Дмитро Козацький: Сьогодні Аграрна партія не має лідера
Колишній голова Донецької обласної парторганізації Дмитро Козацький

«Реформи» в Аграрній партії України (АПУ) тривають. Після того, як політсила реанімувалася, здобула хороші результати на місцевих виборах, почалися кадрові чистки. Нагадаємо, 4 грудня 2016 року в АПУ змінили склад президії і політради. Тоді рішення протягнули підкилимно та без попередження частини партійців. Аграрії розцінили такий крок голови партії Віталія Скоцика, як витіснення з партії неугодних і посилення в керівництві політсили групи «нашоукраїнців» на чолі з Романом Безсмертним та Віктором Матчуком.  Нещодавно керівництво партії  натякнуло показати «червону» картку всім депутатам місцевих, обласних рад та парламенту,  якщо вони не  вийдуть із місцевих органів влади. Самі партійці називають це черговим піар-ходом в умовах  дефіциту реальних справ з боку голови АПУ Віталія Скоцика, а один з аксакалів партії Олександр Бакуменко і поготів заявив, що голова партії захворів на «нарцисизм». Втім, кадрові пасьянси на цьому не скінчилися. Нещодавно з президії Аграрної партії виключили відому фігуру — голову Донецької обласної парторганізації Дмитра Козацького. Нагадаємо, після славнозвісного форуму 4 грудня він виступив із різкою критикою дій Віталія Скоцика, звинувативши того, що  він  узурпує владу у партії. Чекати  фідбеку довелося  недовго. Як і в попередніх випадках, що підтвердив сам Козацький, з ним ніхто не радився і його просто поставили перед фактом. Більше про кадрові тенденції та ситуацію  в АПУ AgroPolit.com поспілкувався з членом Аграрної партії України, колишнім головою  Донецької обласної організації Дмитром Козацьким. Нагадаємо, що він – один із тих аграріїв, які вивели Аграрну партію на лідерські позиції  на місцевих виборах в області.

AgroPolit.com: Вас виключили з президії АПУ. Чому?

Дмитро Козацький: Мене усунули з посади голови Донецької обласної організації АПУ та виключили з політради за критику діяльності керівництва Аграрної партії. Це сталося у березні 2017 року.

На жаль, сьогодні Аграрна партія лідера не має.

AgroPolit.com: За що Ви критикувала керівництво?

Дмитро Козацький: За їхню роботу; знайдіть мою статтю – там все викладено. Від них часто лунали обіцянки щодо ключових питань організації та принципів управління партією, а робилося навпаки. І це з подачі голови партії, хоча він вважає себе Лідером. Звання Лідера потрібно заслужити, воно не присвоюється самотужки. На мій погляд, лідер – це людина, за якою хочеться йти у вогонь і воду, голова й лідер партії – різні речі. На жаль, сьогодні Аграрна партія лідера не має.

Для того ж, щоб будь-яка партія за наших умов існувала, потрібні такі складові: лідер, структура, люди та кошти. Ці елементи повинні органічно поєднуватися. Для нашої країни всі політичні партії будуються за принципом: є олігарх, він же лідер, він же гаманець, котрий сплачує за утримання структури та купує електорат, а якщо ще й при посаді, то включають ще й адмінресурс. Аграрна партія почала вибудовуватися по-іншому. У 2014 році було близько 2000 осередків Аграрної партії у всіх областях Україні, і це найкраща структура серед усіх партій. З 2014 року почали приходити нові люди в партію, які бажали змін у суспільстві, але не хотіли входити до наявних політсил. Це були люди фінансово та ідейно незалежні, які почали наповнювати місцеві осередки аграрної партії. Велика заслуга в цьому є і Віталія Скоцика, який у цей період очолив партію і дав тим людям надію, що можна побудувати партію на інших засадах. Адже він не був лідером із гаманцем чи адмінресурсом. Отак, за рахунок самофінансування та ентузіазму, ми й пройшли на місцевих виборах 2015 року. Всі, хто брав участь у цьому процесі, сподівалися, що ми будуємо партію нового типу. Децентралізовану партію, знизу від народу, а не партію під наступного «Лідера». Будь-яка успішна демократична партія мусить будуватися знизу на певних принципах, які забезпечують права меншості та не дають більшості, на чолі зі своїм керівництвом, зловживати владою. Рано чи пізно меншість, яка виступає проти того чи іншого рішення партії, стає більшістю. І якщо не слухати один одного, то рано чи пізно буде війна всередині партії.

Читати до теми: Центральний апарат узурпував всю владу в Аграрній партії. Мовчатимемо далі?

AgroPolit.com: Раніше Ви говорили про те, що управління партією узурповано «нашоукраїнцями» та Віталієм Скоциком. Поясніть, що мали на увазі.

Дмитро Козацький: Я виступав проти того, щоб «нашоукраїнці» заходили в партію. Роман Петрович Безсмертний – чудовий адміністратор та керівник, але слідом за ним «потягнулася» уся стара структура. Зараз Аграрна партія будується так, як і свого часу «Наша Україна». Тобто партія будується під лідера. Але в НУ лідером був президент та адмінресурс, і то – вдруге ця партія в парламент не пройшла. Якщо ми робимо клона, то Аграрну партію чекає така ж доля, як і «Нашу Україну» ще під час перших виборів до парламенту. Мова не лише про череду колишніх управлінців із «Нашої України», а й насадження її ідеології. З Аграрної партії сьогодні роблять «Нашу Україну-2», починаючи зі зміни символів та закінчуючи рештою атрибутів. Але ж ми знаємо, чим дубль-1 «Нашої України» завершився. Із чого її творці взяли, що дубль-2 в аграрному виконанні закінчиться інакше?

Щодо Віталія Скоцика, то у мене нема з ним розбіжностей, як із людиною, але щодо його принципів партійної побудови – зауваження дійсно є. Скоцик пішов шляхом найменшого спротиву – він створює таку ж саму партію за своєю структурою, як і ті, котрі є сьогодні при владі. Але це партії під олігархів, чи на їхнє замовлення. А це не те об’єднання, у якому я б хотів бути. Тому, на мою думку, слід провести зміни до статуту партії в частині обмежень повноважень апарату та президії, змінити порядок прийняття стратегічних і тактичних рішень, тощо. Ще не пізно це зробити. На мій погляд, треба вчитися того, що таке лібералізм, як приймаються політичні рішення, як будуються суспільні інститути, та багатьох інших речей. А ми будуємо демократичну політичну силу, де залишаємо основним комуністичний принцип демократичного централізму (повний ……ізм)

Читати до теми: Олександр Бакуменко: Скоцик захворів на «вождизм»…

Якщо ти не згоден із генеральною лінією голови партії, то тебе витіснять. В основному тиснуть на керівників обласних організацій, які є самостійними фігурами

AgroPolit.com: Коли вийшов матеріал із оцінкою роботи діяльності партії і керівництва, Ви взяли тайм-аут. AgroPolit.com звертався із проханням прокоментувати всі події у партії. Ви ж сказали, що не хочете виносити «сміття з дому» і дали другий шанс Скоцикові. Яких змін тоді чекали? Що відтоді змінилося?

Дмитро Козацький: Хотілося дати час Віталію Євстафійовичу, щоб він навчився рахуватися з думками інших керівників і членів партії. Адже сьогодні, якщо ти не згоден із генеральною лінією голови партії, то тебе витіснять. В основному тиснуть на керівників обласних організацій, які є самостійними фігурами. Але вони показали гарні результати на місцевих виборах за рахунок власного авторитету та самофінансування. У нього є одна слабкість – не вміє реагувати на критику. Кажуть: «Маленькі люди не витримують великої критики». Ви не можете собі дозволити бути маленькою людиною, Віталію Євстафійовичу. Великі справи тягнуть за собою велику критику від опонентів, яка допомагає уникнути та виправити помилки. Тому вам треба вчитися працювати з людьми, які вас критикують, із опонентами. А вороги завжди мовчать, радіючи нашим помилкам.

Для голови сьогодні ті, хто думає інакше, – це фактор дестабілізації роботи партії, де голова – це вождь. А тих, хто його критикує, він позбавляється. Ми – якраз той фактор дестабілізації недоторканості авторитету

AgroPolit.com: Чого Ви тоді чекали від Скоцика?

Дмитро Козацький: Я чекав, що він знайде спільну мову з тими людьми у партії, котрі мають досвід і бачення партійного будівництва, яке відмінне від його. Це невелика група партійців, успішні керівники й бізнесмени. Але, на жаль, він позбувається таких членів партії, набираючи в команду тих, хто готовий слухати й виконувати накази. На мою думку, для голови сьогодні ті, хто думає інакше, – це фактор дестабілізації роботи партії, де голова – це вождь. А тих, хто його критикує, він позбавляється. Ми – якраз той фактор дестабілізації недоторканості авторитету. Отаке управління потім переноситься на управління державою, і створюється тоталітарна держава. Ось у чому суть. І якщо ми створюємо демократичну державу, в нас партія повинна бути зовсім іншою. 

Читати до теми: Леонід Козаченко: Віталій Скоцик провів багато форумів, але бажаного ефекту від цього, на жаль, немає

AgroPolit.com: Вас викликали на засідання політради партії для того, щоб відзвітувати про ваше звільнення?

Дмитро Козацький: На президію не викликали, там рішення про звільнення мене з посади голови обласної організації прийняли без мене. А на Політраду запросили, поставили питання про моє виключення з лав партії, дали виступити, але політрада не проголосувала. Можливо, після цієї публікації виключать, уже не запрошуючи. Але я знову подам заяву про вступ (сміється).

AgroPolit.com: Ви оскаржуватимете це рішення?

Дмитро Козацький: Ні. Якщо я почну це робити, то стану схожим на них.

Яке президія має право звільняти голову обласної організації, обраного на конференції ? Це типова поведінка у стилі Комуністичної партії

AgroPolit.com: А Ви вважаєте правильним, коли людину звільняють без її відома?

Дмитро Козацький: Ні, я вважаю, що це неправильно. Пам’ятаєте, коли були проголосовані зміни до статуту партії? Я був проти, а зі мною декілька делегацій з областей також не підтримали таке рішення. Але проблема в тім, що більшість делегатів не читали зміни до статуту партії і тому проголосували за кота у мішку. Я ж Скоцикові підійшов і сказав, що не буду за це голосувати. Тому ці зміни було прийнято на з’їзді без обговорення, що є порушенням статуту партії. Мало хто тоді зрозумів, що відбулося. Це був перший дзвіночок. На жаль, ми його пропустили. Ну, яке президія має право звільняти голову обласної організації, обраного на конференції ? Це типова поведінка у стилі Комуністичної партії.

AgroPolit.com: Ви залишаєтеся у лавах партії?

Дмитро Козацький: Поки що так. Я сподіваюся, що зміни на посилення демократії у керівництві відбудуться, інакше в Аграрної партії немає шансів.

Читати до теми: «Закат» АПУ, або Чи перестає Аграрна партія бути аграрною?

Зміна «фуражки» в АПУ нічого не дасть. Щоб створити ліберальну партію, треба її розуміти й знати основи її будівництва

AgroPolit.com: Щоб це сталося, Скоцик повинен піти?

Дмитро Козацький: Зміни мають бути не кадрові, а філософсько-світоглядні, концептуальні. Повинна змінитися концепція управління та будівництва партії. Справа навіть не в Скоцикові, а в принципі організації роботи. Усунуть Скоцика – і що це дасть? Йому немає сьогодні альтернативи, навіть в інших партіях. Зміна «фуражки» в АПУ нічого не дасть. Щоб створити ліберальну партію, треба її розуміти й знати основи її будівництва.

В Аграрній партії сьогодні потрібні виконавці, а такі, як Березовський, Гордійчук, інші «самостійники» – не потрібні, бо ми – незалежні, а отже під чужу дудку танцювати будемо не завжди, а тільки тоді, коли згодні

AgroPolit.com: Хто прийшов Вам на зміну на посаду голови Донецької парторганізації? Як ви оцінюєте його?

Дмитро Козацький: Мене змінив Середа Юрій Іванович. Він хороший чиновник, колишній голова райдержадміністрації. До речі, ідеально вписується у структуру, яку будує Скоцик. В Аграрній партії сьогодні потрібні виконавці, а такі, як Березовський, Гордійчук, інші «самостійники» – не потрібні, бо ми – незалежні, а отже під чужу дудку танцювати будемо не завжди, а тільки тоді, коли згодні.

AgroPolit.com: Як розвиватиметься Донецька обласна організація під його керівництвом?

Дмитро Козацький: Якщо буде фінансування з центрального апарату партії з Києва, то організація працюватиме добре. Чиновники знають, що таке система, їм потрібні лише інструкції та гроші з центру. Вони діятимуть у рамках дозволеного і не проявлятимуть ініціативу. Середа – чиновник, гарний виконавець та організатор, але в рамках дозволеного. Креативності не буде.

AgroPolit.com: Кажуть, що після того, як Ви покинули політраду, в АПУ «відпало» ще одне джерело фінансування. Ви будете після цього підтримувати партію фінансово?

Дмитро Козацький: Я більше витрачався на проведення місцевих виборів і на Донецьку обласну організацію АПУ. Звичайно, якщо я не голова обласної організації, то й питання утримання не моє. Тільки членські внески.

AgroPolit.com: Як оцінюєте заяву та рішення політради партії відкликати депутатів місцевих рад і парламенту скласти партійні білети і вийти з місцевих органів влади, бо економічна політика державних керманичів привела до зубожіння країни? Це правильне рішення?

Дмитро Козацький: Рішення двояке. Як піар-хід – все зроблено правильно. Однак чи допоможе складання повноважень вирішити ситуацію? Ні. До того ж, не забуваймо, що більшістю депутатів Віталій Скоцик не керує, тому така заява – чистий популізм. Це не Скоцик зробив їх депутатами, розумієте? Це імідж цих людей і обласних аграрних авторитетів підняв Аграрну партію. Тому це їхня власна справа – виходити чи ні. Правильніше було б їх зібрати й запитати їхню думку. А цього не зробили. Завжди були влада й опозиція, але конструктивний діалог має існувати. Треба вчитися розмовляти із владою зрозумілою мовою. Грюкнути дверима тільки тому, що не подобається Президент, або прем’єр – це по-дитячому. А натомість що? Нічого.

Читати до теми: Аграрії не задоволені діями голови «Аграрної партії України» Віталія Скоцика

Оновлене в 2015 році керівництво Аграрної партії на чолі з Віталієм Євстафійовичем провело реформи як у вертикально-інтегрованій бізнес-компанії, а не як у громадській політичній силі під назвою Аграрна партія

AgroPolit.com: Коли ситуація в Аграрній партії почала йти під укіс?

Дмитро Козацький: Я би сказав, що правильніше буде, коли це стало зрозуміло для мене особисто. Оновлене в 2015 році керівництво Аграрної партії на чолі з Віталієм Євстафійовичем провело реформи як у вертикально-інтегрованій бізнес-компанії, а не як у громадській політичній силі під назвою Аграрна партія. Першим це помітив Березовський – його прибрали. Потім Скоцик нібито пішов на зустріч із членами партії, зустрівся з ними і склалося враження що всі ці непорозуміння тимчасові. Всі подумали, що ситуація з Євгеном Марковичем – непорозуміння. Та далі відбулася підкилимна зміна замів голови АПУ, членів президії на з’їзді. Тоді стало очевидно, що зміни до статуту та всі кадрові рішення – це добре сплановані дії.

AgroPolit.com: Сьогодні ще можна щось змінити?

Дмитро Козацький: Ситуацію завжди можна змінити, якщо є добра воля двох сторін. Розумієте, люди не хочуть іти з Аграрної партії. Хоча, якщо змусять, то підуть у альтернативні проекти. Аграрії хочуть домовитися. Та, на жаль, керівництво партії мало що робить, щоб піти їм назустріч.

AgroPolit.com: Можливо, в нього є мета – змінити ідеологію партії і залишити просто табличку «Аграрна партія»?

Дмитро Козацький: У керівництва партії однозначно є аргументація, чому воно так себе поводить, добре розуміє ситуацію, аналізує різні варіанти. Якщо ж відмовляється від діалогу, то, вочевидь, має альтернативу в фінансуванні та людському ресурсі. Час покаже, хто помилявся.

Порівняйте статут Всесоюзної комуністичної партії більшовиків (ВКПб) та Аграрної партії – і ви зрозумієте, звідки вони його переписали.

AgroPolit.com: Чи потрібно, для впровадження нових змін, проводити з’їзд партії, щоб внести зміни до статуту партії, підняти низку важливих питань і обговорити їх?

Дмитро Козацький: Звісно, провести з’їзд потрібно, і якнайшвидше. Не варто було робити ті «узурпаторські» зміни, які дають змогу голові партії стати диктатором. Порівняйте статут Всесоюзної комуністичної партії більшовиків (ВКПб) та Аграрної партії – і ви зрозумієте, звідки вони його переписали.

У партії потрібно зробити більш прозорими звіти про фінансові надходження та витрати, особливо те, що стосується центрального апарату

AgroPolit.com: Які питання треба виносити на з’їзді? І чи є у партії критична маса, яка зможе винести ініціативу на поверхню?

Дмитро Козацький: Я вважаю, що збереглися ще люди, які думають інакше. Їх важко поки що назвати «критичною масою», але вони розуміють, що треба щось міняти. Я гадаю, якщо з’їзд не відбудеться, то ця маса або піде з Аграрної партії, або її «перемелють», пережують і виплюнуть.

Основні три питання, які треба винести на обговорення – це лідер, структура, фінансування. В аграрній партії треба об’єднати всіх: олігархів і дрібних та середніх виробників. У партії потрібно зробити більш прозорими звіти про фінансові надходження та витрати, особливо те, що стосується центрального апарату.

AgroPolit.com: Що б Ви хотіли сказати Віталію Скоцикові публічно?

Дмитро Козацький. Пиха – страшна річ. В мене єдине буде побажання – знайти в собі сили зробити крок назустріч тим, хто збирається відійти від Аграрної партії. Якщо й для цього навіть прийдеться наступити на своє «Я», щоб, доки не пізно, зупинити розкол між аграріями. Відтоді будемо казати, що лідер Аграрної партії – Віталій Скоцик. А поки що – голова. Аграрії це остання надія України. Якщо усі аграрії (і хороші, й погані, й ліві, і праві), – об’єднаються, тоді в неї буде майбутнє. І це сьогодні найскладніше завдання. ОБ’ЄДНАТИ завжди до цього роз’єднаних аграріїв – а не робити все, щоб вони розбігалися з партії. Ще я б дуже хотів, щоб Аграрна партія зібрала навколо себе не лише аграріїв, а й усіх, хто працює біля землі.

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

 

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

17 вересня 2018
Олег Корбан: Аграрну партію хочуть перетворити на нову Партію регіонів
Аграрна партія України (АПУ) тріщить по швах. «Лісове зібрання» політради 13-го вересня тільки посилило розлом в середині політсили....
25 вересня 2017
Олександр Бакуменко: Постановка з моїм звільненням із Аграрної партії – це політичне фарисейство
Аграрна партія України (АПУ) «очищується»…  від аграріїв. Про це свідчать чергові кадрові перестановки у ній. Нагадаємо, що...
2 травня 2017
Аграрії не задоволені діями голови «Аграрної партії України» Віталія Скоцика  
Голова «Аграрної партії  України» (АПУ)  Віталій Скоцик  не виправдав очікування партійців щодо  прогресивного...

Вибір редакції

22 лютого 2022
Галина Янченко: Шквалу земельного рейдерства в Україні у найближчі роки не очікується
Відкриття ринку землі та пожвавлення інтересу інвесторів, земельне та аграрне рейдерство, реформа доданої вартості та як Україні скористатися...
15 лютого 2022
Тимчасова комісія ВР з розслідування земельних питань – пугач для громад чи ефективний інструмент контролю?
Першого лютого 2022 року була створена Тимчасова слідча комісія Верховної Ради з розслідування можливих фактів незаконного та неефективного...