7 аграрних ринків під прицілом Антимонопольного комітету – від олігополій до конкуренції
7 аграрних ринків під прицілом Антимонопольного комітету – від олігополій до конкуренції

Антимонопольний комітет України (АМКУ) підбив підсумки діяльності за 2017 рік. Як і минулого року, у фокусі комітету опинилися основні споживчі ринки харчових продуктів. Із семи досліджуваних ринків три виявилися з ознаками олігополії (ринок м’яса птиці, курячих яєць та олії соняшникової рафінованої бутильованої). Решта 4 – з конкурентною структурою (ринок гречаної крупи, хліба, солі та цукру). AgroPolit.com розглянув звіт АМКУ та виніс найцікавіше.

Попередній аналіз звіту АМКУ за 2016 рік на основних агроринках читайте у матеріалі «Аграрні олігополії».

Читати до теми: Юрій Терентьєв: Українцям терміново потрібне щеплення для розвитку конкурентоспроможності.

Олігопольні ринки

Ринок м’яса птиці

Комітет проводить дослідження загальнодержавного ринку м’яса курячого, оскільки саме воно становить 90% у загальному обсязі реалізації м’яса. За обсягами реалізації м’яса курячого найбільшими учасниками ринку є: ПАТ «Миронівський хлібопродукт» 38%, ТОВ «Комплекс Агромарс» 12%, ТОВ «Агро-Овен» 6%. Середнє арифметичне зростання вартості курятини за січень-грудень 2017 року становить 28,41% (за даними ДССУ). Наразі комітет перевіряє діяльність учасників загальнодержавного ринку м’яса курячого на предмет дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Нагадаємо також, що виробників м’яса птиці запідозрили у змові.

Читати до теми: Половину ринку курячого м'яса в Україні тримають кілька компаній. 

Основні проблеми ринку:

 • Експортоорієнтованість учасників ринку (за січень-грудень 2017 року +12% порівняно з таким же періодом 2016 року), що може зменшувати пропозицію на внутрішньому ринку та призводити до збільшення цін.
 • Споживачі у разі нестачі або високих цін на м'ясо свинини, яловичини переключаються на споживання більш дешевого курячого, чим спричинятимуть значне збільшення попиту, який неможливо забезпечити в короткі терміни.

Ринок яєць курячих

Структура ринку є наближеною до олігополії, але конкурентною. Комітет здійснює дослідження ринку на предмет дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції у зв’язку з ціновим коливаннями на ринку.

Читати до теми: Три вітчизняних виробники яєць займають 46,6% ринку. 

За обсягами виробництва яєць курячих основними учасниками ринку є:

 • група компаній ПАТ «Агрохолдинг «Авангард»;
 • група компаній «Ovostar Union»;
 • група компаній «Інтер-Агросистеми»;
 • група компаній «Ландгут-Україна»;

Сукупна частка трьох найбільших промислових груп учасників ринку становила 46,61%.

Основні проблеми ринку:

 • Вплив зовнішніх чинників;
 • Сезонні коливання попиту та пропозиції та, відповідно, цін на продукти;
 • Зростання цін на енергоносії та інші складники собівартості впливають на ціну реалізації;

Ринок олії соняшникової рафінованої бутильованої

Україна є світовим лідером виробництва соняшнику та соняшникової олії, посідаючи перше місце з часткою 54% світового експорту соняшникової олії. Олійно-жировий комплекс є однією з найбільших галузей харчової промисловості України, на яку припадає до 10% виробленої харчової продукції.

Основними учасниками ринку є такі суб’єкти господарювання (сукупна частка виробництва понад 56%):

ДП ІІ «Сантрейд» з часткою 21%;

ТОВ «Кернел-Трейд» з часткою 35%;

Читати до теми: Все буде ПДВ — як парламент забрав у малих аграріїв 10 млрд грн і віддав багатим

Конкурентні ринки

Вони є загальнодержавними, міжрегіональними та/або регіональними.

Ринок гречаної крупи

Згідно із текстом звіту, монопольних утворень на ринку гречаної крупи не виявлено. Частки найбільших виробників крупи гречаної становлять близько 10-12% щодо кожного, ринок оптової і роздрібної торгівлі є конкурентним.

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, у 2016/2017 рр. валовий збір зерна гречки становив 176 тис. т. Враховуючи запаси на початок цього періоду, пропозиція ринку становить 190 тис. т, що забезпечить потребу ринку і дозволить сформувати запаси на кінець цього періоду в обсязі 24 тис. т.

За попередніми висновками, внаслідок одночасного скорочення площ посіву гречки протягом 2014-2015 років та зменшення обсягів імпорту, пропозиція зерна гречки на ринку була обмежена. За даними ДССУ, площу посіву гречки у 2017 році було збільшено до 154 тис. га, що на 20,3 тис. га більше від показника минулого року.

Читати до теми: Гречка в Україні за рік подешевшала на 36%

Основна проблема ринку:

Виникнення тимчасового дефіциту гречки за умов скорочення посівних площ, при зміні зовнішньої кон’юнктури ринку тощо.

Шляхи її вирішення:

 • Надання пропозицій МінАПК та іншими центральними органами виконавчої влади щодо здійснення заходів із прогнозування зменшення обсягів пропозиції;
 • Створення системи показників, контроль яких дозволить прогнозувати виникнення проблемних питань щодо вирощування гречки.

Ринок хліба

Ринки хліба є міжрегіональними та/або регіональними внаслідок обмеженого терміну реалізації хліба (до 3х діб). Плече доставки – в середньому до 150 км, що пов’язано зі значними транспортними витратами. Конкуренція за споживачів підсилюється власним виробництвом хліба торговельними мережами. Структура ринку є конкурентною.

Читати до теми: Ціна українського хліба в 2018 році постійно зростатиме

Основні характеристики ринку:

 • Стабільний попит.
 • Значна тіньова частина, що не підпадає під державний статистичний облік.
 • Власне виробництво супермаркетів та невеличкі пекарні, які не потрапляють під облік, але впливають на конкуренцію.
 • Велика кількість артикулів та найменувань ускладнює визначення товарних меж ринку.

Комітет здійснює дослідження ринку на предмет дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

Ринок цукру

Структура ринку цукру в Україні є наближеною до олігополії, але конкурентною. Сумарна частка трьох найбільших виробників перевищує 43%, а семи найбільших – 54%. Частка групи компанії «Астарта-Київ» на ринку цукру становить 28%.

Читати до теми: У 2018 році «Укрцукор» прогнозує обсяг інвестицій у цукрову галузь в $1 млрд

Частка найбільших виробників на ринку цукру:

 • ТОВ «Астарта-Київ» 28,3%
 • ТОВ «Радехівський цукор» 7,8%
 • ТОВ «Продовольча компанія «Поділля» 7,8%
 • ТОВ «Продовольча компанія «Зоря Поділля» 7,1%

Ринок солі

Під час розслідування справи за ознаками зловживання домінуючим становищем ДП «Артемсіль» досліджено ринок солі для промислового переробляння і ринок солі кухонної.

Читати до теми: В «Артемсіль» розпочали випуск очищеної солі європейського рівня

Виявлено в ході дослідження, що ДП «Артемсіль»:

 • Встановлювало різні ціни до рівнозначних угод із застосуванням знижок дилерам, які не виконували договірні зобов’язання і не відповідали вимогам «Положення про дилера ДП «Артемсіль»
 • Відмовляло суб’єктам господарювання в укладанні прямих договорів на поставку солі за відсутності постачальників солі за прямими договорами.

На ринку солі кухонної, крім ДП «Артемсіль», здійснюють діяльність з виробництва солі кухонної ТОВ «Руссоль-Україна» (частка якого дорівнює 16,3% ринку) і ДП «Солевиварювальний дрогобицький завод» та інші, частка яких менша за 1%.

Підготувала Анастасія Гончар для AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

9 березня 2018
Органічний ринок в Україні — аналітика
Органічний ринок в Україні постійно розвивається. Завдяки розмірам країни (603,600 км2, зокрема 42,7 млн га сільськогосподарських земель (за даними...
3 січня 2018
Названо перспективний ринок для українського аграрного експорту
У 2017 році, який став Роком Японії в Україні, стартував довгостроковий проект, головною метою якого є стале збільшення обсягів експорту української...
29 вересня 2017
Названо перелік монополістів та олігополій на основних аграрних ринках
Український аграрний ринок не монополізований, але в окремих його сегментах є велика концентрація великих гравців і спостерігаються окремі...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...