Український аграрний ринок не монополізований, але в окремих його сегментах є велика концентрація великих гравців і спостерігаються окремі олігополії. Про це в ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com розповів голова Антимонопольного комітету України (АМКУ) Юрій Терентьєв.

Нагадаємо, що Комітет не бачить небезпечних цінових сигналів щодо більшості продуктових ринків, окрім м’яса птиці.  Хоча нещодавно НБУ повідомив, що інфляцію в Україні розганяють ціни на овочі та м’ясо.Так, ціни на свинину підвищилися на 20%, а на птицю – більше. Наразі Комітет досліджує внутрішній ринок м’яса птиці на предмет порушення конкурентного середовища.

На одних ринках гравці вже сформовані (ринок птиці), на інших — у процесі. Але називати їх монополістами в класичному розумінні я би не став, зважаючи на вищесказане. Так, ми бачимо, що МХП — підприємство з великою часткою на внутрішньому ринку м’яса птиці, ТОВ «Кернел-Трейд» — із 35% та ДП «Сантрейд» —із 21% мають велику частку в сегменті соняшникової олії, «Астарта» (28%) — цукру, компанії «Авангард», «Овостар Юніон» і «Інтер-Агросистеми», частки яких становлять відповідно 14,73%, 13,68% і 12,02% — від загального обсягу ринку яєць курячих промислового виробництва, але кожен ринок потребує окремого ґрунтовного дослідження щодо визначення монополізму та зловживання ними своїм становищем, зокрема», — пояснив він.

В Україні немає ринків АПК, які були б повністю монопольними, вважає голова АМКУ.

На кожному з них є, як правило, декілька гравців. Наразі агроринок розвивається природним шляхом (без адмінресурсу), що призведе до природного відбору компаній. Так було в США наприкінці ХІХ століття. Сильніший — вистоїть, слабшого — куплять. Якщо порівнювати АПК з іншими секторами економіки, то він набагато здоровіший. В окремих його сегментах є висока концентрація бізнесу і гравці з великими частками ринку, але не завжди у них є монопольне становище. Свідчення цього — топові позиції України в аграрному експорті світу», — підсумував Юрій Терентьєв.

Він погодився з думкою про те, що  в такому разі доцільніше говорити про олігополії, де 2—3 гравці формують понад 50% ринку.

Так, це можливо. Є сегменти аграрного ринку, де присутні декілька великих гравців: курятина, яйця, соняшникова олія. Також посилюються концентраційні процеси на ринку цукру», — підсумував він.

Нагадаємо, що  у річному звіті АМКУ за 2016 рік названо три олігополії.  

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

20 березня 2018
7 аграрних ринків під прицілом Антимонопольного комітету – від олігополій до конкуренції
Антимонопольний комітет України (АМКУ) підбив підсумки діяльності за 2017 рік. Як і минулого року, у фокусі комітету опинилися основні споживчі ринки...

Вибір редакції

10 грудня 2024
В Україні хочуть ліквідувати фермерські господарства без згоди фермерів
На розгляді у Верховній Раді знаходиться законопроєкт №6013 «Про особливості регулювання підприємницької діяльності окремих видів юридичних...
25 грудня 2024
Податки, ціни та пільги: зміни, які чекають землевласників в 2025 році
У 2025 році зміняться ціни на продаж і оренду землі, введуть нову плату за землю, але частина пільг і підтримки буде збережена. AgroPolit.com...
3 січня 2025
Як «Земельний банк» змінює управління державними землями: підсумки 2024  і плани на 2025 рік
Генеральний директор ТОВ «Державний земельний банк» Ярослав Ярославський розповів про підсумки минулого року та плани земельного...