Ольга Матвіїва: Петренко уже давно мав би бути на полях разом із фермерами, які постраждали від рейдерів
Ольга Матвіїва, голова громадської організації «Самооборона підприємців»

В Україні створюють громадську платформу протидії  рейдерству та тиску на бізнес. Її назва — ГО «Самооборона підприємців». Чим конкретно зараз займається громадська платформа? Як її  учасники планують протидіяти рейдерству в країні? Про це та багато іншого AgroPolit.com поговорив із головою громадської організації «Самооборона підприємців» Ольгою Матвіївою: 

AgroPolit.com: Розкажіть, що таке ГО «Самооборона підприємців»?

Ольга Матвіїва: Це громадська організація, головна мета — якої захищати та відстоювати порушені законні права й інтереси підприємців. Ми хочемо почути кожного, кому з тих чи інших причин унеможливлено вести свою діяльність.

Сьогодні одна з найважливіших проблема, яка потребує втручання та вирішення, — це рейдерство в агросекторі, а точніше кажучи, бандитизм

AgroPolit.com: На що робитимете акцент у роботі?

Ольга Матвіїва: Сьогодні одна з найважливіших проблема, яка потребує втручання та вирішення, — це рейдерство в агросекторі, а точніше кажучи, бандитизм. Пріоритети не розставляємо. Акцент, передусім, на те, що підприємництво має розвиватися, бути захищеним і працювати на економіку та соціальну сферу держави.

AgroPolit.com: Ви дійсно вважаєте, що в рамках платформи вдасться охопити всі проблеми?

Ольга Матвіїва: Все можливо. Особливо — в перспективі. Щодня до лав організації виявляють бажання долучитись учасники, а це робить її сильнішою. Важливим є те, що постраждалі (ті, чиї права було порушено) не йшли на компроміси із злочинцями, бо непокаране зло повторюватиметься.

AgroPolit.com: Хто став ініціатором створення цієї платформи та як виникла ідея?

Ольга Матвіїва: Ініціатором створення платформи виступив народний депутат від об’єднання «Самопоміч» Іван Мірошніченко. Зумовлено це було тим, що до нього особисто почали звертатись окремі суб’єкти господарювання із проханням захисти їх, зокрема від рейдерських нападів. Спочатку він,  використовуючи  права народного депутата, робив це самостійно. І це почало давати результат. Але було розуміння того, що об’єднавши однодумців, боротись із системою та стати на захист бізнесу, — буде результативніше й швидше. Так навколо ідеї об’єдналися його колеги, громадські активісти, постраждалі підприємці, ветерани війни, медійники. І такими силами нам вдалося відстояти декілька підприємств. А фермери зібрали на своїх полях урожай. Стало зрозуміло, що для відстоювання інтересів бізнесу нашим діям та намірам  уже  потрібне юридичне підґрунтя. Вибрали формат ГО.

AgroPolit.com: Хто Вам запропонував очолити організацію?

Ольга Матвіїва: Павло Костенко, який і познайомив мене з Іваном Мірошніченком. Ми з Павлом знайомі більше часу. Доводилось активно вести діалог та найбільше  співпрацювати в період блокади торгівлі з окупантом. Я відкрито підтримувала (й підтримую зараз) дії ветеранів. Це проявлялось у моїх публічних і непублічних справах. Напевно, це одна із причин, чому вони мені довірилися і дали можливість стати поруч.

ФАКТИ З  БІОГРАФІЇ

AgroPolit.com: Чому погодилися піти працювати в таку небезпечну для жінки  справу?

Ольга Матвіїва: Відчуття, що це потрібно. Окрім того, я ж родом із села на Волині. Тому питання аграріїв, селян, їхні долі й умови життя хвилюють мене давно.

Читати до теми: Іван Мірошніченко: Рейдерство сьогодні — це узаконений грабіж, який може зачепити кожного

Щодо досвіду, то на Волині я працювала у відділі аудиту групи компаній «Континіум» та на державному підприємстві «Луцький спиртогорілчаний комбінат». За освітою я економіст. Сьогодні працюю директором одного з підприємств у Луцьку. Усе життя мала чітку активну позицію.  Ще від початку Революції  Гідності, намагалась максимально підтримувати Майдан (це було нелегко, бо діти мої ще були маленькі). Потім війна. Друзі  пішли добровольцями.  Байдужою теж не змогла лишатись. А в січні 2017 року очолила Штаб Блокади торгівлі з окупантами на Волині й була його координатором. Було страшно (посміхається). Дехто казав: «Олю, що ти робиш, у тебе двоє дітей. Що ти робитимеш, коли до тебе прийдуть слідчі?». Я ж розуміла, що тепер ворог не лише за лінією розмежування, а й тут. Тому  волонтерську допомогу доводилося часто відправляти вночі.

AgroPolit.com: А не боїтеся, що Мірошніченко хоче створити громадську платформу, яка стане політичним проектом?

Ольга Матвіїва:  Ні. Тим більше,  у минулому він успішний бізнесмен, а тому не з переказів знає про те, як це будувати та захищати щось своє. Тим паче, він, як депутат, який представляє інтереси людей, і як кожна нормальна людина, відчуває обов’язок  долучитися до ситуації, яка склалась. І добре, що його підтримують інші народні обранці.

Наше завдання — допомагати не лише постфактум, а й попереджати розгортання певних ситуацій.

AgroPolit.com: Хто входить до складу організації?

Ольга Матвіїва: До нас долучаються  представники різних сфер діяльності: Асоціація авіаперевізників, представники із IT-сфери, Асоціація малого та середнього бізнесу, Українська аграрна конфедерація, представники портової логістичної галузі та низка аграрних підприємств. Ми хочемо предметно вивчити проблеми, які є у всіх сферах, і сприяти тому, щоб  їх було вирішено. Україна має стати економічно сильною, максимально незалежною та інвестиційно-привабливою державою. Лише тоді будуть збільшуватись і робочі місця, і наповненість бюджетів різних рівнів. Наше завдання — допомагати не лише постфактум, а й попереджати розгортання певних ситуацій.

ПРО РОЛЬ БАТАЛЬЙОНУ «ДОНБАС»

AgroPolit.com: Чому до роботи організації  долучилися учасники батальйону «Донбас»?

Ольга Матвіїва: У них загострене відчуття справедливості. Вони вважають своїм обов’язком допомагати українцям. І хто ще може вийти проти озброєних бандитів та аваківської нацгвардії і поліції й сказати: «Ні. Так, як хочете ви — не буде. Буде тільки за законом!»? Але є ще версія самого Авакова. Він вважає їх «шизофреніками» (посміхається).

AgroPolit.com: Хто з народних депутатів долучився до Вашої платформи?

Ольга Матвіїва: Це Єгор Соболєв, Семен Семенченко, Павло Костенко. Мені відомо, що нас підтримують депутати різних фракцій, але чи виявлять вони бажання зробити це юридично, чи просто публічно, відповісти зараз не можу.

Працюємо зараз із 8 підприємствами, аграрних із них — 6. Головна проблема, з якою вони до нас приходять, — земельне рейдерство

AgroPolit.com: Що треба для того, щоб вступити до організації?

Ольга Матвіїва: Потрібно написати заяву, яку ми потім розглядаємо.

AgroPolit.com: Хто вирішує долю запиту?

Ольга Матвіїва: Члени організації.

AgroPolit.com: Скільки сьогодні Ви розглядаєте звернень, які стосуються агарного рейдерства?

Ольга Матвіїва:  Ми працюємо зараз із 8 підприємствами, аграрних із них — 6. Головна проблема, з якою вони до нас приходять, — земельне рейдерство, що тягне за собою мільйонні втрати.

Рейдерство в Україні сьогодні у розпалі

AgroPolit.com: Оцініть ситуацію із рейдерством. Воно зараз на початковому етапі чи вже у розпалі?

Ольга Матвіїва: Рейдерство в Україні сьогодні у розпалі. Як показує практика, це чітко продумана відшліфована схема бандитизму. Рейдери діють, зазвичай, злагоджено та чітко, схеми повторюються. В їхніх бандитських діях ми вже прослідковуємо одні й ті ж прізвища (хоча справи з різних областей).

AgroPolit.com: Про що це свідчить?

Ольга Матвіїва: Що це угрупування діє під прикриттям правоохоронців і державних органів, зокрема Міністерства юстиції. Ну, не може таке творитися без відома Мін’юсту. Якщо це все ж не під прикриттям цього міністерства, тоді його керівник просто не на своєму місці.

AgroPolit.com: За даними голови Асоціації фермерів та землевласників України Івана Томича, до них надійшло близько 570 випадків, які фіксують рейдерство. Чи готові Ви з ними співпрацювати у тандемі?

Ольга Матвіїва: Усі ті, хто зараз заявляє, що із рейдерством треба боротися, але нічого для цього не робить, насправді не дуже хочуть працювати над вирішенням проблеми. Наша умова проста — ми готові співпрацювати з усіма, хто буде відкрито захищати українських фермерів і відстоювати свою позицію.  

Читати до теми: Для боротьби з аграрним рейдерством будуть створені регіональні оперативні штаби

AgroPolit.com: Нещодавно Іван Мірошніченко разом із депутатами ініціював створення антирейдерської комісії. Цю заяву ніби розглядав і міністр юстиції, Петренко, котрий заявив, що восени комісію буде створено. Як вважаєте, про що свідчить така «оперативність» у створенні цієї комісії?

Ольга Матвіїва: Літо — період, коли триває збір урожаю та період наступних посівних робіт. Зараз багатьом із них рейдери заважають зібрати урожай. Поки антирейдерська комісія створюється, техніка рейдерів без проблем заходить на поля і збирає урожаї. На мій погляд, Петренко зумисно відклав запуск антирейдерської комісії на осінь. Чим він керувався, приймаючи це рішення, мені не зрозуміло. Однак зрозуміло те, що він не поставив собі за мету підтримати й захистити фермерів. Петренко уже давно мав би бути на полях разом із фермерами, які постраждали від рейдерів. Нехай би йому рейдери перед обличчя тикали підробленні документи, які вже внесені в реєстр.

AgroPolit.com: Чому аграрне рейдерство набуває масового характеру?

Ольга Матвіїва: Я думаю, що основна причина — легкі гроші. Зібравши чужий врожай та продавши його, можна отримати величезні гроші, сотні мільйонів гривень. Так само, можна отримати мільйони, продавши фермерську сільгосптехніку. А процвітає цей бандитизм виключно від безкарності, яку породжують наші МВС та прокуратура, котрі часто-густо покривають рейдерів. А головною рушійною силою цього явища є Мін’юст.

Читати до теми: Слободяник: За рейдерство мають відповідати Павло Петренко та Арсен Аваков

Окрім того, сьогодні  вся країна обговорює питання зняття мораторію на продаж землі с\г призначення. Це теж одна із причин цього варварства.  

 У тих випадках, з якими стикнулися ми, підприємства перепродані через енну кількість рук, рахунки обнулені, бізнес вводиться штучно в боргову яму, поки постраждалі намагаються в судовому порядку довести незаконні дії рейдерів.

AgroPolit.com: Розкажіть, як людям, котрі постраждали від рейдерів, діяти, куди звертатися?

Ольга Матвіїва: Звертатися слід до правоохоронних органів, та чи отримають вони належний захист — навряд. Однозначно, долучати адвокатський захист. Фермерам треба об’єднуватися проти чинної влади й відстоювати свої законні права. Об’єднуватися навколо дієвої платформи. Адже держава, яка мала б захищати їх, сьогодні відверто ігнорує ситуацію або робить вигляд, що нічого не розуміє. Приєднуйтеся до нашої громадської організації.

Читати до теми: Комісія при Мін’юсті «кришує» рейдерів – аграрій

AgroPolit.com: Є якісь ознаки, за якими фермер може зрозуміти, що підприємство буде захоплено рейдерами?

Ольга Матвіїва: Так, звичайно. Проаналізувавши близько 15 актуальних випадків рейдерства аграрних підприємств, ми можемо стверджувати, що «тривожні дзвіночки» того, що на бізнес «поклали око» рейдери, трапляються доволі часто. По-перше, завжди потрібно з пересторогою ставитися до незнайомих інвесторів, які демонструють підозріло жвавий інтерес до вашого підприємства. Нерідко саме неперевірені бізнес-партнери й можуть розпочати активні рейдерські дії. По-друге, рейдерські атаки розпочинаються, як правило, із судових рішень, які часто-густо мають мало спільного із законністю. Тому варто досить пильно ставитись до рішень, які стосуються боргів підприємства, засобів забезпечення зобов’язань (застави, поруки тощо), майнових договорів. Слід не нехтувати перевіркою кореспонденції за зареєстрованим місцезнаходженням господарства (інколи фактична та юридична адреси не співпадають, а судові виклики надходять саме на останню). Як показує практика, деякі з рішень у справах, про які навіть нічого не знали, із запізненням вносяться до Єдиного державного реєстру судових рішень та можуть стати справжнім сюрпризом для власників підприємств. І по-третє, якщо без відома власника відбуваються реєстраційні дії щодо підприємства — будьте певні, що ваш бізнес перебуває під великою загрозою, а вже через деякий час на ньому будуть непрохані гості, часто — навіть озброєні. Зловмисники можуть легко підробити установчі документи юридичних осіб, рішення загальних зборів, за якими справжнього власника позбавляють прав у той чи інший спосіб. Такі дії нотаріально посвідчуються і вносяться «своїми» нотаріусами чи державними реєстраторами до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. При цьому абсолютно нехтуються усі законодавчі вимоги щодо проведення таких дій. У разі, якщо без відома власника було вчинено підозрілі реєстраційні дії — знайте, що готується або вже навіть і відбувається силове захоплення вашого бізнесу.

AgroPolit.com: Які органи влади найбільше посприяли рейдерському руху?

Ольга Матвіїва: На різних рівнях. Починаючи від сільського голови, який, замість того, щоб стати на  захист своїх людей, лише розводив руками.

AgroPolit.com: У Ваших планах є створити реєстр тих, хто співпрацював із рейдерами?

Ольга Матвіїва: Так, ми плануємо створити такий реєстр. Він буде відкритий для суспільства — усі прізвища та імена головних фігурантів буде оприлюднено. Також ми хочемо створити реєстр проблемних місць у законодавстві. Усе це базуватиметься на даних, які ми вже сьогодні маємо й отримаємо в процесі роботи.

Зворотній зв’язок ГО «Самооборона підприємців»  067 870 39 32

AgroPolit.com: Дякуємо  Вам за цікаву бесіду!

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

18 лютого 2021
Спадщина за кордоном – ризики для аграрного та іншого бізнесу
 Директор ГО «Бізнес-Варта» Ольга Матвіїва розповідає про проблему спадкування закордоном аграрного та інших видів бізнесу у...
3 липня 2018
Страховка від рейдерів, або чому невідкладно потрібно прийняти законопроект №8121
Не можна назвати законодавство в аграрній галузі досконалим. І над виправленням дискримінаційних норм та прогалин працюють юристи, депутати, аграрії,...
17 серпня 2017
Оприлюднено алгоритм захисту від рейдерів
Бізнесу пропонують звертати особливу увагу на три моменти, щоб не  потрапити під  приціл рейдерів. Про них в ексклюзивному інтерв’ю...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...