воєнного стану

 

Мінагрополітики та Держпродспоживслужба показали, як видається (постанова КМУ №398 «Деякі питання здійснення фітосанітарних заходів та процедур в умовах воєнного стану») фітосанітарний сертифікат на експорт кукурудзи, пшениці, ячменю, сої та ріпаку.

 

7. Мінімальне податкове навантаження на гектар земл

Мінімальне податкове навантаження (МПЗ) на гектар землі – це податок, закладений в Податковому кодексі України (закон 1914-ІХ). Його мета: справедливе оподаткування всіх власників і користувачів сільськогосподарських угідь (зокрема, ріллі, сіножатей, пасовищ). Він запрацював 1 січня 2023 року. Підстава введення МПЗ – необхідність подолання тіньового обороту земель сільськогосподарського призначення. В довоєнний період він оцінювався в 12 млн га і призводив до щорічних втрат бюджетів усіх рівнів у 20 млрд грн. Основу цих втрат називають ухилення від оподаткування орендної плати сільгоспугідь і доходів від реалізації сільгосппродукції.

Від сплати  МПЗ звільнені власники/орендарі землі:

 • земельних ділянок, що використовуються дачними та садівничими кооперативами
 • земель запасу
 • невитребуваних земельних паїв
 • паїв у Чорнобильській зоні
 • земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, які належать фізичним особам на праві власності та/або на праві користування та станом на 1 січня 2022 року знаходилися у межах населених пунктів
 • ділянки, деведуться (велися) бойові дії, тимчасово окуповані теориторії, забруднені вибухонебезпечними предметами, або там наявні фортифікаційні споруди.

Читати до теми: Мінімальне податкове зобов’язання на землю – підводні камені: платити чи відкласти?
 

У рахунок сплати МПЗ включаються такі сплачені податки, збори, платежі та витрати:

 • податок на прибуток або єдиний податок
 • ПДФО та ВЗ з доходів фізичних осіб, які перебувають з платником податку у трудових або цивільно-правових відносинах (крім доходів, сплачених за придбання товарів у фізичних осіб)
 • ПДФО та ВЗ з доходів за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок с/г призначення
 • ПДФО і ВЗ з доходів від продажу власної сільгосппродукції (для фізичних осіб)
 • рентна плата за спеціальне використання води
 • земельний податок за земельні ділянки, віднесені до с/г угідь
 • 20% витрат на сплату орендної плати за землі віднесені до с/г угідь, орендодавцями яких є юридичні особи, та/або які перебувають у державній чи комунальній власності       
   

 Читати до теми: Як власники паїв сплачуватимуть мінімальне податкове зобов'язання на землю?
 

8. Удосконалений механізму видачі міжнародних сертифікатів для експортерів

Бізнес очікує затвердження нового механізму видачі міжнародних експортних сертифікатів. Детальніше про існуючу проблему з їх видачею читайте у блозі. Як запевняють у Держпродспоживслужбі, наразі готується новий механізм видачі експортерам сертифікатів. Далі про них на картинках. Новий механізм проєвропейського формату: означає застосування узгоджених форм сертифікатів, а також – електронну сертифікацію через систему TRACES до ЄС.

  

Читати до теми: Мінагрополітики напише новий порядок видачі міжнародних сертифікатів на харчові продукти
  

9. Державний контроль за використанням та охороною земель
 

Рекомендації для громад із проведення державного контролю за використанням та охороною земель ( у відповідності до статті 6-1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19 червня 2003 року № 963-IV) нещодавно оприлюднила програма DOBRE.

 

10. Методика розрахунку плати за видачу ветеринарних документів

 

Кабмін прийняв постанову від 18 листопада 2022 року № 1295 «Про затвердження Методики розрахунку плати за видачу ветеринарних документів», яка визначає механізм розрахунку плати за видачу ветеринарних документів: міжнародних ветеринарних сертифікатів, ветеринарних свідоцтв, ветеринарних паспортів на тварин. 

Важливий момент: постанова набирає чинності через один рік з дня припинення або скасування воєнного стану!

Із цікавого у ній для аграріїв – нею припиняється практику видачі ветеринарних документів виключно спеціалістами державних установ, що входять до системи Держпродспоживслужби. Право видачі зазначених документів буде поширено, у тому числі, на ліцензованих ветеринарних лікарів.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

10 листопада 2022
У Раді очікує на прийняття 4 євроінтеграційні закони для агросектору – перелік і дати
У Верховній Раді України чекають на прийняття (один – на підписі у Президента) чотири важливі законопроекти, на виконання угоди з ЄС, які є...
1 липня 2022
Ринок землі: озвучено основні дані про перший рік роботи
1 липня 2021 року в Україні відкрився ринок землі. З того часу було здійснено 39 455 операцій купівлі-продажу земельних ділянок для товарного с/г...
7 лютого 2020
Аграрна Рада – законодавці та лобісти агробізнесу України
Редакція AgroPolit.com запускає онлайн-рейтинг аграрних депутатів та чиновників, дотичних до законотворчої діяльності та лобізму в АПК. В даному...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...