Михайло Філоненко: Інвентаризація земель – це боротьба з нечесними агровиробниками!
Михайло Філоненко: Інвентаризація земель - це боротьба з нечесними агровиробниками!

Нещодавно стартував проект із безкоштовної інвентаризації земель, який реалізує Центр розвитку земельних правовідносин в Україні. Мета проекту – ідентифікувати земельні ділянки, які не зареєстровані в Державному земельному кадастрі, щоб у місцевий бюджет надходили всі кошти за оренду землі. Про особливості процесу та переваги інвентаризації розповідав голова спілки Центр розвитку земельних правовідносин в Україні Леонід Корейба під час третього засідання Клубу земельних інтересів,  який відбувся у Житомирському Центрі розвитку місцевого самоврядування, створеному «Програмою U-LEAD з Європою». Першою громадою, як проінвентаризована у рамках прокту, стала Чоповицька ОТГ, що на Житомирщині. Під час моніторингу земель громади було виявлено, що близько третини паїв не зареєстровані в Державному земельному кадастрі. Журналісти AgroPolit.com зв’язалися з головою громади Михайлом Філоненком і дізналися, що змінила інвентаризація земель і яких результатів очікують від проекту:

AgroPolit.com: Розкажіть про проект інвентаризації земель. Чому ви погодилися стати першою громадою, яка інвентаризує землі?

Михайло Філоненко: Ми давно співпрацюємо з Житомирським Центром розвитку місцевого самоврядування. Разом з експертом з просторового планування та управління ресурсами Олександром Гнітецьким розробляємо стратегію розвитку громади. Не раз вивчали питання, як зробити інвентаризацію земель на території нашої ОТГ. Задавалися цим питанням тому, що в громаді треба наводити лад. Нам необхідні додаткові ресурси. Тим більше, до громади приєдналися нові території, й хтозна, що там робиться. Потрібно було все власноруч перевірити, обійти, переточкувати кожну земельну ділянку. І я знаю, що це коштує недешево. Тож коли голова спілки Центр розвитку земельних правовідносин в Україні Леонід Корейба запропонував нам взяти участь у проекті, ми вирішили спробувати і погодилися. Тим більше, від нас не вимагали жодних фінансових вкладень, жодних зобов’язань ми не підписували.

Читати на тему: Стартував проект з безкоштовної інвентаризації земель ОТГ в Україні

AgroPolit.com: Коли стартував проект і на якому етапі перебуває зараз?

Михайло Філоненко: Навесні, мабуть у травні, у нас відбулася перша зустріч із Леонідом Корейбою, де нам розповіли про проект. Потім вони зібрали інформацію і презентували нам готові карти. Ми вже отримали ці карти на руки. Все дуже зручно подано. Ділянки зображено різними кольорами, навіть є розмежування за агрофірмами, а в нашій ОТГ- 7 підприємств. Дуже зручно. Якщо треба якась інформація, достатньо відкрити карту на ноутбуці й усе видно. Кадастровий номер ділянки, кому належить пай, хто орендує, на якому масиві розташовано - тут зібрано всю інформацію щодо земельної ділянки. Це дуже об’ємна робота. У нас населення громади становить 5000 осіб. Звісно, не у всіх є паї, але роботи все одно багато.

AgroPolit.com: Ви підраховували, скільки довелося б заплатити з бюджету громади, якби ви власними силами робили інвентаризацію земель?

Михайло Філоненко: Важко назвати суму. Річ у тім, що при інвентаризації беруть до уваги багато різних чинників. Наприклад, нормативну грошову оцінку землі. А у нас в різних населених пунктах вона різна. Тому я не можу назвати вартість інвентаризації, ми не підраховували. Але точно можу сказати, що це коштує немало.

Читати до теми: Світовий банк презентув «Моніторинг земельних відносин в Україні, 2016-2017: відкриті дані про земельні ресурси»

AgroPolit.com: Дослідження в рамках проекту показало, що про третину паїв у вашій громаді відсутні дані в Державному земельному кадастрі. Маючи карту на руках, що Ви плануєте робити з цими землями надалі?

Михайло Філоненко: Переважна більшість незареєстрованих ділянок - це паї, які здають в оренду. На жаль, у нас багато таких людей, які здали землю в оренду і їх більше не цікавить, що з тією землею роблять, чи вона зареєстрована, чи сплачений податок. Мовляв, платять гроші то й добре. Через це багато паїв “повипадало”, вони просто не дійшли до реєстрації. Ми будемо організовувати зустріч із агровиробниками, які зареєстрували не всі паї, і говоритимемо про їхню реєстрацію. У нас на руках є карти з даними про незареєстровані паї, ми підрахуємо, скільки коштів місцевий бюджет недоотримує, яка сума ПДФО з кожного паю не надійшла до бюджету. У нас будуть конкретні цифри. Тому ми будемо переконувати агровиробників зареєструвати всі паї Якщо ж нас не почують, будемо звертатися в податкову. Але я думаю, що до цього не дійде, зважаючи на велику конкуренцію і боротьбу за земельні ділянки. Звичайно, вони всі скаржаться, що не вистачає держреєстраторів, не вистачає часу. Однак паї треба зареєструвати, і ми будемо цього вимагати.

Читати до теми: ТОП-10 моделей земельного ринку: США, Польща, Румунія, Нідерланди, Німечиина, Швейцарія, Литва, Великобританія, Росія, Таджикистан

AgroPolit.com: Яких результатів очікуєте після завершення проекту?

Михайло Філоненко: Передусім, інвентаризація земель передбачає збільшення надходжень до місцевого бюджету. Ми знатимемо, хто сплачує податки за землю, а хто їх оминає. Окрім того, ми очікуємо, що буде більш чіткий порядок у відносинах між орендарями і пайовиками, оскільки зараз є багато непорозумінь. Зокрема, багато пайовиків скаржаться нам, що в одній громаді різні ціни за пай. Хотілося б підвести все до одного спільного знаменника, більш-менш вирівняти ціни за оренду землі. Також можливе виявлення нових ділянок. Ми хотіли би бачити нових інвесторів у селі.

Це могло би бути садівництво чи ягідне виробництво. У нас зараз є нова компанія, яка заходить у громаду з садівництвом. Можливо, вони хочуть збільшити площі. Тому, головна перевага інвентаризації земель - збільшення надходжень до місцевого бюджету.

AgroPolit.com: Хто, на Вашу думку, повинен вирішувати питання інвентаризації земель в ОТГ - держава чи місцева влада?

Михайло Філоненко: Я не думаю, що ця проблема повинна вирішуватися на рівні держави. Хто, окрім нас, може знати, хто і як у нас тут господарює? Підтримка держави повинна заключатися лише в співпраці з ДФС, щоби нам без перешкод надавали інформацію. Все інше залежить від влади на місцях. Поки ми самі не засукаємо рукави і не візьмемося до справи, за нас це ніхто не зробить. Стороннім людям буде важко це зробити.

AgroPolit.com: Дякуємо за бесіду! Бажаємо успіхів!

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

1 жовтня 2018
Стартував проект з безкоштовної інвентаризації земель ОТГ в Україні
В Україні розпочалася безкоштовна інвентаризація сільгоспземель. Про особливості процесу на прикладі Чоповицької ОТГ, що на Житомирщині, на...
14 вересня 2018
Blockchain-кадастр, як Держгеокадастр народив мишу!
Добре відомо, що сучасному чиновнику, аби отримати імідж рішучого реформатора, достатньо вивчити декілька модних слів, таких як...
17 квітня 2018
Геннадій Зубко: Жорстке завдання – щоб на кінець 2018 року не залишалося жодного району без ОТГ
Децентралізація в Україні – це «п’яте колесо до возу» чи реальна дієва реформа в арсеналі уряду? Думки різняться. З одного...

Вибір редакції

19 січня 2021
План Маршала для АПК — сюжет «Чародіїв» Стругацьких у 2021: реформа Мінагрополітки, ринок землі, стратегія розвитку та міжнародні союзники
План Маршала для АПК і його складові (економічна ситуація в країні, дефіцит бюджету, погашення звонішніх боргів, реформа Мінагрополітки, план дій...
15 січня 2021
Аграрний експорт України — 2018-2020 роки: сировина, харчова продукція, зерно, рослинництво, молочка, тваринництво
Аграрний експорт України за 9 місяців 2020 року у грошовому вимірі зменшується у порівняні з 2019 роком, але його частка у загальній експортній...
11 січня 2021
Як уберегти власну земельну ділянку чи свій аграрний бізнес від «реєстраційного» рейдерства?
Як власнику паю уберегти власну земельну ділянку чи свій аграрний бізнес від «реєстраційного» рейдерства - розповідає керівник Офісу...