Землевласники можуть втратити невитребувані паї
Землевласники можуть втратити невитребувані паї

В Україні велика кількість громадян є власниками невитребуваних земельних ділянок (паїв), на які не отримано документів, що посвідчують право на них, або які не були виділені в натурі (на місцевості). Їм варто поквапитися, щоби зберегти право на цю землю. Таку думку висловила Ірина Чепурнова, радник практики аграрного та земельного права ЮФ TOTUM, region.dp.ua.

З 1 січня 2020 року набрав чинності Закон України №2498-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні», яким внесли зміни до Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».

Ст. 13 Закону «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» визначено, що у разі, якщо до 1 січня 2025 року власник паю або його спадкоємець не оформить право власності на цю земельну ділянку, вважатиметься, що він відмовився від одержання земельної ділянки.

Така невитребувана земельна ділянка (пай) після формування її у земельну ділянку за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради (у разі необхідності формування) за заявою відповідної ради, на підставі рішення суду передається в комунальну власність територіальної громади, на території якої вона розташована, у порядку визнання майна безхазяйним», – пояснює Ірина Чепурнова.

Законодавець також передбачив, що у разі пропуску строку для оформлення права власності на земельну ділянку з поважної причини, суд, за позовом власника невитребуваної земельної частки (паю), може визначити йому додатковий строк.

Також нові зміни передбачають обмін земельної ділянки державної або комунальної власності, розташованої у масиві земель сільськогосподарського призначення, на іншу земельну ділянку, розташовану у цьому ж масиві. Це здійснюється лише у разі, якщо обидві земельні ділянки мають однакову нормативну грошову оцінку або різниця між нормативними грошовими оцінками становить не більш як 10 %.

Почали діяти і нові правила, тепер потенційні власники паїв, які відкладають оформлення документів на землю, можуть бути позбавлені права на неї. Верховна Рада України постановила законом термін на 5 років, протягом якого можна оформити юридичне право на свою частину паю», – підкреслює фахівець.

Нагадаємо, до 1 січня 2025 року всі власники незатребуваного земельної ділянки (паю) або їхні прямі спадкоємці повинні оформити право власності на земельну ділянку. Якщо вимогу не буде виконано, вважатиметься, що власники ділянок автоматично відмовилися від землі.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

7 грудня 2021
У Мін'юсті розповіли, як присвоїти кадастровий номер земельній ділянці
Присвоєння кадастрового номера — обов'язкова умова приватизації, оформлення прав власності та реєстрації земельної ділянки у Державному...
5 травня 2020
Держгеокадастр: За два роки невитребувані паї перейдуть у власність держави
Невитребувані паї за два роки перейдуть до власності держави, якщо власники їх не оформлять. Про це в інтерв'ю для AgroPolit.com повідомив...
27 лютого 2020
У Зеленського повідомили про кардинальні зміни в оподаткуванні землі
З 2021 року в межах земельної реформи буде кардинально змінено підхід в оподаткуванні. Про це в інтерв’ю «Сегодня»...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...