Все буде ПДВ — як парламент забрав у малих аграріїв 10 млрд грн і віддав багатим
Все буде ПДВ — як парламент забрав у малих аграріїв 10 млрд грн і віддав багатим

Дрібним агровиробникам «дали під дих»! Або, як говорив класик української політики Михайло Чечетов, «розвели, як кошенят». І все це одним махом у бюджетну ніч. Хоча за головний фінансовий документ країни та зміни до Податкового й Бюджетного Кодексів голосували не перед Новим роком, але сюрпризів вистачило. «Котом у мішку» виявився законопроект №6776-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році», який скасовує експортне ПДВ для виробників соняшнику, сої та ріпаку.

Треба сказати, що в першому читанні дві карколомні для аграріїв правки зняли (180 і 182). Однак під час другого читання їх повернула голова парламентського податкового та митного комітету Ніна Южаніна. Відтак на фінал голосування за зміни в ПК повернулися усі — й «мертві», і «живі» депутати. І вуаля — потрібні голоси знайшлися!

AgroPolit.com попросив прокоментувати прийняті зміни в. о. голови аграрного комітету Ради Олександра Бакуменка, який своїм голосом також підтримав ці правки. Та він лише відмахнувся.

НА КОНУ «ДЕСЯТКА»!

Натомість нардеп із «Самопомочі» Іван Мірошніченко, який голосував проти прийняття таких поправок, в ексклюзивному коментарі виданню розповів, що ефект шалений — 10 млрд грн збитків щорічно!

Зміни до Податкового Кодексу отримали перед самим голосуванням. Почали їх вичитувати і знайшли дуже цікаві речі. Без погодження й попередження, у таємному режимі було внесено правки 180 і 182. Їхня суть — за експорту олійних і технічних культур (соняшник, ріпак та соя) з України не буде повертатися ПДВ. Це та дискримінаційна норма, яка спостерігалася раніше, коли не було повернення ПДВ на зернову групу. Щоб її повернути, боротьба тривала довго. Навіщо? Адже через це зросла внутрішня ціна для товаровиробників на ці сільгоспкультури. Проголосовані поправки зруйнували весь позитив для аграріїв. Бо вже із завтрашнього дня буде знижено закупівельну ціну для товаровиробників переробниками, а також — експортерами. Причина проста — держава не повертатиме їм ПДВ. Тобто, у кишені фермерів утворилася «дірка» на 10 млрд грн щорічно», — підсумував він.

 

Його колега нардеп Валерій Давиденко теж не в захваті від творчості своїх колег по парламенту.

Під час голосування законопроекту №6776-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» була внесена та проголосована поправка, якою передбачається позбавлення аграріїв права на застосування нульової ставки при експорті технічних культур, та, відповідно, й права на бюджетне відшкодування ПДВ. Дана норма вступає в дію з 1 березня 2018 року. Я не голосував за такі зміни до Податкового кодексу і виступаю категорично проти такого підходу, оскільки це рішення призведе до значних втрат доходів сільгоспвиробників! Якщо обсяги насіння соняшнику є незначними (експортується переважно олія), то сумарні обсяги експорту ріпаку та сої у цьому році перевищать $1,5 млрд або 41 млрд грн. Відповідно, ПДВ до відшкодування явно складе більш ніж 6 млрд грн — таких втрат зазнають українські сільгоспвиробники», — написав він після ганебного голосування у себе на сторінці в ФБ.

На його думку, таким чином на аграріїв лягає додатковий тягар в умовах скасування спеціального режиму оподаткування та недостатньої державної підтримки.

КУРЯЧИЙ «СЛІД» ІЗ «МАСЛОМ»

Цікаво, що дану поправку проголосували і депутати з двох ворогуючих бізнес-груп — «птахівників» (лобісти МХП) та «олійників» (Кернел). Як відомо, останнім часом вони «роздирали» парламент своїми підкилимними «війнами» за прямі бюджетні дотації. Більше про це можете прочитати тут.

Як стверджує співрозмовник AgroPolit.com із БПП, така тандемність за це голосування показує, що дані групи взяли на бюджетну ніч тайм-аут і провели між собою «бартер у голосуванні» за взаємовигідні один для одного поступки.

Так, група «птахівників» отримала голоси від колег-«олійників» за невключення у Податковий кодекс поправок, які мали б ліквідувати з 1 січня 2018 року єдиний податок четвертої групи для птахівників, та недопустили змін у закон про розподіл державної сільгосппідтримки шляхом уточнення поняття «птиця», куди її автори забули включити «м’ясо птиці» (компенсації на дані об’єкти у рамках програми підтримки тваринництва в такому разі у МХП не було б).

Натомість «олійникам» не заважали провести вигідні для них правки 180 і 182, які збивають внутрішню закупівельну ціну на олійні та технічні культури для товаровиробників.

То хто ж з депутатів-аграрників проголосував за збитки в 10 млрд грн для дрібних виробників? Героїв треба знати в обличчя. За це проголосували: Бакуменко О., Кучер М., Юрчишин П., Мушак О., Кулініч О., Хлань С., Лунченко В., Бобов Г.

ТОРГІВЛЯ З ЄС ПІД УДАРОМ

Відміна експортного ПДВ на сою, ріпак та соняшник для українських аграріїв призведуть до прямих фінансових втрат, погоджується із нардепом генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Тарас Висоцький.

При збереженні поточних експортних цін на ці культури й аналогічних темпів експорту, аграрний сектор недоотримає 9—10 млрд грн. Правка вплине на погіршення іміджу України як надійного торговельного міжнародного партнера. Очікуються незадоволення та штрафні санкції, оскільки більшість угод вже укладено. Крім того, це спричинить погіршення відносин із нашим стратегічним партнером — Європейським Союзом, оскільки 90% експорту ріпаку йшло до ЄС. Загалом ця правка означає винищення ріпаку на українських полях. У рамках 2—3 років сівозміни ріпак перетвориться на збиткову культуру. Це ще один доказ того, що довгострокове інвестування в Україну дуже ризиковане. Окрім цього, у бюджеті на 2018 рік було відмінено квазіакумуляцію ПДВ, яку встановили на заміну спецрежиму ПДВ, котрий діяв до 2017 року», — вважає він.

 

«ГАЛАСУВАННЯ» ЗА ПДВ – ПЕРЕГОЛОСУЮТЬ?

У парламент наступного тижня подадуть законопроект, який поверне відшкодування ПДВ при експорті технічних та олійних культур.

Ми готуємо законопроект і будемо ініціювати відміну неповернення ПДВ для цих культур. Чи буде розуміння? Не певен. Але низка депутатів готові консолідуватися навколо нас. Це неправильно, тож ми будемо це відміняти», — так прокоментував подальші дії щодо проголосованих змін народний депутат від «Самопомочі» Іван Мірошніченко, який виступає ініціатором документа.

Доки ж документ визріває  і ще «пектиметься» у аграрному комітеті, в усіх нормальних людей лишилося одне питання — куди дивився Мінфін та уряд? У бік олігархів? Чи їм, вибачте, повилазило? Адже 10 млрд грн — це не «скалка в оці», а серйозний прецедент «бюджетних підкилимних ігор» із коштами платників податків. Якщо так і надалі вміло  розпоряджатимуться бюджетними коштами, то буде як в анекдоті — «Кінчайте, тату, торгувати, бо вже нічим здачу давати!»

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

23 квітня 2018
Ріжки та ніжки — що залишать фермерам Імперія і ТАСКОМБАНК?
Посівна кампанія в кількох областях вже перевалила за свій екватор, а клієнти «Імперії-Агро» й досі залишаються без насіння, добрив і...
26 лютого 2018
Влада вперто ігнорує скасування «олійних правок». Скільки ще будуть випробовувати терпіння аграріїв?
Епопея із відшкодуванням ПДВ на операції з експорту олійних культур не вщухає. А влада, схоже на те, робить все тільки для того, щоб даний скандал не...
19 грудня 2017
Проблеми в розстрочку: відшкодування експортного ПДВ можуть залишити на рік
Український уряд не чує аграріїв. Щонайменше такий висновок можна зробити спостерігаючи останні події. Останній удар уряд завдав відміною експортного...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...