Порівняльний аналіз 5-ти законопроектів про обіг земель сільськогосподарського призначення
Порівняльний аналіз 5-ти законопроектів про обіг земель сільськогосподарського призначення

Розіграти чи розігріти українців із сільгоспземлями планують напередодні президентських та парламентських  виборів? Таке питання виникає, коли дивишся на публічні заяви уряду, Президента та депутатів. Найбільше наразі відзначився перший віце-прем’єр, міністр економіки Степан Кубів: він запропонував Петру Порошенку не підписувати закон  про продовження земельного мораторію.

Читати до теми: Противники та прихильники скасування земельного мораторію 

Всі, хто розуміється на земельній темі (а не роздуває щоки), знають: підпише чи ні гарант даний документ – жодного значення для відкриття вільного ринку немає, бо не виконано ключову вимогу перехідних положень Земельного Кодексу України! Чинного закону про обіг с/г земель немає. Більше того, немає і єдиного фінального законопроекту на цю тему. Тому всі ці заяви по суті порожні. Не знати це Степан Іванович не міг, бо він – людина освічена, економічно та юридично підкована. Тож… навіщо він так зробив? Можна припустити, щоб показати міжнародним  інвесторам України (тобто конкретно МВФ), що влада тримає курс на другий пакет реформ, де земельна тема – одна з ключових. З іншого боку, можливо, це пас гаранту (якщо так, то дуже небезпечний для нього у розбурханому різними полярними ініціативами суспільстві). Або є ще третій варіант: він  свято вірить у вільний ринок, і це остання спроба цього складу уряду таки зрушити з мертвої точки земельну тему. А можливо, є ще щось… Готова послухати й показати точку зору Степана Кубіва, якщо помиляюся!

Дивитися до теми інфографіку: Портрет земельного власника й очікувані ціни на землю

Тим часом і без цього зрозуміло: земельну тему ставлять на нові рейки! Тому саме зараз з’явився передфінальний варіант «Концепції обігу земель сільськогосподарського призначення» від  аграрного комітету. І до кінця березня депутати обіцяють  свій варіант земельного закону. Але земельний закон готують сьогодні не лише у парламенті!

Натомысть лідер "Радикальної партії" Олег Ляшко застерігає знімати мораторій, бо селян позбавлять землі, і натомість пропонує зробити фермерство  основою конституційного устрою та надавати саме фермерам с/г землі для розвитку. 

AgroPolit.com поспілкувався з учасниками ринку і знайшов 5 варіантів цього документу. За нашими даними, такі документи наразі готують: Держгеокадастр, Мінагрополітики, нардеп від  «Самопомочі» Іван Мірошніченко, група депутатів з агрокомітету (Мушак О., Хлань С. та інші) та законопреокт про емфітевзис (№4355). Далі в інфографіці подано ключові положення кожного з цих  проектів за такими характеристиками:  хто може/не може купувати землю, продаж с/г ділянок державної, комунальної та приватної власності, як визначається ціна продажу, переважн право придбання землі, зміна власника, земельні електронні аукціони, обмін земділянками, відчуження землі (зокрема й повторне) та інше.

Наталія Білоусова головний редактор AgroPolit.com 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

22 липня 2021
Закон №1601-ІХ про страхування сільськогосподарської продукції – вирішення проблеми фермерів чи чергова декларація намірів?
Президент Володимир Зеленський підписав закон 1601-ІХ (реєстраційний номер законопроєкту №5104) «Про внесення змін до Податкового кодексу...
30 червня 2021
Чи загрожує ринок землі створенням «феодальних князівств», або поля маркіза де Карабаса
Заступник голови «Центру розвитку земельних правовідносин в Україні» Анатолій Шумський розповів про те, чи загрожує ринок землі...
1 липня 2021
Ринок землі — правила продажу та купівлі сільськогосподарської землі в Україні
На старті обігу земель сільськогосподарського призначення AgroPolit.com підготував дайджест матеріалів, які стануть у нагоді всім учасникам...