Порівняльний аналіз 5-ти законопроектів про обіг земель сільськогосподарського призначення
Порівняльний аналіз 5-ти законопроектів про обіг земель сільськогосподарського призначення

Розіграти чи розігріти українців із сільгоспземлями планують напередодні президентських та парламентських  виборів? Таке питання виникає, коли дивишся на публічні заяви уряду, Президента та депутатів. Найбільше наразі відзначився перший віце-прем’єр, міністр економіки Степан Кубів: він запропонував Петру Порошенку не підписувати закон  про продовження земельного мораторію.

Читати до теми: Противники та прихильники скасування земельного мораторію 

Всі, хто розуміється на земельній темі (а не роздуває щоки), знають: підпише чи ні гарант даний документ – жодного значення для відкриття вільного ринку немає, бо не виконано ключову вимогу перехідних положень Земельного Кодексу України! Чинного закону про обіг с/г земель немає. Більше того, немає і єдиного фінального законопроекту на цю тему. Тому всі ці заяви по суті порожні. Не знати це Степан Іванович не міг, бо він – людина освічена, економічно та юридично підкована. Тож… навіщо він так зробив? Можна припустити, щоб показати міжнародним  інвесторам України (тобто конкретно МВФ), що влада тримає курс на другий пакет реформ, де земельна тема – одна з ключових. З іншого боку, можливо, це пас гаранту (якщо так, то дуже небезпечний для нього у розбурханому різними полярними ініціативами суспільстві). Або є ще третій варіант: він  свято вірить у вільний ринок, і це остання спроба цього складу уряду таки зрушити з мертвої точки земельну тему. А можливо, є ще щось… Готова послухати й показати точку зору Степана Кубіва, якщо помиляюся!

Дивитися до теми інфографіку: Портрет земельного власника й очікувані ціни на землю

Тим часом і без цього зрозуміло: земельну тему ставлять на нові рейки! Тому саме зараз з’явився передфінальний варіант «Концепції обігу земель сільськогосподарського призначення» від  аграрного комітету. І до кінця березня депутати обіцяють  свій варіант земельного закону. Але земельний закон готують сьогодні не лише у парламенті!

Натомысть лідер "Радикальної партії" Олег Ляшко застерігає знімати мораторій, бо селян позбавлять землі, і натомість пропонує зробити фермерство  основою конституційного устрою та надавати саме фермерам с/г землі для розвитку. 

AgroPolit.com поспілкувався з учасниками ринку і знайшов 5 варіантів цього документу. За нашими даними, такі документи наразі готують: Держгеокадастр, Мінагрополітики, нардеп від  «Самопомочі» Іван Мірошніченко, група депутатів з агрокомітету (Мушак О., Хлань С. та інші) та законопреокт про емфітевзис (№4355). Далі в інфографіці подано ключові положення кожного з цих  проектів за такими характеристиками:  хто може/не може купувати землю, продаж с/г ділянок державної, комунальної та приватної власності, як визначається ціна продажу, переважн право придбання землі, зміна власника, земельні електронні аукціони, обмін земділянками, відчуження землі (зокрема й повторне) та інше.

Наталія Білоусова головний редактор AgroPolit.com 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

23 вересня 2020
Бюджет 2021 року: для агросектору заклали «дулю з маком»
У 2017-2021 роках із держбюджету щороку (відповідно до Бюджетного кодексу України) мають виділяти на державну підтримку сільськогосподарських...
17 вересня 2020
Приречені на сМЕРТь: у міністерстві пояснили, як аграріям компенсуватимуть збитки
Декілька років поспіль українські аграрії страждають від несприятливих погодних умов і наслідків зміни клімату. Особливо дістається фермерам півдня...
14 вересня 2020
Розвиток українсько-китайської співпраці: загрози й можливості
Якщо проаналізувати стан українсько-китайського співробітництва у 2014-2019 рр., помітно, що політичний діалог із КНР уже не такий динамічний,...