Андрій Гордійчук: Якщо Аграрна партія не структурується, то прогресивні сили виллються в нове політичне об’єднання
Андрій Гордійчук, голова агропромислової корпорації "Сварог Вест Груп", член Президії Аграрної партії України

Аграрний Джобс… Це якщо коротко сказати про голову корпорації «Сварог Вест Груп»члена президії Аграрної партії України (АПУ) Андрія Гордійчука. Інновації, увага до деталей, рух вперед та сприйняття навіть фантастичних на перший погляд ідеї. Він переконаний ― майбутнє світової економіки лежить у площині реалізації сміливих креативних бізнес-ідей. З однієї з них в очолюваній ним корпорації виросло точне землеробство (детальніше про це читайте нижче). А нещодавно заснована ним фундація «Аграрна наддержава» виступила ініціатором започаткування в Україні на базі КПІ «аграрної» долини на зразок кремнієвої у США.

Кабінет Андрія Андрійовича дуже нетиповий для сучасних бізнес-«акул»: на стінах немає дорогих картин та золота. Все підібрано просто, але зі смаком: дерев’яний стіл і стелаж, 4 стільці, мінімум паперу, прозорі двері навпроти стола його секретаря. Він пояснює: «Це не для пафосу, а щоб кожен відвідувач та працівник корпорації міг побачити, що його Гордійчук теж працює».

За багато років спостереження за ростом Андрія Андрійовича запам’яталась одна риса, притаманна успішним людям, ― не заздрити, а мовчки «гребти» веслами у напрямку, де ти чітко бачиш себе конкурентним! Є відчуття, що ще кілька років ― і Гордійчук наступить на п’яти не лише аграрним «зубрам» українського розливу.

Цікавить його і політичне життя країни. Втім політична корона Андрію Андрійовичу (з  його слів) не потрібна, а от цивілізовані правила гри в Україні та на ринку загалом ― так. Чи так це ― покаже час. AgroPolit.com зустрівся з Андрієм Гордійчуком і розпитав його про те, куди в наступні 10 років рухатиметься «Сварог Вест Груп» та чи є червоні «буйки», за які він не запливатиме в українській політиці. 

AgroPolit.com: Ви вже 13 років очолюєте компанію «Сварог Вест Груп» і зростаєте паралельно із сектором. Які уроки для себе винесли за цей час?

Андрій Гордійчук: Можна говорити про кардинальні зміни, бо в 2002–2003 роках, коли розпочинали, взагалі поняття «аграрний бізнес» ще не існувало. Було просто сільське господарство, реформовані колгоспи із незрозумілими перспективами й тенденціями. А будь-які ініціативи прогресу сприймалися скептично, а то й взагалі піднімалися на сміх. Що можемо спостерігати зараз? АПК має, не кажучи про його важливість для економіки, великий потенціал. Це драйвер. Інтерес до сільського господарства не вщухає з боку інвесторів, навіть попри негативні економічні та політичні явища, які є в Україні. 

Поняття «аграрна держава» багато кого бентежить через поняття «третього світу». Добре, давайте змінимо риторику, нехай це буде «аграрна наддержава». 

Найголовніший урок ― не може компанія у довгостроковій перспективі стати успішною без процвітаючої держави. В окремі періоди ― так, але у тривалій перспективі ― лише разом із країною. Сьогодні таке розуміння є у багатьох учасників ринку ― і це досить важливо. Думаю, що колеги по АПК будуть формувати об’єднуючі ініціативи, які дозволять не просто захищати інтереси аграріїв, а й створять засади, які капіталізують галузь. Поняття «аграрна держава» багато кого бентежить через поняття «третього світу». Добре, давайте змінимо риторику, нехай це буде «аграрна наддержава».

Зараз ми маємо всі основи, які дадуть можливість створити аграрний бізнес сучасного типу за допомогою тих технологій, яких у світі ще немає. Це нам вдається ― і це головна стратегія на найближчі 10 років

AgroPolit.com: Чи справдились Ваші сподівання щодо досягнень компанії? 

Андрій Гордійчук: Звичайно. Ці мрії справдились років 5 тому. А далі ми для себе запланували інші нові горизонти та перспективи. Коли почали ламати стереотипи у наших фахівців, то зрозуміли, що немає меж процесу вдосконалення. Зараз ми маємо всі основи, які дадуть можливість створити аграрний бізнес сучасного типу за допомогою тих технологій, яких у світі ще немає. Це нам вдається ― і це головна стратегія на найближчі 10 років.

Постійні нові проекти та зміни ― це частина мого характеру. Будь-яка рутина ― це не для мене

AgroPolit.com: Чому Ви стільки уваги приділяєте інноваціям? Вам нічим зайнятись? Ви схожі на аграрного Джобса, який постійно інноваційно креативить.

Андрій Гордійчук: Постійні нові проекти та зміни ― це частина мого характеру. Будь-яка рутина ― це не для мене. Простіше було б перетворитися на пасивного акціонера й займатися чимось іншим. А так постійно виникають дискусії з моїми партнерами на тему ― чи варто зупинитись і вдосконалювати те, що є, чи йти далі. Коли ти зупиняєшся і вдосконалюєшся, то це просто повільна смерть бізнесу.

Щодо інновацій, то питання точного землеробства виникло у 2006 році, коли син співробітниці фінансового відділу писав дипломну роботу з цієї теми. Для мене тоді це було дивно. Я гадав, що це фантастична розповідь, яку ніколи не буде реалізовано, а якщо й буде, то років через 20. Проте ця інформація закарбувалася у мене в пам’яті, бо ми говорили про важливі речі у технологічному процесі, особливо, у рослинництві.

Із кожним роком я став цікавитись цим більше і побачив, що вже є розробки, які дозволяють це робити. У процесі вивчення точного землеробства ми відкрили для себе набагато ширші горизонти, ніж я міг уявити. Я зрозумів, що на практиці це буде реалізувати складніше, якщо сам не випускаєш інженерно- технічні речі. Більшість виробників сільськогосподарської техніки (іноземні чи вітчизняні компанії) не зацікавлені у розвитку сільського господарства, а лише у продажу своїх одиниць техніки. Більше того, вони штучно стримують розвиток технологій і винаходів, які уже існують.

Економіка ХХІ століття і сільське господарство ― це повна відкритість і прозорість. Тому наш новий проект HTI (HumanTranceparencyInnovations), ключове слово у якому Tranceparency ― відкритість, тільки підтверджує переконання, що запорука успіху будь- якого бізнесу ― це саме інноваційний процес. Стандартний бізнес уже не працює, він уже не заробляє кошти і не буде цього робити найближчим часом

AgroPolit.com: Тобто, Ви починали із «аграрної фантастики»? 

Андрій Гордійчук: Я повірив у це, але розумів, що точне землеробство тоді було не на часі, і лише набагато пізніше буде реалізовано на практиці. Проте вірити, що інновації будуть потрібними пізніше ― це неправильно. Трансформації відбуваються настільки швидко, що, якщо ти не будеш у інноваційному процесі й відкритим для сприйняття нової інформації, то просто опинишся поза трендом. Ми не маємо бажання робити «cashout», а шукаємо нових інвесторів виключно для розвитку тих планів компанії, які є на багато років уперед.

Економіка ХХІ століття і сільське господарство ― це повна відкритість і прозорість. Тому наш новий проект HTI (HumanTranceparencyInnovations), ключове слово у якому Tranceparency – відкритість, тільки підтверджує переконання, що запорука успіху будь-якого бізнесу ― це саме інноваційний процес. Стандартний бізнес уже не працює, він уже не заробляє кошти і не буде цього робити найближчим часом. 

Нещодавно прочитав із задоволенням статтю керівника Сбербанку Росії Германа Грефа, який відвідав «Кремнієву долину» в США. Я впевнений, що йому показали тільки частину інновацій і відкриттів, які уже існують. Мені було приємно, що майже за кожним із пунктів, які він назвав, наша компанія уже рухається вперед. Головна теза статті, що капіталізація майбутнього ― це креатив. Причому, це не просто креативні ідеї, а й революційні. Ці нестандартні ідеї і будуть рухати економічним успіхом. Цей вид капіталізаційного ефекту у вигляді людського капіталу, на щастя, ще присутній у нашій державі. Його треба зберегти й розвивати, попри будь- які політичні й економічні кризи. Напевно, в українців є якийсь глибинний ген, який дозволяє це робити. Це і є запорука нашого успіху ― люди і земля. 

Я бачу «Сварог Вест Груп» у великій вертикальній інтеграції. Потужна енергія криється не у масштабі підприємства, а в глибинній деталізації

AgroPolit.com: Ви сказали, що вже досягли бажаного результату компанії, куди зараз її ведете?

Андрій Гордійчук: Я бачу «Сварог Вест Груп» у великій вертикальній інтеграції. Потужна енергія криється не у масштабі підприємства, а в глибинній деталізації. У цьому є значний невикористаний резерв.

Об’єднуватись із хорошими партнерами ― це завжди ефективно. Особливо з тими, хто гармонізується із нашою стратегією… Проте це точно будуть не американські партнери, тому що вони не зацікавлені у розвитку українського аграрного бізнесу

AgroPolit.com: Ви бачите компанію в Україні чи як глобального гравця? Чи плануєте із кимось об’єднуватись? 

Андрій Гордійчук: Об’єднуватись із хорошими партнерами ― це завжди ефективно. Особливо з тими, хто гармонізується із нашою стратегією. У будь- якому випадку є синергетичний ефект. Проте це точно будуть не американські партнери, тому що вони не зацікавлені у розвитку українського аграрного бізнесу. Це їхня політика, яку можемо побачити на прикладах Аргентини та Бразилії. Вони хочуть не відновлювати, а тільки зачищати і робити все своє по-новому. Це їхня бізнес- політика і вони мають на це право. Може, тут дечому і є повчитись. 

Ми бачимо розвиток у поглибленій вертикальній інтеграції ― так, як це робить Швейцарія. Вони виробляють якусь деталь, без чого не рухається увесь процес.

Сварог Вест Груп» ― це не просто бізнес, а певна ідеологія і філософія життя

AgroPolit.com: Чи бачите в Україні таку компанію? 

Андрій Гордійчук: В Україні багато таких підприємств. Багато хто до нас придивлявся, але у них була не гармонізована стратегія розвитку. А для «Сварог Вест Груп» ― це не просто бізнес, а певна ідеологія і філософія життя. Якщо у партнерів немає єдності поглядів щодо базових позицій, починати об’єднання не варто. 

Ми постійно ведемо перемовини з різними компаніями на українському ринку. Це відкритий процес пошуку синергетичних точок. Тому що об’єднання заради об’єднання це нецікаво. Раніше цим користувалися для залучення іноземних коштів, а сьогодні це не працює. Такий хід може бути цікавим лише у площині спекуляції земельним банком. Нам це нецікаво. 

AgroPolit.com: Як вважаєте, чи можна знайти клієнтів серед малого й середнього фермерства у плані збуту аграрних інновацій? 

Андрій Гордійчук: Навпаки, це найперші клієнти, бо вони особисто беруть участь у бізнес- процесах. Топ-менеджмент більшості великих компаній не зацікавлений у інноваційних процесах, бо вони обмежують люфт прийняття будь-яких рішень, які можуть лежати у площині корупційних схем. Ми ж знаємо, які суми крутяться у цьому секторі.

Більшість топ-менеджерів і менеджерів середньої ланки не зацікавлені у революційних змінах. Це додаткові втрати емоцій, часу, фінансів. Навіщо їм це? У них високі зарплати. Вони досягають нормальних результатів і перехід на інший рівень ― не будучи акціонером ― просто не потрібен.

ПРО ІННОВАЦІЇ І ФЕРМЕРІВ 

AgroPolit.com: Як поширити використання фермерами інновацій у межах країни? 

Андрій Гордійчук: Ми цим активно займаємось, ведемо переговори з фінансовими агентствами, мультинаціональними трейдинговими компаніями, які зацікавлені у технологізації ринку. Сьогодні багато хто говорить про аграрні розписки як інструмент оборотного капіталу. Ми також спілкуємося з лізинговими компаніями, які б могли фінансувати, а потім виносити ефективні продажі своєї продукції. 

Ведемо перемовини з одним із великих гравців на європейському страховому ринку для того, щоб вони за допомогою страхових інструментаріїв створили основу більш хеджованого для постачальників фінансового ресурсу. Ви праві, просто так інновації не будуть втілюватися. Потрібно створити інструментарії та сприятливе підґрунтя для їхнього застосування. Думаю, що восени чи на кінець літа вже презентуємо ці продукти на ринку ― насамперед якраз для фермерів. 

Найефективнішим міністром за увесь період був Юрій Мельник… Хтось буде звинувачувати його у симпатіях до МХП, але від цього не страждала робота решти сектору. Лобістські симпатії є у всьому світі. Переконаний, що міністри АПК США чи Німеччини теж симпатизують комусь більше. 

AgroPolit.com: Як можете оцінити аграрну політику та як вона впливає на агросектор? 

Андрій Гордійчук: Можливо, скажу трохи заангажовано, проте найефективнішим міністром за увесь період був Юрій Мельник. Багато хто скаже, що тоді були можливості: не було кризи 2008- го, війни… Можливо, це так. Проте, якщо констатувати факти ― він був прозорим і відкритим. Хтось буде звинувачувати його у симпатіях до МХП, але від цього не страждала робота решти сектору. Лобістські симпатії є у всьому світі. Переконаний, що міністри АПК США чи Німеччини теж симпатизують комусь більше. Із виробників. Не потрібно з України створювати монстра, що у нас тут настільки все погано і прогнило, а там все кристально чисто. Я особисто знаю, що коїться у Європі, де теж відбуваються такі негативні процеси, як корупція. 

Та всі інші міністри були більше заточені на схеми. Зараз скаржаться, що не дають фінансування з бюджету. А чи надавали міністри якісь інструментарії для нього? Ні. Чи створювались законодавчі ініціативи? Ні. А чи знали вони, що робити? Та, напевно, знали, із такою кількістю аналітиків, аудитів та наукових робіт. Всі начебто знали, що робити, особливо коли читаєш стратегію розвитку кожного міністра ― всі симпатичні, хоча й подібні. А щодо реалізації будуть з’їжджати на кадри, низькі бюджетні зарплати. Думаю, що якби вони трохи виділяли коштів із тих схем на стимулювання своїх співробітників, було б краще. Принцип ― вирішувати для себе можна тільки з прибутком. Але красти у негативній для країни ситуації у збиток ― це найвища міра цинізму. 

В Україні майже всі були аграрними міністрами-«рішалами»

AgroPolit.com: Тобто проблема АПК була у тому, що багато було у нас міністрів- «рішал»? 

Андрій Гордійчук: Чого досить багато? В Україні майже всі були аграрними міністрами- «рішалами».

Довгострокова оренда ― це ілюзія і чистий обман…

AgroPolit.com: А скільки було не «рішал»?

Андрій Гордійчук: Ніскільки. Зараз, на тлі існуючих загроз, аграрії стають однодумцями. АПК почали «бити» ще з ініціатив податкового законодавства. Не кажучи вже про земельні законопроекти, які є просто окозамилюванням, начебто ринок землі відкладається, а просто узаконюються права оренди. Довгострокова оренда ― це ілюзія і чистий обман, черговий обман. Це вже загроза національній безпеці, і це не прості слова.

AgroPolit.com: То Кутовий хоче кинути українців?

Андрій Гордійчук: Не знаю, чи хоче він кинути українців, проте я б йому рекомендував бути обережним, бо ринок землі ― це навіть не «мінне поле». На кожному сантиметрі української землі лилася кров. Цю землю не має права ділити жоден уряд. Це виключне право й прерогатива українського народу. Мораторій потрібно обов’язково продовжувати, і більшість людей схиляється до того, щоб самим вирішувати, що робити з землями. Право на землю закріплено у Конституції кожної держави. Адже це головна цінність. І найдієвіший вихід ― всеукраїнський референдум.

Зараз у парламенті найнеефективніше аграрне лобі за всі роки незалежності. Тому що саме вони прогавили податкові пільги для аграріїв

AgroPolit.com: Зараз у парламенті працює чи не найбільше аграрне лобі. Чи реально воно допомагає сектору? 

Андрій Гордійчук: Я вважаю, що зараз у парламенті найнеефективніше аграрне лобі за всі роки незалежності. Тому що саме вони прогавили податкові пільги для аграріїв.

AgroPolit.com: Вони так не вважають.

Андрій Гордійчук: Розумію. Кожен аграрій відчує восени, яку шкоду зробили ці депутати.

AgroPolit.com: Тобто їхні «хазяї» дарма у них гроші вкладали?

Андрій Гордійчук: Чому? Там є люди, які голосували проти, просто їх мало. Тим не менш, кількісно це лобі найбільше за всю історію, за якістю ― найгірше.

AgroPolit.com: Що з цим можна зробити?

Андрій Гордійчук: Аграрії не можуть захищати свої інтереси у площині окремих політичних сил, а лише ― об’єднуватись у власні. Колись це вдало використала Польща, створивши Рольничу партію. Вони за допомогою цього інструментарію пролобіювали у Євросоюзу все, що тільки могли.

В нас цього не розуміють. Як може існувати аграрне лобі у форматі іншої політичної сили? У нас навіть немає політичних партій, а лише чиїсь політичні проекти. Може депутат і хотів би голосувати за те, але йому надходять вказівки «зверху». 

AgroPolit.com: Так у чому проблема створити таке лобі?

Андрій Гордійчук: Є такий вислів ― «Держава, яка не вдалась». Це офіційний дипломатичний сленг. Ми з Радянського Союзу отримали все приватне, і побігли з думкою «це моє». Це сталося на ментальному рівні. Нас відрізали від приватної власності на 70 років, усіх ефективних власників або розстріляли, або згноїли в таборах.

Спочатку всі задовольнялись приватним володінням, потім дійшли до об’єднуючих ініціатив ― елементів кооперації. У Європі цей шлях пройшли еволюційно і стартом був занепад економіки. Європейці всі зрозуміли, що без об’єднання нічого не буде. 
У нас зараз схожий період: чітко бачимо, що не може бути в Україні окремих успішних підприємств. Коли ми ініціативно зупинимо економічне падіння, тоді зможемо бути конкурентними.

«...великі» можуть залишитись «голими»

AgroPolit.com: Тобто проблема у тім, що «великі» ще не «наїлися»? 

Андрій Гордійчук: Проблема у тому, що вони можуть залишитись «голими», тому що зараз найбільш вразливі саме великі підприємства, у яких капіталізаційні елементи на нулі. Оцінка їхньої капіталізації залежить від економічного стану держави. Якщо змінити ситуацію, то мультиплікатор виросте у 1,5-2 рази.

Стратегічні гравці зацікавлені у тому, щоб «зачистити» український ринок.

AgroPolit.com: Тобто аграрній еліті бізнесу зараз потрібно зрозуміти, що якщо вони не повернуться обличчям до країни, то можуть просто зникнути через кризу? 

Андрій Гордійчук: Безперечно. Стратегічні гравці зацікавлені у тому, щоб «зачистити» український ринок. 

AgroPolit.com: Чи розуміють наші цей ризик? 

Андрій Гордійчук: Так, у власників великих компаній таке розуміння є. А вже трохи менші гравці хочуть спекулювати на цьому далі. 

AgroPolit.com: Чи достатньо в Україні тієї критичної частини бізнесу, щоб почали мінятися правила? 

Андрій Гордійчук: Залежно від того, що вважати великим бізнесом. Якщо брати олігархічну частину, то ― ні. Я не вірю у те, що вони щось будуть робити. 

AgroPolit.com: Ви ― та критична маса, яка має вчити колег, що потрібні зміни. Ви їм про це кажете? 

Андрій Гордійчук: Так. Вони реагують позитивно, проте не всі. Проте поки що менше ми про це кажемо, то краще.

AgroPolit.com: Як, на Вашу думку, зараз можна укріпити аграрне лобі? Чи це можливо тільки шляхом перевиборів?

Андрій Гордійчук: Можливо, шляхом перевиборів. Перевибори мають бути тоді, коли є первинна ланка, тобто створено формалізовані об’єднані ініціативи.

AgroPolit.com: Тобто, має бути окрема аграрна партія?

Андрій Гордійчук: Так. 

Я не бачу сенсу в рішенні прийняти Романа Безсмертного до лав Аграрної партії. Це, навпаки, спричинило антипатію й породило розмови про, нібито, зв’язок із Банковою 

AgroPolit.com: Чи є зараз передумови для створення такої партії? Можна віднести до такої сили Аграрну партію України? 

Андрій Гордійчук: У теорії може бути. Проте в тому вигляді, у якому зараз є Аграрна партія ― поки ні. Звичайно, її варто розвивати, на це піде багато часу. 

Я не бачу сенсу в рішенні прийняти Романа Безсмертного до лав Аграрної партії. Це, навпаки, спричинило антипатію й породило розмови про, нібито, зв’язок із Банковою. А Банкова створює негативні ініціативи за податками та цілою низкою інших речей. 
Якщо Аграрна партія не структурується, то прогресивні аграрні сили виллються в нове політичне об’єднання.

AgroPolit.com: Ви всередині партії вже обговорювали те, що буде робити Безсмертний? 

Андрій Гордійчук: Сподіваюся, що у Аграрній партії нічого.

Більшість політиків або «схемщики», або політикани. Це дуже згубно для держави. Сьогодні в уряді мають бути технократи

AgroPolit.com: Ви бізнесмен і політик ― чому обрали саме Аграрну партію, а не пішли від округу?

Андрій Гордійчук: Я ніколи не хотів піти працювати у парламент. Але зараз якась безініціативність у політиці. Розумієте, у нас більшість політиків або «схемщики», або політикани. Це дуже згубно для держави. Сьогодні в уряді мають бути технократи.

AgroPolit.com: Тобто Ви прийшли у політику, щоб показувати правильні меседжі? 

Андрій Гордійчук: Так. Для того, щоб розпочати об’єднуючі ініціативи і створити ті інструменти, які дозволять реально захищати сектор.

Перша помилка ― це бізнесменам іти в політику. Як правило, це робиться для того, щоб красти

AgroPolit.com: А у парламент Ви мітите?

Андрій Гордійчук: Перша помилка ― це бізнесменам іти в політику. Як правило, це робиться для того, щоб красти. Я не планую іти депутатом у Раду. Є багато патріотичних людей, які будуть приєднуватися до політичних сил і йти у парламент. Це будуть наймані менеджери, які з ранку до вечора займатимуться законодавчими ініціативами.

Аграрна партія не побудована зверху. На місцевих виборах партію виводили активісти на місцях. Тому заслуга центрального апарату тут нульова

AgroPolit.com: Чи не вважаєте, що Аграрна партія може перетворитися на приватне товариство із захисту чиїхось інтересів? 

Андрій Гордійчук: Аграрна партія не побудована зверху. На місцевих виборах партію виводили активісти на місцях. Тому заслуга центрального апарату тут нульова. І центральний апарат партії можна назвати «немовлям». Не думаю, що це ризик. Її відроджують знизу. Ми з фермерами на Чернівеччині та Хмельниччині показали супер- результат: обійшовши БЮТ, Радикальну партію та інших. І зараз у нас немає конфліктів із фермерами. Я, навпаки, буду радий, що з’явиться більше фермерів, а не земельних спекулянтів. Я буду їх забезпечувати якісними технологіями, щоб вони завжди були у тренді і їхній професіоналізм та ефективність росли ― тоді їм можна і землю холдингів віддавати на аутсорсинг. Я за 13 років вже втомився менеджувати 80 тис. га. 

AgroPolit.com: Які мінуси має виправити керівництво Аграрної партії для того, щоб не сталось розколу? 

Андрій Гордійчук: Гадаю, що їх не буде. Є величезний запит суспільства на ефективну партію, яка буде захищати інтереси аграріїв. Ми проводили соціологічне дослідження настроїв суспільства. 67% респондентів виступили за те, що має існувати така політична сила. Більшість людей виросла у селі і з цього потрібно зробити наш пріоритет. Потрібно начебто свої недоліки робити перевагами. Ця ініціатива сьогодні є, ми у постійному діалозі з фермерами. Конфлікт між малими та великими фермерами надуманий. За всі 10 років мені більше фермери створювали локальних проблем, ніж я їм. Я патріот українського села і буду їм допомагати, якби тільки не крали у великих компаній. 

AgroPolit.com: Чи є у Аграрній партії монополізм Віталія Скоцика? 

Андрій Гордійчук: Я прийшов у Аграрну партію на платформу, і ми обговорювали зі Скоциком, що партія не буде партією лідера. Якщо він буде проявляти такі ініціативи, то однозначно мене та моїх партнерів у такій партії не буде. 

AgroPolit.com: Ви автократ чи демократ за стилем управління? І як вважаєте, на яких умовах повинна будуватись аграрна політика?

Андрій Гордійчук: Досі в Україні й не було демократії. Особисто я демократ. Автократ із мене не вийде, тому що хочу розвиватись. Зараз кажуть, що для успіху країни потрібен сильний лідер. Та хіба сильний лідер зробить щось хороше за всіх?Успіх – це результат ініціативи людей, її потрібно розвивати. В Україні ніколи не було диктаторів, народ у нас дуже кмітливий. І це яскравий приклад вислову «горе от ума». Всі можуть аналізувати й говорити, але для якісних змін потрібно щось робити. 

Нам треба брати приклад із європейців і навчитись домовлятися. 

Не плутайте «домовляння» із «договорняками». Домовлятись ― це нормально 

AgroPolit.com: А хіба у нас не тільки те й роблять, що домовляються? 

Андрій Гордійчук: Не плутайте «домовляння» із «договорняками». Домовлятись ― це нормально. У Європі цивілізовано домовляються і знаходять компроміси.

Я це казав про Павленка, скажу і про Кутового ― не бачу ініціатив… Як на мене, це очевидно: як може міністр аграрної політики представляти інтереси фермерів, якщо він їх не знає або не чує?

AgroPolit.com: На що, як гадаєте, має бути звернена аграрна політика зараз?

Андрій Гордійчук: Я це казав про Павленка, скажу і про Кутового ― не бачу ініціатив. Раніше міністри хоча б збирались із представниками ринку. І це, напевно, було б правильно, якби міністр приділив час хоча б секторально, вислухав потреби виробників, розробив протокол і згідно цього рухався в питанні реформ. 
Павленко такого не робив, бо боявся. Швайка почав це робити, потім зрозумів, що йому за це буде, і відмінив. Тоді ж були емоційні часи після Майдану, ідея народовладдя. Йому треба було це показати. Я був на такій зустрічі, де Швайка зібрав 50 осіб, прийшов на 20 хвилин, а потім вигадав, що йому треба терміново у Кабмін. 

Як на мене, це очевидно: як може міністр аграрної політики представляти інтереси фермерів, якщо він їх не знає або не чує?

AgroPolit.com: То, може, він із кожним домовляється? 

Андрій Гордійчук: Якщо так, то це вже «договорняк». 

AgroPolit.com: Тобто аграрна реформа повинна починатись із діалогу міністра з учасниками ринку? 

Андрій Гордійчук: Так. Хочу сказати, що Микола Присяжнюк зустрічався з аграріями дуже часто. Інша справа, що після цього реалізація озвучених проблем була різною. Проте це були системні речі. Навіть Гройсман зміг зустрітися з аграрним сектором. Принаймні, із представниками профільних асоціацій. Можливо, Кутовому до цього потрібно було влаштувати таке побачення. І, можливо, прем’єр був би задоволений таким підходом. 

AgroPolit.com: Розкажіть про кредитування. Зараз готують багато інструментів, починаючи із розписок, закінчуючи цільовим рефінансуванням. Що може бути дійсно корисним для аграріїв? Де взяти гроші? 

Андрій Гордійчук: Аграрні розписки ― це можливий інструментарій для поповнення оборотного капіталу, проте це не стратегічне рішення. А повинні бути інвестиційні можливості, які можливі лише за стабілізації економіки та привабливості сектору. 

AgroPolit.com: Ви досить цікава фігура на ринку: нікому не заздрите і маєте власний принцип на тому ж ринку. Ваше головне правило по життю? 

Андрій Гордійчук: Коли я вступав до інституту, то писав твір. І мені трапилася фраза «Робіть добро, бо життя досить коротке». Для мене важливі не цифри, а позитивна енергетика у розвитку бізнесу. Потрібно у душі знайти гармонію. Від позитиву зможеш змінювати не лише своє підприємство, а й державу.

Тримайте ворогів ближче, ніж друзів

AgroPolit.com: Ваш принцип, як діяти із ворогами? 

Андрій Гордійчук: За китайським принципом ― тримайте ворогів ближче, ніж друзів. 

AgroPolit.com: У нас тут не завжди свої принципи діють, не тільки китайські… 

Андрій Гордійчук: Як у нас в народі кажуть, якщо вам щось не подобається, то підіть до церкви і поставте ворогу свічку за здоров’я. Я щиро вірю в енергетику: позитив притягує позитив, і навпаки. Це фізика процесу. Якщо іти життям із позитивом, то погані люди навіть не будуть перебувати близько. 

AgroPolit.com: У Вас є хобі? Чи встигаєте щось, окрім роботи? 

Андрій Гордійчук: Щиро шукаю такий елемент і вважаю свою роботу хобі. Це неправильно, тому що це велике виснаження. Поки що стабільного хобі не знайшов. Я почав активно займатися спортом, що допомогло мені справлятись із навантаженнями. Назвати це хобі не можу, але це приносить мені насолоду. 

Більше подобається проводити час зі своїми дітьми. У мене є старший син, я пишаюсь його успіхами у навчанні. Він росте таким патріотом, хоче жити і вчитись в Україні, і ніхто йому таке у голову не вбивав. І це у 14 років ― неймовірно. Коли народилась донька ― їй 4 роки, то вона мене повністю «розчинила». 

Без помилок ти можеш не досягти успіху, вони нас вчать 

AgroPolit.com: Яке найбільше досягнення та найбільша помилка?

Андрій Гордійчук: Помилок було багато, але за їх аналізу можна побачити в них шанс на майбутнє. І це знак для того, щоб все виправити і зробити. Бо без помилок ти можеш не досягти успіху, вони нас вчать. А найбільший успіх ― це діти.

AgroPolit.com: Чи є якась улюблена книжка, є час читати?

Андрій Гордійчук: На жаль, не встигаю. Завжди хочу налаштуватись. Люблю гарні фільми, їх безліч, люблю фантастику, фентезі, детективи. Романтику поки не дуже розумію, проте дружина намагалась зацікавити. 
Ввечері дивимось фільми із сім’єю, коли хочеться побути разом, поспілкуватись.

AgroPolit.com: Ваш кабінет ― нетиповий для керівника ― він простий і водночас вишуканий. Чому у вас немає цього пафосу? Де золото? Ви самі розробляли дизайн?

Андрій Гордійчук: Ні, я зрозумів, що дизайнерам заважати не варто. Кожен повинен займатися своєю справою. Щойно ти втручаєшся у роботу дизайнера, то одразу з’являється це золото і решта мотлоху. Я люблю прості й доступні речі. Вдома у мене проста класика, це подобається дружині, і я люблю їй смак. 
А пафос проявляється у наших реальних успіхах. Коли ти вже чогось досягнув, то тобі потрібна зручність, а не пафос.

AgroPolit.com: Ваша особиста ціль у житті? Чого прагнете?

Андрій Гордійчук: Якщо говорити про професійні цілі, то створити Україну як аграрну наддержаву. А так зараз веду перемовини з дружиною про ще одну дитину.

AgroPolit.com: Дякуємо  Вам за цікаву розмову.

Наталія Білоусова, Наталія Ключнікова, AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

25 вересня 2017
Олександр Бакуменко: Постановка з моїм звільненням із Аграрної партії – це політичне фарисейство
Аграрна партія України (АПУ) «очищується»…  від аграріїв. Про це свідчать чергові кадрові перестановки у ній. Нагадаємо, що...
26 квітня 2017
Бакуменко: лідер Аграрної партії Віталій Скоцик захворів на "вождизм"
Лідер Аграрної партії України (АПУ) Віталій Скоцик має вгамувати свої «вождистські» амбіції і зайнятися поновленням демократичних...
25 квітня 2017
Олександр Бакуменко: Скоцик захворів на «вождизм»…
Схоже на те, що в Аграрній партії України (АПУ) продовжують чистити кадри. Минулої п’ятниці політрада закликала своїх членів-депутатів, які...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...