Держгеокадастр відбілюється: проміжні результати аудиту державних земель під безкоштовну приватизацію за 2013-2020 роки
Голова Держгеокадастру Роман Лещенко

Голова Держгеокадастру Роман Лещенко прозвітував за перший місяць роботи на посаді. Він презентував проміжні результати технічного аудиту державних земель, які видавалася за схемою безоплатної приватизації за останні 7 років. AgroPolit.com пропонує вам найцікавіше з виступу Романа Лещенка і його презентацію. Повністю відео з прес-конференції дивіться нижче. Нагадаємо, що раніше уповноважений президента із земельних питань пообіцяв презентувати українцям земельний «форбс» та показати основні схеми дерибану земель.

Обсяги сільськогосподарських земель під безоплатну приватизацію за 2013-2020 роки

З 2013 року Держгеокадастр є розпорядником земель державної форми власності. Ми хочемо представити  площу безоплатно переданих земель по всій території України у розрізі  кожного року та – області. Кожен наступний рік демонструє статистику збільшення виділення земель під безоплатну приватизацію. Якщо у 2013 році було близько 45 тис. га, то у 201476 тис. га, у 2015 –54 тис. га, у 2016 – 85 тис. га, 2017 був абсолютно рекордним  - 144 тис. га, 2018 – 100 тис. га, 2019 – 130 тис. га . За перше півріччя 2020 року – 52 тис. га. Всього за 7 років майже 700 тис. га землі виведено з державної у приватну власність.

За ці 7 років не проводився відповідний аудит, який би дав повну картину , хто коли і скільки разів отримував землю по схемі безоплатної приватизації.  Сьогодні наша команда вже сформувала відповідний реєстр з переліком громадян України, які з 2013 року отримали в режимі безоплатної приватизації земельної ділянки до 2 гектарів землі. Фактично йдеться про створення єдиного реєстру первинного набувача в системі земельного кадастру України.

Читати до теми: Земельна реформа в Україні: як депутати голосують за законопроект про ринок землі (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

З 2013 по 2020 роки передано  у власність громадян 700 тис. гектарів землі за механізмом безоплатної приватизації.  Землю отримав фактично кожен сотий українець. З 2013 по 2020 рік 445 486 громадян України отримали землю за безоплатною приватизацією. Більша частина виділених земельних ділянок (це загалом 570 тис. гектарів землі) були надані українцям для ведення особистого селянського господарства. Це ті самі 2 гектари. 

 

 

 

 

 

Схема розбазарювання земель під ОСГ

Доки всі говорили, що мораторій це найкраща форма захисту української землі, сформувався ринок «по 2 гектара під особисте селянське господарство» з не підмораторної землі. Він створив  фактично окрему вертикаль обороту землі, яка не в повній мірі є легальною та існує багато років. Йдеться про обіг близько 600 тисяч гектарів землі. Як показує аудит, такі не підмораторні землі у більшій мірі реалізуються з мотивів продажу , перепродажу відповідним бенефіціаром, які використовують безоплатну приватизацію виключно для своїх комерційних інтересів. Попередні результати інвентаризації виявили шокуючі факти: тисяч людей, які використовували подвійну чи потрійну приватизацію земель, які отримували земельну ділянку, продавали її, знову йшли і подавали заяву на отримання земельної ділянки в режимі безоплатної приватизації  і знову отримували земельні ділянки. При цьому жоден державний орган не відстежував тих громадян, які зловживали своїм правом безоплатної приватизації. З того що ми бачимо в межах першої інвентаризації по всій країні, ми виявили вже понад 10 тисяч наказів про відведення землі, які є з подвійною приватизацією. Зараз триває перевірка наказів, виданих по всій країні, звіряються паспортні дані осіб, які брали участь у приватизації земель, їхні ідентифікаційні коди та те, що особи реалізовували право на безоплатну приватизацію земель в різних регіонах. Схеми, які використовувалися  в частині безоплатної приватизації були різні в залежності від регіону, сформувалися відповідна практика. Виявлено численні факти маніпуляції з боку влади, підписання клопотань про отримання земельних ділянок та функціонування застереження що такі особи ніколи не користувалися таким правом. При цьому ми виявляємо факти наявності підробки документів, про що будуть вирішувати правоохоронні органи, однак бачимо, що були змінені паспорти, змінені ідентифікатори, ідентифікаційні коди, використані посвідки нового зразка громадянина в  Україні, виключно з метою реалізації безоплатної приватизації. Шокуючим фактором для нас є те, що такі факти використовувалися не лише в різних областях, а використовувалися в рамках окремих районів , окремих областей навіть з інтервалом в місяць, два в одному календарному періоді. Тобто цей процес набув масштабного характеру і, відповідно, фактично зловживання стало системним та має ознаки організованої системної роботи в системі державного кадастру України за останні періоди.

 Підставні документи для отримання земель

Є інший випадок, коли громадяни нашої держави навіть не знали про те, що їхні паспортні дані використовуються чиновниками безпосередньо в системі державного кадастру… Тут дуже тонка межа  між корумпованими чиновниками і громадянами України. Хочу наголосити, що в даному випадку, ми не будемо клеїти ярлики. Це встановлять правоохоронні органи. Питання в тому, що це набуло всеосяжного масштабного характеру по всій країні. І це питання надзвичайно серйозне. Мова про десятки тисяч гектарів землі.

Читати до теми: Правом на безоплатну приватизацію землі скористалися 445,5 тис. українців

Землі для немовлят

Мене шокують факти, що тримісячні діти в Україні скористалися правом безоплатної приватизації, діти чиновників, неповнолітні, діти, брати, свати.

Повернув землю – не сів до в’язниці

Наше основне завдання – повернути такі земельні ділянки, які були незаконно виведені з державної власності. Для осіб, котрі взяли участь у таких сумнівних операціях, буде можливість добровільного повернення земель, які  були незаконно приватизовані… У Кримінально-процесуальному кодексі є таке поняття, як угода зі слідством. Це коли особи, які вчиняли правопорушення з метою уникнення відповідальності, зокрема й позбавлення волі, повертають державі вкрадене та отримують відповідне покарання, значно менше, ніж могло б бути, якби факт порушення довели в суді й людина отримала вирок.

Максимальне покарання за схематоз із землею

Буде застосовуватися і кримінальна відповідальність, зокрема позбавлення волі, в тому числі довічно. Тому що збитки, які завдані державі, вимірюються мільярдами гривень.

 Про роботу з правоохоронцями Держгеокадастру

Ми не зацікавлені в тому, щоб зараз заблокувати всю систему правоохоронних органів, і щоб правоохоронні органи займалися лише земельними питаннями. Масштаби корупції в земельних відносинах носять величезний обсяг.  Немає області, де б у нас не було виявлено таких фактів правопорушень.

Наша мета у цій системі координат – повернути незаконно отримані землі, ми для цього готові максимально працювати з усіма правоохоронними органами. Ми підписали відповідні меморандуми про взаємодію з усіма правоохоронними органами – із СБУ, із Міністерством внутрішніх справ, з НАБУ, із ДБР. Зараз напрацьовуємо безпосередній формат співпраці.  Більше того, виходячи з цих обставин, що у нас сьогодні сформовані вже цілі реєстри по яким ми будемо передавати правоохоронним органам.

Читати до теми: Аудит Держгеокадастру виявив понад 10 тис. наказів про відведення землі, які потенційно є подвійною приватизацією

Вся плеяда органів буде задіяна в залежності від юридичного факту порушення. Якщо це посадова особа, то одна система координат. Якщо громадянин, який підробляв документи і в режимі безоплатної приватизації отримував такі ділянки – це вже підзвітність поліції. Ми плануємо зробити роботу таким чином, щоб інтегрувати фахових правоохоронців в режимі роботи Держгеокадастру на рівні заступників, щоб координація правоохоронних органів йшла безпосередньо з фаховими посадовими особами з Держгеокадастру. Щоби була повна взаємодія. Тому що я як посадова особа не зможу повністю все ці речі адмініструвати. 

 Земля АТОшникам

У нас є пріоритет захисників Вітчизни, які у великому обсязі не змогли ще сьогодні скористуватися правом безоплатної приватизації, вони очікують такої нагоди, але у зв’язку з тим що у нас вибудована така система, поки марно.

Мін’юст на сторожі: у реєстрі прав на нерухоме майно будуть фіксувати безоплатну приватизацію землі.

Ми зараз будемо напрацьовувати з Міністерством юстиції України новий рівень взаємодії та обміну інформацією. Адже зараз в єдиному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутня інформація про те, скористалася конкретна особа чи не скористалася своїм правом на 2 га землі. З незрозумілих для нас поки що обставин Мін’юст не встановив верифікатор особи, яка скористалася безоплатним правом приватизації. Система електронної  реєстрації не відфільтровувала факт безоплатної приватизації громадянина в Україні. Фактично один і той самий громадянин із паспортом та ідентифікаційним кодом, незалежно від території району чи області, маючи запис у реєстрі про те, що він скористався безоплатним правом приватизації як громадянин України згідно з Конституцією України, без жодних проблем і обмежень у системі міг повторно отримати таку земельну ділянку. Це будемо виправляти.

Читати до теми: Держгеокадастр оприлюднить список учасників земельної мафії України

Перевірка всіх заяв на безоплатну приватизацію землі по 2 га

Я вже доручив посадовим особам територіальних управлінь перевіряти заяви на безоплатну приватизацію в системі  первинного набувача. Якщо будуть виявлені особи, які повторно подали заявку та клопотання на безоплатну приватизацію, їм відмовлять.

Наразі ми вводимо технічну систему верифікації у системі Державного земельного кадастру, а також ми повністю відкриті до співпраці з Міністерством юстиції. Готові надати свої проєктно-технічні рішення, як унеможливити необмежену кількість разів безоплатну приватизацію.

Передача землі громадам

Кожен факт має прізвище, імя, по батькові, як посадової особи, котра підписувала, так і особи, яка отримувала таку земельну ділянку. Ми можемо це все відстежити. І наша позиція дуже проста. Я як голова Держгеокадастру про це вже заявив, що сьогодні я чиновник, який має у розпорядженні понад 5 мільйонів гектарів земель державної власності, я не тримаюся за ці повноваження, я не зацікавлений у тому, щоб вирішувати долю сінокоса чи пасовища у Львівській області селі Іванівка… Ми зараз закінчуємо інвентаризацію і готові добровільно передати громадам землю. Земля повинна належати народу, не чиновникам. Бо досвід показує, що чиновник, який має у розпорядженні сотні тисяч гектарів землі, не працює в інтересах держави.

Інвентаризація земель сільськогосподарського призначення

 Інвентаризацію державних земель буде закінчено у цьому році. Ми працюємо в посиленому режимі. Більш того, в серпні ми презентуємо безпосередньо фінальні контури земельних ділянок, програмно-технічні рішення нашого земельного кадастру. Ми рухаємося відповідно до графіку. 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

22 лютого 2021
Земельний аудит для територіальних громад — алгоритм дій для голів громад в онлайні
Як збільшити надходження територіальної громади за допомогою земельного аудиту? Все частіше можна почути це та питання про значення аудиту земельних...
17 липня 2020
Держгеокадастр виявив 188 порушень земельного законодавства
З 6 по 10 липня 2020 року Управліннями з контролю за використанням та охороною земель, які діють у складі Головних управлінь Держгеокадастру в...
17 липня 2020
На Публічній кадастровій карті може з‘явитися шар водоканалів, — Держгеокадастр
16 липня 2020 року відбулася зустріч керівництва Держгеокадастру, ДП  «Центр ДЗК», Асоціації...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...