Закон про електронні земельні аукціони не узгоджується з чинним законодавством
Закон про електронні земельні аукціони не узгоджується з чинним законодавством

Закон України №1444-ІХ (законопроєкт №2195) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо продажу земельних ділянок та набуття права користування ними через електронні аукціони», що набув чинності 6 липня 2021 року, не узгоджується з поточним законодавством у сфері примусового виконання рішень.

Про це йшла мова під час присвяченого цьому питанню круглого столу, говориться у повідомленні ДП «СЕТАМ».

Як зазначається, закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо продажу земельних ділянок та набуття права користування ними через електронні аукціони» передбачає, що тепер, відповідно до змін до статті 135 Земельного Кодексу України, продаж земельних ділянок державними та приватними виконавцями у виконавчому провадженні обов«язково має здійснюватися на земельних торгах у порядку, передбаченому зазначеним кодексом.

«Після прийняття нового земельного законодавства зміни до законів, які стосуються примусового виконання рішень, не вносилися, що дає підстави стверджувати про наявність протиріч між нормами чинних законів», — зазначив голова Асоціації приватних виконавців України Віталій Чепурний.

Він уточнив, що відповідно до чинного законодавства, організатором всіх торгів з продажу арештованого майна є ДП «СЕТАМ», у взаємовідносинах з яким у приватних виконавців вже склалася стійка і передбачувана практика.

«Зараз ці механізми роботи опинилися під питанням, нове законодавство передбачає перекладання обов«язків організації торгів на самого приватного виконавця, до яких він не звик у своїй роботі. Саме тому асоціація зауважує про важливість приведення законодавства у відповідність існуючим нормам процедури примусового виконання рішень в Україні», — зауважив Віталій Чепурний.

Голова АПВУ підкреслив, що реалізація арештованого майна є вкрай ефективним заходом примусового виконання рішень та інструментом повернення простроченої заборгованості. У 2020 році одним приватним виконавцем було реалізовано майна на суму у 26 разів більшу, ніж одним державним.

«Застосування норм продажу землі у нинішньому формулюванні ускладнюватиме, а в деяких випадках унеможливлюватиме звернення стягнення державними і приватними виконавцями на земельні ділянки боржників, навіть у тих випадках, коли земля є предметом іпотеки. Такі колізії у законодавстві можуть створити додаткові перешкоди для виконання судових рішень і негативно позначитися на статистиці. Законодавча процедура потребує доопрацювання», — додав заступник Голови АПВУ Анатолій Телявський.

Як зазначається, ДП «СЕТАМ» на сьогодні отримало десятки запитів та заявок від виконавців щодо реалізації земельних ділянок.

«У зв«язку із внесенням змін до Земельного кодексу України проведення усіх земельних торгів має відбуватися відповідно до Земельного кодексу України та постанови Кабміну, яка розробляється на виконання норм цього Кодексу. Ми, в свою чергу, працюємо разом з Мін«юстом для якнайшвидшого надання роз'яснення з цього питання і подальшої реалізації земельних ділянок», — зазначив генеральний директор ДП «СЕТАМ» Олександр Мамро.

У свою чергу начальник Управління ринку та оцінки земель Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Людмила Спіцина заявила, що необхідно готувати зміни до чинного закону України «Про виконавче провадження» і приводити його у відповідність до Глави 21 чинного Земельного кодексу.

Операційний директор державного підприємства «Прозорро.Продажі» Дарина Марчак зауважила, що проблем для приватних і державних виконавців у питанні продажу арештованого майна буде небагато і їх можна буде врегулювати підзаконними актами.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

22 вересня 2021
Уряд сьогодні затвердить вимоги до проведення електронних земельних аукціонів
Постанову про вимоги щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав...
6 вересня 2021
Держгеокадастр оприлюднив постанову про земельні торги у формі електронних аукціонів
Донедавна реалізація земельних ділянок та/або прав на них відбувалася шляхом проведення земельних торгів через аукціони, що не використовують жодних...
24 червня 2021
Зеленський підписав закон про земельні електронні аукціони
Сьогодні, 24 червня, президент України Володимир Зеленський підписав Закон України № 2195 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів...

Вибір редакції

21 жовтня 2021
Зростання ціни на газ – причини та наслідки газового шоку для АПК
Збільшення ціни на природний газ б'є по аграрному виробництву України. Адже країна має критичну залежність від газу у найважливіших галузях...
20 жовтня 2021
Держгеокадастр ініціює зміну способу оцінки вартості землі сільськогосподарського призначення для Фонду держмайна
Держгеокадастр пропонує змінити алгоритм розрахунку Фондом держмайна України оціночної вартості земельних ділянок сільськогосподарського призначення...
18 жовтня 2021
Перші сто днів роботи ринку землі – перевага на боці оренди
Минули перші сто днів роботи ринку сільськогосподарських земель. Ми вже можемо оцінити перші результати, доступні нам завдяки моніторингу...