Куди потечуть «горілчані ріки». Про підводні камені приватизації «Укрспирту»!
Уряд обіцяє приватизувати "Укрспирт" наступного року

Сьогодні уряд має голосувати за новий законопроект про приватизацію ДП «Укрспирту». Документ знайшов підтримку на урядовому комітеті. Його ініціатор – Міністерство аграрної політики та продовольства України (Мінагрополітики). Документом пропонується виставити на конкурс усі спиртові заводи разом із ліцензіями на виробництво спирту. Нагадаємо, що приватизація цього державного об’єкту – одне з пріоритетних завдань Мінагрополітики. До цього за реформування ДП «Укрспирту» бралося вже декілька Кабмінів та аграрних міністрів. Втім, зрушити це питання поки що нікому не вдалося. Підстава – надто сильні лобістські позиції в Раді чиновників-корупціонерів, які збагачуються за рахунок держпідприємства та тягнуть «на дно пляшки» усі законодавчі ініціативи щодо передання ДП «Укрспирту» у приватні руки. Відтак, парламент раз за разом відхиляє законопроект, яким пропонується виключити це ДП (разом із багатьма іншими) зі списку заборонених до приватизації. Ситуацію обіцяє зламати міністр аграрної політики та продовольства України Тарас Кутовий. Він заявив, що саме ДП «Укрспирт» – №1 у рейтингу корумпованих держпідприємств у галузі. Тому один із головних пріоритетів у його роботі на цей та наступний рік –  проведення прозорого  конкурсу з  продажу «Укрспирту». Законопроект є.  М’яч – на полі  Кабміну. Якщо документ пройде уряд, то за тиждень  його подадуть  до Ради. Паралельно депутатам потрібно буде проголосувати за виключення цього гіганта  зі списку заборонених, і тільки потім – підготовка та власне приватизація.  

AgroPolit.com роздобув проект закону про приватизацію «Укрспирт» і разом з експертами проаналізував, чи є життєздатною запропонована Мінагрополітики схема та як позначиться на галузі приватизація спиртового гіганта.

УМОВИ ДОГОВОРУ

У проекті закону, який є у розпорядженні AgroPolit.com, «приватизація державних підприємств спиртової промисловості здійснюється шляхом продажу цілісних майнових комплексів структурних підрозділів ДП «Укрспирт». Нагадаємо, що наразі частина заводів перебуває на балансі концерну «Укрспирт» (практично всі – боржники або  банкроти), інші – на ДП «Укрспирт».

На продаж передадуть всі 80 державних підприємство разом із ліцензією на виробництво  харчового й технічного спирту. «Покупці матимуть виключне право виробляти спирт етиловий неденатурований… у період після приватизації», – говориться у документі. Це має підняти вартість активів, адже на горизонті в такому разі – експортні ринки, говорить колишній голова ФДМУ Олександр Рябченко.  

Читати до теми: Хто купить «Укрспирт»? Варіанти!

Важливим аспектом у законопроекті є пункт про заборону на відчуження 3-м особам: «Покупець не має права відчужувати його на користь осіб, які, відповідно до законодавства, не мають права бути покупцями об’єкта приватизації».

ПРОДАВАТИ ЧИ НІ?

Опитані AgroPolit.com експерти кажуть, що стосовно ДП «Укрспирту» завжди точилися гарячі дискусії. Ще б пак: він генерує великий фінансовий потік, тому для чиновника є можливість заробити. Відтак палиці в колеса вставлятимуть на всьому шляху реформи, щоб утримати компанію у державній власності. Загалом же більшість опитаних підтримує приватизацію, і ось чому.

Правильна ініціатива – ДП «Укрспирт» треба приватизувати. Про це багато років йдеться, але для цього завжди є певні перепони. Причина – великі тіньові кошти, які окремі люди заробляють на цьому ДП. Через це такі ділки завжди будуть проти приватизації. Продаж «Укрспирту» буде складним, як і підготовка до нього. Тому спочатку Мінагропроду потрібно дуже ретельно провести аналіз ситуації на підприємстві», – вважає колишній голова ФДМУ.

На думку одного з учасників конкурсу на голову ДП «Укрспирту» Олексія Зубрицького, «компанію потрібно приватизувати, бо це єдиний спосіб вивести підприємство з кризової ситуації і не дати йому остаточно загинути». Він виділив кілька ключових проблем.

  «Перша – надлишковий виробничий потенціал. У кращому випадку, «Укрспирт» працює на 20%. Друга – значна кількість персоналу. За моїми даними, там працює 6,5 тис. осіб. При тому, що на аналогічних зарубіжних підприємствах із таким самим об’ємом виробництва – до 100 людей. Третя – застарілий виробничий фонд. Ці проблеми в результаті призводять до того, що в підприємства собівартість продукту на 25% вища, аніж у зарубіжних конкурентів. За кордон експортувати продукт можливості немає – висока собівартість, лише на внутрішній ринок. Звідси – проблема збиткового виробництва», – розповідає Зубрицький.

Якщо й далі чекати, то все закінчиться  тим, що рано чи пізно дозволять будувати нові заводи, які вироблятимуть харчовий спирт, а всі наявні спиртзаводи «помруть» через непотрібність. «Укрспирт» потрібно було продавати ще 10 років тому. Про це мова йде і сьогодні. Не потрібно чекати ніякого покращення кон’юнктури. Варто подивитися, які групи впливу стоять навколо «Укрспирту», – вважає Олексій Зубрицький.  

Продаж спиртового гіганта допоможе подолати й «тінь» на ринку, переконані в Мінагропроді.  

«Сьогодні до 40% ринку алкоголю в Україні – в «тіні». Приватизація «Укрспирту» допоможе вирішити й це питання, наростити експорт і збільшити надходження податків до держскарбниці. Розглядаємо приватизацію й інших держпідприємств, але «Укрспирт» – перший у списку», - наголосив раніше в інтерв’ю Latifundist.com аграрний міністр Тарас Кутовий.

 

 Зубрицький також згодний  з тим, що  це допоможе боротися з "тінню" і додає, що запропонований варіант схожий з баченням реформувати спиртового гіганта попередньої урядової команди.

«Приватизація «Укрспирту» допоможе позбутися «тіньового» ринку горілки. У нас є близько 10 офіційних потужних виробників горілки, і є «кримінальні елементи», які виробляють нелегальний спирт. Виготовляють цю «тінь» на тих заводах, які формально «зупинені» й «офіційно» є банкротами. Причина такого явища – податки  у 6 разів вищі, ніж собівартість спирту. Тому, якщо ви цей спирт крадете й продаєте «наліво», то немає значення, яким буде виробничий потенціал і собівартість продукту... Якщо ці заводи та підприємства приватизують, і з’явиться ринок, де діятимуть лише приватні виробники, то якраз саме вони будуть першими лобістами за знищення «тіньового» ринку спирту. Легальні виробники задушать цю «тінь», – вважає він. За оцінками Зубрицького, «тіньовий» бізнес «Укрспирту» складає не менше половини виробництва, і бюджет через  це втрачав 6–10 млрд грн щороку».

Як підкреслює народний депутат, учасник Спеціальної парламентської контрольної комісії з питань приватизації Павло Різаненко, всі минулі спроби уряду продати ДП «Укрспирт» були невдалими.

«За слабкості державних інститутів, ми тільки можемо чути про скандали на спиртзаводах. Якби ДП продали, не було б цих проблем. Дуже важливо, щоб приватизація була прозорою, щоб «Укрспирт» приватизували на аукціоні за максимальною ціною. Бізнес зможе управляти підприємством якісніше і воно перестане бути джерелом корупції…», – говорить нардеп. Він наголошує, що потрібно, щоб аукціон був із якомога більшою кількістю незалежних учасників, та щоб між ними була конкуренція.

На ринку є й інші думки: що на приватизацію не варто погоджуватися через низку причин.

Перша  з них стосується того, що є ризик появи приватного монополіста. Звісно, це може бути. Але тільки у тому випадку, якщо всі спиртзаводи купить один  учасник.  Наразі, згідно з  прописаними  в законопроекті умовами, виставлятимуться усі складові ДП «Укрспирту», тому кожен  може купити, що забажає. Багато  залежить  від  умов конкурсу, і вони ще попереду.  Та фінальне рішення з утворення монополій лежить у іншій площині – у віданні  Антимонопольного  комітету.  "Є АМКУ, який повинен регулювати діяльність монополій», – наголошує голова правління ЄБА Анна Дерев’янко. ЇЇ підтримує й Рябченко: «Все залежить  від  умов конкурсу та діяльності АМКУ».

Друга причина – чи  буде адекватна ціна продажу.

За попередніми оцінками, «Укрспирт» принесе державі від  200 до  400 млн доларів.

«Сьогодні, можливо,  і не найвдаліший час для продажу таких об’єктів у плані ціни. Але хочемо подолати корупцію незалежно від ціни, необхідно організувати прозорий тендер і намагатися залучати якомога більше зацікавлених осіб  та вводити приватного інвестора», – вважає Анна Дерев’янко. За  її словами, виходом із корупційної «петлі» може стати приватний інвестор.

В Україні поки що немає такого поняття як продавати  вчасно, натомість говорить президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер. Він нагадує, що у когось при владі завжди було бажання призупинити цей процес приватизації.

У 1993 році як розпочалася приватизація, так і 24 роки триває розмова про те, що «невчасно продаємо!». Та врахуйте, що приватизація у нашій країні ніколи не була засобом отримати кошти, а тільки – способом боротьби з корупцією. Тому, на мій погляд, звісно, потрібно продавати за максимально можливою ціною. Але конкретний час продажу ніколи не відіграв ключову роль у приватизації. Адже Україна – держава, у якій постійно щось відбувається, завжди невизначеність, кризи», – пояснив він.

Досвідчений економіст також згоден із думкою про те, що передача спиртової галузі у приватні руки допоможе галузі побороти «тінь» і наростити експорт продукції.

Третя – є сумніви щодо того, чи продавати одночасно, чи по одному. Наразі Мінагропрод наполягає на першому варіанті, ФДМУ – на другому. То що ж добре,  а що погано? «Ми не можемо продавати 10 заводів, а решту ще рік готувати. Адже на них вироблятиметься «тіньовий» спирт. Тому потрібно продавати одночасно. Головне протиріччя з ФДМУ  полягає  у тім, що  він не може продати  юридично не підготовлені  до  продажу компанії (банкроти, з негативним фінансовим балансом  тощо), а таких – половина. Це нормальна позиція. Але цю тезу намагаються використати ті, хто сьогодні обкрадає «Укрспирт»», – говорить Зубрицький. За його словами, з нею стикалася і попередня команда Мінагропроду, до неї  він радить готуватися і нинішній. Сам же експерт не  вірить, що  ідеальний для галузі законопроект приймуть  у Раді,  й побоюється, що дорогою до Президента на підпис різні політичні сили спробують переписати під себе цей законопроект.

Чи скаже Рада «так»?

Колишній голова ФДМУ Олександр Рябченко побажав Мінагрополітики успіху у проведенні цього законопроекту через Раду, адже, за його словами, зробити це буде надто складно в силу вище перелічених  причин.

Приватизація ДП «Укрспирту» буде найбільш вагомим стимулом для галузі. І водночас така реформа не  відбуватиметься просто.  Очікувати, що  всі аплодуватимуть – не  варто. Я  не заздрю  Кутовому – буде важко. Хоча він розумний, має досвід. Я вірю, що він хоче змінити ситуацію, але треба готуватися ґрунтовно переконувати депутатів, щоб вони проголосували за цей законопроект  і за виключення «Укрспирту» зі списку заборонених на приватизацію. Як  це зробити?  Спочатку розказати  всю правду, що там відбувається: з  конкретними прізвищами, обсягами «тіньових» грошей,  як рухаються гроші – так можна переконати нардепів, що далі таким чином господарювати на підприємстві не можна.  «Укрспирт» може бути ефективним, але держава не може його таким зробити в ринкових умовах», – підкреслив експерт. 

Чи підтримає уряд і парламент варіант  спиртової реформи  від  Мінагропроду? Начебто  у КМУ є більшість для цього. Завдяки саме наполегливості завзятого міністра Тараса Кутового.

Очевидно, що боротьба за «Укрспирт» буде цікавою. Адже документ ще не з’явився у Раді, як деякі з депутатів почали готувати йому альтернативу… з майже ідентичною назвою…

Тож  компроміс чи знову затягування приватизації? Чи буде компроміс у цьому питанні? Хотілося б, щоб у влади з’явилась єдина позиція.

Якщо уряд, парламент і ФДМУ таки знайдуть компроміс у питанні продажу «Укрспирту», то на конкурс прийдуть іноземні інвертори. А це вже посилення міжнародного іміджу країни і сигнал для решти бізнесменів», – вважає голова правління ЄБА Анна Дерев’янко.

Чи можливий цей компроміс стане зрозуміло вже скоро. Щоб запустити приватизацію «Укрспирту», потрібно два кроки – виключити підприємство зі списку заборонених  до продажу та проголосувати за розроблений Мінагропродом законопроект. Якщо Тарасові Кутовому вдасться зробити озвучене, то галузь  перейде на новий формат роботи, доходи  бюджету зростуть, а сам міністр увійде в історію аграрної України як реформатор, бо зробить те, що не вдавалося нікому.

Тож запасаймося попкорном. Сеанс скоро розпочнеться.

Наталія Білоусова, Наталія Ключнікова, Тетяна Крисюк, AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

16 січня 2020
Демонополізація та роздержавлення спиртової галузі: наслідки прийняття закону №318-IX для ДП «Укрспирт» і ринку
З 1 січня почав діяти закон про демонополізацію спиртової галузі №318-IX «Про внесення змін до Закону України «Про державне регулювання...
24 жовтня 2019
Сергій Блескун: Працівникам недіючих спиртзаводів запропонують перекваліфікацію
Президент Володимир Зеленський взявся за реформування спиртової галузі. 23 жовтня у парламенті було...
13 грудня 2016
Керівництво профспілки ДП "Укрспирт" звернулося до правоохоронців щодо організації акції протесту під Мінагрополітики
Керівництво профспілки ДП «Укрспирт» офіційно заявило, що не є організатором запланованої на завтра акції протесту під Міністерством...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...