Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!
Світовий ринок біотехнологій в 2025 році, за певними оцінками, сягне $2 трильйонів, темпи зростання за окремими сегментами коливаються від 5-7 до 30% щорічно. Споживачами продукції цього ринку є переважно високорозвинені країни: США, Канада, Японія та Європа. Проте протягом поточного десятиліття в технологічні перегони включилися і країни, що розвиваються: Китай, Індія, Бразилія, які реалізують масштабні програми по всьому спектру біотехнологій.
Модернізація технологічної бази сучасного промислового виробництва неможлива без масового впровадження біотехнологій та їх продуктів. Більш того, для цілого ряду галузей (агро- та харчовий сектор, лісовий сектор, ряд підгалузей хімічної та нафтохімічної промисловості, фармацевтичної галузі та біомедичного сектора охорони здоров'я) модернізація можлива лише при переході на біотехнології та їх продукти. В силу економічних та екологічних переваг, частка хімічної продукції, виробленої з відновлюваної сировини, буде зростати, досягнувши в галузі хімії 15-20%, в області моторних палив 5-7% від світового обсягу виробництва до 2025 року.
Біотехнології дозволяють повністю переробити відходи агропромислового комплексу і в ряді країн, саме поняття «відходи», для цього сектора вже перестає існувати. Значний потенціал розвитку біоенергетики може бути реалізований за рахунок використання відходів лісопромислового комплексу. Однією з найрозвиненіших і широко застосовуваних у світі промислових біотехнологій є ферментація.
Ферментація — біохімічний процес переробки сировини, що протікає під впливом ферментів, що виробляються відповідними видами мікроорганізмів.
Читати до теми: Агропереробка додасть 5% ВВП щороку
Наявність досвіду впровадження ферментаційних технологій дозволяє вийти на виробництво так званої ферментаційної продуктової лінійки, в яку оптимально, з точки зору збуту, віднести наступні продукти:
В Україні є окремі галузі з виробництва цукру та спирту, заводи з виробництва дріжджів. Більшість з них потребують реконструкції або переведення на випуск іншої продукції. Однак наявність цих підприємств дозволяє казати і про наявність певної школи фахівців в області ферментації. Це головна база для освоєння всього ряду ферментаційної продуктової лінійки.
Виробництво ферментаційної продуктової лінійки дозволить в цілому сприяти підвищенню конкурентоспроможності сільськогосподарської галузі і розвитку диверсифікованих та інноваційних виробничих структур.
Ринок продуктів глибокої переробки достатньо великий, кожен зацікавлений зможе підібрати собі оптимальний продукт.
Розглянемо основні продукти, які на нашу думку мають перспективу виробництва в Україні, за рахунок наявності достатньої сировинної бази та привабливої економіки подібних виробництв.
Враховуючи великий обсяг виробництва аграрної продукції в Україні, а саме пшениці, кукурудзи та інших, в країні складається сприятлива ситуація для виробництва паливного етанолу. Наявність достатньої сировинної бази та її помірна вартість – одні з основних умов, які спонукають до розміщення виробництва біоетанолу саме в нашій країні.
Ще однією з сприятливих умов є те, що недавно прийнятий парламентом України законопроєкт передбачає, що з травня 2025-го року є обов’язковою 5% добавка біоетанолу в кожен літр бензину марки А-95. З нашим споживанням, потреба в біопаливі складе приблизно 80 000-100 000 т на рік.
Але 5% – це тільки початок, далі буде ланцюгова реакція. Оскільки почнеться процес, як в Європі та США: після 5% буде 10%, потім ще більше. Американці вже переробляють 40% кукурудзи на біоетанол – 120 млн т на рік.
Виробництво біоетанолу в Україні отримає потужний імульс для розвитку.
Читати до теми: Українські АЗС з травня продаватимуть весь бензин з додаванням біоетанолу
Лимонна кислота — продукт, для виробництва якого може використовуватися найпоширеніша сировина в Україні — пшениця, кукурудза та бурякова меляса.
Своє застосування лимонна кислота знайшла в харчовій промисловості, як консервант, антиоксидант і підсилювач смаку, у фармацевтиці – для виробництва ліків.
В останні роки збільшується використання лимонної кислоти в миючих засобах, оскільки завдяки здатності кислоти до біологічного розкладання вона є ідеальним замінником фосфату. У зв’язку зі світовими тенденціями вирішення проблем довкілля, прогнозується збільшення застосування лимонної кислоти у виробництві побутових та промислових хімікатів.
Читати до теми: Курс на Європу – що робить парламент для лобіювання інтересів агросектору?
Дріжджеві екстракти можуть бути виготовлені з багатьох різновидів цукро- або крохмалевмісної сировини. Зазвичай в Європейському регіоні використовується бурякова меляса, хоча й інші джерела цукру (наприклад, крохмальні гідролізати) набувають все більшого значення. Залежно від місцевих умов гідролізати, одержувані на основі пшениці або кукурудзи, або суміші гідролізатів з мелясою являють собою низькобюджетну заміну чистій мелясі.
Основною базою сировини для промислових біотехнологій служать вуглевмісні культури, переважно зерно пшениці та кукурудзи. Але в Україні, завдяки розвиненій цукровій галузі, є значне джерело природних вуглеводів — бурякова меляса. Вона створює широкі можливості для виробництва продуктів з новими споживчими властивостями.
В Україні щорічно виробляється близько 450 тис. т бурякової меляси. В середньому близько 35 — 40% меляси експортується, решта використовується в Україні для виробництва спирту, на корм худобі та інші цілі.
Екстракт дріжджів — натуральний інгредієнт, що складається з вуглеводів, амінокислот, мінералів, вітамінів B1, B2, B3 та високоякісних білків. Використовується в харчовій промисловості, як смако-ароматична добавка у виробництві соусів, супів, напівфабрикатів, як харчовий продукт та основа для виробництва різних спредів.
За смаком екстракт дріжджів нагадує м’ясний бульйон, тому часто використовується для вегетаріанських продуктів.
Переробка меляси у продукти з високою доданою вартістю дозволить вирішити задачу диверсифікації та підвищить ефективність роботи підприємств цукрової галузі України.
Бурякова меляса є оптимальною сировиною для виробництва пекарських дріжджів та екстрактів на їх основі, оскільки вона несе у своєму складі природний комплекс необхідних вітамінів та мікроелементів.
Читати до теми: Як виростити в Україні свій Давос: план із залучення інвестицій і бізнесу
Глюкоза або декстроза (D-глюкоза) – органічна сполука, моносахарид, одне з найпоширеніших джерел енергії в живих організмах планети. Зустрічається в соку багатьох фруктів та ягід. Глюкоза має високу здатність зв’язувати воду, використовується як текстурант і ароматизатор, а також запобігає кристалізації молекул цукру в напоях.
Глюкоза може випускатися в трьох різних формах:
Недоліком ангідрату в порівнянні з моногідратом глюкози є його гігроскопічність, тобто всмоктування вологи, що ускладнює процеси зберігання та транспортування. Очевидно, що при експорті продукції на великі відстані моногідрат має значні переваги і щодо сиропу.
Глюкоза застосовується у харчовій та текстильній промисловості, фармацевтії. У вигляді рідкого проміжного продукту глюкоза служить сировиною для ферментації і її можна обробляти для отримання сорбіту або фруктози. Після затвердіння виходить ангідрат або моногідрат глюкози, які використовуються в продуктах харчування та медицині.
Також, з нашого досвіду, підприємства глибокої переробки краще поєднувати з базовою переробкою зернових культур: виробництво борошна, круп та інших продуктів, які зроблять фінансову модель майбутнього підприємства більш привабливою.
Ми рекомендуємо розпочинати роботу над проектами глибокої переробки зернових з концептуального проектування. Це дозволить ініціатору проекту на початковій стадії зрозуміти обсяг необхідних інвестицій, потужності енергоспоживання та інших утиліт, а також необхідні людські ресурси – прості працівники та фахівці у сфері біотехнологій та управлінський персонал.
У ході проектних досліджень ми розробляємо основні положення проекту, які надають основу для ухвалення інвестиційного рішення, можуть бути використані для отримання адміністративних погоджень та роботи з фінансовими інститутами.
Концептуальний проект містить такі документи та інформацію:
1. Вихідні положення, у яких зазначається технічна можливість та економічна доцільність будівництва об'єкта. Проектна тривалість будівництва.
2. Обґрунтування проектної потужності об'єкта будівництва, передбачуваного асортименту основної та вторинної продукції запланованої до випуску, а також передбачувані канали продажу.
3. Обґрунтування кількості нових робочих місць виробничого персоналу. Вимоги до персоналу.
4. Обґрунтування ефективності інвестицій. Техніко-економічні показники.
5. Висновки з визначенням обраного варіанта запропонованих рішень та пропозиції.
6. Технічна специфікація, у складі:
7. Основні положення щодо організації проєктування та будівництва.
Також альтернативою концептуальному проектуванню може бути розробка техніко-економічного обґрунтування, для того щоб детально проаналізувати доцільність реалізації певного проєкту з технічної та економічної точок зору. Його головна мета — визначити, чи є проєкт вигідним і реалістичним з урахуванням наявних ресурсів, ризиків, інвестицій і очікуваного прибутку.
Будівництво в Україні заводів з глибокої переробки сільськогосподарської продукції дозволить забезпечити:
Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!