Нардепи ініціюють зміни в закон, які узаконять аграрне рейдерство
Нардепи ініціюють зміни в закон, які узаконять аграрне рейдерство

Два народні депутати ініціюють внесення в договір оренди с/г земель зміни, які узаконять аграрне рейдерство. Про це ідеться в блозі «Герега та Шинькович планують узаконити рейдерство» на AgroPolit.com.

Як пишуть автори блогу – керуючий партнер IMG Partners Ігор Мельник та помічник адвоката IMG Partners Антон Лівак, відповідні зміни пропонуються внести в законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про оренду землі» (щодо забезпечення інтересів українських селян – правовласників земельних ділянок)» №8581 народні депутати  Олександр Герега та Андрій Шинькович.

Нагадаємо, що нардепи Олександр Герега та Андрій Шинькович зареєстрували законопроект, який допоможе розірвати договір оренди землі після зняття мораторію.

У матеріалі йдеться про те, що з назви законопроекту можна зрозуміти, чиї інтереси захищають шановні народні депутати. Але ціна їхніх інтересів коштуватиме, м’яко кажучи, недешево.

Якщо відкрити сам законопроект, то можна одразу зрозуміти, що виявляється для забезпечення інтересів селян потрібно не так вже й багато. У законопроекті №8581 депутати пропонують лише доповнити один пункт Закону України «Про оренду землі» трьома абзацами. Їх досить легко зрозуміти, щоб кожен селянин міг запам’ятати і тицяти кожному орендарю землі на ці три абзаци, коли захоче розірвати договір оренди землі", – пишуть автори. 

Вони нагадують, що наразі у нас діє заборона на продаж земель сільськогосподарського призначення, які отримали селяни після розпаювання колгоспів. А це переважна більшість сільськогосподарських земель.

Не довго думаючи (скоріш за все, так і було), депутати у законопроекті №8581 пропонують надати власникам сільськогосподарської землі, які передали її в оренду фермерам, аграрним підприємствам, або ще комусь, цікаву можливість. Так, власникові земельної ділянки надають безапеляційне право на звернення до орендаря з вимогою переглянути розмір орендної плати. Якщо ж, не дай Бог, орендар виявиться жмикрутом і не матиме бажання підвищувати розмір орендної плати, власник землі може в односторонньому порядку розірвати договір оренди землі, відправивши орендареві лист із повідомленням про припинення договору", – зазначають експерти.

(Далі – текст)

Причиною такої турботи за наших селян стало те, що, що зі слів депутатів (у пояснювальній записці до законопроекту) велика кількість договорів оренди між селянами та орендарями укладено не на один десяток років. Що у разі скасування заборони на продаж сільськогосподарської землі не дасть їм можливість отримати більшу орендну плату або продати без обмежень свою земельну ділянку. 

І що тут поганого, спитаєте Ви?! Нарешті народні депутати подумали про важку долю українських селян і турбуються про їхні доходи. Проте, напевно, що випадково (насправді ні) депутати забули про чинне законодавство України, яке дещо не збігається із пропозицією пана Гереги та пана Шиньковича. На жаль, є така незручна штука, як обов’язковість договору, котра прописана у Цивільному кодексі України (ст. 629). Тобто, якщо, в даному випадку, власник землі уклав договір оренди землі, то він повинен його виконувати, навіть, якщо він його не сильно читав і взагалі там все не справедливо. А цей законопроект вирішує таку «проблему» і виходить, що договір оренди вже й не такий обов’язковий, а так, укладений виключно для пристойності. 

До речі, щодо пристойності. Укладаючи договір оренди землі, власник землі та її орендар погоджуються на всі умови, які там передбачені і повинні відповідати за порушення таких умов зі своєї сторони. Це каже, знову ж таки, той самий незручний Цивільний кодекс України. Крім того, особа, яка порушила свої зобов’язання за договором повинна відшкодувати завдані потерпілій стороні збитки. В даному випадку, такою потерпілою стороною стане фермер або аграрне підприємство, яке, в свою чергу, розраховувало на можливість користуватися земельною ділянкою декілька років підрахувавши всі можливі доходи і витрати. А згаданий законопроект обіцяє звільнити власника земельної ділянки від відшкодування будь-яких збитків завданих достроковим розірванням договору оренди землі в односторонньому порядку. Доволі зручно придумано! 

Більше того, навіть у тому законі, в якому пропонують вносити зміни, чорним по білому написано: «Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором». Напевно, от це «інше» і зацепило наших народних депутатів і вони вирішили це «інше» заповнити ось таким турботливим законопроектом. 

Ще довго можна перераховувати норми нашого законодавства, які не збігаються з пропозиціями законопроекту №8581, але ми не будемо цього робити. Адже, як показує практика, такі креативні законопроекти можна натягнути на наше законодавства, було б бажання депутатів. Зовсім інше питання натягнути норми цього законопроекту на аграрний бізнес після скасування мораторію. 

Ще довго можна перераховувати норми нашого законодавства, які не збігаються із пропозиціями законопроекту №8581, але ми не будемо цього робити. Адже, як показує практика, такі креативні законопроекти можна натягнути на наше законодавства, було б бажання депутатів. Зовсім інше питання натягнути норми цього законопроекту на аграрний бізнес після скасування мораторію. 

Давайте трохи пофантазуємо й уявимо, що цей законопроект все-таки приймуть. Подумаємо про інтереси орендарів. Основою аграрного бізнесу є земля, яка орендується відповідним підприємством. Сюди входять не тільки агрохолдинги, а й середній та малий аграрний бізнес, фермерські господарства. І от декілька років працює той фермер чи аграрне підприємство, платить податки і все таке інше. Раптом приходить конкурент нізвідки чи з сусіднього району і пропонує всім власникам земельних ділянок трохи більшу орендну плату, з чим не може змагатися попередній орендар. 

Таким чином, сильніший або багатший поглинув слабшого. Виживає сильніший, нічого не поробиш. І більшість, звісно ж, скаже, що це ринкова економіка, здорова конкуренція і таке інше. З цим важко не погодитися. Але таке відбувалося й раніше, без таких нововведень. А цей законопроект просто дає агрохолдингам «зжирати» будь-кого, хто менший за них. Тобто, «забезпечуючи» інтереси селян, депутати забули про інтереси малого та середнього бізнесу. Ну, в даному випадку можна зрозуміти одного з авторів цього законопроекту – пана Герегу, який останнім часом масово скуповує аграрні підприємства. І тут, як кажуть: «Не підмажеш – не поїдеш». Тому, положення цього законопроекту більше схоже не на турботу про селян, а на початок підготовки пана Гереги свого аграрного бізнесу до скасування мораторію. Не варто це засуджувати. 

Тепер давайте зазирнемо в минуле, згадаємо останні три роки аграрного бізнесу. Однією з явних загроз за ці роки було рейдерство, яке доволі швидко розповсюдилося, націлившись, у першу чергу, на аграрний бізнес. Методи рейдерів ніколи не були повністю законними, навіть коли використовувалися певні недоліки нашого законодавства. Проте, коли приймуть цей законопроект, рейдерам не потрібно буде порушувати закон, а лише слідувати цим новим трьом абзацам. А як показує практика, після рейдерських захоплень аграрних підприємств селяни залишаються без можливості комусь іншому віддати свою землю в оренду, без орендної плати та без можливості самостійного обробітку. І, знову ж таки, це все можливі наслідки у разі прийняття згаданого законопроекту. 

Як ми вже зазначали, автори законопроекту чомусь вважають, що після скасування мораторію договір оренди землі сам по собі якимось чином обмежить можливість власникам землі продавати її. Тому необхідно обов’язково надати можливість власникам розривати договори оренди в односторонньому порядку. Насправді, у разі скасування мораторію на продаж сільськогосподарської землі, власники зможуть спокійно продавати свої земельні ділянки іншим особам. Звісно закон передбачає переважне право орендаря на купівлю відповідної ділянки, якщо власник має намір її продати. Іншими словами, у випадку, якщо власник хоче продати свою ділянку він повинен, передусім, запропонувати її орендареві, а якщо той не погодиться на запропоновану ціну, власник має право продати її будь-кому. Хіба це обмеження?! Це запобіжник. Так навіть простіше, адже не потрібно шукати потенційного покупця, якщо є орендар, який найбільше зацікавлений у купівлі саме цієї ділянки. 

Попри всі недоліки законопроекту, селяни повинні бути в шоколаді, та це не точно. Можливо, отримають більше орендної плати на одну-дві тисячі гривень, чи й більше. А може й нічого не отримають і залишаться без своєї землі, як інколи буває. Тому можна зробити висновок, що законопроект №8581, м’яко кажучи, суперечливий, та не тільки забезпечує інтереси селян, а й узаконить певні амбіційні плани деяких представників аграрного бізнесу. 

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

9 серпня 2018
Антирейдерський тюнінг — бізнес написав владі план протидії силовим захопленням
Рейдерських атак на власний бізнес в Україні побоюються 74% середніх та дрібних фермерів. Про це свідчать результати опитування, проведеного Центром...
2 серпня 2018
З’явилася підбірка «ТОП-10 найцікавіших матеріалів про рейдерство в АПК»
Ви дання АgroРolit.com підготувало підбірку «ТОП-10 найцікавіших матеріалів про рейдерство в АПК за 2017-2018 роки». У ній політики,...
27 липня 2018
Рейдери знову «полюють» на Ниву-2010
Днями відбулося засідання суду щодо розгляду уже третьої справи проти Миколи Трибиненка — власника господарства...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...