Віталій Хомутиннік: Я — не лобіст «Кернела» у парламенті. Ні, навіщо це мені?
Віталій Хомутиннік: Я — не лобіст «Кернела» у парламенті. Ні, навіщо це мені?

Співголова парламентської групи «Відродження» Віталій Хомутиннік у 41 рік має запас «прізвиськ» на кілька біографій! «Наймолодший парламентський Мефістофель», «Містер зло», «Бендер і поруч не стояв» — такими несхвальними словами відгукуються за його спинами (публічно — ні!) депутати й політологи. Чому? Можливо, і справді немає диму без вогню, а може, просто заздрять вмінню домовлятися з усіма, його статкам чи не подобається манера спілкування (кажуть, що йому палець до рота не клади — може відкусити по самий лікоть). Особистісний «портрет» Віталія Юрійовича — окрема цікава історія, але в рамках іншого самостійного матеріалу. Наразі увага преси до нього прикута з іншого приводу: нещодавно підконтрольний нардепу фонд (Cascade Investment Fund) розжився акціями найбільшого агрохолдингу країни — компанії «Кернел». Чому Хомутиннік пішов у аграрний «брід»? Як пояснюється його інтерес саме до цієї компанії? Яку роль він відіграє у парламенті та, зокрема, у протистоянні двох парламентських груп — «олійників» та «птахівників» у боротьбі за дотації та ПДВ? Та чому обірвалася його кількарічна дружба зі ще одним аграрним бізнесменом — власником МХП Юрієм Косюком? Відповіді на ці та інші запитання читайте на AgroPolit.com в ексклюзивному бліц-інтерв'ю Віталія Хомутинніка — народного депутата, співголови «Відродження», а тепер ще й  бізнесового партнера Андрія Веревського:

AgroPolit.com: Ви зараз «входите» у «Кернел»: купуєте акції підприємства. Сьогодні у Вас 7% акцій чи більше?

Віталій Хомутиннік: Я не володію цією інформацією, бо особисто (як фізична особа) нічого не купую. В іншому випадку вони були б відображені у моїй електронній декларації. Але інвестиційний фонд, до котрого я маю стосунок як бенефіціар (Cascade InvestmentFund), він купує акції не тільки «Кернел», а й різних компаній. Але скільки там у нього на балансі акцій, і що продається та купується – не володію цією інформацією, бо не маю операційного стосунку до інвестиційного фонду.

Читати до теми: АМКУ дозволив Хомутиннику купити 7 агрокомпаній «Кернел»

AgroPolit.com: Ви є його власником?

Віталій Хомутиннік: Так, я власник, але ситуація така: інвестиційний фонд може розраховуватися не коштами власника. Він залучає ресурси різних інвесторів і вкладає їх у вигідні інструменти. Тому власник — це власник, але операційне управління та ресурси, звідки вони беруться й на що витрачаються — ці питання безпосередньо до адміністраторів…

Фонд почав скуповувати акції «Кернел» ще 5 років тому

AgroPolit.com: Чим зумовлений Ваш інтерес до «Кернела» й агробізнесу?

Віталій Хомутиннік: Я до агробізнесу маю стосунок уже, напевно, років 15. Перші аграрні підприємства ми скуповували ще (якщо не помиляюся) у 2003-му, 2005 році. В нашому інвестфонді є компанія «Каскад-Агро» (опікується аграрними активами фонду. — Авт.).

А чому «Кернел»? Це публічна компанія, розташована на Варшавській біржі. Я вважаю, що це найкраща в аграрному секторі диверсифікована компанія в Україні й вона, безумовно, недооцінена. Фонд почав скуповувати акції «Кернел» ще 5 років тому. Не можна купити якийсь пакет за день, тиждень, місяць і навіть за рік, бо обсяги на біржі обмежені. Це частина стратегії інвестиційного фонду…

AgroPolit.com: Вам як власникові Cascade Investment Fund було б цікаво, якби фонд став нарощувати аграрні активи ?

Віталій Хомутиннік: Я бачу, що агросектор — один із тих, які розвиваються і мають перспективу на найближчі роки. Тому, звісно, для будь-якого інвестора є сенс інвестувати в агросектор чи переробку.

AgroPolit.com: Я чула, як Ви говорили помічнику після засідання податкового комітету (засідання відбувалося в останні сесійні дні 2017 року. — Авт.), що потрібно до переліку поправок, які вноситимуться завтра у Раді, включити і поправку про обмеження в 150 млн грн для бюджетних дотацій для птахівників. Звідки у Вас до цього такий інтерес?

Віталій Хомутиннік: Мова не про птахівників. Йдеться про те, що сьогодні у бюджеті закладається інструмент, завдяки якому певні компанії (не буду говорити, які) заберуть більшу частину всіх дотацій — 60—70%. Одна-дві. Це несправедливо.

Читати до теми: Гройсман та Мартинюк презентували «чернетку» нового механізму розподілу 4 млрд грн для агросектору

AgroPolit.com: …Ви депутат, чому ж не називаєте ці компанії? Це птахівників маєте на увазі?

Віталій Хомутиннік: Серед птахівників є одна компанія, яка сьогодні будує. А в бюджеті прописані норми, які говорять про те, що всі 4 млрд грн підуть на тваринництво. У тваринництві будуються тільки птахівники. У птахівництві будується лише одна компанія у Вінниці…

AgroPolit.com: МХП?

Віталій Хомутиннік: Так. Зрозуміло, що тваринницкі комплекси чи інші ферми не будують, бо нецікаво. А надприбуткова галузь птахівництва активно розвивається і показує надприбутки $400—500 млн EBITDA за підсумками року, плюс дотація від держави. Логіки немає.

Читати до теми: Косюк: МХП сплатив утричі більше податків за суму отриманих дотацій

Я почув Острікову і її позицію (до голови податкового комітету про включення на розгляд Ради норми про обмеження в 150 млн грн для птахівників. — Авт.) і з приводу цього була дискусія. Особисто моєї такої правки немає.

AgroPolit.com: А Ви за те, щоб вона з’явилася?

Віталій Хомутиннік: Якщо вона буде й виноситиметься у залі, то я голосуватиму... А можливо, цей поріг варто збільшити — не 150, а 250—300 млн грн.

Читати до теми: Хто «наклює» на дотації у новому році?

AgroPolit.com: Ви доволі одіозна фігура у парламенті. Розвійте чи підтвердьте міф, що сьогодні існує негласний конфлікт між МХП та «Кернел», який Ви начебто підтримуєте і в парламенті відстоюєте позицію «Кернела», тому «мочите» птахівників. Це так?

Віталій Хомутиннік: Великі компанії в Україні можна перелічити на пальцях однієї руки. Вони мають бути в рівних умовах. Наприклад, компанія «Кернел» не отримує будь-яких дотацій із бюджету, жодної копійки не має. Та EBITDA «Кернел» майже така сама, як МХП, можливо, трохи менша — $350—400 млн. Дотації повинні йти маленьким і середнім компаніям, переробникам, фермерам, які повинні розвиватися. Чому тоді окремо взята компанія «Х» може отримувати бюджетну дотацію, котра має $450 млн EBITDA, це достатньо прибутку? Це не однакові умови розвитку й конкурентності вже на рівні великого бізнесу.

Я такий парламентський Мефістофель як Білосніжка балерина

AgroPolit.com: То, все таки, що з «міфом»? Парламентська боротьба птахівників та олійників відбувається за Вашого сприяння й авторства? Ви — новий парламентський «Мефістофель»?

Віталій Хомутиннік: Я такий парламентський Мефістофель як Білосніжка балерина. Мого авторства таких правок немає. Я не підписувався під ними.

Дивитися інфографіку до теми: Результати голосування аграрних депутатів за збитки на 10 млрд грн для дрібних виробників - детальний список

AgroPolit.com: Ви негласно керуєте процесом? Чи не так?

Віталій Хомутиннік: Це перебільшення моєї впливовості.

AgroPolit.com: Та ні, Ви, вочевидь, соромитеся свого впливу.

Віталій Хомутиннік: Я як народний депутат і член комітету — нарівні з усіма! Якщо якісь поправки стоять на порядку денному і в них є логіка та розумні аргументи — підтримую.

Читати до теми: Віталій Хомутиннік — «король» відшкодування ПДВ — депутат

AgroPolit.com: Ось так звана «правка Святоша» — родом із Вашої групи? Ви ж визначаєте політику Вашої парламентської групи?

Віталій Хомутиннік: Я її підтримував. Але це була його власна ініціатива. Я пояснив вище, чому вона має сенс. Адже держава має підтримувати насамперед дрібного, малого фермера, малого переробника й малого виробника, щоб вони ставали більшими. А великих дотувати не треба.

AgroPolit.com: Віталію Юрійовичу, то Ви все ж лобіст «Кернела» у парламенті чи ні?

Віталій Хомутиннік: Я — не лобіст «Кернела» у парламенті. Ні, навіщо це мені? «Кернелу» лобізм узагалі сьогодні не потрібен. Це ринкова прибуткова компанія…

AgroPolit.com: Яка лише за 2017 рік отримала 7,6 млрд грн повернення експортного ПДВ

Віталій Хомутиннік: Тому що вона виробляє продукцію й експортує. Там 600 тис. га землі в обробітку. Ставайте такими ж великими й відправляйте, експортуйте, отримуйте відшкодування. Це ж не «надутий» ПДВ. Це 100% ПДВ, і сьогодні система автоматичного відшкодування, якщо ти десь закупив у якогось підприємства, котре не сплатило податки, тобі не відшкодує ПДВ. Тому все це «міф».

Читати до теми: Все буде ПДВ — як парламент забрав у малих аграріїв 10 млрд грн і віддав багатим

AgroPolit.com: А правка про скасування експортного ПДВ для олійних і технічних культур? Кажуть, що Ви також до цього приклали руку?

Віталій Хомутиннік: Я до всього міг прикласти руку, за вашим розумінням.

AgroPolit.com: Це не я так кажу, а Ваші колеги в Раді.

Віталій Хомутиннік: Мало що кажуть. На паркані також багато всього написано. Але якщо всьому вірити…

ПРО КОНФЛІКТ ІЗ ЮРІЄМ КОСЮКОМ

AgroPolit.com: У Вас є особистий конфлікт із власником МХП Юрієм Косюком?

Віталій Хомутиннік: Конфлікту немає, але ми з ним не спілкувалися два роки.

AgroPolit.com: А чому: Ви ж наче нормально з ним спілкувались?

Віталій Хомутиннік: Ми були з ним у нормальних стосунках, навіть дружніх. Але щось трапилося. Це людські відносини. Так буває. Можливо, мине час — і ми знову будемо спілкуватися. Поки немає спільної теми, на якій ми могли би зійтися й почати якийсь діалог. Я не був ініціатором «розриву» спілкування.

З Табаловим у мене окремий бізнес — хлібопереробний

AgroPolit.com: Звідки кошти у фонду? Чи є з Росії?

Віталій Хомутиннік: З Росії — zero! Кошти у фонді з Європи, України.

AgroPolit.com: Кажуть, що Ваш захід в агробізнес — це спроба «відмити» кошти?

Віталій Хомутиннік: Я зайшов у агробізнес, коли мені було 25 років.

AgroPolit.com: Тоді Ви заходили з кіровоградським бізнесменом Олександром Табаловим?

Віталій Хомутиннік: З Табаловим у мене окремий бізнес — хлібопереробний.  Інвестиційний фонд є акціонером певних хлібопереробних підприємств. Це окрема тема.

«КАСКАД-АГРО» — ЗЕМЛЯ, ЕЛЕВАТОРИ

AgroPolit.com: А скільки становлять елеваторні потужності «Каскад-Агро» — 300 тис. т зберігання?

Віталій Хомутиннік: Так, близько 300 тис. т… Ще щось докуповують.

AgroPolit.com: Які напрямки діяльності у «Каскад-Агро»?

Віталій Хомутиннік: Елеватори, обробіток землі, переробка, хлібопекарська галузь…

AgroPolit.com: А який земельний банк «Каскад-Агро» — 50 тис. га?

Віталій Хомутиннік: Сьогодні — так, на цьому зупинимося. Не планують його збільшувати, поки не буде стабільної ситуації в державі та розуміння, що буде з ринком землі, з усіма правилами, оподаткуванням і так далі.

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...