Рада прийняла закон продовольчу безпеку в умовах воєнного стану
Рада прийняла закон продовольчу безпеку в умовах воєнного стану

Верховна Рада проголосувала за Закон України №7178 про забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану. Про це повідомляє АgroРolit.com.

Як ідеться у документі, нині продовольча безпека держави набуває критичного значення й це вимагає невідкладного використання всіх доступних сільськогосподарських угідь для проведення посівної кампанії.

«Для цього ми спрощуємо набуття прав користування на земельні ділянки сільськогосподарського призначення в умовах воєнного стану. Завдяки цьому закону для с/г виробництва буде передано 20 тис. га земель комунальної власності, які були підготовлені для передачі в оренду на земельних торгах. Також буде створено передумови для ведення с/г виробництва на 300-400 тис. га земель державної власності, які зараз перебувають у постійному користуванні держпідприємств Мінагрополітики, НААН України, закладів освіти тощо. Це дасть змогу одержати на цих землях близько 1,4 млн тонн урожаю зернових», – ідеться у пояснювальній записці.

Проблеми, яку вирішує законопроєкт:

 • чинні на сьогодні процедури надання у користування земельних ділянок с/г державної та комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності, забирають багато часу, громіздкі та забюрократизовані;
 • надання земельних ділянок державної та комунальної власності с/г унеможливлює й те, що в умовах воєнного стану не функціонують Державний земельний кадастр, Держреєстр речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень;
 • підготовлені для передачі у користування на земельних торгах ділянки залишаються не наданими.

Що змінює закон?

 • Орендні земельні відносини автоматично продовжуються на один рік без внесення відомостей у відповідні реєстри.
 • Районні військові адміністрації можуть передавати в оренду строком до одного року державні та комунальні земельні ділянки с/г призначення для ведення с/г виробництва. Орендна плата не може перевищувати 8% нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Для визначення розміру орендної плати застосовуватиметься середня нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по області.
 • Для земельних ділянок, переданих районними військовими адміністраціями, встановлюються жорсткі обмеження щодо їх цільового використання, зокрема щодо зміни складу угідь, передачі ділянок у суборенду, будівництва, зміни цільового призначення земельної ділянки тощо.
 • Договори оренди такої землі укладаються лише на один рік в е-формі без проведення торгів. Їх не можна буде поновлювати або укладати на новий строк.
 • Право оренди землі, переданої в оренду військовою адміністрацією, не підлягатиме держреєстрації.
 • Передача с/г землі, яка перебуває у постійному користуванні державних та комунальних підприємств, установ, організацій, і на якій відсутні посіви, здійснюється за письмовим погодженням керівника відповідного державного, комунального підприємства, установи, організації, при чому право постійного користування земельними ділянками не припиняється.

На час воєнного періоду забороняються:

 • безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність; формування земельних ділянок (крім тих, що передаються в оренду військовими адміністраціями);
 • земельні торги щодо прав оренди, емфітевзису, суперфіцію щодо земельних ділянок державної, комунальної власності сільськогосподарського призначення.

При цьому земельні ділянки державної, комунальної власності сільськогосподарського призначення, права оренди, емфітевзису щодо яких були виставлені на земельні торги, але переможець у яких не визначений, підлягають передачі в оренду військовими адміністраціями.

Скасовуються незавершені земельні торги щодо набуття права оренди с/г землі державної та комунальної власності.

Оголошувати нові забороняється. Користувачам с/г землі на один рік надається право передавати свої права землекористування іншим аграрним виробникам, які забезпечені необхідними матеріально-технічними, фінансовими та трудовими ресурсами. Районні військові адміністрації отримують повноваження щодо здійснення реєстрації договорів про передачу прав землекористування шляхом ведення відповідних реєстраційних книг.

Нагадаємо, що закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів щодо дії норм на період воєнного стану» передбачає ряд  пільг у земельних відносинах.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

30 березня 2022
Росія блокує в Чорному морі понад 90 суден із продовольством
Військово-морські сили рф блокують у Чорноморському регіоні понад 90 цивільних суден, призначених для перевезення зерна та іншого...
30 березня 2022
В Україні створили платформу з пошуку постачальників для гуманітарних потреб країни
В Україні запустили платформу Prozorro+ з пошуку постачальників для гуманітарних потреб країни. Про це повідомляє прес-служба Мінагрополітики. ...
28 березня 2022
До Національної платформи продовольчої безпеки долучилися вже більше тисячі користувачів
На Національній платформі продовольчої безпеки за 10 днів зареєструвалися і почали працювати більше тисячі користувачів. На ній уже розміщено близько...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...