Володимир Майструк: Програма інвентаризації с/г земель допомогла залучити до бюджету ОТГ майже мільйон грн
Володимир Майструк

Завдяки безкоштовній програми інвентаризації с/г земель, яка допомагає заповнити пробіли в Держгеокадастрі, Потіївська ОТГ отримала можливість додатково залучити до бюджету громади близько 820 тис. грн. Як повідомив голова ОТГ Володимир Майструк, в базі була відсутня інформація про 166 с/г ділянки. При укладанні договорів оренди (середня нормативна оцінка по громаді – 41 тис. грн) враховуючи 12% від НГО, громада може додатково залучити до бюджету кошти, отримані від оренди «знайдених» земель.

Це  вже другий приклад безкоштовної інвентаризації, запущений в рамках спеціального проекту спілки Центр розвитку земельних правовідносин в Україні. Перший стартував з Чоповицької ОТГ Житомирської області. За словами голови спілки Леоніда Корейби, результати досліджень с/г земель громад  свідчать: 1/3 проінвентаризованих земельних ділянок відсутні у Держземкадастрі.

Які результати проекту у Потіївській ОТГ? Більше про  це розпоів її голова Володимир Майструк в бліц-інтерв’ю для AgroPolit.com: 

Читайте до теми:  ТОП-3 земельних успіхів та провалів парламенту за 5 років

AgroPolit.com: Володимире Олександровичу, розкажіть, будь ласка, як ви дізналися про проект і чому вирішили долучитися до цієї ініціативи?

Володимир Майструк: Про проект стало відомо  від Олександра Гнітецького (радника з просторового планування та управління ресурсами Житомирського центру розвитку місцевого самоврядування). Мій начальник земельного відділу був в Житомирі на курсах і вони познайомилися там. Наший співпрацівник розповів, що у нас існує проблема з необлікованими землями. Він розказав йому про проблеми і  про питання, які є у нас по громаді, що є потреба в інвентаризації землі. У відповідь нам запропонували допомогу і завірили, що можна вивести всі дані «до одинички»,  щоб все було з’ясовано: які землі обробляють, які не обробляють.

AgroPolit.com: Коли стартував проект і на якому етапі перебуває зараз?

Володимир Майструк: Стартував цей проект завдяки співпраці зі спілкою Центр розвитку земельних правовідносин, приблизно, місяці 3 назад і у нас він вже завершений.

Читайте до теми: Вільний ринок землі та 6 основних міфів

AgroPolit.com: Ви підраховували, скільки довелося б заплатити з бюджету громади, якби ви власними силами робили інвентаризацію земель?

Володимир Майструк: Якщо своїми силами, то до 300 тис. грн прийшлося б викинути. Я раніше цікавився цим питанням, щоб нам зробити повну інвентаризацію всіх земель, то десь було від 260 до 300 тисяч для того, щоб зробити цю роботу. Програма інвентаризації с/г земель допомогла залучити до бюджету ОТГ майже мільйон грн.

AgroPolit.com: Дослідження в рамках проекту показало, що про значну частину ваших земель відсутні відомості у Державному земельному кадастрі. Маючи карту на руках, що Ви плануєте робити з цими землями надалі?

Володимир Майструк: Так, дослідження показало, що у нас виявилося чимало земельних ділянок, які оброблялися але не були введені до реєстру. Нам передали землі за межами населених пунктів (ми перші в області попали до списку) – віддали 1330 га землі, якими ми маємо право розпоряджатися. Не Держгеокадастр, а ми. Дивлячись на цю карту, ми бачимо кожну земельну ділянку, хто її обробляє, хто може її обробляти і хто хоче її обробляти.

Читати до теми: Михайло Філоненко: Інвентаризація земель – це боротьба з нечесними агровиробниками!

AgroPolit.com: Яких результатів очікуєте по завершенні проекту?

Володимир Майструк: Зараз ми вирішуємо питання, пов’язані з оформленням документів для того, щоб провести аукціон на ці земельні ділянки, які нам відійшли за межами населених пунктів. Цей аукціон потрібен, щоб знайшлись інвестори і ми б змогли отримувати гроші для розвитку громади.

AgroPolit.com: Чи допомагає така інвентаризація в роботі та чи впорались би ви без неї? Скільки б це забрало часу?

Володимир Майструк: Коли ми почали працювати над інвентаризацією, а у нас об’єдналося 5 сільських рад в одну територіальну громаду, тож земель мали чимало… Коли ми опрацювали один Старостинський округ і взялися за інший – це опрацювання зайняло, приблизно, півтора місяці. Але варто зауважити, що у нас немає такого доступу до всіх баз та інформації, яку знайшли ці люди, що готували проект інвентаризації. Ми, зі свого боку, підготували власну документацію по землі, вона співпала з тим, що зробили організатори проекту, але в нас це зайняло дуже багато часу. Варто зауважити, що на крім інвентаризації потрібно ще робити проектну документацію, а ще ж багато щоденних питань виникає і їх потрібно вирішувати. Я маю на увазі питання з земельниками.

Це потрібно закрити відділ, відсторонити їх від інших питань, щоб вони сиділи і займалися виключно інвентаризацією. Тож в ідеалі – це зайняло б місяців 4-5, без урахування щоденної роботи, яку потрібно виконувати. Тож – це складно було б реалізувати власними силами.

AgroPolit.com: Хто, на Вашу думку, повинен вирішувати питання інвентаризації земель в ОТГ — держава, місцева влада, бізнес?

Володимир Майструк: Я не готовий зараз на 100% стверджувати, але, думаю, що це питання має вирішуватись якось комплексно, тому що нині в державному кадастрі присутні всі дані по землі, які є. Ну і звичайно ж, ті хто зацікавлені в цьому, це напевно ми – місцеві органи самоврядування, оскільки на наших об’єднаних територіальних громадах і на наших територіях ці землі знаходяться, ну і держава та бізнес. Самотужки завжди важко працювати, вирішувати питання, а спільно – воно може і більш продуктивно, і більш прогресивно розвиватися.

Віталій Хворостяний журналіст AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

23 березня 2021
Перший пішов — Тетіївська громада на шляху до оцифрування земельного банку
Feodal.Online продовжує допомагати територіальним громадам наводити лад у земельному банку! В цьому випуску спецпроєкту «Цифрова громада»...
21 листопада 2019
Дострокові місцеві та парламентські вибори-2020 за новим сценарієм – влада готує бекґраунд
Місцеві вибори органів влади 2020 року влада хоче провести за новою моделлю, як і дострокові парламентські. Законодавче підґрунтя для обох варіантів...
3 липня 2019
Уряд запускає механізм примусового об’єднання в громади на базі міст — документ
Уряд пропонує надати право автоматично утворювати об’єднані територіальні громади (ОТГ) лише містам і районним центрам, а села та селища у...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...