2598

Проект Закону про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)

Статус: Проект
Дата реєстрації: 13 грудня 2019
Дата введення в дію:
Авторство: Зеленський Володимир Олександрович

Детальніше про проект закону № 2598

Метою законопроекту є зміцнення конституційно-правових засад місцевого самоврядування, підвищення ефективності системи місцевого самоврядування, здатної забезпечити оптимальні умови для реалізації прав і свобод людини на рівні громади, округу та області, сприяння подальшому розвитку форм безпосередньої демократії та децентралізації влади, визначення раціональної просторової основи організації влади для забезпечення децентралізації, доступності та якості надання адміністративних послуг, посилення спроможності та відповідальності громад за свій розвиток, створення передумов стійкого розвитку територій. Запропоновані зміни відповідають встановленій у статті 2 Конституції України унітарній формі державного устрою.

Проект ґрунтується на ідеях сучасного конституціоналізму, Угоді про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, Європейській хартії місцевого самоврядування та інших міжнародно-правових актах.

Зокрема, законопроектом пропонуються наступні зміни до Конституції з питання децентралізації:

  • Строк повноважень голови окружної, обласної ради становить один рік.
  • Окружна, обласна рада обирає зі свого складу відповідно голову окружної ради, голову обласної ради.
  • Окружна, обласна рада призначає і звільняє голову виконавчого комітету ради і за його поданням формує склад цього органу.
  • До повноважень Верховної Ради України належить: утворення і ліквідація громад, округів, областей, встановлення і зміна їхніх меж, віднесення поселень до категорії сіл, селищ, міст, найменування і перейменування поселень, громад, округів, областей за поданням Кабінету Міністрів України.
  • систему адміністративно-територіального устрою України становлять такі адміністративно-територіальні одиниці: громади, округи, області, Автономна Республіка Крим. Зараз, згідно зі статтею 133 Конституції, систему адміністративно-територіального устрою України становлять: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села.
  • громада є первинною одиницею в системі адміністративно-територіального устрою України, первинним суб'єктом місцевого самоврядування та юридичною особою, а кілька суміжних громад складають округ. Передбачено, що громада здійснює місцеве самоврядування безпосередньо шляхом виборів, місцевих референдумів, місцевих ініціатив.
  • Органами місцевого самоврядування громади є рада громади як представницький орган і виконавчі органи ради громади. Окружні та обласні ради представляють і реалізують спільні інтереси громад. У законопроєкті Зеленського нема поіменного перерахування областей, тоді як зараз у Конституції в складі України, крім Криму, Києва і Севастополя, перераховані 24 області.
  • Також передбачається, що порядок утворення, ліквідації, встановлення та зміни меж, найменування і перейменування громад, округів, областей, а також порядок утворення, найменування і перейменування й віднесення поселень до категорії сіл, селищ, міст визначаються законом. Зміна меж, найменування і перейменування громад і поселень здійснюється з урахуванням думки їхніх жителів у порядку, визначеному законом.
  • При цьому в президентському законопроєкті передбачено, що правовий статус Києва як столиці визначається окремим законом. Зараз Конституція передбачає для Києва і Севастополя спеціальний статус, якого немає в законопроєкті. Також у ньому нема згадок про особливий статус Донецької та Луганської областей або територій, що перебувають у їхніх нинішніх межах.

До теми

28 листопада 2019
В Києві проводиться І Агрополітичний форум про земельну реформу і децентралізацію
28 листопада у Києві розпочав роботу І Агрополітичний форум, присвячений земельній реформі, «Децентралізація: чого очікувати»? ...
15 листопада 2019
Андрій Мартин: Законопроект №2194 наблизив країну на крок до ринку землі та земельної децентралізації
На крок ближче до ринку землі в Україні та земельної децентралізації став парламент, прийнявши законопроект №2194 «Про внесення змін до деяких...