Мінагрополітики блокує механізм експорту свинини в умовах АЧС
Мінагрополітики блокує механізм експорту свинини в умовах АЧС

Міністерство аграрної політики та продовольства України не підтримує ініціативи тваринників, спрямовані на покращення ситуації із африканською чумою свиней (АЧС). Про це повідомляє у блозі видання Бизнес Цензор голова асоціації тваринників Ірина Паламар.

Нагадаємо, від початку року в Україні зареєстровано 41 випадок АЧС.

Компартменталізація є гарантією роботи підприємства в умовах АЧС. Цей механізм дозволить врегулювати ситуацію із забороною експорту української свинини та підтримати вітчизняних виробників. Це не план протиепізоотичних заходів. Поняття компартменталізації є значно ширшим і являє собою дієвий інструмент біологічної безпеки. У світовій практиці, процедура компартменталізації вже давно впроваджена.

Тваринницькі господарства поділяють за ступенем біологічного захисту. Тобто ті підприємства, які мають необхідний рівень захисту від проникнення захворювання на територію, отримують статус безпечних, що дозволяє вільно здійснювати торгівлю.

Асоціація тваринників України, на чолі з її головою Іриною Паламар, активно підтримувала запровадження процедури компартменталізації. Разом з науковцями голова АТУ детально проаналізувала особливості і переваги такого засобу захисту.

В рамках боротьби з АЧС, Асоціація тваринників разом із вченими та представниками Держпродспоживслужби розробили Програму боротьби з АЧС на найближчі 5 років.

Прикро, що на сьогодні профільне Міністерство з меншою увагою ставиться до проблем тваринників України, адже дотепер Мінагрополітики не відреагувало належним чином на такі ініціативи.

Більше того, ще у грудні 2017 року Асоціація тваринників зверталася до першого заступника Мінагрополітики Максима Мартинюка з проханням підтримати і погодити проект наказу Мінагрополітики "Про впровадження компартменталізації" в максимально короткі строки, виходячи із суспільної важливості даного акту та напруженої епізоотичної ситуації на території України, зумовленої поширенням АЧС.

Однак, ігноруючи чинне законодавство, Мінагрополітики тоді не надало жодної відповіді. Ще два звернення від імені Асоціації тваринників України було надіслано до Міністерства аграрної політики та продовольства України у грудні 2017 року.

Зокрема, у першому листі голова Асоціації звернулася до пана Мартинюка з проханням підтримати і погодити проект наказу Мінагрополітики "Про затвердження Інструкції щодо утримання свиней з метою недопущення поширення інфекційних хвороб", який спрямований на забезпечення епізоотичного благополуччя в свиногосподарствах України.

Окрім того, даний акт чітко регулює відносини між службою ветеринарної медицини та суб’єктами господарювання незалежно від форм власності, виробництво сільськогосподарської продукції гарантованої безпеки та якості.

Другий лист стосувався проекту наказу "Про внесення змін до Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней", який забезпечує виконання заходів щодо недопущення поширення захворювання на АЧС у випадку проведення заходів з ліквідації хвороби у зоні захисту.

Жодної відповіді на дані звернення Асоціація тваринників не отримала. Асоціація тваринників України звернулася за коментарем до прес-служби Мінагрополітики щодо причини такого ігнорування запитів тваринників.

Натомість, прес-служба повідомила, що просто так коментарі вони не дають. На це потрібен дозвіл Першого заступника Міністра аграрної політики та продовольства України Максима Мартинюка. Дозвіл на офіційний коментар чому порушується законодавство?

Це щось нове. Мабуть як і поняття "ручна прес-служба". Також нам порекомендували звернутися через канцелярію Міністерства із черговим запитом, на який буде надана відповідь в установлені строки.

У лютому 2018 року АТУ повторно надіслала в Мінагрополітики три запити про погодження проектів наказів щодо компартменталізації.

І лише 3 квітня, в черговий раз звернувшись у телефонному режимі до Мінагрополітики, вдалося витребувати на них відповідь Мінагрополітики.  

В кінцевому підсумку чиновники Мінагрополітики сказали, що в процесі опрацювання проекту акту "Про впровадження компартменталізації" було встановлено відсутність законодавчої бази щодо вирішення цього питання.

У зв’язку з цим, зазначення відповідних розділів по компартменталізації в проектах наказів Мінагрополітики "Про затвердження Інструкції щодо утримання свиней з метою недопущення поширення інфекційних хвороб" та "Про внесення змін до Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней", не мають законодавчих підстав.

А тому прийняття вищевказаних актів можливе лише після законодавчого врегулювання процедури компартменталізації в Україні.

Така позиція Мінагрополітики є дуже дивною, так як усі три проекти накази - "Про впровадження компартменталізації", "Про затвердження Інструкції щодо утримання свиней з метою недопущення поширення інфекційних хвороб", "Про внесення змін до Інструкції з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней", які передбачають запровадження в Україні компартменталізації, були розроблені Держпродспоживслужбою, яка підпорядкована Мінагрополітики, і мабуть їхня підготовка була ініційована за дорученням самого Мінагрополітики.

Наприклад, навіть Пояснювальній записці до проекту наказу Про затвердження Інструкції щодо утримання свиней з метою недопущення поширення інфекційних хвороб говориться, що проект наказу був розроблений Мінагрополітики спільно з Держпродспоживслужбою на виконання пункту 16 протоколу №2 від 17 листопада 2014 року засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при КМУ.

На сьогодні позиція Мінагрополітики в контексті впровадження в Україні компартменталізації виглядає більше як пасивність.

Якщо, як вважає Мінагрополітики, перш ніж прийняти розроблені три проекти накази, потрібно законодавчого врегулювати процедуру компартменталізації в Україні, чому Мінагрополітики не ініціює розробку необхідного законодавчого акту, щоб допомогти господарствам галузі свинарства.

На питання Асоціації тваринників до Мінагрополітики в телефонному режимі, чи буде Міністерство розробляти необхідний законодавчий акт, в Міністерстві спокійним тоном повідомили, що Кабмін не давав жодного доручення щодо розробки відповідного проекту, який би врегулював ці питання.

І взагалі, на сьогодні така ініціатива відсутня. А в цей час свинарі України чекають і несуть збитки, адже компартменталізація на сьогодні є єдиною можливістю для експорту української свинини.

Це той механізм, який дозволяє господарствам в умовах АЧС залишатися активними учасниками міжнародної торгівлі. Спалахи АЧС в Україні дуже важко спрогнозувати.

Однак, затвердити елементарні правила для свиногосподарств, які дозволять зберегти господарства від знищення, нам під силу. Асоціація тваринників України й надалі продовжуватиме боротьбу за інтереси свиногосподарств, якою важкою вона б не була. 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

31 липня 2018
На продовольчих ринках України студенти аграрних вузів перевірять свинину на «африканку», – АСУ
В Україні у рамках проекту з моніторингу вірусу АЧС, на продовольчих ринках у всіх регіонах студенти аграрних вузів перевірятимуть свинину на вірус...
6 липня 2018
Спалахи АЧС – через неправильне зберігання свинини, – інфекціоніст
Нові випадки захворювання свиней на АЧС в Україні пов'язані з тим, що влітку завжди підвищується ризик поширення інфекцій, а також – із...
24 червня 2018
В Україні є можливості запровадити американську програму якості свинини – експерт
Українська галузь свинарства вже зараз може запровадити програму сертифікації свинини на кшталт американської PQAPlus. На цьому наголосив Др. Деріл...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...