Фермери VS рейдери ― хто кого?
Фермери VS рейдери ― хто кого?

Тінізація та корупція в сфері земельних відносин збільшила кількість рейдерських захоплень врожаю, майна і землі, призвела до викрадень та вбивств фермерів, спалень їх господарств та техніки. Такі дані наводять в Асоціації фермерів та землевласників України.

Занепокоєння щодо ситуації з незаконним захопленням фермерських господарств висловлюють і самі фермери. 30 серпня і 12 вересня вони організували два заходи (прес-конференцію і з’їзд АФЗУ), де розібрали цю проблему по деталям. Про те, чим саме поділилися фермери та що відбувається сьогодні з малим і середнім бізнесом в АПК дізнавався AgroPolit.com.

Кількість випадків рейдерства зростає

За даними Асоціації фермерів та землевласників України, за останні 12 місяців в Україні через рейдерські атаки було знищено 2 тисячі фермерських господарств, найбільше в Хмельницькій, Вінницькій, Житомирській, Київській, Черкаській, Кіровоградській та Дніпропетровській областях.

За словами президента АФЗУ Івана Томича, сьогодні в Україні активно реалізовується формула захоплення українських земель. Найчастіше використовуються 4 способи ліквідації фермерських господарств: «Перший — шляхом скупки корпоративних справ фермерських господарств. Другий — через економічні методи впливу, наприклад, шляхом підняття вартості землі при переоформленні землі (інколи за пай вимагають 25 тис. грн). Третій — погрози фермерам. Четвертий — викрадення фермерів».

Окрім цього, наголосив Томич, рейдерство в Україні пов’язано і з заволодінням інших природних ресурсів. “Якщо розширити цей діапазон, то можливості надзвичайно широкі — від піску до бурштину, нафти, газу, які теж у значній частині знаходяться в тіньовому обігу. Криміналізація, корупція є їхнім царем і панівним поводарем”, - говорить про наслідки знищення фермерства Томич.

На засіданні Ради АФЗУ гостро обговорювали звірства рейдерів, чий цинізм дійшов свого апогею. Так, за словами Томича, у фермерів стріляють, крадуть врожаї та навіть викрадають! «Фермери терплять збитки через рейдерів. Проте що можна казати, коли їх навіть вбивають. Два тижні тому викрали власника одного господарства і навіть докладаючи всіх зусиль поки що знайти його ми не можемо», - повідомив президент АФЗУ.

Історії фермерів

Анатолій Гайворонський, фермер, керівник АФЗУ (Дніпропетровська область):

Я потерпілий у 7 кримінальних справах. Починаючи з 2013 року мені підпалювали техніку і магазин, у 2015 році гербіцидом знищили 500 га соняшнику. Я цілу ніч сидів в засаді і ловив цих злодіїв. Більше 30 разів звертався в міліцію, але ніхто так і не приїхав. Мені довелося самому затримувати пілотів і тих, хто привіз гербіциди. Після цього міліція все-таки приїхала. Спочатку кримінальна справа по цьому факту розслідувалася, але коли її направили в обласну прокуратуру, рух по ній припинився. Сьогоднішній день жодних дій не проводиться.

Викрадення голови фермерського господарства “Зоря” Володимира Зоренка (Юр’ївський район, Дніпропетровська область): 17 серпня 2016 рік у селі Вербоватівка Юр’ївського району пропав безвісти фермер Володимир Зоренко. У міліції цьому не надали значення. Ми звернулися в СБУ. Там відповіли, що це не їхня компетенція. Це один з випадків бездіяльності прокуратури і поліції. Я впевнений, що його не шукають.

Інші кримінальні справи не розслідуються.

У Московському районі 2015 року землям, які належали фермерським господарствам під приводом інвентаризації землі були присвоєні кадастрові номери — один номер на 3-4 різні фермерські ділянки. Після цього ці ділянки почали передавати в оренду третім особам. Коли фермери дізналися про це, вони не погодилися і влаштували протест. Фермери самостійно звернулися в Держгеокадастр для присвоєння кадастрових номерів під фермерські господарства. Але вже декілька місяців ніхто не дає погодження для присвоєння кадастрового номера.

20 серпня 2016 р. відбулося рейдерське захоплення товариства “Промінь”. Суд виніс рішення про вилучення майна. Після рішення суду приїхало 2 автобуса охоронних структур, оточили територію товариства і почали забирати техніку. Але люди змусили міліцію поставити техніку під охорону. Потім рішення суду призупинили.

Також було здійснено рейдерські захоплення фермерських земель фермерів Кукліцького В.В., Кропова Р.Г, Приданцева Т.В. та Шкленського В.Г.

З вимогою взятися за розслідування цих кримінальних справ ми звернулися до генерального прокурора Юрія Луценка. Ми сподівалися, що він як революціонер буде допомагати нам розібратися з цими проблемами. Однак, ми отримали звичайну відповідь від прокурора області, яка поповнила всю нашу переписку з прокуратурою.

Це я назвав тільки вершину тих фактів, про які я знаю. Люди доведені до відчаю. Працювати неможливо. Це — державна політика і ми будемо з нею боротися. Найближчим часом будемо виходити на акції протесту.

Григорій Наконечний (Баришівський район, Київська область):

6 липня 2016 р. виконком Семенівської сільської ради Баришівського району Київської області рішенням №41 зобов’язав припинити діяльність фермерського господарства з 25 липня та привести територію в належний санітарний стан. Це рішення виконкому сільської ради! До чого ми дійшли — рішенням виконкому припиняємо фермерське господарство!

Поки можновладці не побачать людину, не буде ладу в державі.

Анатолій Мальований, фермер (Київська область):

14 вересня 2015 р. було закатовано і вбито у власному будинку фермера Мальованого В.В.

Вже минув рік. До цього часу ми не маємо жодної інформації по слідству. Слідчий не дає відповіді, аргументуючи це тим, що я зацікавлена сторона і тому він не може дати мені відомості по слідству.

Також у нашому фермерському господарстві є факти, коли на одну земельну ділянку Держгеокадастр присвоює 2 кадастрові номери.

Микола Бойченко, фермер (Радомишльський район, Житомирська область):

У 2015 році почалися проблеми з т. зв. холдингом “Благодійний Союз”. Після того як я засіяв восени 75 га поля, представники цієї організації почали цю землю культивувати. Поліція, яка приїхала на виклик, опитала лише мою родину, а тих, що були на полі не опитували.

Вже в червні 2016 року вони знову з’явилися: приїхали на поле з комбайнами і 4 дні молотили кукурудзу на силос. Я 4 дні викликав поліцію. Коли вони приїхали, то знову опитали тільки моїх синів, а до інших справа не дійшла. Загалом, це спричинило мені збитків на 1,5 млн грн.

Петро Головієнко, фермер (Брусилівський район, Житомирська область):

Мене дивує не те, що ми кредитами не забезпечені, а саме відношення держави до фермера. Хто такий держслужбовець? Це наші наймити, яких ми найняли за сплачені нами податки.

Моя ситуація була такою. У 2013 р. я посіяв багаторічну траву. Весною 2014 р. приїжджаю на поле, а його хтось перекультивував. Якщо помилилися — то компенсуйте. Натомість, вони вимагали, щоб я віддав землю в оренду. Але ж я брав її в оренду для ведення фермерського господарства.

Після цього я посіяв кукурудзу. Коли восени почав її збирати, так би мовити сусіди зателефонували в поліцію. Приїхав начальник слідчого відділу і наказав забрати комбайн з поля, а кукурудзу арештувати. Але ж за законом, якщо вилучається майно, то потрібне рішення суду. Потім приїжджаю в 2 години ночі на поле, а на ньому з десяток комбайнів і всі працюють. Знову декілька разів викликав міліцію. Приїхав слідчий. Нічого не зробили.

Питаю в начальника слідчого відділу де кукурудза, яку арештували? Відповіді немає. Звернувся до суду. Звідти приходить відповідь — кукурудзу передати іншій фірмі, бо вони її сіяли і на це в неї є документи. Вони забрали в мене кукурудзи з 30 га поля і нанесли збитків близько 700 тисяч грн.

Юрій Цапун, фермер (Чуднівський район, Житомирська область):

Найважче стало в останні два роки. Йде знищення дрібного бізнесу. Типова картина для всіх фермерів.

У 2013 році 4 працівники міліції і 20 охоронців вилучили 100 тонн кукурудзи в рамках надуманого кримінального провадження. До ранку її продали. Суд зобов’язав її повернути, але в міліції знайшли крайнього і звинуватили його у викраденні цієї кукурудзи. Це — типова схема.

Наклали арешт на поле. Минулого року не дали зібрати кукурудзу - вона стоїть до цього часу. Коли йдеш на поле працювати, затримують техніку. Я надсилав скарги до Кабміну, президента, МВС, але бачу, що все в змові для знищення фермерів.

В січні ходив зі скаргами до начальника поліції у Житомирській області. Через тиждень 4 працівника МВС мене побили і зламали ногу. Лікарі пишуть, що пошкоджень не виявлено.

Проти мене було відкрито 10 справ. 80% з них я вже виграв. Для сьогоднішньої влади фермери потрібні лише для гарної статистики.

Окрім цих, є й інші резонансні випадки рейдерства. Їх перелік подається у прес-релізі АФЗУ, поширеному на прес-конференції:

― Рейдерське захоплення фермерського господарства Віктора Атаманюка (ФГ “Імені Шевченка”) Рівненської області. Злочин не розкрито, винних не встановлено, збитки не відшкодовані.

― У 2014 році вкрадено врожай у донецького фермера Віктора Пожидаєва. Розслідування злочину блокується. Рішення суду повернути врожай не виконується.

― 10 серпня 2016 року в селі Дзюньки, Погребищенського району Вінницької області, стріляли в фермера Олександра Колотуцького. Злочинців не знайдено.

Чи допоможе громадський комітет по боротьбі з аграрним рейдерством?

А що ж правоохоронці? На останньому з’їзді АФЗУ запросили представників Мінагропроду та МВС, аби знайти вихід з цієї непростої ситуації. Фермери обвинувачували правоохоронні органи у бездіяльності, а представники правоохоронців – недосконале законодавство. Народний депутат Вадим Івченко теж долучився до обговорення, зазначаючи, що правоохоронні органи покривають рейдерів. «Тяжко реагувати на рейдерські захвати, коли вони «кришуються» певними правоохоронними органами. Якби вони працювали і не було б домовленості на місцях, бандитських захватів би не було», - висловився нардеп. Івченко підкреслив, що навіть якби правоохоронці працювали так як належить, то все одно не змогли би приставити по поліцейському до кожного господарства. «Тому потрібно створювати загони самооборони, аби захиститись від збройних нападів», – підкреслив нардеп.

Після тривалої дискусії зійшлися на тому, що Радник міністра МВС Апостол очолив громадський Комітет по боротьбі з рейдерством в АПК було створено громадський Комітет по боротьбі з рейдерством в АПК. Її головою обрали радника міністра внутрішніх справ, народного депутата VII скликання, кандидата історичних наук Михайла Апостола. «Сьогодні Асоціація фермерів і приватних землевласників України ініціювала створення органу, який повинен запобігати масовим рейдерським випадкам, що зумовлені недосконалим законодавством. З одного боку, це законодавство полегшило переоформлення речових корпоративних прав власників підприємств, а з іншого – спростило аферистам і шахраям можливість переоформляти право власності на ці підприємства», – пояснив Апостол. Як він розповів AgroPolit.com, наразі не вирішена правова форма цієї організації: «Можливо, це буде додаткова юридична компанія, або група швидкого реагування, яка скрадатиметься з різних спеціалістів. До неї увійдуть юристи, адвокати, нотаріуси, колишні і теперішні співробітники Держземагенства, правоохоронні органи, аби швидко реагувати та вирішувати такі випадки. Якщо станеться так, що хтось спробує незаконно переписати у реєстратора право власності з конкретної фірми на іншу, то навіть за 1-2 дні при швидкому реагуванні цього можна не допустити і таким чином значно зменшити кількість таких випадків. Запустити цей Комітет потрібно якнайшвидше, бо подібні випадки відбуватимуться ще місяць-два, аж до збирання кукурудзи, потім це явище притихне». Комітет має запрацювати на початок жовтня 2016 року, підсумував Апостол.

Детальніше про головні випадки агарного рейдерства читайте в ексклюзивному інтерв’ю на AgroPolit.сom з новопризначеним головою Координаційного комітету вже скоро.

Олександр Ярощук, для AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

12 лютого 2018
Фермерам не варто спати спокійно – деталі механізму розподілу «мільярду» на дотації
Уряд готує бюджетну «бімбу» для фермерського сектору. Нагадаємо, що наразі в напівтаємному режимі без участі громадськості (як це...
15 вересня 2017
Євген Шевченко: Коли на твоєму боці поліція чи СБУ, ти можеш брати усе, що тобі сподобається
Цього тижня очікується запуск урядової антирейдерської групи,  яка протидіятиме силовим захопленням бізнесу в країні. Крім того, громадськості...
5 вересня 2017
Сергій Шабовта: Рейдерське ОЗГ вже сформоване
Бізнес б’є на сполох: в Україні почастішали випадки аграрного рейдерства. Жертвами вседозволеності стають перспективні підприємства, які...

Вибір редакції

4 грудня 2020
Уряд просять ввести державне регулювання на кукурудзу – відкритий лист уряду та РНБО від трьох асоціацій тваринників
Аби уникнути на внутрішньому ринку дефіциту куркудзи та запобігти здорожчанню продукції тваринництва уряд просять  закупити 6,0 млн. т кукурдзи...
3 грудня 2020
Законопроект 2289 – спрощення процедури ввезення пестицидів та агрохімікатів в Україну
У парламенті пропонують змінити процедуру завезення пестицидів та хімікатів в Україну. Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроект №2289...
2 грудня 2020
«Масло немасляне» на полицях магазинів, або чому потрібно приймати законопроект 3516 про «відбілення» ринку молочних продуктів
На початку листопада цього року в інтернет-виданнях з’явилося повідомлення, що Антимонопольний комітет України наклав штрафні санкції на...