Олександр Солонтай: Уряд Гройсмана має час до квітня… поки Порошенко та Яценюк розподіляють владу на двох
Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти

Новий політичний сезон для аграріїв обіцяє бути спокійнішим, у порівнні з минулим. Питання спецрежиму ПДВ та оподаткування галузі вже вирішені. Тож спокій бізнесу та успішність його розвитку залежатиме від міцності коаліції на чолі з Володимиром Гройсманом. Чого чекати на цьому "фронті"? Та які шанси провести через Раду резонансні для АПК законопроекти "Про обіг  сільськогосподарських земель", демонополізацію "Укрспирту", загалом – приватизацію тощо. Детальніше про можливі сценарії політичної гри на українській політичній "сцені" AgroPolit.com розпитав у експерта Інституту політичної освіти Олександра Солонтая: 

Якщо Володимир Гройсман встоїть, то «політичний штиль» продовжиться аж до осені

AgroPolit.com: Якого сценарію варто очікувати у новому політичному сезоні?

Олександр Солонтай: Перше півріччя буде спокійним. Шторми можуть розпочатися орієнтовно з 20 квітня. На той час новому урядові буде вже рік, тобто він стане «старим». Але ймовірність невелика, адже одні свята переростатимуть в інші, а потім почнеться Євробачення. Люди втомилися від цих політиків, тому зроблять вибір на користь весни, свят і власних справ. Якщо Володимир Гройсман встоїть, то «політичний штиль» продовжиться аж до осені. На мою думку, «політичне затишшя» зараз краще, ніж позачергові парламентські або президентські вибори, оскільки альтернатива вже є, але вона ще не готова. Вибори зараз справді потрібні, вони допоможуть знизити напругу. Але потрібні саме місцеві вибори, щоб поглибити децентралізацію. Місцеві у жовтні 2017 року можуть стати компромісом, щоб і «пару випустити», і реформи посилити.

Бюджет, як і решту рішень, коаліція ухвалює, залучаючи інші фракції, депутатські групи та позафракційних

 

AgroPolit.com: У кінці року активно велися розмови, що у коаліції немає голосів для прийняття бюджету. Втім, вони знайшлися. Чи вгамувалася «буря в склянці» у Раді?

Олександр Солонтай: У коаліції не було, і немає голосів. Бюджет, як і решту рішень, коаліція ухвалює, залучаючи інші фракції, депутатські групи та позафракційних. Щоразу це торги. Коаліція ділиться владним ресурсом і бюджетними рядками в обмін на голоси. Буває так, що опозиційні фракції голосують «безкоштовно» разом із коаліцією, але, як правило, тільки в «ідеологічних питаннях», наприклад, декомунізація. В решті випадків, якщо коаліція не заохотила інших депутатів, важливі законопроекти провалюються. Останній приклад – пакет децентралізаційних законів. У цій системі одразу видно, що справді для коаліціантів важливо, а що важливо, але не принципово. На жаль, це часто реформи.

Читати до теми: Аграрний бюджет-2017 «віджатися» і стати ефективнішим чи «померти»?

Відміна ПДВ – це перемога уряду зі шкодою для економіки та аграрного сектору

AgroPolit.com: Політикум і зовнішніх кредиторів України, зокрема, МВФ, розділило питання продовження спецрежиму ПДВ для АПК. Зрештою, від нього відмовилися і погодилися на пряму дотацію для окремих напрямків в АПК у сумі 4 млрд грн. Як вважаєте, чия це перемога – МВФ, Мінфіну чи, все ж, аграрної галузі?

Читати до теми: Держпідтримка АПК у 2017 році – надія на зупинку спаду в галузі

Олександр Солонтай: Відміна ПДВ – це перемога уряду зі шкодою для економіки та аграрного сектору. Уряд щипає та посилює тиск на аграрну галузь, латаючи бюджетні дірки. Упевнений, що ця компромісно-гібридна форма – одноразова. Вона буде змінюватися, а в який бік – прямо залежить від усіх гравців. Особисто я виступаю за зменшення податкового навантаження з одночасним посиленням стандартів та зобов’язань учасників ринку. Менше «ганяти» гроші через бюджет – більше виконувати законодавство та вдосконалювати його.

Селом спекулюють давно та стабільно різні політичні сили. Одні й ті ж фракції борються за мораторій на продаж землі до прийняття необхідних законів, а разом із тим, нічого не роблять, щоб ці закони ухвалювалися. Коаліція поводить себе аналогічно.

AgroPolit.com: У бюджеті заклали гроші (700 млн грн) на створення Фонду кредитування фермерів, відновлено програму компенсації відсотків за придбання техніки для аграріїв. Паралельно ми бачимо, що провідні політичні сили почали «єдиним фронтом» виступати за аграріїв, зокрема, «Батьківщина», і всім їм одночасно почало «дуже боліти» за село. Як вважаєте, чому?

Олександр Солонтай: Та це вже давня історія. Та ж «Батьківщина» орієнтується на сільську місцевість уже кілька виборчих кампаній. Також варто згадати, що через безмежний популізм політичних сил досі не легалізовано торгівлю землею. Селом спекулюють давно та стабільно різні політичні сили. Одні й ті ж фракції борються за мораторій на продаж землі до прийняття необхідних законів, а разом із тим, нічого не роблять, щоб ці закони ухвалювалися. Коаліція поводить себе аналогічно. В результаті борці за село так активно борються за порядок того села, яке Україна мала на початку 90-х, що вже навіть не помічають, що з того села мало що залишилося!

Підтримую позицію уряду в питанні роздержавлення підприємств, приватизація потрібна

AgroPolit.com: Міністр агарної політики та продовольства Тарас Кутовий провів через уряд і подав до парламенту законопроект про приватизацію «Укрспирту». Втім, ситуацію довкола спиртового гіганта почали одразу качати – під стіни уряду вийшли працівники псевдопрофспілки і вимагали не приватизовувати об’єкт? Як вважаєте, хто буде головним опонентом Кутового у боротьбі за «прозорий спирт»? І чому приватизація таких підприємств, які за багато років управління державою обросли мільйонними боргами, ніяк не зрушить з місця?

Олександр Солонтай: Підтримую позицію уряду в питанні роздержавлення підприємств, приватизація потрібна. У 90-х та двохтисячних ніхто серйозно приватизацією ДП у таких випадках не займався, адже це були годівниці то міністра, то «смотрящєго» за підприємством. Чесна приватизація дійсно може змінити ситуацію, але це, звісно, викликає спротив корупціонерів, а також менеджменту, який хоче зберегти неефективного власника – державу, тобто працювати поза контролем або просто в старій парадигмі. Їм так зручніше.

Читати до теми: Битва за «Укрспирт», або Як приватизацію «гіганта» намагалися зірвати під стінами Кабміну

AgroPolit.com: Чи бачите ви у нинішнього уряду бажання провести прозоро приватизаційні процеси?

Олександр Солонтай: На словах – так. На практиці ще побачимо. Наразі важно оцінити, оскільки всі серйозні конкурси попереду. Особисто я підтримую всі прагнення поширити приватизаційні процеси та ліквідувати неефективні державні кампанії. Але це не перший уряд, який декларує таку ціль, а реальна робота просувається вкрай повільно!

Раніше було мало політиків, які могли відверто сказати: «Я – за продаж землі. Земля – це товар». Нині така позиція стає все популярнішою

AgroPolit.com: Мінагрополітики обіцяє до березня подати законопроект «Про ринок землі». Чи бачите політичну волю прийняти цей документ у найближчій перспективі?

Олександр Солонтай: Так, у цьому році є всі шанси зрушитися з мертвої точки у земельному питанні. Скоріше за все, не всі аспекти ринку та обігу запрацюють одночасно. На користь прийняття законодавчих змін посилюється міжнародний тиск, а також зростає внутрішній. Раніше було мало політиків, які могли відверто сказати: «Я – за продаж землі. Земля – це товар». Нині така позиція стає все популярнішою.

Підтримую ідею довгострокової оренди, котру пропонує Кутовий. Потрібно виходити з того клінчу, який існує

AgroPolit.com: Як ставитеся до думки Тараса Кутового, який пропонує спочатку більше поширювати довгострокову оренду (не емфітевзис), а потім, коли економічна ситуація в Україні поліпшиться, відкривати ринок?

Олександр Солонтай: Звичайно, підтримую ідею довгострокової оренди, котру пропонує Кутовий. Потрібно виходити з того клінчу, який існує. До речі, також потрібне законодавче посилення прав власників, які вже віддали землю в оренду. Ще потрібне обмеження на кількість орендованої землі в «одні руки» за певними критеріями, а також – таку ж систему балансів по власності. Точно потрібно йти до ринку, а не тупцювати на місці!

Читати до теми: Fata morgana — особливості земельної реформи «по-українськи»

Продовжити собі прем’єрське «життя» Гройсман може тільки в єдиний спосіб – демонструвати успіхи та зростання підтримки суспільства

AgroPolit.com: Після успішного голосування за бюджет, чи можна сказати, що Гройсман і його команда отримали собі імунітет ще на рік? Чому?

Олександр Солонтай: Зовсім ні. По-перше, бюджет протягом року ще буде багато разів редагуватися, а по друге, прийняття бюджету – це не імунітет на відставку чи розпад коаліції. Уряд Гройсмана формально має час до квітня, а реально – до того, поки Порошенко та Яценюк розподіляють владу на двох. У будь-який момент можуть статися зміни, тоді відставка уряду стане неминучою. Продовжити собі прем’єрське «життя» Гройсман може тільки в єдиний спосіб – демонструвати успіхи та зростання підтримки суспільства!

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

29 травня 2018
«Кулю в лоб, село – в «ігнор». Аналіз політики «Народного фронту» в парламенті
«Народний фронт» і зміцнення агросектору – чи є конект між цими двома складовими? AgroPolit.com продовжує цикл публікацій...
2 серпня 2017
Олександр Солонтай: Розмови про важкі стосунки між Порошенком і Гройсманом — не більше, ніж віра у теорію змови там, де її немає
Черговий сезон українського політичного водевілю закінчено. Більшість народних депутатів поїхали у відпустки, за всю сесію так і не зумівши...
9 травня 2017
Олександр Солонтай: Виборів не буде, такий сценарій обрала влада
Центральна виборча комісія (ЦВК) завершує підрахунок результатів місцевих виборів до 47 об’єднаних громадах. Поки що остаточних цифр немає....

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...