Адміністративна реформа та децентралізація: влада показала третій варіант законопроекту
Адміністративна реформа та децентралізація: влада показала третій варіант законопроекту

Уряд зареєстрував у Верховній Раді законопроект «Про засади адміністративно-територіального устрою України» №2804, розроблений спільно з громадськістю. Це вже третя спроба втиснути в новий законодавчий формат адміністративну реформу та децентралізацію. AgroPolit.com пропонує вам пригадати всі три моменти й ознайомитися з деталями попередніх законопроектів №2598 та №10240, які теж мали за мету змінити адміністративну ситуацію в країні.

Спроба №1

1. Перший крок у цьому напрямку було зроблено ще за ініціативи Володимира Гройсмана, який починав децентралізацію і визначив 5-річні досягнення уряду за наступними показниками:

 • Сформовано 876 ОТГ (у 2015 році їх було 159);
 • Доходи місцевих бюджетів зросли з 70,2 млрд грн (у 2014 році) до 233,9 млрд грн (у 2018 році); 
 • За 2016-2018 роки в ОТГ побудовано близько 3000 об’єктів інфраструктури; 
 • 646 ОТГ отримали у власність приблизно 1,5 млн га землі поза межами населених пунктів

Спроба №2

Президент України Володимир Зеленський запропонував власний варіант впровадження децентралізації в Україні, зареєструвавши у Раді відповідний законопроект №2598, який у подальшому було відкликано.

Згідно із пояснювальною запискою, законопроектом передбачалися зміни щодо децентралізації державної влади в Україні, удосконалення територіальної організації влади та посилення конституційно-правового статусу місцевого самоврядування:

 • Строк повноважень голови окружної, обласної ради становить один рік.
 • Окружна, обласна рада обирає зі свого складу відповідно голову окружної ради, голову обласної ради.
 • Окружна, обласна рада призначає і звільняє голову виконавчого комітету ради і за його поданням формує склад цього органу.
 • До повноважень Верховної Ради України належать: утворення і ліквідація громад, округів, областей, встановлення і зміна їхніх меж, віднесення поселень до категорії сіл, селищ, міст, найменування і перейменування поселень, громад, округів, областей за поданням Кабінету міністрів України.

Варто зауважити, що Раді доведеться прийняти кілька законопроектів, які вже зареєстровані та створити нові:

 1. Внести поправки до закону «Про місцеві вибори»
 2. Прийняти з нуля закони «Про адміністративно-територіальний устрій»;
 3. «Про засади адміністративно-територіального устрою»;
 4. «Про стимулювання розвитку регіонів»;
 5. «Про зміни до Податкового кодексу»;
 6. «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Спроба №3

Компромісний варіант законопроекту — №2804. Його розробник — Мінрегіон та громадські організації. Він, як і попередні два варіанти, визначає основні засади адміністративно-територіального устрою України, порядок утворення, ліквідації, встановлення і зміни меж адміністративно-територіальних одиниць та населених пунктів. 

Законопроект унормовує всього лише порядок, встановлює чіткі процедури, як та які органи влади можуть вирішувати в нашій державі питання адмінтерустрою, і аж ніяк не змінює наявну систему адмінтерустрою», — так прокоментував його заступник міністра розвитку громад і територій В’ячеслав Негода.

У Мінрегіоні пояснили, що прийняття такого закону дасть змогу вирішити низку давніх проблем. Наприклад, чинним законодавством у сфері адміністративно-територіального устрою не надано визначення терміну «адміністративно-територіальної одиниці». Також є неузгодженість окремих норм Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та недосконалість законодавства щодо порядку вирішення питань адміністративно- територіального устрою. Адже в Україні досі чинний указ президії Верховної Ради Української PCP «Про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української PCP» від 12 березня 1981 року.Також варто звернути увагу на той факт, що Кабінет міністрів України затвердив зміни до методики формування спроможних територіальних громад. Про це на своєму telegram-каналі написав прем’єр-міністр України Олексій Гончарук.

Уряд продовжує формування спроможних громад. Затверджено зміни до методики формування спроможних територіальних громад», – написав Гончарук.

З його слів, відтепер встановлюються чіткі критерії, завдяки яким громади зможуть «оцінити» власну спроможність – це людський потенціал, а також фінансові та майнові ресурси.

Текст проекту закону поки не опубліковано на сайті Верховної Ради України, однак з основними проектними нормами можна ознайомитися у презентації:

Віталій Хворостяний, журналіст AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

12 лютого 2020
Руслан Рохов: Децентралізація має перетворити «підданих держави» на її «акціонерів»
Завершення децентралізації, новий адміністративно-територіальний устрій, перезавантаження місцевого самоврядування, обрізання громад по всій Україні,...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...