Андрій Гордійчук: Хочу побажати Тарасу Кутовому зберегти свій «музичний» слух до аграрної галузі і загалом для держави
Андрій Гордійчук, голова агропромислової корпорації «Сварог Вест Груп»

Андрій Гордійчук — один із найпрогресивніших сучасних керівників українського АПК. Він — голова агропромислової корпорації «Сварог Вест Груп». Інновації, інвестиції та інтенсивність — три «і» його фірмового стилю управління. Очолювана ним корпорація однією з перших в Україні розпочала «відроджувати» кооперативний рух. Утім, тільки цим його погляди не обмежуються. З кінця минулого року він входить до Президії Аграрної партії України. Тож сміливо коментує незручні питання політики, про які інші воліють мовчати. AgroPolit.com зустрів Андрія Гордійчука на конференції в м. Глухів у Мішеля Терещенка.

AgroPolit.com: Чому корпорація «Сварог Вест Груп» підтримала конференцію Мішеля Терещенка? 

Андрій Гордійчук: Не може бути успіхів однієї компанії у межах держави. Потрібно, щоб галузь капіталізувалася, наповнювалася потрібними законодавчими ініціативами тощо. Ми в цьому питанні сьогодні «штовхарі». Підтримуючи такі заходи, намагаємося «запалити» решту, поєднати розрізненість учасників процесу. Зі свого боку, я пояснюю це своїм друзям і колегам, показую, що в підсумку це підвищить мультиплікатори українських компаній, а це – додаткова можливість залучити її фінансування. 

AgroPolit.com: Змінити правила можна лише об’єднуючись і якщо мінятися буде кожен учасник процесу? 

Андрій Гордійчук: Я б сказав більше об’єднуватись. Якщо говорити про зміни, то вони уже розпочалися. Не потрібно це розповідати фермеру чи простій людині із села. А от у питанні об’єднання поки що «мінус», «двійка». 

Розвивати потужний кооперативний рух без надійних фінансових інструментів, зокрема окремого кооперативного банку, — не логічно і не правильно 

AgroPolit.com: Під час конференції Ви говорили про необхідність створення кооперативного банку. Як Ви його бачите? Наскільки реалістична сьогодні ця ідея? 

Андрій Гордійчук: Розвивати потужний кооперативний рух без надійних фінансових інструментів, зокрема окремого кооперативного банку, — не логічно і не правильно. Це треба робити паралельно зі створенням банку, а його акціонери мають бути членами кооперативу. Цей рух з його появою краще розвиватиметься. Так у всьому світі. 

AgroPolit.com: Що заважало його появі раніше?

Андрій Гордійчук: Нічого. Просто тоді до цього не доросли, як до кооперативного руху, так і такого окремого банку. Зараз ми активно говоримо з інвесторами та законодавцями, бо такої форми, як кооператив, наразі немає на законодавчому рівні. Про це треба говорити з регуляторами та Нацбанком. 

AgroPolit.com: Тобто треба ініціювати прийняття закону про кооперативний рух? 

Андрій Гордійчук: Потрібно вдосконалити закони про кооперацію і, в тому числі, про банки. 

Коли іноземці говорять, що в нас гроші валяються під ногами, то вони не лукавлять. Якщо використовувати кожний квадратний метр землі так, як це робиться в Швейцарії, або хоч як у Німеччині чи Франції, то український ВВП був би в десятки разів вищим

AgroPolit.com: Чому «Сварог» опікується кооперативною темою? Вам найбільше за всіх потрібно? 

Андрій Гордійчук: «Сварог» був першим драйвером цього процесу. Чому робимо? Мені це потрібно як громадянину України. Я не бачу інших економічних інструментів, щоб в цілому зрушити з місця галузь та підняти економіку України. Якщо вивести бізнес із «тіні», то зростання ВВП сягне 50 %! 

Коли іноземці говорять, що в нас гроші валяються під ногами, то вони не лукавлять. Якщо використовувати кожний квадратний метр землі так, як це робиться в Швейцарії, або хоч як у Німеччині чи Франції, то український ВВП був би в десятки разів вищим. Якщо вивести бізнес із «тіні», то зростання ВВП сягне 50 %! Це спричинить неабиякий інтерес до нашої держави. Сюди б хлинули гроші. Кожна людина була б при справі. Прикладом для наслідування для нас є Німеччина, яку зруйнували після Другої світової війни, і вона за 10-15 років вибилася у десятку найбільших економік світу. Сьогодні такі трансформації можуть відбутися за 5-7 років. Для України це реально. Запит суспільства є, а політичної волі — поки що нема. Але якщо ініціювати проведення реформ знизу, то все вийде, і влада не заважатиме. Якщо в селі ефективний сільський голова, то хіба на нього може повпливати голова адміністрації? Ні, максимум — налякати. Якщо працює в законодавчій площині і не краде, то ніяк. А якщо так діють область, цілий регіон, країна? Очевидні зміни відбудуться. Якщо буде десятки таких «острівків», то це вже не політика, а спосіб життя і міна свідомості людей. Політика буде просто інструментарієм цієї економічної платформи. 

Концентруємо увагу на створенні «розумного» сільського господарства 

AgroPolit.com: Які інвестиційні плани з розвитку «Сварога»?

Андрій Гордійчук: 2015 рік був непростий не тільки для компанії, але й для всієї України. Були як зовнішні фактори (падіння цін на нафту, зернові), так і внутрішні (аномальна спека, зменшення урожаю). Тому, звісно, інвестиційні апетити компанії у 2016 році значно зменшились. Але це не стосується інвестицій в науково-технічні розробки: наші IT-рішення, рішення в рослинництві, інженерно-технічні. Тут, навпаки, процес запущений, концентруємо увагу на створенні «розумного» сільського господарства. При чому це не тільки для компанії «Сварог». Такі рішення можна буде мультиплікувати для будь-якої форми господарювання в агросекторі в Україні. Чим глибше ми в цю інновацію занурюємося, тим більше бачимо можливості та універсальності для використання в цілому для економіки.

Загалом інвестиції в інноваційні проекти у 2016 році складуть — $3,5 млн.

AgroPolit.com: Скільки Ви плануєте інвестувати? І в які проекти? 

Андрій Гордійчук: Розвиватимемо спільно з нашими партнерами проект A3Tech: інвестиції складатимуть близько $1,5 млн у нові розробки. У наш проект Smart Farming (LifeAG) вкладемо до $2 млн доларів, а протягом трьох років плануємо інвестувати у нього $5 млн. У розробки в рослинництві (GENETIC PLANT CELLS) «Сварог» вкладе цього року близько $500 тисяч. Тобто загалом інвестиції в інноваційні проекти у 2016 році складуть — $3,5 млн. 

AgroPolit.com: А в техніку? 

Андрій Гордійчук: Ні. Ми і так досить багато проінвестували у 2014 році в автопарк і придбання техніки — близько $ 35 млн. 

AgroPolit.com: Тобто цього року нових проектів Ви не плануєте відкривати? 

Андрій Гордійчук: Ні. 

Ми хочемо вийти на показник прибутковості мінімум $ 1000 з 1 га.

AgroPolit.com: Що стосується земельного банку: скільки становить і чи будете нарощувати? 

Андрій Гордійчук: Чотири роки земельний банк незмінний — 80 тис. га. Нарощувати не будемо. «Сварог» цікавить збільшувати прибуток з 1 га. У 2014 році EBIDA становила $ 700 з 1 га, у 2015-му — у межах $ 370. На це вплинула засуха і низькі закупівельні міжнародні ціни. Ми хочемо вийти на показник прибутковості мінімум $ 1000 з 1 га. 

AgroPolit.com: Які наслідки для сектору матиме зміна спецрежиму ПДВ для АПК? 

Андрій Гордійчук: Зміна спецрежиму ПДВ для АПК — це «злочинне» рішення попереднього уряду, імплементоване Радою. Цього не потрібно було робити ні в якому разі. Принаймні зараз. Його наслідки вже влітку відчують всі учасники ринку, якщо ситуацію не змінить уряд. Чи потрібно шукати в цьому питанні компроміс? Якщо рішення було злочинним, то компромісів не повинно бути по суті. Просто відмотати назад. 

AgroPolit.com: Але ж МВФ наполягає, навпаки, на загальній системі.

Андрій Гордійчук: МВФ наполягає на тому, щоб не було дефіциту державного бюджету. Як це досягається — вирішує уряд. Але якщо красти так само, як і раніше, а «вилазити» за рахунок аграріїв, то це — злочинне рішення. 

AgroPolit.com: Чого чекаєте від нового міністра? 

Андрій Гордійчук: Міністр — це найманий менеджер. Ніяк не хазяїн. Господарі — це люди, які платять податки. Я чекаю від Тараса Кутового, що він врахує побажання галузі і необхідні тренди для нашої держави. Не будучи міністром, у мене склалося враження, що він чує. Але так часто буває, що коли приходить на посаду, то стає глухим. Хочу побажати Тарасу Кутовому зберегти свій «музичний» слух до аграрної галузі і загалом для держави. Адже АПК — це 30 % ВВП країни. 

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

27 квітня 2016
Україні потрібен кооперативний банк — Гордійчук
Розвивати потужний кооперативний рух без надійних фінансових інструментів, зокрема окремого кооперативного банку, — не логічно і не правильно....
30 березня 2016
На Хмельниччині презентували кооперативний МТС
У селі Лотівка Шепетівського району відбулося відкриття комплексу машинно-тракторних станцій (МТС) Першого національного аграрного кооперативу....
16 березня 2016
EBA оцінив інвестиційну привабливість АПК України
Всесвітній банк оцінив інвестиційну привабливість АПК України. Про це повідомляє Enabling the Business of Agriculture (EBA). Мова про це йде в звіті...
8 березня 2016
Перший національний аграрний кооператив почав роботу
На Хмельниччині Перший національний аграрний кооператив провів зустріч з селянами та фермерами села Антоніни. Селянам запропонували кілька варіантів...
18 січня 2016
Планується збільшення інвестиції в агросектор до $2 млрд — Мінагрополітики
Цього року планується збільшити інвестиції в сільське господарство. Про це повідомив міністр аграрної політики та продовольства України (Мінагропрод)...
10 жовтня 2016
Андрій Гордійчук: Мораторій на продаж земель на 1 рік – це «замилювання» очей аграріїв
Найближчим часом у парламенті мають розпочати розглядати бюджет на 2017  рік.  Тож  лишилося ще трохи часу,  щоб  побачити,...
21 червня 2016
Андрій Гордійчук: Якщо Аграрна партія не структурується, то прогресивні сили виллються в нове політичне об’єднання
Аграрний Джобс… Це якщо коротко сказати про голову корпорації «Сварог Вест Груп», члена президії Аграрної партії...

Вибір редакції

15 березня 2019
ТОП-7 експортерів м'яса птиці (бройлерів) за 2018 рік
Україна поставила на зовнішні ринки у 2018 році 326,793 тис. т м’яса бройлерів, тоді як у минулому році було 269,484 тис. т. Тобто за рік...
18 березня 2019
Експортний агроатлас — птахівництво заробило для України $503 млн валютної виручки у 2018 році
Українські птахівники заробили за 2018 рік для країни $503,015 млн, експортувавши на зовнішні ринки 329,253 тис. т м’яса птиці. Такі дані...
13 березня 2019
Наслідки «соєвих правок» — чи почують депутати експортерів?
У загальній посівній площі частка олійних культур, передусім соняшнику, а також сої та ріпаку, динамічно зростала, сягнувши у 2017 році близько 40%....