Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!
Соціальний проект Сільський Ревізор провів 2016-й рік у селах України, щоби перевірити, як про них турбуються аграрії та держава. Протягом останнього місяця на сайті SilskiyRevizor.com у рамках всеукраїнського онлайн-голосування читачі вибирали Село Року-2016 в Україні.
17 лютого в рамках урочистої церемонії нагородження кожна сільська громада пройшла червоною килимовою доріжкою, щоб отримати заслужений «Оскар» і грошовий сертифікат на розвиток своєї інфраструктури.
Окрім справжньої оди селам та сільським жителям, Сільський Ревізор відзначив соціально відповідальний бізнес. Звання «Соціально відповідальний інвестор» одержали «Астарта-Київ», «Сварог Вест Груп», «АгроКо», «ТІС», UkrLandFarming, НААН і низка фермерських господарств, котрі вносять свій неоціненний вклад у розвиток села.
Соціальний трикутник
Село живе, коли в ньому працює прозора компанія, котра, окрім виплат податків, ще й усвідомлює свою соціальну відповідальність. В кожному з 10 сіл, які відвідав Сільський Ревізор, яскравий приклад — аграрії. Вони не лише створюють робочі місця, а й беруть на себе клопіт щодо соціальної інфраструктури села. Завдяки їхній роботі, воно стає комфортним місцем для життя.
Цей проект не тільки про життя села зсередини. Він — про довіру. Довіра — той ресурс, який завжди у великому дефіциті. Хоча зовсім не в дефіциті в Україні родючі землі й працелюбні люди. У трикутнику «держава—бізнес—село» кожен із трьох «кутів» повинен довіряти один одному. Як зробити так, щоби найменша і найважливіша одиниця цього трикутника — село — жила?», — запитує присутніх на нагородженні конкурсу «Село Року» керівник соціального проекту Дарина Козоріз.
Виконавчий директор Latifundist Media Тетяна Приходько розповіла, як зароджувався проект Сільський Ревізор. За її словами, під час відвідин командою понад 300 агропідприємств на рік, щоразу журналісти бачили, наскільки природним для аграріїв було вкладати в села: будувати дороги, ремонтувати дитсадки та школи, будинки культури й амбулаторії, проводити світло, газ і воду тощо. Але частенько ці заслуги аграріїв лишалися невизнаними.
Сільський Ревізор народився у Latifundist Media для того, щоб дати їм це визнання й перевірити, наскільки вони та держава піклуються про звичайних людей», — пояснила суть проекту Тетяна Приходько.
На церемонії стало відомо, що після візиту Сільського Ревізора до 10 сіл по всій Україні покращилась їхня інфраструктура — відремонтовано доріг, амбулаторій, будинків культури та інших інфраструктурних об’єктів загальною сумою на 4 млн грн. Зустрічайте переможців номінацій :)
Гоголеве — Туристичне Село Року
На першу ревізію Сільський Ревізор вирушив на батьківщину класика й автора «Ревізора» Миколи Гоголя — в Полтавську область. Там команда прожила 3 дні, відвідала усі громадські установи, з’їла 3 кг пельменів, побувала на концерті «Лісапетного батальйону», випила за здоров’я молодят на місцевому весіллі, порахувала усі ями та вибоїни на дорогах і перевірила, як турбується про місцевих жителів «Агрофірма ім. Довженка» (входить до структури агропромхолдингу «Астарта-Київ»).
Гоголеве — туристична місцина, тут зберігся будинок Миколи Гоголя у національному музеї-заповіднику, тому село щорічно приймає 15 тис. відвідувачів. Тут також відбуваються «зльоти» байкерів-гоголезнавців.
Бюджет села — 1,1 млн грн. У Гоголевому, дякуючи агропромхолдингу «Астарта», було збудовано спорткомплекс «Зоря» із баскетбольними та волейбольними майданчиками, професійним футбольним полем, біговими доріжками й турніками. У місцевій школі фактично безкоштовне харчування — за 1 грн. А шлях молока «від корови до дитини» займає менше 8 годин — у центрі села ферма «Агрофірми ім. Довженка» на 1000 голів ВРХ.
Зазначимо, що після візиту Сільського Ревізора в селі відремонтували дороги.
Я дуже вдячний творцям проекту Сільський Ревізор за те, що приїхали в наше село. Нам було найскладніше, адже ми були першим селом у їхньому списку. Ваш проект об’єднав, згуртував і надихнув усіх жителів Гоголевого. На сьогодні ми, як ніколи, є єдиною командою, котра працює над своїми досягненнями», — розповів голова сільради Гоголевого Андрій Шарлай.
Не залишились без уваги й труди аграріїв над інфраструктурою с. Гоголеве. «Агрофірма ім. Довженка» отримала від Сільського Ревізора нагороду «Соціально відповідальний інвестор».
Ви поцілили у моє серце прямо в «десятку». Українці — це нація, яка за будь-яких обставин співає й танцює, та ви показали тих, хто працює. Я не знаю, хто буде першим, але Гоголеве вже виграло. Про нього говорять і його «лайкають», ми отримали колосальну підтримку», — поділився емоціями директор агрофірми Віктор Скочко.
Читати по темі: Астарта одержала звання соціально відповідального інвестора — Сільський Ревізор
Далі за маршрутом було село Лотівка Хмельницької області, яке перебуває під опікою корпорації «Сварог Вест Груп». У цих краях команді ревізорів вдалося побачити «маленький Амстердам» зі шкільними парковками для велосипедів, закохатися в місцевих спортсменів (і навіть забрати одного із собою в команду Latifundist Media), полікуватися в місцевому ФАПі та пожити на молочній фермі.
Бюджет села — 514 тис. грн. Він на 90% наповнюється за рахунок корпорації. У Лотівці є молочна ферма на 1,4 тис. голів ВРХ. Активно розвивається і Перший національний аграрний кооператив (ПНАК): усе село вирощує часник, квасолю, спельту, цикорій, лікарські трави, органічні овочі, фрукти, а також здає в кооператив молоко. Команда Сільського Ревізора збирала його дворами верхи на коні на ім’я Чебурашка :) У корпорації працює третина всього населення — 101 особа із 283-х.
Наше село — маленьке, але нам пощастило з аграріями, котрі тут працюють. Адже сенс їхньої роботи не в тім, щоб отримувати високу урожайність і підкорювати зовнішні ринки. Вони спрямовані допомагати селам, які без підтримки давно б уже зникли з карти України. Основна місія покладена на нашу громаду, котра працює спільно. Ми навчилися жити за принципом толоки: кожен із громади відповідальний за загальне благо», — підкреслив голова сільради Лотівки Олександр Павлюк.
Отримуючи нагороду «Соціально відповідальний інвестор», операційний директор корпорації «Сварог Вест Груп» Микола Дячук відзначив, що працювати на землі — складно й ризиковано. Але треба вірити в людей і Україну.
Окрім ведення прозорого бізнесу, ми розуміємо свою відповідальність перед пайовиками, працівниками та людьми, які живуть у селах. Фонд заробітних плат у корпорації складає 20 млн грн. По суті наша компанія — це держава у державі. Приїзд Сільського Ревізора нас підхльоснув, і ми хочемо взяти приклад з «Астарти»: вони краще спрацювали на ниві спорту. Ми розуміємо, що й тут можна повчитись один в одного навіть у соціальних проектах, які ми впроваджуємо», — визнав Микола Дячук.
Після Лотівки колеса РевіZORROмобіля завезли Сільського Ревізора у картопляне царство, Чернігівське державство. А якщо точніше — до села Авдіївка Сосницького району, де немає жодного агрохолдингу, зате працює 12 фермерів і рекордна кількість — 300 — приватних сільгоспвиробників. Окрім цього, село полюбилося і деяким політикам. Тут ревізори навчилися готувати вареники «на пару» з мармеладом. А також команда побувала у сільському театрі, з якого вийшли понад 300 акторів за 22 роки діяльності.
Коли ми дізналися, що до нас їде Сільський Ревізор, подумали: «Цього ще не вистачало!». У нас село й аграрне, і комфортне. Є у нас сильна школа, хороший дитячий садок… завдяки Ревізору. Вони сказали, що в дитсадку давно ремонт не робили. Так із держбюджету надійшло 1,2 млн грн, і ми облаштували справжнє ноу-хау для дітлашні», — дякував організаторам сільський голова Авдіївки Анатолій Адаменко.
Під час отримання звання «Соціально відповідальний інвестор», директор фермерського господарства «Прогрес» Григорій Лазаренко зазначив, що ще 2000-го віддав землю людям.
Відтоді і їм вистачає, і мені достатньо. Я завжди кажу: «Нас не було — земля була, ми є — земля є, нас не буде — земля буде». У нашому селі ми за те, щоб нею розпоряджалися не в області та не в районі, а в сільських громадах. І всі компанії, котрі працюють на цих землях, мають бути зареєстровані в селі. Тоді сільський бюджет буде бездефіцитним, а люди будуть ближче до своїх благодійників», — вважає Григорій Лазаренко.
Мельники — Облагороджене Село Року
Далі маршрут ревізії повів Сільського Ревізора на Черкащину в село Мельники, де працює компанія «АгроКо». В цих краях команда досхочу поласувала полуницею, отримала хорошу порцію естетичного задоволення, намилувавшись місцевими краєвидами, а стомлений від вибоїн РевіZORROмобіль нарешті зміг відпочити на ідеальних дорогах. Лише в дорожнє покриття агрофірма інвестувала 500 тис. грн.
У селі відбувається щорічний кінофестиваль імені режисера Владимира Артеменка. У планах — відкриття кіношколи. Нещодавно компанією «АгроКо» в селі було збудовано церкву, для якої колодязь привезли аж з Індії.
Ми починали з маленького господарства, котре зараз переросло у велике й бюджетоутворююче. І я певна, що кожен аграрій, котрому люди довіряють свою землю, зробить усе, щоб потурбуватися про село. Цьогоріч після приїзду Сільського Ревізора ми, завдяки «АгроКо», відремонтували амбулаторію на 900 тис. грн. Відкрили нові гуртки: шахи, спортивний туризм, драмгурток», — говорить староста Мельників Антоніна Кулик.
Агровиробників Сільський Ревізор мотивує і змушує працювати ефективніше. Адже ланцюжок зрозумілий: що краще ми працюємо, то більше податків надходить до місцевого бюджету», — відзначив Володимир Тарандушка, директор компанії «АгроКо», яка також одержала звання «Соціально відповідальний інвестор».
Денихівка — Спортивне Село Року
У п’яту сільську ревізію Сільський Ревізор вирушив на Київщину в село Денихівка, про яке піклуються одразу дві компанії — наукове підприємство «Шевченківське» (НААН України) й агрохолдинг «НІБУЛОН». У Денихівці є футбольне поле із системою поливу, як на НСК «Олімпійський», школа греблі, секції футболу, проводиться щорічний волейбольний чемпіонат імені Віктора Балагури — колишнього голови колгоспу та директора цукрового заводу (нині зруйнованого). У Денихівці вирощують лохину та виготовляють кумис на кобилячому молоці.
Дуже приємно бачити тут усіх колег із сіл, котрі увійшли до десятки найкращих в Україні. За минулі два роки базове господарство збудувало в Денихівці футбольне поле за більш ніж 800 тис. грн. У двох дитсадках, амбулаторії, школі замінили вікна і зробили ремонти. Наше село живе завдяки підтримці «Шевченківського», і це мій шанс публічно сказати «Дякую!» — заявив сільський голова с. Денихівка Віталій Самозван.
Директор підприємства «Шевченківське» Олег Балагура у відповідь підкреслив, що заснована Сільським Ревізором традиція повинна продовжуватися, бо люди цього дуже потребують.
Після приїзду команди ревізорів до нашого села, ми відкрили школу греблі на байдарках, а ще — купили театральної апаратури в Будинок культури на 100 тис. грн, щоби проводити яскраві заходи. З упевненістю можу сказати: державне чи приватне господарство — не важливо. Головне — підхід до справи!» — зазначив Олег Балагура.
Визирка — Промислове Село Року
Потім Сільського Ревізора занесло у спекотний Одеський край на берег Аджалицького лиману, де розмістилося с. Визирка — «морські ворота України». Територія населеного пункту — немислимі 2 630 га. У селі, яке курує компанія «ТІС», команда уперше побачила проблему нестачі місць у школі, адже щороку кількість дітей тут стрімко зростає. Крім того, рівень працевлаштування жителів Визирки складає 100%!
(Фото ТІС)
До села входить портово-промислова зона, а свою діяльність здійснюють 70 зареєстрованих у селі підприємств, зокрема, вся група компаній «ТІС». Усі разом ці підприємства забезпечують Визирці бюджет у 22 млн грн (за підсумками 2016 року). В селі є бізнес-центр, магазин соціальних цін (з’явився після приїзду Сільського Ревізора), еко-ферма «Ластівка», яка відродила старовинні традиції виробництва сирів. На засоби Благодійного фонду імені Олексія Ставніцера збудовано центр творчості, де діти безкоштовно займаються шиттям одягу, бісероплетінням, живописом, тенісом тощо.
Сільський Ревізор поставив під час візиту Визирці чотири «четвірки» — за медицину, дороги, спорт, магазин. Ми спробували виправитися: закупили медичне обладнання для стоматологічного кабінету, лабораторії й відкрили аптеку. Відремонтували дороги на 2 млн грн, а також, із допомогою «ТІС», відкрили магазин соціальних цін, де вартість товарів набагато нижча, ніж у супермаркетах. А щодо спорту — ввели в штат сільради людину, яка відповідає за його розвиток», — відзвітував Визирський сільський голова Олександр Токменінов.
(Фото ТІС)
Дякуємо, Сільський Ревізоре, що розповідаєте про таку «немодну» тему, роблячи її актуальною. Група терміналів «ТІС» працює у Визирці з 1993 р., й увесь цей час допомога селу була для нас не інвестицією, не обов’язком, а людським ставленням», — говорить PR-менеджер «ТІС» Анастасія Жук.
Нижні Луб’янки — Екологічне Село Року
Після спекотної Одеси Сільський Ревізор рушив у край козацької слави — село Нижні Луб’янки Тернопільської області. Тут команда побувала у місцевому спортзалі, оцінила рівень медицини, відсвяткувала Яблучний Спас і познайомилась із місцевими аграріями. Нижні Луб’янки — село, в якому сортують сміття. За цю ініціативу й нагородили сільську раду.
(Фото ТІС)
У які б нано- й IT-технології не занурило нас ХХI століття, у нас в крові закладена любов до землі, і з цим треба рахуватися. Якщо ми всі разом — Латифундисти, Куркулі, Сільські Ревізори — об’єднаємося для того, щоб створити для людей у селі хорошу інфраструктуру, ми переможемо, і нам заздритиме увесь світ!» — упевнений голова сільради Нижніх Луб’янок Василь Таращук.
Невеличке село Беєве на Сумщині захопило Сільського Ревізора загальнодоступними батутами на території школи, де учні полюбляють проводити перерви. Усі школярі харчуються безкоштовно: агрофірма «Беєве» постачає до навчального закладу м’ясо, крупи та всі необхідні продукти, а батьки приносять овочі. У школі с. Беєвого встановлено піролізний котел завдяки спільному проекту з Євросоюзом. В селі є ферма на 1,5 тис. голів ВРХ, але корів — від 3 до 9 — тримають і в кожному дворі. На балансі сільської ради 14 доріг, і всі вони в ідеальному стані. До кожного двору прокладено асфальт за рахунок агрофірми.
У нас на території села з 1981 р. працює один і той самий голова — Іван Іванович Сало, керівник агрофірми. На його плечах дійсно усе облаштування інфраструктури. 2016 року в соціальну сферу Беєвого господарством вкладено понад 5 млн грн. Мені здається, це дуже гідне вкладення для аграрія», — розповів голова сільради Беєвого Олександр Плутенко.
У свою дев’яту ревізію Сільський Ревізор знову вирушив на Хмельниччину, в с. Куча, про яку місцеві жителі говорять «бойова й кипуча». Чому ж — команда дізналася майже одразу після прибуття — тут, якщо чогось захотіли, так усі зібралися і зробили. Протягом усієї ревізії команда особисто переконалася в ентузіазмі та згуртованості громади, а ще — зламала квадрокоптер, покаталась на пожежній машині та навчилась грати на баяні.
Нас дуже підтримує наше господарство «Сварог-Дністер» (входить до структури «Сварог Вест Груп»). Його керівник Анатолій Антонович уже 18 років очолює нашу агрофірму і знає всі потреби села зсередини. Коли є таке товариство — легше вирішувати проблеми одна по одній. Хочеться також зазначити, що всі ті недоліки, котрі відзначив Сільський Ревізор, уже вирішено: у нас є освітлення на вулицях! У приміщенні сільради з’явилось тепло, ми закінчили ремонт у дитячому садку», — уточнила голова сільської ради Раїса Бакай.
Хочу сказати одне: колектив — це велика справа. Тому що справа не у фермерах, не у холдингах, а в сільських жителях, у простих людях. Усім сільським громадам хочу побажати миру та згуртованості», — сказав, одержуючи нагороду «Соціально відповідальний інвестор», директор підприємства «Сварог-Дністер» Анатолій Олійник.
Хейлівщина — Згуртоване Село Року
Напередодні зимових свят Сільський Ревізор вирушив у гості на батьківщину міністра аграрної політики і продовольства України Тараса Кутового — в с. Хейлівщина Полтавської області. Попри заметіль та морози, традиційна ревізія була дуже теплою і святковою. Команда не лише побувала в усіх громадських установах села, а й дізналась дещо про минуле голови аграрного відомства, прикрасила з дітьми ялинку й навіть привезла трохи свята до столиці.
Те, що ви зняли наш ФАП із латкою на стелі, яка ось-ось провалиться… Чесно скажу, ми планували зробити ремонт на 100 тис. грн, та вже почали капітальний ремонт в усіх кімнатах на 150 тис. грн. Але ми б не зробили цього без наших інвесторів, які стоять на цій сцені поруч зі мною. Дякую вам! Я ось, чесно кажучи, думаю: два села в Полтавській області. Одне — Гоголя, інше — Сковороди. Хто ж із класиків переможе?» — запитує голова сільради Хейлівщини Василь Білоус.
У нас багато сільських рад під опікою, та чим Хейлівщина особлива — голова нам спокійно жити не дає ані дня. А ще, тут завжди щодо будь-якого питання проводять збори села. Це завжди надихає нас, Латифундистів, більше вкладати в села й допомагати людям, які тут живуть», — зазначив директор східного регіонального управління «Райз-Максимко» Юрій Щербак, отримуючи нагороду «Соціально відповідальний інвестор».
Про значення агросектору говорив і директор із агровиробництва холдингу UkrLandFarming Віктор Спаський. На його думку, село — це і є сільське господарство. Тому саме село є локомотивом економіки України.
Коли село — локомотив
Сільський Ревізор і цей урочистий захід нам нагадують, що за будь-якими цифрами стоїть людина. Аграрний сектор сьогодні формує 42% експорту України, 12% валової продукції від сільського господарства надходить у бюджет. Але ці гроші повинні працювати й на сільську місцевість також. Сьогодні ми почули 10 історій перемог, співпраці соціально відповідальних інвесторів і сільських громад. Мої вам вітання! Я сподіваюсь, що наступного року ми говоритимемо не про ТОП-10, а про ТОП-20 і більше кращих сіл», — сказала заступник міністра аграрної політики і продовольства України Олена Ковальова.
За результатами всеукраїнського голосування на сайті SilskiyRevizor.com Денихівку названо Селом Року в Україні. Переможці одержали від Сільського Ревізора приз на розвиток своєї інфраструктури у 100 тис. грн.
Тріумфатори 2016 р. запросили усіх присутніх на фестиваль села до себе. Відтак наступне нагородження від Сільського Ревізора відбудеться у Київській області. Слідкуйте за проектом і приєднуйтеся до піару села. Будьте відповідальні за тих, для кого працюєте.
Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!