Тарас Дзьоба: з 1 серпня в Україні та агросекторі почнуть діяти електронні товарно-транспортні накладні
Тарас Дзьоба заступник міністра аграрної політики та продовольства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації

Цифровізація різних галузей – пріоритет державної політики України. Водночас із державним сектором цифрова трансформація багатьох процесів відбувається й у приватному секторі. А реалізація окремих проєктів, як е-ТТН, є прикладом переходу до paperless і держави, і бізнесу. Так, вже 1 серпня 2022 року обов'язковим стане використання електронної форми товарно-транспортної накладної для всіх вантажних перевезень територією України. Яким чином е-ТТН вплине на агросектор, запитали в заступника міністра аграрної політики та продовольства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Тараса Дзьоби.

AgroPolit.com: Електронна товарно-транспортна накладна стане обов’язковою для вантажних перевезень уже з 1 серпня 2022 року. Що це таке, і в чому полягатиме головна відмінність від чинного порядку перевезень для бізнесу?

Тарас Дзьоба: Товарно-транспортна накладна (ТТН) – єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарів, що переміщуються, розрахунків за такі переміщення, який є обов'язковим для оформлення та підписання всіма учасниками процесу перевезень.

Основною перевагою впровадження електронної форми ТТН стане використання безпаперового документообігу та спрощення процесу обміну ТТН між сторонами процесу вантажних перевезень, зокрема в агросекторі.

Загалом найбільша кількість питань щодо впровадження і використання електронної товарно-транспортної накладної  виникає в аграрного бізнесу

AgroPolit.com: Що дасть запровадження е-ТТН, наприклад, агробізнесу?

Тарас Дзьоба: Перехід на електронні е-ТТН дозволяє миттєво погоджувати та підписувати з контрагентами документи на вантажоперевезення, унеможливлює втрату документів, як це буває з паперовими документами, та забезпечує прозорість бізнес-процесів.

Загалом найбільша кількість питань щодо впровадження і використання е-ТТН виникає в аграрного бізнесу. Наразі все ще є проблеми із доступом до Інтернету в полях, щоб створювати, переглядати і підписувати документ електронним підписом. Додаткові складнощі можуть бути спричинені слабким рівнем цифрової грамотності працівників. Також у полі може бути складно визначити правильну вагу вантажу під час навантаження для заповнення накладної.

Ми розраховуємо, що з 1 серпня, після повноцінного впровадження системи е-ТТН, вдасться знизити кількість порушень вагового контролю на дорогах в агросекторі.

AgroPolit.com: У яких країнах діє електронна ТТН, і які її результати?

Тарас Дзьоба: Щодо подібного досвіду інших країн, варто зазначити, що на міжнародному рівні поки що йде активна підготовка до розроблення і запуску e-CMR – єдиного документу для міжнародних вантажоперевезень автомобільним транспортом, який, зокрема, в Європейському Союзі буде використовуватися для всіх перевезень між країнами-членами ЄС.

Механізм запровадження товарно-транспортної накладної в АПК

AgroPolit.com: Навіщо було потрібно змінювати механізм роботи з ТТН, і як правильно підготуватися бізнесу до впровадження е-ТТН?

Тарас Дзьоба: Товарно-транспортні накладні стосуються трьох учасників: вантажовідправник, перевізник, вантажоодержувач. Відповідно до чинного законодавства, для кожного з них повинні бути створені окремі примірники накладної. Але нині бізнес щоразу друкує чотири примірники ТТН, щоб останній з усіма підписами повернувся до замовника, і той розрахувався із перевізником.

Механізм, який є зараз, дуже залежний від «людського фактору» – папірці часто губляться чи з ними стається плутанина, бізнес втрачає гроші. Бувають випадки, коли водії возять з собою велику кількість різних замовлень та відповідно по чотири примірники ТТН для кожного з них.

Перехід на електронну форму ТТН дозволить спростити процес оформлення вантажу, зекономить час та ресурси, мінімізує зловживання, зокрема корупційні, на різних рівнях через прозорість системи, матиме позитивний екологічний вплив.

Оскільки е-ТТН стане обов’язковою до застосування вже 1 серпня 2022 року, уже зараз компаніям варто обирати провайдера електронного документообігу (ЕДО), з яким вони б хотіли працювати, та починати перелаштовувати свої бізнес-процеси під вимоги е-ТТН.

AgroPolit.com: На експорт якої агропродукції потрібно буде складати ТТН?

Тарас Дзьоба: е-TTН, як і паперова ТТН, використовується виключно для перевезень всередині України та поширюється на всі види вантажних перевезень, зокрема на всі перевезення усіх категорій агротоварів. У цьому випадку не йдеться про експорт товарів і міжнародні перевезення, тобто е-ТТН при міжнародних перевезеннях не використовується.

Вартість товарно-транспортні накладні для аграрія

AgroPolit.com: Наскільки подорожчають вантажоперевезення агротоварів після переходу на е-ТТН?

Тарас Дзьоба: Відповідно до даних Міністерства інфраструктури, щороку бізнес заощаджуватиме на друці та відправленні паперових ТТН понад 500 млн грн. Наразі, як правило, бізнес передає підписані товарно-транспортні накладні через поштових операторів, і ціну за цю послугу встановлюють саме останні. Щодо е-ТТН, то Міністерство інфраструктури наразі веде активне обговорення з представниками бізнесу та провайдерами електронного документообігу про оптимальну вартість створення і передачі ТТН в електронній формі з 1 серпня 2022 року, коли використання е-ТТН стане обов'язковим. Водночас варто наголосити, що до завершення тестового періоду створення е-ТТН буде безоплатним.

Інструкція для водіїв з оформлення товарно-транспортної накладної

AgroPolit.com: Як слід підготувати водія до роботи з е-ТТН?

Тарас Дзьоба: Щоб створювати та користуватися електронними товарно-транспортними накладними, водії, як і інші учасники вантажних перевезень, повинні мати кваліфіковані електронні підписи (КЕП).

Наявність КЕП необхідна для усіх учасників процесу перевезень, тобто для вантажовідправника, перевізника та вантажоодержувача, або їх представників. КЕП повинні бути в осіб-представників учасників е-ТТН, що відповідальні за здійснення господарських операцій на кожному етапі перевезення.

Щонайменше має бути один підпис (КЕП) від учасника. Але є можливість підписати документ за допомогою кваліфікованого електронного підпису двом і більше представникам учасника. Наприклад, від імені вантажовідправника документ можуть підписати комірник, бухгалтер та директор.

Також може виникнути потреба у додатковому оснащенні водіїв гаджетами (наприклад, смартфонами) та проведенні інструктажів із заповнення е-ТТН та користування сервісом електронного документообігу загалом.

Електронна товарно-транспортна накладна під час збирання врожаю

AgroPolit.com: Як оформлювати е-ТТН під час збирання врожаю, якщо неможливо чітко вказати вагу зібраної продукції?

Тарас Дзьоба: Для агрокейсів опрацьовується варіант, коли зазначатиметься приблизна вага (з допустимою похибкою у зазначеній вазі), але з вимогою: коли машина приїжджає на пункт прийняття, має бути зафіксована чітка вага. Для визначення приблизної ваги можуть використовуватися різноманітні способи. Найпростіші – помітки у вантажному відсіку автомобіля, при яких відповідний рівень заповнення приблизно дорівнює конкретній вазі вантажу.

AgroPolit.com: Чи є гарантії, що дані е-ТТН агропідприємств будуть захищені?

Тарас Дзьоба: Дані про е-ТТН міститимуться у захищеному реєстрі товарно-транспортних накладних Міністерства інфраструктури України. Варто зазначити, що у самому реєстрі для загальної групи товарів не зберігатимуться документи про торговельно-транспортні операції. Система не накопичуватиме дані про ціну, кількість товару тощо. Її завданням буде зібрати реєстраційні дані про учасників процесу перевезень, точки, з якої та в яку прямує товар, вагу товару та його групу – загальна чи спеціальна, а також номерні знаки автомобіля, який буде здійснювати перевезення.

Впровадження проєкту е-ТТН в Україні здійснюється Міністерством інфраструктури у співпраці з Міністерством цифрової трансформації, Міністерством аграрної політики та продовольства та за підтримки USAID / UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» та Інституту аналітики та адвокації.

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

20 лютого 2022
Перехід на електронні товарно-транспортні накладні заощадить бізнесу понад 500 млн грн, — Мінагрополітики
Перехід на електронні е-ТТН дозволить миттєво погоджувати та підписувати з контрагентами документи на вантажоперевезення, а також унеможливлює втрату...
15 лютого 2022
Торгівля агропродукцією між Україною та Євросоюзом сягнула рекордного обсягу у $12,6 млрд
У 2021 році взаємна торгівля сільськогосподарською продукцією між Україною і Європейським Союзом – з врахуванням Великої Британії, яка...
11 лютого 2022
Рівень «тіньової» економіки в агросекторі скоротився до 27%
За попередніми розрахунками Мінекономіки рівень «тіньової» економіки в Україні у січні-вересні 2021 року становив 31% від обсягу...

Вибір редакції

25 липня 2022
Розблокування морських портів України для вивезення зерна – це пермога чи зрада?
Заступник директора Департаменту комерційної роботи «Укрзалізниці» Валерій Ткачов розповів деталі угоди про експорт зерна, підписаної...
24 липня 2022
Зернове перемир’я: наслідки та основні питання до підписаного договору у Стамбулі
Угоду про розблокування українських портів для експорту зерна підписали в Стамбулі представники Туреччини, ООН та України. Аналогічне візування...
1 липня 2022
Ринок землі – перший рік роботи: ціна землі, купівля продаж, області лідери
З моменту запуску ринку землі в Україні середньозважена ціна 1 га земель для товарного с/г виробництва становить 33 105 грн. За цей період було...