SHARE

Четверта сільська ревізія відбулась на Черкащині, на берегах Дніпра, який «реве та стогне». Чому? Так це ж ягідне село! А ми дуже ненаситні на емоції і полуницю :)

До того ж, частина команди раніше була в селі в гостях у компанії «АгроКо». Друзі розповіли нам, наскільки сильними є Мельники Чорнобаївського району в плані інфраструктури. Пообіцяли дороги, кращі від київських, а краєвиди - від закарпатських. Що ж, перевіримо? Гайда з нами!
Починаємо традиційно - з польоту...слова та дрона (котрим неабияк стривожили службу безпеки агрокомпанії і потішили дітлахів) :)
Черкащина - область контрастів. Перше, з чим стикнувся наш ревіZORROмобіль, - ямища по всій області. Таке враження, що навіть у Луганській області сьогодні кращі дороги. Але в'їжджаєш у Мельники і настає благодать. Це, певно, страшний сон Укравтодору - нічого не вкрадеш, бо дорогу ремонтувати не потрібно…
Отже, Мельники, до вас приїхав Сільський Ревізор. Діти, побачивши наші брошури, вирішили, що пропав гусак і кинулись його шукати :)
Так як про свій приїзд ми нікого не сповіщали, довелося довго пояснювати настороженим селянам, що за нашестя «рейдерів» у червоному :) Об'єкти, які відвідала команда, - на карті.

Сільська рада

У Мельниках цікава тенденція - вже протягом не одного десятка років сільську раду очолюють жінки. Знайомимося з Антоніною Кулик, яка за своє життя 15 років працювала секретарем сільради, 12 років головою сільради і зараз знову повернулася на посаду. Тільки-но встигли представитись, пані Антоніна зачепила тему децентралізації.

До складу сільради входять села Мельники, Воронинці та Червонохижинці. Близько місяця тому у всіх виборчих округах провели збори і більше 60% жителів, за словами сільського голови, висловили бажання стати центром об'єднаної громади.

Антоніною Кулик голова сільської ради
В районі ще не створено жодної громади. Але наші Мельники завжди були центром - сюди 20 років тому у 9-10 клас до школи ходили діти з багатьох наслених пунктів. Зараз ми стараємося, щоб село було на рівні, щоб воно жило. Можливо, будемо домовлятися із сусіднім селом, Крутьками, про об'єднання двох сільрад. Зараз у них 3 села і в нас 3 села. Звісно, люди, маючи негативний досвід укрупнення господарств, ще тривожно ставляться і не вірять до кінця в те, що все буде добре і ніяких «підводних течій» у децентралізації немає,
— розповідає Антоніна Кулик.
Пані Антоніна тішиться, що Мельникам пощастило з депутатським складом. Мовляв, є такий депутат, який увечері все село обходить. Дивиться, чи все в порядку, чи в барі, бува, хто не засидівся, чи Будинок культури працює. Спільну думку мають депутати і щодо бюджету села. Перед вами - бюджет Мельників за минулий рік.
В селі хочуть започаткуваи кіношколу. Звідси родом режисер Артеменко. Нещодавно відбувся кінофестиваль пам'яті режисера. Планують проводити його щорічно.
А для цього треба ж розвивати інфраструктуру. У нас є в цьому плані повне розуміння з ТОВ «АгроКо», вони нам ні в чому не відмовляють. Співпрацюємо в питаннях розвитку спорту, культури, школи. Плануємо розвивати в селі готельний бізнес. Хочемо своїми силами робити так, щоб у нашій країні був не хаос, а в законному полі можна було покращувати умови життя людей,
каже сільський голова Антоніна Кулик.
У Мельниках віднедавна - нововведення, збори громади проводились «у кожному кутку». Та дехто в селі критикує такий метод і вимагає загальних зборів села також.
Робили ми це для того, щоби старенькі люди, які не можуть дійти на збори села, теж брали участь у наших розмовах щодо того ж санітарного стану населених пунктів. Вони ж також виносять сміття. А в нас у селі робляться перші кроки до сортування сміття. Пластик відділяємо від побутових відходів, проводимо суботники. Недавно Ігор Потапенко, власник агрофірми, з усією сім'єю виходив на сміттєзвалище прибирати. А в четвер проведемо загальнорайонний суботник на Кременчуцькому водосховищі,
розповідає Антоніна Кулик.
Хоча, кого б ми не розпитували про активність громади, кажуть, що загалом хотілося б більшого.
Люди в нас в більшості не дуже активні. Потрібні навіть розпорядники на кладовищі - самі ми не можемо організоватися, щоб прибрати загальну територію,
розповідають в селі.
Мельниками дуже приємно гуляти - скрізь квіти, доглянуті газони і садочки. Хто ж займається благоустроєм села? Виявляється, над цим щодня працює комунальна бригада від агрофірми. Залучають і виконавців громадських робіт - їхню працю оплачують самі селяни, зібравши з кожного двору по 50 грн. Тож елемент толоки все ж присутній :)
Що подобається в селі? По-перше, для душі - це сама природа. Свердловина в нас своя, водичка чиста. Все в нас добре. Тільки ось взимку некомфортно, сумно...А як тільки весна прийде - краса! Дорога в нас людська і більш-менш окультурено все. Але на цьому зупитнятися не варто, треба «шото двигать, шото дєлать». Оце добре, що в нас є магнат, так він щось робить. А в громади на все грошей немає,
діляться своїми думками перехожі.
Сільраді - 5 балів. Бажаємо вам кінофесту в Будинок культури, децентралізації в сільраду і свята «клубники» кожному дому :)

ОСВІТА

До Мельниківського навчально-виховного комплексу входять школа та дитсадок. Прийшовши до школи, ми дізналися, що директор поїхав на курси, тож порозмовляли з вчительками молодших класів та заступником директора по виховній роботі. Нам одразу заявили, що школа почуває себе «відірваною від громади», і вирішили про все наболіле нашій команді розповісти.
Це крик душі і звісно ж, абсолютно нічого не зміниться. В сусідньому селі у нас є інтернат для душевнохворих людей і якщо порівняти умови їхнього утримання й умови, в яких підростають наші діти, - це небо і земля. Для того, щоб утримувалася школа - треба йти з протягнутою рукою і просити. Наш директор Анатолій Кріт паралельно і завгосп - на літній табір, на ремонти залучає допомогу,
розповідає вчителька молодших класів Ольга Білоус
Школа розрахована на 500 учнів. Зараз тут навчається 98 дітей із сіл Мельники та Воронинці. Викладають 23 вчителі, а разом з обслуговуючим персоналом у школі 48 працюючих. Тобто, на кожних двох учнів по працівнику… Висновки, чи потрібне об'єднання, чи ні, зробіть самі.
Позаминулого року була субвенція, з якої ми закупили меблі в школу і дитячий садочок, а в минулому році агрофірма «АгроКо» допомогла зробити ремонт вікон. Власник агрофірми обіцяє повністю взяти на себе утримання англомовного табору. Але загалом про благоустрій, традиційно, піклуються батьки,
розповідає заступник директора з виховної роботи Василь Гладун.
Зараз 11 класу в школі немає, але раніше працювали фізико-біологічний, хімічний профілі. Кабінет хімії забезпечений мультимедійним проектором, «АгроКо» нам подарували широкоформатний телевізор. Хімію і біологію діти в школі дуже люблять, адже викладають їх на високому рівні
каже вчителька молодших класів Оксана Федорівська.
Традиційно, потрапили до шкільної їдальні. В середину нас попросили не заходити. Адже працівниць всього дві - вони обслуговують і шкільну їдальню, і садочок. Тож «зловити» їх на місці було непросто.
Зате нашими екскурсоводами школою стали семикласник Андрій та шестикласниця Вікторія. На думку дітей, школі всього вистачає і вчителі у них найкращі. А думка дітей - головна, правда ж? :)
Мельниківській школі ставимо 4-ку.
«В сусідньому селі є - в нас немає», - тільки й чути по селу. Мова про двоповерховий дитячий садочок, розрахований на 6 груп діток. Розповідають, що його після радянських часів «розібрали по цеглинах». Коли питаємо, хто ж розібрав, виявляється, що самі люди з села…А ділянку, на якій знаходиться садочок, почала орендувати агрокомпанія. Ось такий вигляд він мав раніше.
Теперішній садочок функціонує в приміщенні колишньої школи. Діток у ньому зараз 38 і вихователів - двоє. Садочок належить до навчально-виховного комплексу, тож і фінансування, і кухня, і територія - спільні зі школою.
Нам завжди допомагають підприємці села, фермери - нещодавно на день святого Миколая багато іграшок закупили, батьки ремонти роблять і в приміщеннях, і на майданчику. З часом нас планують перевести до корпусу школи. Але взагалі нам тут затишно, тепло. Єдине, що б хотілося зробити - обгородити територію, щоб можна було з дітками гуляти безпечно, і покращити ігровий майданчик,
розповідає вихователь Валентина Маценко.
Дітки, як завжди, щирі! Ми завітали в гості в обідню перерву. За харчування 6 грн сплачують батьки, 9 грн надходять із районного бюджету.
Поговорили з дітками про їхнє село. Дивує, які чіткі плани на майбутнє має малеча!

«Хочу бути хірургом, але не знаю, чи в Мельниках знайдеться така робота. Як ні - поїду до тітки в Черкаси». Запевняємо дівчинку, що і в Мельниках можна відкрити гарну лікарню й залишаємо малу в роздумах.
Дитсадку - 4 бали! Помітно, що й батьки, і підприємці, й місцева влада стараються покращити умови для діток. Пошвидше вам обгородити територію, а то дороги в селі «занадто хороші» :)
А ще в Мельниках розташований дитячий табір «Сосонка». Ми навіть хотіли залишитися там ночувати, але в нашій команді дуже високі «гуси», які не помістилися на дитячих ліжечках :)
Ось уже 8 років, як табір знову функціонує. І хоч тут щоліта збираються діти з різних регіонів, а повітря настільки чисте, що від нього аж паморочиться в голові, таку велику територію доволі важко утримувати. Для того, щоб все належно відновити, потрібні чималі інвестиції. Тож кому дитячий табір та 7 га лісу? Налітай :) Запрошуємо до Мельників інвесторів.

СПОРТ

Місцева футбольна команда, ФК «Мельники», у 2016 році здобула 12 перемог на рівні району, ставши срібним чемпіоном. Хоча гарних футболістів у Мельниках і серед дітей вистачає.
У школі в нас кожну перерву - футбол. Але не вистачає м'ячів, дуже мало в шкільному спортзалі всього,
скаржаться діти.
Є в селі волейбольні, баскетбольні команди, в школі відбуваються заняття зі спортивної гімнастики. Вчителька фізкультури Мальвіна Петрівна тренує команди з баскетболу та волейболу, проводить змагання. Щовечора о 17-й проходять тренування з футболу, а о 19-й - з волейболу. Хоча в Мельниках є тільки один шкільний спортзал. Тренажерного залу, волейбольного поля немає. У будинку культури стоять тенісний та більярдний столи.
Перший день ревізії закінчився і ми поїхали проводжати сонце на Дніпрі. Але «застрягли» на місцевому пейзажі - очей не відведеш! Спорту в Мельниках ставимо 3 бали. Адже ми оцінюємо об'єкти інфраструктури, а не старання людей. Хоча футболісти тут завзяті! :)

Аграрії

У Мельниках є 4 фермерські господарства, які займаються вирощенням гарбузів та тютюну, садівництвом, рослинництвом і, звісно ж, «клубнИкою». Більшість землі в Мельниках та сусідніх селах обробляє ТОВ «АгроКо», яка створена у 2011 році.

Головою ради агрохолдингу є уродженець сусіднього села Крутьки Ігор Потапенко. В агрокомпанії - 11 тис. га землі в районі, вона об'єднує чотири господарства. Вирощують ріпак, пшеницю, соняшник, кукурудзу, сою, ячмінь та багаторічні трави на корм худобі на молочно-товарній фермі.
Молочно-товарною фермою, яку ми відвідали минулого року, завідує директор «АгроКо» Володимир Тарандушка. Ферму відреставровано 2013 року. Тут на безприв'язному утриманні перебувають 2,5 тис корів, 1 тис. з них - дійного стада. Надій на фуражну корову, стверджують працівники, по 23-24 л молока на добу. Два роки тому тут побудували маслопереробну станцію.
Досвід управління фермою Володимир Тарандушка привіз із Данії, де пропрацював 6 років. На дошці оголошень на молочній фермі - густо списаний графік. По хвилинах можна дізнатися, де, на яких ділянках і який саме працівник повинен бути протягом дня. Механізм оцінювання роботи кожного теж простий, переконує гендиректор. Всього на фермі - 45 працюючих.

Зарплата на 60% складається з постійної стабільної складової і на 40% - з оціночно-преміальної. Зібрали дані всіх служб, зняли показники. І конкретний працівник може отримати свої 5 тисяч, а може 4 або 3, якщо десь «накосячив».

директор «АгроКо» Володимир Тарандушка
Поговорили з директором «АгроКо» про підтримку для села. «Ми працюємо для людей», - каже Володимир Тарандушка. Разом з ним ми підрахували, що близько 90 грн/га в рік підприємство виділяє на соціальну сферу. Крім того, як і в багатьох, у «АгроКо» з'явилася нова стаття витрат - більше 1 млн грн підприємство виділило на потреби бійців АТО у
2014 році. І це не враховуючи вартість переданої техніки.
У Крутьках Чорнобаївського району, у гендиректора агрофірми Ігоря Потапенка великий маєток. Зараз там живе його мама та час від часу навідується і сам господар, який знаходиться в Росії. Для того, щоб розширити територію дачі, Ігор Потапенко викуповував сусідні двори. Натомість, говорять місцеві, купував квартири або будинки в інших селах. На фото - один зі входів до маєтку та орендований ставок у центрі села. Ми пробували дзвонити у хвіртку і навіть мило побалакали з охороною маєтку через домофон. Цікаво, як там всередині :)
Вже коли ми повернулись писати свіжий матеріал про Мельники, наткнулися на відеосюжети, котрі розповідали, як жителі села минулого року страйкували проти агрофірми та подавали в суд, намагаючись забрати свої паї. Але за кілька днів, проведених в Мельниках, там ніхто жодного разу не згадав про цю ситуацію.

Агаріям у селі ставимо тверду 5-ку!

Дороги

Раніше на місці асфальтованих мельниківських доріг була «натуральна кам'янка», тобто бруківка, якою їздити ще реально, а ось подефілювати не зовсім вийде.
Асфальтовану дорогу проклали коштами «АгроКо» 2007 року. У сільраді кажуть, тоді це обійшлось агрокомпанії у
520 000 грн.

Хоча, в Мельниках зустріли людей, які жалілися на ЗАНАДТО хороші дороги. Це не жарт. Кажуть, дороги надто хороші, машини «літають» із великою швидкістю і нещодавно біля дитсадка збили собаку… Можливо, ці слова справді мають сенс і водії на цій «віддушині» перевищують швидкість. Але занадто хороші? Серйозно? :)
Коли ж у селі побачили наш ревіZORROмобіль, єдиною реакцією було «йок макарьок! у вас Мікра? Капєц Мікрі» :)
Дороги в усіх напрямках від села місцеві називають просто - «квацало» :)

Дорогам у Мельниках - 5! Це перше село, яке отримує такий високий бал від Сільського Ревізора.

Вуличне освітлення

Коли на Мельники спускається ніч, село не занурюється в темряву - тут досить гарно освітлені усі центральні вулиці. В сільраді кажуть, Ігор Потапенко зробив вуличне освітлення за свій рахунок, поставивши нові ліхтарі у 2009 році.
Ми поїздили селом і нарахували 48 діючих ліхтарів. До того ж, із бюджету цьогоріч зроблять іще 3 лінії. Освітлення в
селі - зразкове! Ставимо 5!

Магазин

Всього в Мельниках є 6 магазинів, з них 1 будівельний та 1 промисловий.
Ще до одного магазину в центрі села нас не пустили. Мовляв, він державний, тож дозволу на зйомку немає. Ми затарились у будівельному :) Тут близько 200 позицій.
Про решту продуктових магазинів розпитали у перехожих, та й самі скуштували продукти.

Магазинам - 5 балів!

Зв'язок

Інтернет у Мельниках є у 150 дворах, а в сільраді у приміщенні бібліотеки діє інтернет-центр. На місяць сюди приходить до 150 відвідувачів, інколи навіть виникають черги. От якби ж такі були після випуску Сільського Ревізора про Мельники :)
У поштовому відділенні почули радісну для нас новину - родина фермера Карпенка читає нашу газету «Рідне Село». Мобільний зв'язок у Мельниках - задовільний для всіх операторів, окрім МТС. А в нас був саме останній :)
Сполучення з обласним центром - якісне. По три рейси на день у кожен бік.

Зв'язку - 4 бали!

Не можемо не розповісти вам і про Мельниківську церкву, яка вражає красою. Її було побудовано коштом Ігора Потапенка у 2006 році.
Тут нас зустрічає отець Володимир. Водячи подвір'ям, звертає увагу на фонтан, виготовлений в Індії. Не дивно, що на території храму ведеться відеоспостереження…
Дім священника також побудовано за кошти агрофірми. Тут донедавна функціонувала недільна школа на 30 діток. У
дворі - столи, за якими проводять благодійні обіди. Три з них заповнені постійно, а на храмове свято вдається нагодувати понад 200 людей. Поговорили з отцем Володимиром про те, як він бачить розвиток свого села.

Клуб

Оскільки ми приїхали в Мельники в понеділок-день-чудовий, сільські клуби пустували і «шаленої туси» ми не застали. В селі є нове кафе «Гостинний дворик», де вечорами щовихідних зайняті усі столики. Є кафе і в центрі села - з терасою та столиками.
А ще, в тому ж магазині, куди нас із камерою не пустили, панові напідпитку посеред білого дня не продали алкоголь. Що дуже нас потішило і не дуже потішило того самого пана :)

Клубам у Мельниках - 5 балів. Гарно облаштовані місцини.

Культура

Розпочали ми цю частину ревізії з Будинку культури села Мельники. Тут дізналися, що Чорнобаївщина - край із багатою історією, його вихідцями були такі митці, як режисери Володимир Артеменко, Юрій Тупицький, художник Микола Бабак.

Жанна Герасімчук, директор Будинку культури, одразу провела нас до «світлиці», «найдорожчого, що в мене тут є». Ох, якби ми могли передати цей чудовий запах сухої трави на долівці!
Будинок культури розпочав свою роботу у 1958 році, тоді долівка була ще земляною, а люди просто сиділи на лавках, сцена була облаштована примітивно. Тоді найбільшу допомогу з його утримання надавав колгосп «Зоря Комунізму». Потім настав такий час, коли Будинок культури просто залишили руйнуватися і багато чого було втрачено. Цю кімнату найлегше було відреставрувати, раніше тут займався духовий оркестр. Я збирала матеріали більше 10 років, тріщини на стінах завішувала картинами і рушниками…
з душею розповідає Жанна Герасімчук.
Результати її роботи - вражають. Ось так ентузіазм і відданість своїй справі однієї людини тримають на плаву культуру в селі. Зараз у Мельниках діє клуб любителів народного співу «Червона Калина», клуб вишивальниць, планується створення кімнати бойової слави.

Зал же будинку культури виглядає так, ніби його давно полишили, але забули вимкнути світло… Хоча стан навіть кращий, ніж у багатьох селах, сказати нічого.
Далі ми поїхали в сусіднє село Воронинці - до ветеранської кімнати-музею, де нас зустріла Катерина Іванівна Золотаренко.
До музейної кімнати члени ветеранської організації йдуть, як до церкви, з великим задоволенням. Разом збираємо матеріали, обговорюємо, святкуємо 70-ті, 80-ті, 90-ті дні народження, срібні та золоті весілля. Облаштувати цю кімнатку нам допомогли в сільраді, «АгроКо» закупили стільці та столи, доньки мої матеріали друкують і впорядковують. Всі гуртом бережемо нашу «Пам'ять»,
каже пані Катерина.
Далі ми мали честь познайомитися з режисером Юрієм Тупицьким, заслуженим діячем мистецтв України. Його фільми, зняті на кіностудії ім. Довженка, знайомі поціновувачам українського кіно. Зараз панові Юрію вже 90 років і він з усмішкою розповідає про мрію всього свого життя - кінематограф.
Мрія, яка не покидала мене ні разу, ні на день: віддати себе кінематографу. Після закінчення навчання мене направили на кіностудію ім. Довженка. Була знята "Допомога товаришам". Тоді от було кіно, були друзі, були актори хороші. На жаль, зараз розпався колектив кіношників. Довелось шукати спонсорів і просити, щоб вони дали нам якусь хорошу тему. Письменник Костянтин Симонов казав: "Когда я вижу белый лист бумаги, мне хочется написать на нем хорошее,
Юрій Тупицький.
Навантажені книгами - подарунками від пана Юрія та Катерини, повертаємось у Мельники. Культурі Мельників - 5 балів! Сподіваємося скоро завітати до вас на кінофест.

Медицина

Завітали ми з ревізією до аптеки. Тут зустріли Лідію Григорівну, яка працює в аптеці вже 41 рік, та її внука, юного помічника.
Аптека в Мельниках одна й обслуговує три села, які належать до нашої сільської ради. Ліки отримуємо щотижня, замовляємо по необхідності, возять нам їх із Вінниці. Людей приходить по-різному. Буває, до 50 чоловік в день. Справляємося,
розповідає пані Лідія.
Далі прийшли до стоматкабінету. Один стоматолог на чотири села - робота кипить, на розмови часу обмаль.
Працюю в селі вже 9 років у державній клініці. Через те, що ми не обладнані ренгенкабінетом, інколи направляємо пацієнтів на Чорнобаї, де є спеціалізована техніка, чи на Черкаси. Щодня викладаємось на повну, приймаємо до 15 людей у день. Я насолоджуюся своєю роботою,
розповідає лікар-стоматолог Олена Таран.
Дуже приємні в спілкуванні жінки. Ми б довірили їм свої зуби :)

Мельниківську амбулаторію наразі закрито на ремонт. Позаяк вона перебуває на балансі району, кошти на рекострукцію в практично рівних частках виділили: мельниківська сільська рада - 217 000 грн,
район - 200 000 грн, 200 000 грн - ТОВ «АгроКо».

Після переобладнання в селі планують взяти участь у «Програмі забезпечення первинної ланки медичним автомобілем». А коли його нададуть - залучати іноземних спонсорів до закупівлі цифрового медичного обладнання. Тут мріють поєднати сучасне обладнання з обласними та районними лікарнями, щоб діагноз ставив не тільки мельниківський сімейний лікар, а й спеціалісти в різних галузях.автомобілем". А коли його нададуть - залучати іноземних спонсорів до закупівлі цифрового медичного обладнання. Тут мріють поєднати сучасне обладнання з обласними і районними лікарнями, щоб діагноз ставився не тільки мельниківським сімейним лікарем, але й спеціалістами в різних галузях.

Медицині в Мельниках - 4 бали. 5-ка скоро також буде ваша, після закінчення переобладнання нової амбулаторії.

Допомога АТО

Із села за увесь час конфлікту на сході було призвано 24 чоловіки. В сільраді вирішили виплачувати їм щомісячну допомогу, усім мобілізованим. Всього ця сума за минулий рік склала 36 750 грн. Також мельниківці виплатили 23 800 грн дітям бійців для їхнього відпочинку в літніх таборах. 6 800 грн склали виплати тяжкохворим.

Мельничанин Євген Галушка, гранатометник 95-ї окремої аеромобільної бригади, отримав від Президента України орден «За мужність» ІІІ ступеня. Його батько, Анатолій Галушка, мельниківський різьбяр по дереву, вже повернувся з АТО та дуже пишається своїм сином.

Загалом в селі на Черкащині, як і в будь-якому іншому українському селі, піклуються про воїнів-односельчан, неодноразово збираючи та відправляючи їм допомогу на схід.

За це - найвищий бал - 5!

Підсумки

Перед тим, як підбити підсумки - традиційно показуємо вам портрети українського села. Клікайте і роздивляйтеся Мельники в обличчях.
Переваги села

  • якісні дороги
  • новозбудована церква
  • проведення кінофестивалю та спрямованість на розвиток зеленого туризму
  • діяльність комунальної бригади з благоустрою села
  • реконструкція амбулаторії
  • розвинене підприємництво
  • робочі місця для селян в агрофірмі
Недоліки села

  • необхідність ремонту Будинку культури
  • необхідність ремонту дитсадка
  • недостатньо спортивного інвентарю в спортзалі
  • відсутність рентген-апарату у стоматологічному кабінеті
Остаточна оцінка для села від Сільського Ревізора — 59 із можливих 65.

Багато хто цікавився, чи об'єктивно ми писатимемо про побачене. Сподіваємось, ми врахували всі нюанси. Допоможіть нам обрати село року, Запрошуйте до себе в село!

Оцініть інфраструктуру села Мельники за 5-бальною шкалою.
Выполнено с помощью Disqus