Що потрібно для відкриття ринку землі — точка зору
Що потрібно для відкриття ринку землі — точка зору

Ринок землі неможливий без попередньо проведеної повної земельної реформи. Таку думку висловив радник міністра МВС Михайло Апостол на своїй сторінці у Facebook.

Нагадаємо, що раніше він запропонував шляхи відродження українського села.

За словами Апостола, має бути прийнятий закон про обіг с/г призначення, в якому повинні бути захищені права майбутніх українських власників-хліборобів, громад, збереження якісних показників землі, а також прийняття довготермінової, розписаної по роках, загальнодержавної програми розвитку аграрної галузі та села, зокрема.

«Також необхідно провести повну інвентаризацію земель с/г призначення, особливо земель державної власності, які в час першої реорганізації були надані в постійне користування державним підприємствам, науковим установам, різноманітним дослідницьким господарствам і станціям, землі резерву і запасу..., які на сьогодні є основною корупційною складовою і головною годівницею різного роду чиновників, аферистів», — зауважив він.

І додав, що наразі потрібно розібратися з ефективністю використання понад 700 тис. га, наданих органам державної влади та місцевому самоврядуванню, громадським організаціям, закладам освіти та культури, профспілкам, закладам торгівлі, житлово-експлуатаційним організаціям.

Це близько 550 тис. га, надані промисловим підприємствам; 640 тис. га, надані підприємствам транспорту; понад 400 тис. га, надані частинам, підприємствам, організаціям, навчальним закладам Міноборони; понад 500 тис. га, які надані в постійне користування організаціям, підприємствам, установам оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; 250 тис. га для водогосподарських підприємств; 88 тисяч га для спільних підприємств, міжнародних об’єднань і організацій юридичних і фізичних осіб; майже 800 тис. га землі, не надані у власність або постійне користування в межах населених пунктів; нічийні польові дороги між паями, полезахисні смуги...», — перерахував Апостол.

За його словами, слід пам’ятати, що в ході так званої земельної реформи 6.9 млн громадян України набули право на земельну частину (пай).

Із них 6,8 млн отримали сертифікати. Із цього випливає, що близько 100 тисяч паїв (десь  400 тисяч гектарів ) залишилися невитребуваними і доля їхня невідома, лише можна здогадатися: невитребувані паї та відумерла спадщина використовується без відповідних правовстановлюючих документів, а це — несплата податків, орендної плати», — наголосив радник міністра МВС.

За оперативними даними Держгеокадастру України, на сьогодні близько 310 тисяч власників земельних часток (паїв) померли, спадщину не переоформлено. Таким чином, близько 1,5 млн га с/г угідь фактично не мають власника, але використовуються, приносячи щорічно мільярдні втрати місцевим бюджетам.

Провівши інвентаризацію ефективності використання земельного банку України, ми вирішуємо три основні завдання— практично подолаємо корупційні схеми, наповнюємо місцеві бюджети і готуємо фундамент для запуску ринку землі. Щоб навести порядок, потрібна, передусім, політична воля. В першу чергу, необхідно отримати розрахунки і наукове обґрунтування щодо потреб земель с/г призначення, які перебувають у постійному користуванні сотень держпідприємств», — вважає він.

І додає, що після цього всю «лишню» землю на прозорих аукціонах слід виставити на продаж права оренди.

Внаслідок проведення таких аукціонів у різних областях України, орендна плата зросла в 3—4 рази від стартової ціни і в 6—8 разів від ціни, яку платили до аукціону. Скажіть, які ще інвестиції потрібні?», — підсумував Михайло Апостол.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

1 січня 2018
Порошенко продовжив мораторій на продаж землі
Президент Петро Порошенко підписав закон, що продовжується на 1 рік дію мораторію на продаж чи відчуження іншим способом земель...
25 вересня 2017
Чому Польща згортає вільний ринок землі?
У Польщі підходить до завершення дія закону, який обмежує продаж землі іноземним громадянам. Чому та як поляки закривають ринок перед іноземцями,...
16 вересня 2017
«Батьківщина» не підтримає свій старий законопроект про ринок землі, — Івченко
Парламентська фракція ВО «Батьківщина» не підтримає внесений 14 вересня цього року групою народних депутатів законопроект про ринок...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...