Андрій Гордійчук: Хочу побажати Тарасу Кутовому зберегти свій «музичний» слух до аграрної галузі і загалом для держави
Андрій Гордійчук, голова агропромислової корпорації «Сварог Вест Груп»

Андрій Гордійчук — один із найпрогресивніших сучасних керівників українського АПК. Він — голова агропромислової корпорації «Сварог Вест Груп». Інновації, інвестиції та інтенсивність — три «і» його фірмового стилю управління. Очолювана ним корпорація однією з перших в Україні розпочала «відроджувати» кооперативний рух. Утім, тільки цим його погляди не обмежуються. З кінця минулого року він входить до Президії Аграрної партії України. Тож сміливо коментує незручні питання політики, про які інші воліють мовчати. AgroPolit.com зустрів Андрія Гордійчука на конференції в м. Глухів у Мішеля Терещенка.

AgroPolit.com: Чому корпорація «Сварог Вест Груп» підтримала конференцію Мішеля Терещенка? 

Андрій Гордійчук: Не може бути успіхів однієї компанії у межах держави. Потрібно, щоб галузь капіталізувалася, наповнювалася потрібними законодавчими ініціативами тощо. Ми в цьому питанні сьогодні «штовхарі». Підтримуючи такі заходи, намагаємося «запалити» решту, поєднати розрізненість учасників процесу. Зі свого боку, я пояснюю це своїм друзям і колегам, показую, що в підсумку це підвищить мультиплікатори українських компаній, а це – додаткова можливість залучити її фінансування. 

AgroPolit.com: Змінити правила можна лише об’єднуючись і якщо мінятися буде кожен учасник процесу? 

Андрій Гордійчук: Я б сказав більше об’єднуватись. Якщо говорити про зміни, то вони уже розпочалися. Не потрібно це розповідати фермеру чи простій людині із села. А от у питанні об’єднання поки що «мінус», «двійка». 

Розвивати потужний кооперативний рух без надійних фінансових інструментів, зокрема окремого кооперативного банку, — не логічно і не правильно 

AgroPolit.com: Під час конференції Ви говорили про необхідність створення кооперативного банку. Як Ви його бачите? Наскільки реалістична сьогодні ця ідея? 

Андрій Гордійчук: Розвивати потужний кооперативний рух без надійних фінансових інструментів, зокрема окремого кооперативного банку, — не логічно і не правильно. Це треба робити паралельно зі створенням банку, а його акціонери мають бути членами кооперативу. Цей рух з його появою краще розвиватиметься. Так у всьому світі. 

AgroPolit.com: Що заважало його появі раніше?

Андрій Гордійчук: Нічого. Просто тоді до цього не доросли, як до кооперативного руху, так і такого окремого банку. Зараз ми активно говоримо з інвесторами та законодавцями, бо такої форми, як кооператив, наразі немає на законодавчому рівні. Про це треба говорити з регуляторами та Нацбанком. 

AgroPolit.com: Тобто треба ініціювати прийняття закону про кооперативний рух? 

Андрій Гордійчук: Потрібно вдосконалити закони про кооперацію і, в тому числі, про банки. 

Коли іноземці говорять, що в нас гроші валяються під ногами, то вони не лукавлять. Якщо використовувати кожний квадратний метр землі так, як це робиться в Швейцарії, або хоч як у Німеччині чи Франції, то український ВВП був би в десятки разів вищим

AgroPolit.com: Чому «Сварог» опікується кооперативною темою? Вам найбільше за всіх потрібно? 

Андрій Гордійчук: «Сварог» був першим драйвером цього процесу. Чому робимо? Мені це потрібно як громадянину України. Я не бачу інших економічних інструментів, щоб в цілому зрушити з місця галузь та підняти економіку України. Якщо вивести бізнес із «тіні», то зростання ВВП сягне 50 %! 

Коли іноземці говорять, що в нас гроші валяються під ногами, то вони не лукавлять. Якщо використовувати кожний квадратний метр землі так, як це робиться в Швейцарії, або хоч як у Німеччині чи Франції, то український ВВП був би в десятки разів вищим. Якщо вивести бізнес із «тіні», то зростання ВВП сягне 50 %! Це спричинить неабиякий інтерес до нашої держави. Сюди б хлинули гроші. Кожна людина була б при справі. Прикладом для наслідування для нас є Німеччина, яку зруйнували після Другої світової війни, і вона за 10-15 років вибилася у десятку найбільших економік світу. Сьогодні такі трансформації можуть відбутися за 5-7 років. Для України це реально. Запит суспільства є, а політичної волі — поки що нема. Але якщо ініціювати проведення реформ знизу, то все вийде, і влада не заважатиме. Якщо в селі ефективний сільський голова, то хіба на нього може повпливати голова адміністрації? Ні, максимум — налякати. Якщо працює в законодавчій площині і не краде, то ніяк. А якщо так діють область, цілий регіон, країна? Очевидні зміни відбудуться. Якщо буде десятки таких «острівків», то це вже не політика, а спосіб життя і міна свідомості людей. Політика буде просто інструментарієм цієї економічної платформи. 

Концентруємо увагу на створенні «розумного» сільського господарства 

AgroPolit.com: Які інвестиційні плани з розвитку «Сварога»?

Андрій Гордійчук: 2015 рік був непростий не тільки для компанії, але й для всієї України. Були як зовнішні фактори (падіння цін на нафту, зернові), так і внутрішні (аномальна спека, зменшення урожаю). Тому, звісно, інвестиційні апетити компанії у 2016 році значно зменшились. Але це не стосується інвестицій в науково-технічні розробки: наші IT-рішення, рішення в рослинництві, інженерно-технічні. Тут, навпаки, процес запущений, концентруємо увагу на створенні «розумного» сільського господарства. При чому це не тільки для компанії «Сварог». Такі рішення можна буде мультиплікувати для будь-якої форми господарювання в агросекторі в Україні. Чим глибше ми в цю інновацію занурюємося, тим більше бачимо можливості та універсальності для використання в цілому для економіки.

Загалом інвестиції в інноваційні проекти у 2016 році складуть — $3,5 млн.

AgroPolit.com: Скільки Ви плануєте інвестувати? І в які проекти? 

Андрій Гордійчук: Розвиватимемо спільно з нашими партнерами проект A3Tech: інвестиції складатимуть близько $1,5 млн у нові розробки. У наш проект Smart Farming (LifeAG) вкладемо до $2 млн доларів, а протягом трьох років плануємо інвестувати у нього $5 млн. У розробки в рослинництві (GENETIC PLANT CELLS) «Сварог» вкладе цього року близько $500 тисяч. Тобто загалом інвестиції в інноваційні проекти у 2016 році складуть — $3,5 млн. 

AgroPolit.com: А в техніку? 

Андрій Гордійчук: Ні. Ми і так досить багато проінвестували у 2014 році в автопарк і придбання техніки — близько $ 35 млн. 

AgroPolit.com: Тобто цього року нових проектів Ви не плануєте відкривати? 

Андрій Гордійчук: Ні. 

Ми хочемо вийти на показник прибутковості мінімум $ 1000 з 1 га.

AgroPolit.com: Що стосується земельного банку: скільки становить і чи будете нарощувати? 

Андрій Гордійчук: Чотири роки земельний банк незмінний — 80 тис. га. Нарощувати не будемо. «Сварог» цікавить збільшувати прибуток з 1 га. У 2014 році EBIDA становила $ 700 з 1 га, у 2015-му — у межах $ 370. На це вплинула засуха і низькі закупівельні міжнародні ціни. Ми хочемо вийти на показник прибутковості мінімум $ 1000 з 1 га. 

AgroPolit.com: Які наслідки для сектору матиме зміна спецрежиму ПДВ для АПК? 

Андрій Гордійчук: Зміна спецрежиму ПДВ для АПК — це «злочинне» рішення попереднього уряду, імплементоване Радою. Цього не потрібно було робити ні в якому разі. Принаймні зараз. Його наслідки вже влітку відчують всі учасники ринку, якщо ситуацію не змінить уряд. Чи потрібно шукати в цьому питанні компроміс? Якщо рішення було злочинним, то компромісів не повинно бути по суті. Просто відмотати назад. 

AgroPolit.com: Але ж МВФ наполягає, навпаки, на загальній системі.

Андрій Гордійчук: МВФ наполягає на тому, щоб не було дефіциту державного бюджету. Як це досягається — вирішує уряд. Але якщо красти так само, як і раніше, а «вилазити» за рахунок аграріїв, то це — злочинне рішення. 

AgroPolit.com: Чого чекаєте від нового міністра? 

Андрій Гордійчук: Міністр — це найманий менеджер. Ніяк не хазяїн. Господарі — це люди, які платять податки. Я чекаю від Тараса Кутового, що він врахує побажання галузі і необхідні тренди для нашої держави. Не будучи міністром, у мене склалося враження, що він чує. Але так часто буває, що коли приходить на посаду, то стає глухим. Хочу побажати Тарасу Кутовому зберегти свій «музичний» слух до аграрної галузі і загалом для держави. Адже АПК — це 30 % ВВП країни. 

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

10 жовтня 2016
Андрій Гордійчук: Мораторій на продаж земель на 1 рік – це «замилювання» очей аграріїв
Найближчим часом у парламенті мають розпочати розглядати бюджет на 2017  рік.  Тож  лишилося ще трохи часу,  щоб  побачити,...
21 червня 2016
Андрій Гордійчук: Якщо Аграрна партія не структурується, то прогресивні сили виллються в нове політичне об’єднання
Аграрний Джобс… Це якщо коротко сказати про голову корпорації «Сварог Вест Груп», члена президії Аграрної партії...
27 квітня 2016
Україні потрібен кооперативний банк — Гордійчук
Розвивати потужний кооперативний рух без надійних фінансових інструментів, зокрема окремого кооперативного банку, — не логічно і не правильно....

Вибір редакції

19 вересня 2022
Агросектор і війна: що підготував уряд і парламент аграріям?
Агросектор вистояв в умовах військової агресії росії. АПК поступово оговтується і вчиться жити по-новому. Як допомагає та які кроки планує вжити...
21 вересня 2022
Держпідтримка агросектору у 2023 році
Наступного року аграріям доведеться покласти зуби на полиці, міцно стиснути зуби і затягнути паски під горло – грошей на підтримку агросектору...
17 серпня 2022
Акциз на пальне зросте: що буде з цінами на бензин і дизель?
Парламент пропонує поновити акциз на пальне у сумі 100 євро за 1000 літрів. Законопроект із цією нормою (№7668 «Про внесення змін до розділу ХХ...