Експерт озвучив податкові пільги для аграріїв під час дії воєнного стану
Експерт озвучив податкові пільги для аграріїв під час дії воєнного стану

Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів щодо дії норм на період воєнного стану» передбачає ряд  пільг у земельних відносинах. Про це у колонці на "Європейській правді" написав співзасновник інвестиційного об’єднання Land Club, голова Держгеокадастру (2019-2020), експерт із земельних відносин Денис Башлик.

1) На період з березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком в якому припинено воєнний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю та земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями росії, а також земельні ділянки, які визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

2) Тимчасово за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується загальне мінімальне податкове зобов’язання за земельні ділянки зазначені вище.

У контексті цих змін хотілось би зробити кілька уточнень: під пільги на плату за землю підпадає земельний податок, а у випадку земель державної та комунальної власності, що перебувають в оренді – ще й сплата орендних платежів. 

Перелік "пільгових територій" визначається Кабінетом Міністрів України.

Проєкт закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану
На момент написання колонки, це поки ще проєкт закону, але враховуючи ефективність та темп роботи Верховної Ради України, я не маю сумніву, що відповідні нововведення будуть прийняті з дня на день. Тож основні зміни у земельних відносинах:

1) Договори оренди (емфітевзису, суперфіцію, сервітуту) вважаються поновленими на один рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей про поновлення договору у ДРРП на нерухоме майно договорів оренди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

2) Надання повноважень районним військовим цивільним адміністраціям (ВЦА) передавати в оренду строком до 1 року земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної, комунальної, а також колишньої колективної власності, при чому розмір орендної плати не може перевищувати 8% нормативної грошової оцінки. 

Водночас встановлюється низка обмежень на використання таких земельних ділянок серед яких: заборона на зміну цільового призначення, будівництво, зміну угідь, закладення багаторічних насаджень тощо.

3) Такі договори оренди укладаються лише в електронній формі, що засвідчується кваліфікованими електронними підписами.

4) Формування земельних ділянок з метою передачі їх в оренду ВЦА здійснюється без внесення відомостей до Державного земельного кадастру (державної реєстрації) та присвоєння їм кадастрових номерів на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, яка розробляється за рішенням та затверджується відповідною ВЦА.

5) Забороняється безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, а також розроблення такої документації.

6) Забороняється проведення земельних торгів щодо прав оренди, емфітевзису, суперфіцію щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності.

7) Орендарі, суборендарі земельних ділянок сільськогосподарського призначення усіх форм власності отримують право передавати на строк до одного року належне їм право оренди, суборенди іншій особі для використання земельної ділянки за цільовим призначенням. 

Така передача здійснюється без згоди власника земельної ділянки на підставі договору, що укладається в електронній формі.

8) Книга реєстрації землеволодінь і землекористувань в умовах воєнного стану ведеться районною військовою адміністрацією у паперовій та електронній формах.

9) Припинення або скасування воєнного стану в Україні, або у відповідних окремих її місцевостях не є підставою для припинення вищезазначених договорів.

Нагадаємо, що депутати аграрного комітету пропонують спростити механізм набуття прав на земельні ділянки с/г призначення депутати аграрного комітету пропонують спростити механізм набуття прав на земельні ділянки с/г призначення.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

31 травня 2022
У Раді зареєстровано законопроєкт щодо перегляду пільг з оподаткування
  У Верховній Раді депутати зареєстрували законопроєкт №7418 про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів щодо...
8 квітня 2022
В Україні 150 тис. бізнесів перейшли на систему з 2% оподаткуванням
Для того, аби не закривався бізнес під час війни в Україні, уряд залишив двохвідсоткове оподаткування. Про це під час інтерв’ю в ефірі...
7 квітня 2022
В Україні набули чинності нові податкові норми
З 5 квітня набрав чинності закон №2142-ІХ, який ввів у дію деякі податкові пільги через війну та нові податки. Про це повідомляє Державна...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...