Названо причини зниження поголів’я свиней в Україні
Названо причини зниження поголів’я свиней в Україні

Африканська чума свиней не є головною причиною зниження поголів’я свиней в Україні. Про це заявив аналітик сільськогосподарських ринків та національний консультант ФАО Андрій Панкратов у своєму дослідженні міфів про АЧС.

За його словами,  негативний вплив цієї хвороби на поголів’я дійсно є, але він не такий, як про нього звикли говорити.

«По-перше, вплив «фактору АЧС» не був прямим. По-друге, цей вплив не був єдиним і навіть найбільшим по силі», — зазначив Панкратов.

Він зазначає, що всього з 2014 року, коли почалося активне розповсюдження хвороби, загинуло чи було знищено внаслідок АЧС близько 130 тис. свиней — менше від 2% середньорічного поголів'я.

Водночас, щорічні втрати поголів’я від всіх причин складають 700—900 тис. голів (це — дані з балансу руху поголів’я, який публікував донедавна Держстат). Протягом кожного року, внаслідок тільки сезонності, поголів’я змінюється на 300—500 тис. голів! Всього за ці три роки загальне скорочення поголів’я склало 1,1 млн голів. Тобто, очевидно, що АЧС напряму забрала тільки малу частину цієї кількості», — уточнив експерт.

На його думку, побоювання втратити все через АЧС призводило в деяких випадках до закриття бізнесу та прискореного збуту поголів’я на забій (непрямий вплив, ми називаємо це «психологічний забій»), але це явище не було і не є всеохоплюючим, окрім того, воно розтягнуто у часі по мірі просування хвороби країною з півночі на південь.

Виходили з бізнесу, як правило, ті виробники, для яких свинарство не було профільним бізнесом, або ті, хто був у важкому економічному становищі й не бачив можливості збільшення інвестицій для опору хворобі. За нашими оцінками, такий «психологічний забій» дорівнював 1—2% поголів’я в тих регіонах, де виявлялись перші випадки АЧС, що й дозволяло вважати цей забій пов’язаним із АЧС», — розповів Панкратов.

Він зауважив, що насправді, АЧС — не єдина причина забою навіть у цих випадках. Найбільш серйозною причиною був суто економічний чинник — низька прибутковість вирощування свиней.

Ось така банальність. Співвідношення цін реалізації тварин на забій і їхньої собівартості досягло найнижчих рівнів в 2016 році й було дійсно надважким випробуванням для галузі. Така ситуація, у свою чергу, була пов’язана з багатьма факторами які зійшлися разом, — девальвацією гривні, втратою російського ринку збуту свинини, зниженням купівельної спроможності українського споживача, зменшенням держпідтримки, низькими цінами на світовому ринку, тощо», — пояснив експерт.

Андрій Панкратов додав, що умовний індекс прибутковості показував зменшення прибутковості в 2016 на 32% у порівнянні з 2014 роком і це дуже суттєво.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

25 серпня 2017
Споживчі настрої українців поліпшилися
Аналітики GfK Ukraine відзначають відносну сталість споживчих настроїв українців протягом травня—липня. Про це свідчать результати їхнього...
18 серпня 2017
Асоціація свинарів пише «план» із впровадження НАССР для галузі
АСУ розробить гігієнічні стандарти для свинарів.  Про це повідомила прес-служба асоціації «Свинарі України». Нагадаємо, що що з 20...
9 серпня 2017
Уряд розширив держпідтримку на племінне свинарство
Сьогодні, 9 серпня, на засіданні Кабінету Міністрів України було прийнято рішення розширити дію державної підтримки на розвиток племінного свинарства...

Вибір редакції

16 червня 2021
Порядок та напрямки отримання держпідтримки українським виробникам зрошувальної техніки – офіційно
Представникам АПК відвоювали фінансову підтримку українських виробників зрошувальної техніки з бюджету на 2021 рік. Це випливає із аналізу проекту...
4 червня 2021
Виноробство в Україні: сучасний стан і перспективи
Голова громадської спілки «Асоціація садівників, виноградарів та виноробів України»  Володимир Печко розповів про сучасний стан...
8 червня 2021
Нові інструменти та процедури у процесі просторового планування та впорядкування земель
Якщо вести мову про комплексні плани просторового розвитку громад, які вже сьогодні передбачені новим земельним законодавством і будуть...