До кінця року Нацбанк може знизити облікову ставку до 15-17%, – банкіри
До кінця року Нацбанк може знизити облікову ставку до 15-17%, – банкіри

Національний банк України (НБУ) в січні суттєво не пом'якшуватиме монетарної політики, але до кінця року облікова ставка може знизитися до 15-17% із 18% річних. Про це заявили банкіри, опитані агентством «Інтерфакс-Україна».

Нагадаємо, що до кінця 2019 року НБУ прагнутиме до зниження інфляції до 5%, після чого такий показник має стати постійним. 

Так, за оцінкою голови правління Піреус Банку Сергія Наумова, найближчим часом облікову ставку може бути знижено не більш ніж на 0,5% в. п.

«Думаю, що облікова ставка найближчим часом буде знижена на 0,5%, не більше. Головна причина – тренд на зниження інфляції, а також необхідність дати ринку позитивний сигнал і тим самим спробувати створити умови для кредитування економіки», – сказав банкір.

Водночас він додав, що можливе погіршення інфляційного прогнозу центробанку в 2019 році суттєво не позначиться на планах НБУ пом'якшувати монетарну політику.

Погіршення інфляційного прогнозу не є критичним у цьому разі. Головне, що інфляцію прогнозують в одну цифру, і вона буде меншою за показник минулого року. Думаю, цей прогноз здійсненний. Тому НБУ і припускає, що рівень облікової ставки знижуватиметься, – сказав він.

За оцінкою Наумова, загалом у 2019 році облікова ставка може і знижуватися, і зростати: можливе зниження відбудеться у весняно-літній період, підвищення – восени.  

Загалом у 2019 році я чекаю на ставку в середньому на рівні 15-16% річних, – додав він.

Голова правління Айбокс Банку Галина Хейло вважає, що в січні облікова ставка залишиться без змін.

Я не вбачаю причин для зниження облікової ставки в січні. У 2019 році мають відбутися пікові виплати за зовнішнім боргом, усе ще суттєвим залишається інфляційний тиск. Загострення політичної боротьби напередодні виборів президента може посилити тиск на курс гривні, – сказала Хейло.

За її оцінкою, НБУ в 2019 році може розпочати зниження облікової ставки, якщо не буде глибоких економічних і політичних потрясінь у країні. Але її зниження відбуватиметься поступово і незначними темпами: нижче за 17% річних облікова ставка у 2019 році навряд чи опуститься. Банкір вважає, що суттєвіше зниження облікової ставки відбудеться в разі подальшого уповільнення інфляції. Вона нагадала, що чинний прогноз НБУ передбачає уповільнення інфляції до кінця 2019 року до 6,3% із 9,8% за підсумками 2018 року. Проте НБУ має намір погіршити інфляційний прогноз на поточний рік до близько 7%.

Аналогічної точки зору дотримується і начальник відділу з роботи з інвесторами Банку Кредит Дніпро Андрій Приходько:

Найімовірніше облікова ставка в січні залишиться без змін", – сказав він.

При цьому експерт додав, що ймовірність зниження облікової ставки у 2019 році є.

Безумовно, ймовірність зниження облікової ставки є. Передумовами є відносна курсова стабільність, усе ще високі ціни на метали, хороший урожай та експортні можливості агросектору поточного маркетингового сезону. Крім того, уповільнення економіки в ІІІ кварталі 2018 року (2,8% зростання ВВП проти 3,8% у ІІ кварталі) показує, що економічне зростання все ще слабке, особливо в умовах турбулентності світової економіки. А ставки за кредитами вище за 20% річних явно економічному зростанню не сприяють", – сказав він.

Водночас, додав А. Приходько, лише в І кварталі 2019 року Україна має виплатити 59 млрд грн за внутрішнім боргом (ОВДП), а щоб рефінансувати такий обсяг виплат новими випусками цінних паперів, треба підтримувати привабливі ставки. Оскільки дохідність гривневих ОВДП безпосередньо прив'язана до облікової ставки, то суттєвого зниження облікової ставки, на його думку, не передбачається.

Крім того, вважає банкір, погіршення динаміки світової економіки та відповідний вплив на Україну у вигляді зниження експортної виручки змушуватиме НБУ підвищувати облікову ставку.

Якщо гірший сценарій не буде реалізований і вплив на економічне зростання в країнах-імпортерах українського експорту, а також ціни на сировинні товари будуть нейтральними, то є передумови для обережного пом'якшення монетарної політики за умови дії програми МВФ і достатнього зовнішнього фінансування", – резюмував експерт.

Директор департаменту міжбанківського бізнесу РВС Банку Михайло Орлов вважає, що в 2019 році НБУ може поступово знизити облікову ставку до 15% річних.

За сприятливої політичної та економічної ситуації в країні до кінця року облікова ставка може знизитися до 15% річних, що сприятиме зниженню кредитних ставок і пожвавленню економіки. Динаміка зниження облікової ставки залежатиме від результатів виборів і формування нової команди Кабінету Міністрів, – сказав банкір.

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

14 грудня 2018
Рекордний урожай зміцнив гривню, — НБУ
Рекордний за всі роки незалежності України урожай забезпечив надходження валютної виручки від експорту агропродукції, яке зміцнило гривню. Про це...
12 листопада 2018
Голова Ради НБУ пропонує повернути держрегулювання цін
Голова Ради Національного банку Богдан Данилишин пропонує повернутися до державного регулювання цін і знизити податок на додану вартість для...
25 вересня 2018
Прибуток банків зріс у 4 рази, — НБУ
Чистий прибуток платоспроможних банків, за підсумками січня-серпня, становив 13,75 млрд грн (зокрема у серпні 3,98 млрд грн), що в 4 рази більше, ніж...

Вибір редакції

5 травня 2021
Детектор аграрних законопроєктів: публічні декларації та реальні голосування депутатів аграрного комітету
Обіцянки аграрних депутатів – членів аграрного комітету підтримувати лінію партії та робити все від них залежне для втілення у життя земельної...
28 квітня 2021
Чи потрібен у селі інститут старост: Верховна Рада ухвалила законопроєкт №4535
15 квітня 2021 року Верховна Рада України ухвалила у другому читанні та в цілому проєкт закону про внесення змін до деяких законів України щодо...
26 квітня 2021
Меморандум на зернові та олію: аналіз впливу обмежень на експортну політику та внутрішній ринок України
Спроба уряду обмежити зростання цін на олію та приборкати експорт зернових за допомогою низки меморандумів про граничну кількість вивезеної продукції...