Накладні під замком: Як вирішити проблему блокування
Накладні під замком: Як вирішити проблему блокування

Із 1 липня цього року українські виробники зіштовхуються з серйозними перешкодами під час ведення ними законної господарської діяльності — блокування та зупинення реєстрації податкових накладних з боку Державної фіскальної служби. Кількість заблокованих податкових накладних на сьогодні сягнула вже понад 500 тисяч. Дивлячись на цю картину, Асоціація тваринників України підготувала аналіз наявних законопроектів та рекомендації щодо вирішення проблеми блокування податкових накладних.

Значна частина підприємств, членів Асоціації тваринників України, які відіграють ключову роль у розвитку аграрного сектору, теж стали жертвами блокування податкових накладних. Раніше фахівці асоціації тваринників вже перераховували проблеми блокування податкових накладних та автоматичної системи реєстрації. Головною проблемою є система оцінки критеріїв ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної.

Що має робити держава?

Наразі в парламенті вже зареєстровано 2 законопроекти з офіційною метою вирішити проблему  блокування податкових накладних — №7240 від 27 жовтня 2017 року, внесений Кабінетом Міністрів України, та № 7115 від 15 вересня 2017 року, запропонований народними депутатами України. Однак, жоден із законопроектів ще не розглянуто Верховною Радою України.

Асоціація тваринників вважає, що жоден із цих проектів комплексно не вирішує проблему. Одна із головних проблем — визначені на законодавчому рівні некоректні критерії оцінки ступеня ризиків на відповідність податкової накладної/розрахунку коригування, у зв’язку з чим обумовлена більшість необґрунтованих ситуацій із блокуванням податкової накладної/розрахунку коригування залишається невирішеною, особливо щодо підприємств-виробників.

Наприклад, урядовий законопроект №7240 від 27.10.2017 р. намагається вирішити лише один із недоліків функціонування Єдиного реєстру податкових накладних, коли Державна фіскальна служба фактично не встигає опрацювати великий об’єм поданих платниками податків на реєстрацію податкових накладних та, відповідно, протягом п’яти днів прийняти рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної, та, у свою чергу, зняти із себе відповідальність і зменшити кількість звернень платників податків за оскарженням до судових органів. Однак, сама проблема зупинення реєстрації податкової накладної через інші недоліки запровадженої на державному рівні такої  процедури залишається невирішеною.

Читати до теми: Трибуну Ради можуть заблокувати через проблеми з реєстрацією податкових накладних бізнесу

Окрім цього, занепокоєння викликає й те, що проект Закону №7240 встановлює правові підстави, коли Державна фіскальна служба, навпаки, може у випадку зацікавленості жодним чином не реагувати на подані окремими платниками податку на реєстрацію податкові накладні з метою, щоб вони були успішно зареєстровані після п’яти днів.

Проект Закону №7115 від 15.09.2017 р., від групи народних депутатів, аналогічно не пропонує вирішити проблему виправлення недоліків попередньо запровадженої на державному рівні процедури зупинення реєстрації податкової накладної, а лише в окремих її елементах. Крім того, низка запропонованих його положень, навпаки, посилює проблему зупинення реєстрації податкової накладної та погіршує права платників податку, тому Асоціація тваринників сьогодні, 5 грудня 2017 року, надала аграрному комітету низку пропозицій до проекту Закону №7115 від 15.09.2017 р., на врахуванні яких наполягає.

Що може комплексно вирішити проблему з блокування податкових накладних?

Асоціація тваринників у кращому випадку наполягає на скасуванні наказу Міністерства фінансів України №567 від 13 червня 2017 року «Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування», яким затверджені Критерії оцінки ступеня ризиків, достатні для зупинення реєстрації податкової накладної.

Як мінімум, ці критерії треба переглядати, вони виписані непродумано, в результаті чого доброчесні підприємства на автоматичному режимі потрапляють під блокування, несуть збитки, втрачають репутацію та працюють на ксерокс.

Читати також: Механізм автоматичної реєстрації податкових накладних від бізнесу можуть корумпувати

У будь-якому випадку, загальні правила перевірки податкових накладних не можуть бути застосовані до підприємств-виробників. Для таких підприємств мусить бути розроблений інший окремий порядок. Інакше, українське виробництво просто зникне.

Відтак, 5 грудня поточного року Асоціація тваринників України під головуванням Ірини Паламар направила пропозиції та зауваження до законопроектів №7240 та №7115 на ім’я народного депутата, голови підкомітету з питань економічної і фінансової політики в агропромисловому комплексі Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин Леонідові Козаченку. З повним порівнянням законопроектів можна ознайомитися в детальному аналізі від Асоціації тваринників за посиланням.

Асоціація тваринників України

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

5 грудня 2017
Трибуну Ради можуть заблокувати через проблеми з реєстрацією податкових накладних бізнесу
Мінфін закликають вирішити питання блокування податкових накладних, у разі саботажу народні депутати готові навіть вдатися до блокування трибуни в...
5 грудня 2017
Податкові накладні — заблокувати, не можна розблокувати
5 грудня група народних депутатів із комітету з питань податкової та митної політики, а також окремі депутати з аграрного комітету планують вийти на...
13 вересня 2017
Як бізнесу розблокувати податкові накладні — алгоритм
Бізнесу дали поради для безпечної реєстрації податкових накладних (ПН) і їх розблокування. Про це йдеться у матеріалі AgroPolit.com «Чотири...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...