Михайло Філоненко: Інвентаризація земель – це боротьба з нечесними агровиробниками!
Михайло Філоненко: Інвентаризація земель - це боротьба з нечесними агровиробниками!

Нещодавно стартував проект із безкоштовної інвентаризації земель, який реалізує Центр розвитку земельних правовідносин в Україні. Мета проекту – ідентифікувати земельні ділянки, які не зареєстровані в Державному земельному кадастрі, щоб у місцевий бюджет надходили всі кошти за оренду землі. Про особливості процесу та переваги інвентаризації розповідав голова спілки Центр розвитку земельних правовідносин в Україні Леонід Корейба під час третього засідання Клубу земельних інтересів,  який відбувся у Житомирському Центрі розвитку місцевого самоврядування, створеному «Програмою U-LEAD з Європою». Першою громадою, як проінвентаризована у рамках прокту, стала Чоповицька ОТГ, що на Житомирщині. Під час моніторингу земель громади було виявлено, що близько третини паїв не зареєстровані в Державному земельному кадастрі. Журналісти AgroPolit.com зв’язалися з головою громади Михайлом Філоненком і дізналися, що змінила інвентаризація земель і яких результатів очікують від проекту:

AgroPolit.com: Розкажіть про проект інвентаризації земель. Чому ви погодилися стати першою громадою, яка інвентаризує землі?

Михайло Філоненко: Ми давно співпрацюємо з Житомирським Центром розвитку місцевого самоврядування. Разом з експертом з просторового планування та управління ресурсами Олександром Гнітецьким розробляємо стратегію розвитку громади. Не раз вивчали питання, як зробити інвентаризацію земель на території нашої ОТГ. Задавалися цим питанням тому, що в громаді треба наводити лад. Нам необхідні додаткові ресурси. Тим більше, до громади приєдналися нові території, й хтозна, що там робиться. Потрібно було все власноруч перевірити, обійти, переточкувати кожну земельну ділянку. І я знаю, що це коштує недешево. Тож коли голова спілки Центр розвитку земельних правовідносин в Україні Леонід Корейба запропонував нам взяти участь у проекті, ми вирішили спробувати і погодилися. Тим більше, від нас не вимагали жодних фінансових вкладень, жодних зобов’язань ми не підписували.

Читати на тему: Стартував проект з безкоштовної інвентаризації земель ОТГ в Україні

AgroPolit.com: Коли стартував проект і на якому етапі перебуває зараз?

Михайло Філоненко: Навесні, мабуть у травні, у нас відбулася перша зустріч із Леонідом Корейбою, де нам розповіли про проект. Потім вони зібрали інформацію і презентували нам готові карти. Ми вже отримали ці карти на руки. Все дуже зручно подано. Ділянки зображено різними кольорами, навіть є розмежування за агрофірмами, а в нашій ОТГ- 7 підприємств. Дуже зручно. Якщо треба якась інформація, достатньо відкрити карту на ноутбуці й усе видно. Кадастровий номер ділянки, кому належить пай, хто орендує, на якому масиві розташовано - тут зібрано всю інформацію щодо земельної ділянки. Це дуже об’ємна робота. У нас населення громади становить 5000 осіб. Звісно, не у всіх є паї, але роботи все одно багато.

AgroPolit.com: Ви підраховували, скільки довелося б заплатити з бюджету громади, якби ви власними силами робили інвентаризацію земель?

Михайло Філоненко: Важко назвати суму. Річ у тім, що при інвентаризації беруть до уваги багато різних чинників. Наприклад, нормативну грошову оцінку землі. А у нас в різних населених пунктах вона різна. Тому я не можу назвати вартість інвентаризації, ми не підраховували. Але точно можу сказати, що це коштує немало.

Читати до теми: Світовий банк презентув «Моніторинг земельних відносин в Україні, 2016-2017: відкриті дані про земельні ресурси»

AgroPolit.com: Дослідження в рамках проекту показало, що про третину паїв у вашій громаді відсутні дані в Державному земельному кадастрі. Маючи карту на руках, що Ви плануєте робити з цими землями надалі?

Михайло Філоненко: Переважна більшість незареєстрованих ділянок - це паї, які здають в оренду. На жаль, у нас багато таких людей, які здали землю в оренду і їх більше не цікавить, що з тією землею роблять, чи вона зареєстрована, чи сплачений податок. Мовляв, платять гроші то й добре. Через це багато паїв “повипадало”, вони просто не дійшли до реєстрації. Ми будемо організовувати зустріч із агровиробниками, які зареєстрували не всі паї, і говоритимемо про їхню реєстрацію. У нас на руках є карти з даними про незареєстровані паї, ми підрахуємо, скільки коштів місцевий бюджет недоотримує, яка сума ПДФО з кожного паю не надійшла до бюджету. У нас будуть конкретні цифри. Тому ми будемо переконувати агровиробників зареєструвати всі паї Якщо ж нас не почують, будемо звертатися в податкову. Але я думаю, що до цього не дійде, зважаючи на велику конкуренцію і боротьбу за земельні ділянки. Звичайно, вони всі скаржаться, що не вистачає держреєстраторів, не вистачає часу. Однак паї треба зареєструвати, і ми будемо цього вимагати.

Читати до теми: ТОП-10 моделей земельного ринку: США, Польща, Румунія, Нідерланди, Німечиина, Швейцарія, Литва, Великобританія, Росія, Таджикистан

AgroPolit.com: Яких результатів очікуєте після завершення проекту?

Михайло Філоненко: Передусім, інвентаризація земель передбачає збільшення надходжень до місцевого бюджету. Ми знатимемо, хто сплачує податки за землю, а хто їх оминає. Окрім того, ми очікуємо, що буде більш чіткий порядок у відносинах між орендарями і пайовиками, оскільки зараз є багато непорозумінь. Зокрема, багато пайовиків скаржаться нам, що в одній громаді різні ціни за пай. Хотілося б підвести все до одного спільного знаменника, більш-менш вирівняти ціни за оренду землі. Також можливе виявлення нових ділянок. Ми хотіли би бачити нових інвесторів у селі.

Це могло би бути садівництво чи ягідне виробництво. У нас зараз є нова компанія, яка заходить у громаду з садівництвом. Можливо, вони хочуть збільшити площі. Тому, головна перевага інвентаризації земель - збільшення надходжень до місцевого бюджету.

AgroPolit.com: Хто, на Вашу думку, повинен вирішувати питання інвентаризації земель в ОТГ - держава чи місцева влада?

Михайло Філоненко: Я не думаю, що ця проблема повинна вирішуватися на рівні держави. Хто, окрім нас, може знати, хто і як у нас тут господарює? Підтримка держави повинна заключатися лише в співпраці з ДФС, щоби нам без перешкод надавали інформацію. Все інше залежить від влади на місцях. Поки ми самі не засукаємо рукави і не візьмемося до справи, за нас це ніхто не зробить. Стороннім людям буде важко це зробити.

AgroPolit.com: Дякуємо за бесіду! Бажаємо успіхів!

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

1 жовтня 2018
Стартував проект з безкоштовної інвентаризації земель ОТГ в Україні
В Україні розпочалася безкоштовна інвентаризація сільгоспземель. Про особливості процесу на прикладі Чоповицької ОТГ, що на Житомирщині, на...
14 вересня 2018
Blockchain-кадастр, як Держгеокадастр народив мишу!
Добре відомо, що сучасному чиновнику, аби отримати імідж рішучого реформатора, достатньо вивчити декілька модних слів, таких як...
17 квітня 2018
Геннадій Зубко: Жорстке завдання – щоб на кінець 2018 року не залишалося жодного району без ОТГ
Децентралізація в Україні – це «п’яте колесо до возу» чи реальна дієва реформа в арсеналі уряду? Думки різняться. З одного...

Вибір редакції

19 вересня 2022
Агросектор і війна: що підготував уряд і парламент аграріям?
Агросектор вистояв в умовах військової агресії росії. АПК поступово оговтується і вчиться жити по-новому. Як допомагає та які кроки планує вжити...
21 вересня 2022
Держпідтримка агросектору у 2023 році
Наступного року аграріям доведеться покласти зуби на полиці, міцно стиснути зуби і затягнути паски під горло – грошей на підтримку агросектору...
17 серпня 2022
Акциз на пальне зросте: що буде з цінами на бензин і дизель?
Парламент пропонує поновити акциз на пальне у сумі 100 євро за 1000 літрів. Законопроект із цією нормою (№7668 «Про внесення змін до розділу ХХ...