Держпродспоживслужба на шпагаті: чи забере міністр економіки Ігор Петрашко її у аграрного міністра  Романа Лещенко?
Держпродспоживслужба на шпагаті: чи забере міністр економіки Ігор Петрашко її у аграрного міністра Романа Лещенко?

Контроль над Держпродспоживслужбою (ДПСУ) та всією ветеринарно-санітарною вертикаллю стали каменем спотикання між міністром розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України  Ігорем Петрашком та новопризначеним міністром аграрної політики та продовольства Романом Лещенком. Про це гуде весь агарний ринок (такий розвиток подій підтверджують джерела AgroPolit.com в уряді), списи «війни» ламають у стінах Кабміну, а підвалини такого дубового рішення наразі закладаються у проєкті Положення про функції реанімованого Мінагрополітики, який наразі пишеться у МЕРТі та має поставити крапку у частині розподілу повноважень між Петрашком та Лещенком.

Шість агграрних асоціацій звернулися до уряду з проханям поновити діяльність Мінагрополітики з тими функціями, які у нього були раніше. Вони теж виступають проти того, аби МЕРТ забравт Держпродспоживслужбу собі під крило. 
 

Що ми маємо зараз?

Перше – одна булава – два гетьмани. В принципі ніяких двох тут не мало би бути взагалі. Адже поновлене Мінагрополітики має забрати весь контроль за агросектором — це його пряма парафія. Що ми бачимо по факту? МЕРТ вперто не хоче віддавати насиджене аграрне крісло. Чому? Якщо зважити на всю структуру МЕРТу, то саме аграрна складова є найпривабливішою з усіх боків: саме агросектор демонструє економічні досягнення, прогрес, у інших підгалузях — цих досягнень як кіт наплакав. Саме тому Ігор Ростиславович, вочевидь, сповідує лінію свого попередника Тимофія Милованова – він теж хоче втримати аграрні віжки, якщо не всі, то хоча б частину.

Мабуть, саме через ці прекрасні задуми з назви Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України і досі не прибрали аграрну «приставку» — «і сільського господарства України»? 

Друге — Держпродспожвислужбу хочуть забрати до складу МЕРТ.

У Постанові про розподіл повноважень між МЕРТом та Мінагрополітики, яка наразі готується у МЕРТі, все прекрасно — окрім одного: у ній взагалі не згадується про Держпродспожвислужбу. Ось як пояснює цей дивний збіг обставин наше джерело в уряді на правах анонімності.

У МЕРТі підготували постанову про розподіл повноважень між МЕРТом та Мінагрополітики, яка фактично «віджимає» в рамках закону контроль за Держпродспоживслужбою та всією вертикаллю безпечності продуктів та ветеринарно-санітарною вертикаллю у поновленого Міністерства аграрної політики та продовольства. Ігор Петрашко намагається вхопитися за останню соломинку в питанні контролю за ДПСУ і забрати це право у аграрного міністра Романа Лещенка, але той не дає.  Аргументи Лещенка: ліквідацію Мінагрополітики зупинили, міністерство поновили, тож вся структура Мінагрополітики вже є, і в ній передбачено ДПСУ. Це все передбачено постановою від 25 листопада 2015 р. № 1119 «Про затвердження Положення про Мінагрополітики». Але ж ні, у МЕРТі хочуть придумати свій велосипед, який в жодні ворота не лізе. Всі чудово розуміють, що це остання спроба Петрашка забрати під свій контроль видачу сертифікатів на експорт зернових трейдерам у портах, перевірки бізнесу, видачу дозволів та сертифікатів, але з юридичного боку це нонсенс, бо вже є чинне положення про Мінагро № 1119», — каже співрозмовник.

Втім, це не все. Наразі у складі МЕРТу є і Директорат державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів, який за логікою речей теж мав би перейти у підпорядкування Мінагрополітики. Однак, за даними нашого джерела, і цей департамент хоче забрати собі МЕРТ. Навіщо?

Так це чи ні, і яка логіка залишання контролю за Держпродспоживслужбою і такого перекроювання функцій? AgroPolit.com надіслав запит до МЕРТу із проханням дати відповіді на кілька запитань. Ось вони всі:

  1. Підтвердіть або спростуйте інформацію про те, що ви намагаєтеся залишити під своїм контролем як міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України у структурі МЕРТу Держпродспоживслужбу, виступаючи проти поновлення контролю над нею нещодавно поновленого Мінагрополітики? Які ваші аргументи такого кроку?
  2. Чи включено у перелік функцій поновленого Мінагрополітики функцію контролю за Держпродспоживслужбою у документ під назвою «ПОЛОЖЕННЯ про Міністерство аграрної політики та продовольства України», яке наразі розробляє очолюване вами МЕРТ? Чому?
  3. Коли цей документ оприлюднить МЕРТ, і чому його і досі немає на сайті МЕРТу для обговорення з учасниками ринку?
  4. Мінагрополітики не створили з нуля, а поновили –скасувавши постанову про його ліквідацію. Тож у такому разі продовжує діяти постанова від 25 листопада 2015 р. № 1119 «Про затвердження Положення про Мінагрополітики». Ви згодні з цим чи ні? Які ваші аргументи у цьому питанні?
  5. У низці європейських країн (Іспанія, Італія, Австрія та інші) контроль за Держпродспоживслужбою належить саме аграрному відомству. На досвід яких країн у цьому питанні ви посилаєтесь? 
  6. Чому у назві Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України і далі зберігається приставка «сільського господарства України» – яка логіка цього, обґрунтуйте? Чи збираєтеся ви відмовлятися від неї? Чому?

 

Ми готові цілком і повністю подати відповідь МЕРТу. Нам цікаві і їх аргументи, як і всьому ринку.

Нагадаємо, що це вже не перша спроба змінити контролера за однією з найласіших державних служб в рамках Кабміну. Так, у серпні 2020 року Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) спробувало реформувати Держпродспоживслужбу, забравши у своє підпорядкування Санітарно-епідеміологічну службу (СЕС). Тоді ринок виступив категорично проти і вже згодом уряд призначив нового очільника ДПСУ, до того служба рік була без голови.

Щоб зняти всі спекуляції довкола цієї теми, наведу вам просто цікаву інформацію про те, які міністерства у провідних країнах світу контролюють компетентні органи з фітосанітарії, з ветеринарної медицини та з безпечності харчових продуктів. У окремих країнах всі ці три органи можуть бути як окремі установи або об’єднані. З’ясувалося, що у основних і найрозвиненіших країнах світу таким контролем займається саме Міністерство аграрної політики. Дивіться далі самі.

Австрія:

Компетентний орган з фітосанітарії  та з ветеринарії — Федеральне міністерство сільського господарства, регіонів та туризму.

Компетентний орган з безпечності харчових продуктів — Австрійська агенція з питань здоровя та безпечності харчових продуктів.

Координуюче міністерство — Федеральне міністерство сільського господарства, регіонів та туризму.

 

Болгарія

Компетентний орган з фітосанітарії,  ветеринарії та з безпечності харчових (всі три – в одному) продуктів —  Болгарське агентство з безпеки харчових продуктів

Координуюче міністерство — Міністерство сільського господарства, продовольства та лісового господарства.

Греція

Компетентний орган з фітосанітарії — Генеральний Директорат з аграрних питань.

Компетентний орган з ветеринарії —  Генеральний Директорат з ветеринарної медицини.

Компетентний орган з безпечності харчових продуктів — Генеральний Директорат з питань продовольства.

Координуюче міністерство — Міністерство сільського розвитку та продовольства.

Естонія

Компетентний орган з фітосанітарії — Сільськогосподарська Рада.

Компетентний орган з ветеринарії та з безпечності харчових продуктів —  Ветеринарна та продовольча Рада.

Координуюче міністерство — Міністерство сільських справ.

Ірландія

Компетентний орган з фітосанітарії — Відділ садівництва та охорони рослин.

Компетентний орган з ветеринарії —  Ветеринарна служба.

Координуюче міністерство — Міністерство сільського господарства, продовольства та мореплавства.

Іспанія

Компетентний орган з фітосанітарії та з ветеринарії — Міністерство сільського господарства, рибного господарства та продовольств.

Координуюче міністерство — Міністерство сільського господарства, рибного господарства та продовольства.

Італія

Компетентний орган з фітосанітарії — Генеральний директорат з питань розвитку сільських територій.

Компетентний орган з ветеринарії та з безпечності харчових продуктів —Генеральний директорат з питань ветеринарного здоров'я та ветеринарних лікарських.

Координуюче міністерство — Міністерство сільського господарства, продовольства та лісового господарства.

Латвія

Компетентний орган з фітосанітарії — Державна служба охорони рослин.

Компетентний орган з ветеринарії та з безпечності харчових продуктів — Продовольча та ветеринарна служба.

Координуюче міністерство — Міністерство сільського господарства.

Литва

Компетентний орган з фітосанітарії — Державна служба рослинництва.

Компетентний орган з ветеринарії та  з безпечності харчових продуктів — Державна продовольча та ветеринарна служба.

Координуюче міністерство — Міністерство сільського господарства.

Люксембург

Компетентний орган з фітосанітарії — Служба захисту рослин.

Компетентний орган з ветеринарії та з безпечності харчових продуктів — Служба ветеринарних послуг.

Координуюче міністерство — Міністерство сільського господарства рослинництва та захисту споживачів.

Мальта

Компетентний орган з фітосанітарії та з ветеринарії —  Управління з питань ветеринарії та фітосанітарії.

Компетентний орган з безпечності харчових продуктів — Управління з питань продовольчої безпеки.

Координуюче міністерство — Міністерство сільського і рибного господарства, продовольства та захисту тварин.

Нідерланди.

Компетентний орган з фітосанітарії, ветеринарії та з безпечності харчових продуктів — Управління з безпеки харчових продуктів і споживчих товарів Нідерландів.

Координуюче міністерство — Міністерство сільського господарства, природи та якості харчових продуктів.

Німеччина

Компетентний орган з фітосанітарії, ветеринарії та з безпечності харчових продуктів — Федеральне міністерство продовольства та сільського господарства.

Координуюче міністерство — Федеральне міністерство продовольства та сільського господарств.

Польща

Компетентний орган з фітосанітарії — Державна служба охорони рослин та насіння.

Компетентний орган з ветеринарії та з безпечності харчових продуктів — Головний ветеринарний інспекторат.

Координуюче міністерство — Міністерство сільського господарства та розвитку сільських територій.

Португалія

Компетентний орган з фітосанітарії, ветеринарії, безпечності харчових продуктів — Генеральна дирекція з питань продовольства та ветеринарії.

Координуюче міністерство — Міністерство сільського господарства, лісового господарства та розвитку сільських районів.

Фінляндія

Компетентний орган з фітосанітарії — Міністерство сільського та лісового господарства.

Компетентний орган з ветеринарії та безпечності харчових продуктів — Агентство з питань продовольства Фінляндії.

Координуюче міністерство — Міністерство сільського та лісового господарства.

Франція

Компетентний орган з фітосанітарії, ветеринарії та з безпечності харчових продуктів — Міністерство сільського господарства та продовольства.

Координуюче міністерство — Міністерство сільського господарства та продовольства.

Хорватія

Компетентний орган з фітосанітарії, ветеринарії та безпечності харчових продуктів — Міністерство сільського господарства.

Координуюче міністерство — Міністерство сільського господарства.

Чехія

Компетентний орган з фітосанітарії — Міністерство сільського господарства.

Компетентний орган з ветеринарії — Державне ветеринарне управління.

Компетентний орган з безпечності харчових продуктів — Департамент безпеки харчових продуктів.

Координуюче міністерство — Міністерство сільського господарства.

США

Компетентний орган з фітосанітарії та ветеринарії — Служба інспекції здоров’я тварин і рослин.

Компетентний орган з безпечності харчових продуктів — Служба інспекції здоров’я тварин і рослин.

Координуюче міністерство — Міністерство сільського господарства.

Японія

Компетентний орган з фітосанітарії, ветеринарії та з безпечності харчових продуктів — Міністерство сільського, лісового та рибного господарства.

Координуюче міністерство — Міністерство сільського, лісового та рибного господарства.

Туреччина

Компетентний орган з фітосанітарії, ветеринарії та з безпечності харчових продуктів — Міністерство продовольства, сільського господарства та тваринництва.

 Координуюче міністерство — Міністерство продовольства, сільського господарства та тваринництва.

У  мене 2 прості запитання до МЕРТу і всіх тих, хто  хоче забрати Держпродспоживслужбу з Мінагрополітики та підпорядкувати її у новій структурі уряду саме за Мінекономіки:

1)    Де логіка у такому рішенню – на які аргументи ви спираєтесь?

2)    Приклад яких провідних країн світу ви можете навести як зразок успішності такої передачі функції?

Наталія Білоусова головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

6 липня 2021
Роман Лещенко – земельний реформатор
Вся сутність земельної реформи на прикладі полів у Жашківському районі Черкаської області. Аграрний міністр Роман Лещенко в проєкті...
22 січня 2021
Україна експортуватиме м'ясо птиці до Канади – Держпродспоживслужба
Україна отримала позитивний висновок звіт компетентного органу Канади щодо результатів аудиту системи державного контролю виробництва м’яса...
15 жовтня 2020
Держпродспоживслужба має взяти на себе функцію контролю складів та елеваторів
Кандидат на посаду голови Держпродспоживслужби (ДПСС) Геннадій Супіханов заявив, що Держпродспоживслужба має взяти на себе функцію...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...