УЗА просить уряд не підвищувати тарифи на залізничні перевезення на 70% під час війни
УЗА просить уряд не підвищувати тарифи на залізничні перевезення на 70% під час війни

Українська зернова асоціація просить уряд України запровадити мораторій на підвищення тарифів на вантажні перевезення на час воєнного стану та на 3-6 місяців після його завершення. Про це йдеться у зверненні УЗА до прем’єр – міністра України.

«Зерновики з розумінням відносяться до збитків та втрат залізниці, зменшення товарообігу та додаткових витрат на перевезення військових та гуманітарних вантажів, адже теж знаходяться в аналогічній ситуації. Аграрна галузь понесла катастрофічні збитки та втрати внаслідок військової агресії російської федерації і як ніхто інша відчуває та розуміє ситуацію, в якій опинилась економіка України. Відтак компенсація втрат завданих АТ «Укрзалізниця» внаслідок бойових дій та витрат на відновлення інфраструктури не може бути покладено лише на бізнес, який також зазнав суттєвих збитків внаслідок військових дій та потребує фінансової підтримки», – ідеться у зверненні.

Зазначається, що зростання залізничного тарифу для зернових вантажів матиме катастрофічні наслідки для аграрної галузі, що ще більше погіршить і так вкрай невтішну ситуацію. 

За даними УЗА, таке зростання вартості залізничної логістики для зернових вантажів призведе до додаткових витрат аграріїв, що оцінюються в 120 млн доларів США на рік.

Окрім того, з початком блокади портів, вартість логістики в структурі експорту вже значно зросла (в 5-7 разів щонайменше) та досягла показника 180 доларів США на тону зерна. Враховуючи таку вартість логістики, виробники зерна вже вимушені продавати товар нижче собівартості. Згідно середніх розрахунків, вартість тони пшениці в полі вимушено знизилась до 90 доларів США за тону, при собівартості виробництва щонайменше 160 доларів США за тону», – заявили в УЗА.

В Асоціації наголосили, що зростання залізничних тарифів може спричинити не лише до зменшення перевезення зерна Укрзалізницею, але й може взагалі призвести до втрати залізницею такого виду вантажу як зерно.

Повідомляється, що за різними оцінками експертів, до кінця 2022 року слід очікувати банкрутство 50% виробників зерна, а до квітня 2023 року ще 40%. Саме тому УЗА також наголошує на важливості державної підтримки аграріїв та частковій компенсації логістичних витрат.

В УЗА додали, що початку широкомасштабного вторгнення армії російської федерації 24 лютого 2022 року, зерновий експорт на 95-98% здійснювався через морські порти, а весь аграрний експорт забезпечував понад 40% усіх валютних надходжень. На сьогоднішній день вкрай обмежений експорт зернових вантажів все ж залишається одним з основних джерел поповнення валютних резервів держави та фінансування роботи товаровиробників.

Так, у зв’язку з російською блокадою морських портів Азовського та Чорного моря, зерновики вимушені експортувати зернові та олійні культури через наземні та річкові шляхи сполучення з європейськими країнами з подальшим перевантаженням в європейських портах Балтійського та Чорного морів. Пропускна спроможність наземних та річкових переходів суттєво обмежена», – додали в організації.

За даними фахівців, раніше Україна могла експортувати через морські порти 6-7 млн т зерна щомісяця, наразі ж ми досягли показника експорту через усі автомобільні, залізничні та річкові шляхи лише 1,5 млн т у травні 2022 року.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

5 липня 2022
В Укрзалізниці пояснили, чому на 70% підвищили тарифи на перевезення
Укрзалізниця на 70% підвищила тарифи з перевезення усіх класів вантажів і це є вимушеним кроком, оскільки інфраструктура постраждала від обстрілів і...
15 червня 2022
В УЗА назвали ще один коридор для експорту зерна — через Молдову 
Українська зернова асоціація (УЗА) звернулася до уряду з проханням організувати через молдовське село Паланка зелений коридор для вивезення...
13 червня 2022
Камишін розповів про можливості Укрзалізниці у перевезенні зерна під час війни
До війни Україна експортувала 5–7 млн т зерна на місяць. Половину цього обʼєму до портів везла УЗ. У перші дні війни добове навантаження...

Вибір редакції

25 липня 2022
Розблокування морських портів України для вивезення зерна – це пермога чи зрада?
Заступник директора Департаменту комерційної роботи «Укрзалізниці» Валерій Ткачов розповів деталі угоди про експорт зерна, підписаної...
24 липня 2022
Зернове перемир’я: наслідки та основні питання до підписаного договору у Стамбулі
Угоду про розблокування українських портів для експорту зерна підписали в Стамбулі представники Туреччини, ООН та України. Аналогічне візування...
1 липня 2022
Ринок землі – перший рік роботи: ціна землі, купівля продаж, області лідери
З моменту запуску ринку землі в Україні середньозважена ціна 1 га земель для товарного с/г виробництва становить 33 105 грн. За цей період було...