Через підняття цін на газ в Україні спостерігатиметься здорожчання та дефіцит добрив
Через підняття цін на газ в Україні спостерігатиметься здорожчання та дефіцит добрив

Уряд вирішив підняти ціни на газ для виробників чим погіршив стан галузі. Крім того, що будуть високі ціни на добрива, їх ще й не буде вистачати, адже їх неможливо буде швидко завезти в країну. Про це у ексклюзивному коментарі для AgroPolit.com повідомв Голова Аграрного союзу України Геннадій Новіков.

Нагадаємо, ПАТ «Аграрний фонд» запустило весняну кампанію з продажу мінеральних добрив. Для зручності покупців представлена широка лінійка товарів - аміачна селітра (марки Б), карбамід (марки Б), вапняково-аміачна суміш (ВАС).

Новіков зазначає, що банки не кредитують фермерів у яких менше 500 га. Ті, хто кредитується, змушені брати кредити під високі ставки. Це впливає на якість використання добрив.

«Коли я можу купити не 200 т донбрив, а 100 – це впливає на якість продукції. Чому так склалося? Ми 90 % добрив отримували з РФ. Це виявилося новиною для уряду. Вони не зробили нічого, щоб переорієнтуватися і отримувати добрива з інших ринків. Ми зверталися до уряду з системними пропозиціями, як вийти з цього становища. І задіяти альтернативні джерела отримання газу для виробництва. Але уряд вирішив підняти ціни на газ для виробників чим погіршив стан галузі», - додає він.

Заступник міністра аграрної політики Віктор Шеремета переконує, що міністерство зацікавлене, щоб фермери мали прибутки. 

Якщо дати дешевий газ виробникам добрива, відразу інші гравці на ринку почнуть висловлювати незадоволення. Мовляв ми лобіюємо одних гравців ринку, ігноруючи потреби інших. Але останнє слово за Верховною Радою, - зазначає Шеремета.

Позиція уряду щодо цінової політики на газ викликала чимало запитань у заступника директора Національного научного центру «Інститут аграрної економики» в НААН Віталія Саблука.

Ось ринкова ціна на газ у різних країнах за 2017 рік: Польща – €178 за 1тис м кубічних, Турція – €153, Румунія – €180, Болгарія – €168, Україна – €420. Ми кажемо про ринкову ціну на газ і для мене незрозуміло – де ринок? В Україні з ціною – €420 чи в Європі з її цінами? Хіміки не розуміють, адже якщо ринкова ціна в нас, то і вартість добрив відповідає українському ринку, а не ринку Європи чи США», – заявив Саблук.

У свою чергу заступник голови Всеукраїнського аграрної ради переконаний, що в Україні суттєво зменшують проблему з добривами.

Він зазначає, що світовий ринок виробників добрив сидить на дешевому газі, тому отримав значне зростання потужностей виробництва азотних добрив. В той час Україна втратила ринки.

Іншого способу отримати добрива, як через доступ до дешевого газу – не існує. Керівництво країни обіцяло, що ми впораємося із заміщенням російського газу на використання добрив, а ми бачимо лише поставки з трьох країн, але по завищеним цінам. Ми постачаємо добрива з Казахстану, Грузії, Польщі, навіть в США заявляють про готовність зайти на український ринок. Нічого крім дешевої сировинної бази не допоможе конкурувати на цьому ринку. Або газифікація вугілля або інші дешеві ресурси, - зазначив Соколов.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

Вибір редакції

1 березня 2021
Експорт зернових з України: запаси кукурудзи, пшениці, соняшника – фактор Китаю
За даними ДФС станом на 22 лютого 2021 року Україна експортувала 31 млн тонн зернових та зернобобових культур. Зокрема, пшениці експортовано 13,3 млн...
2 березня 2021
Зона вільної торгівлі між Україною та ЄС у 2015-2020 роках: експорт, імпорт, квоти, економічні досягнення та провали
Ключові економічні показники дії зони вільної торгівлі між Україною та ЄС з 2015 по вересень 2020 року – Європейський Союз все більше стає...
23 лютого 2021
Іван Чайківський: Першочергове завдання для парламенту – ухвалити пакет земельних законів, аби дати старт безпечній земельній реформі
Парламент якнайшвидше має прийняти два важливі земельні закони (2194 та 2195), аби з 1 липня 2021 року стартував цивілізований вільний ринок землі....