Віталій Хомутиннік: Я — не лобіст «Кернела» у парламенті. Ні, навіщо це мені?
Віталій Хомутиннік: Я — не лобіст «Кернела» у парламенті. Ні, навіщо це мені?

Співголова парламентської групи «Відродження» Віталій Хомутиннік у 41 рік має запас «прізвиськ» на кілька біографій! «Наймолодший парламентський Мефістофель», «Містер зло», «Бендер і поруч не стояв» — такими несхвальними словами відгукуються за його спинами (публічно — ні!) депутати й політологи. Чому? Можливо, і справді немає диму без вогню, а може, просто заздрять вмінню домовлятися з усіма, його статкам чи не подобається манера спілкування (кажуть, що йому палець до рота не клади — може відкусити по самий лікоть). Особистісний «портрет» Віталія Юрійовича — окрема цікава історія, але в рамках іншого самостійного матеріалу. Наразі увага преси до нього прикута з іншого приводу: нещодавно підконтрольний нардепу фонд (Cascade Investment Fund) розжився акціями найбільшого агрохолдингу країни — компанії «Кернел». Чому Хомутиннік пішов у аграрний «брід»? Як пояснюється його інтерес саме до цієї компанії? Яку роль він відіграє у парламенті та, зокрема, у протистоянні двох парламентських груп — «олійників» та «птахівників» у боротьбі за дотації та ПДВ? Та чому обірвалася його кількарічна дружба зі ще одним аграрним бізнесменом — власником МХП Юрієм Косюком? Відповіді на ці та інші запитання читайте на AgroPolit.com в ексклюзивному бліц-інтерв'ю Віталія Хомутинніка — народного депутата, співголови «Відродження», а тепер ще й  бізнесового партнера Андрія Веревського:

AgroPolit.com: Ви зараз «входите» у «Кернел»: купуєте акції підприємства. Сьогодні у Вас 7% акцій чи більше?

Віталій Хомутиннік: Я не володію цією інформацією, бо особисто (як фізична особа) нічого не купую. В іншому випадку вони були б відображені у моїй електронній декларації. Але інвестиційний фонд, до котрого я маю стосунок як бенефіціар (Cascade InvestmentFund), він купує акції не тільки «Кернел», а й різних компаній. Але скільки там у нього на балансі акцій, і що продається та купується – не володію цією інформацією, бо не маю операційного стосунку до інвестиційного фонду.

Читати до теми: АМКУ дозволив Хомутиннику купити 7 агрокомпаній «Кернел»

AgroPolit.com: Ви є його власником?

Віталій Хомутиннік: Так, я власник, але ситуація така: інвестиційний фонд може розраховуватися не коштами власника. Він залучає ресурси різних інвесторів і вкладає їх у вигідні інструменти. Тому власник — це власник, але операційне управління та ресурси, звідки вони беруться й на що витрачаються — ці питання безпосередньо до адміністраторів…

Фонд почав скуповувати акції «Кернел» ще 5 років тому

AgroPolit.com: Чим зумовлений Ваш інтерес до «Кернела» й агробізнесу?

Віталій Хомутиннік: Я до агробізнесу маю стосунок уже, напевно, років 15. Перші аграрні підприємства ми скуповували ще (якщо не помиляюся) у 2003-му, 2005 році. В нашому інвестфонді є компанія «Каскад-Агро» (опікується аграрними активами фонду. — Авт.).

А чому «Кернел»? Це публічна компанія, розташована на Варшавській біржі. Я вважаю, що це найкраща в аграрному секторі диверсифікована компанія в Україні й вона, безумовно, недооцінена. Фонд почав скуповувати акції «Кернел» ще 5 років тому. Не можна купити якийсь пакет за день, тиждень, місяць і навіть за рік, бо обсяги на біржі обмежені. Це частина стратегії інвестиційного фонду…

AgroPolit.com: Вам як власникові Cascade Investment Fund було б цікаво, якби фонд став нарощувати аграрні активи ?

Віталій Хомутиннік: Я бачу, що агросектор — один із тих, які розвиваються і мають перспективу на найближчі роки. Тому, звісно, для будь-якого інвестора є сенс інвестувати в агросектор чи переробку.

AgroPolit.com: Я чула, як Ви говорили помічнику після засідання податкового комітету (засідання відбувалося в останні сесійні дні 2017 року. — Авт.), що потрібно до переліку поправок, які вноситимуться завтра у Раді, включити і поправку про обмеження в 150 млн грн для бюджетних дотацій для птахівників. Звідки у Вас до цього такий інтерес?

Віталій Хомутиннік: Мова не про птахівників. Йдеться про те, що сьогодні у бюджеті закладається інструмент, завдяки якому певні компанії (не буду говорити, які) заберуть більшу частину всіх дотацій — 60—70%. Одна-дві. Це несправедливо.

Читати до теми: Гройсман та Мартинюк презентували «чернетку» нового механізму розподілу 4 млрд грн для агросектору

AgroPolit.com: …Ви депутат, чому ж не називаєте ці компанії? Це птахівників маєте на увазі?

Віталій Хомутиннік: Серед птахівників є одна компанія, яка сьогодні будує. А в бюджеті прописані норми, які говорять про те, що всі 4 млрд грн підуть на тваринництво. У тваринництві будуються тільки птахівники. У птахівництві будується лише одна компанія у Вінниці…

AgroPolit.com: МХП?

Віталій Хомутиннік: Так. Зрозуміло, що тваринницкі комплекси чи інші ферми не будують, бо нецікаво. А надприбуткова галузь птахівництва активно розвивається і показує надприбутки $400—500 млн EBITDA за підсумками року, плюс дотація від держави. Логіки немає.

Читати до теми: Косюк: МХП сплатив утричі більше податків за суму отриманих дотацій

Я почув Острікову і її позицію (до голови податкового комітету про включення на розгляд Ради норми про обмеження в 150 млн грн для птахівників. — Авт.) і з приводу цього була дискусія. Особисто моєї такої правки немає.

AgroPolit.com: А Ви за те, щоб вона з’явилася?

Віталій Хомутиннік: Якщо вона буде й виноситиметься у залі, то я голосуватиму... А можливо, цей поріг варто збільшити — не 150, а 250—300 млн грн.

Читати до теми: Хто «наклює» на дотації у новому році?

AgroPolit.com: Ви доволі одіозна фігура у парламенті. Розвійте чи підтвердьте міф, що сьогодні існує негласний конфлікт між МХП та «Кернел», який Ви начебто підтримуєте і в парламенті відстоюєте позицію «Кернела», тому «мочите» птахівників. Це так?

Віталій Хомутиннік: Великі компанії в Україні можна перелічити на пальцях однієї руки. Вони мають бути в рівних умовах. Наприклад, компанія «Кернел» не отримує будь-яких дотацій із бюджету, жодної копійки не має. Та EBITDA «Кернел» майже така сама, як МХП, можливо, трохи менша — $350—400 млн. Дотації повинні йти маленьким і середнім компаніям, переробникам, фермерам, які повинні розвиватися. Чому тоді окремо взята компанія «Х» може отримувати бюджетну дотацію, котра має $450 млн EBITDA, це достатньо прибутку? Це не однакові умови розвитку й конкурентності вже на рівні великого бізнесу.

Я такий парламентський Мефістофель як Білосніжка балерина

AgroPolit.com: То, все таки, що з «міфом»? Парламентська боротьба птахівників та олійників відбувається за Вашого сприяння й авторства? Ви — новий парламентський «Мефістофель»?

Віталій Хомутиннік: Я такий парламентський Мефістофель як Білосніжка балерина. Мого авторства таких правок немає. Я не підписувався під ними.

Дивитися інфографіку до теми: Результати голосування аграрних депутатів за збитки на 10 млрд грн для дрібних виробників - детальний список

AgroPolit.com: Ви негласно керуєте процесом? Чи не так?

Віталій Хомутиннік: Це перебільшення моєї впливовості.

AgroPolit.com: Та ні, Ви, вочевидь, соромитеся свого впливу.

Віталій Хомутиннік: Я як народний депутат і член комітету — нарівні з усіма! Якщо якісь поправки стоять на порядку денному і в них є логіка та розумні аргументи — підтримую.

Читати до теми: Віталій Хомутиннік — «король» відшкодування ПДВ — депутат

AgroPolit.com: Ось так звана «правка Святоша» — родом із Вашої групи? Ви ж визначаєте політику Вашої парламентської групи?

Віталій Хомутиннік: Я її підтримував. Але це була його власна ініціатива. Я пояснив вище, чому вона має сенс. Адже держава має підтримувати насамперед дрібного, малого фермера, малого переробника й малого виробника, щоб вони ставали більшими. А великих дотувати не треба.

AgroPolit.com: Віталію Юрійовичу, то Ви все ж лобіст «Кернела» у парламенті чи ні?

Віталій Хомутиннік: Я — не лобіст «Кернела» у парламенті. Ні, навіщо це мені? «Кернелу» лобізм узагалі сьогодні не потрібен. Це ринкова прибуткова компанія…

AgroPolit.com: Яка лише за 2017 рік отримала 7,6 млрд грн повернення експортного ПДВ

Віталій Хомутиннік: Тому що вона виробляє продукцію й експортує. Там 600 тис. га землі в обробітку. Ставайте такими ж великими й відправляйте, експортуйте, отримуйте відшкодування. Це ж не «надутий» ПДВ. Це 100% ПДВ, і сьогодні система автоматичного відшкодування, якщо ти десь закупив у якогось підприємства, котре не сплатило податки, тобі не відшкодує ПДВ. Тому все це «міф».

Читати до теми: Все буде ПДВ — як парламент забрав у малих аграріїв 10 млрд грн і віддав багатим

AgroPolit.com: А правка про скасування експортного ПДВ для олійних і технічних культур? Кажуть, що Ви також до цього приклали руку?

Віталій Хомутиннік: Я до всього міг прикласти руку, за вашим розумінням.

AgroPolit.com: Це не я так кажу, а Ваші колеги в Раді.

Віталій Хомутиннік: Мало що кажуть. На паркані також багато всього написано. Але якщо всьому вірити…

ПРО КОНФЛІКТ ІЗ ЮРІЄМ КОСЮКОМ

AgroPolit.com: У Вас є особистий конфлікт із власником МХП Юрієм Косюком?

Віталій Хомутиннік: Конфлікту немає, але ми з ним не спілкувалися два роки.

AgroPolit.com: А чому: Ви ж наче нормально з ним спілкувались?

Віталій Хомутиннік: Ми були з ним у нормальних стосунках, навіть дружніх. Але щось трапилося. Це людські відносини. Так буває. Можливо, мине час — і ми знову будемо спілкуватися. Поки немає спільної теми, на якій ми могли би зійтися й почати якийсь діалог. Я не був ініціатором «розриву» спілкування.

З Табаловим у мене окремий бізнес — хлібопереробний

AgroPolit.com: Звідки кошти у фонду? Чи є з Росії?

Віталій Хомутиннік: З Росії — zero! Кошти у фонді з Європи, України.

AgroPolit.com: Кажуть, що Ваш захід в агробізнес — це спроба «відмити» кошти?

Віталій Хомутиннік: Я зайшов у агробізнес, коли мені було 25 років.

AgroPolit.com: Тоді Ви заходили з кіровоградським бізнесменом Олександром Табаловим?

Віталій Хомутиннік: З Табаловим у мене окремий бізнес — хлібопереробний.  Інвестиційний фонд є акціонером певних хлібопереробних підприємств. Це окрема тема.

«КАСКАД-АГРО» — ЗЕМЛЯ, ЕЛЕВАТОРИ

AgroPolit.com: А скільки становлять елеваторні потужності «Каскад-Агро» — 300 тис. т зберігання?

Віталій Хомутиннік: Так, близько 300 тис. т… Ще щось докуповують.

AgroPolit.com: Які напрямки діяльності у «Каскад-Агро»?

Віталій Хомутиннік: Елеватори, обробіток землі, переробка, хлібопекарська галузь…

AgroPolit.com: А який земельний банк «Каскад-Агро» — 50 тис. га?

Віталій Хомутиннік: Сьогодні — так, на цьому зупинимося. Не планують його збільшувати, поки не буде стабільної ситуації в державі та розуміння, що буде з ринком землі, з усіма правилами, оподаткуванням і так далі.

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...