Богдан Банчук: Завдання на 2021 рік – вивести АТ «Аграрний фонд» у значний прибуток і розвивати компанію, масштабуючи її
Богдан Банчук в.о. голови правління АТ «Аграрний фонд»

АТ «Аграрний фонд» – це приклад державної компанії, про яку говорять завжди. Був би язик, а привід знайдеться: надто всім болить функціонал ДП і його роль на ринку зернових. Вже півроку, як у компанії новий очільник, який успадкував від своїх попередників солідний «багаж досягнень», починаючи з боргів, закінчуючи – добривами. З чим сьогодні держкомпанія виходить на початок 2021 року? Які досягнення, плани? Про це AgroPolit.com  говорив із в. о. голови правління АТ «Аграрний фонд» Богданом Банчуком:

AgroPolit.com: Ви пів року очолюєте АТ «Аграрний фонд». Що вдалося зробити за цей період?

Богдан Банчук: Це було пів року непростої роботи. Необхідно було сформувати професійну команду, яка б могла вирішувати поставлені перед компанією завдання і швидко організувати ефективну роботу з сільгоспвиробниками. Нам це вдалося, і вже новий маркетинговий рік ми розпочали в звичному для АТ «Аграрного фонду» і зрозумілому для сільгоспвиробників порядку.

Далі необхідно було вирішувати фінансові проблеми, які дісталися нам у спадок. Тому з перших днів роботи ми почали налагоджувати діалог з «Укрексімбанком», намагалися виконати всі умови кредитного договору, продемонстрували свою відповідальність та прогнозованість і в результаті домоглися скасування штрафних санкцій за попередній період за кредитом. Крім того, ми узгодили всі деталі і найближчими днями укладемо новий кредитний договір з «Укрексімбанком» – і це стане основою для подальшої стабільної фінансової діяльності АТ «Аграрного фонду» і своєчасного фінансування сільгоспвиробників через нашу форвардну програму.

Наступним важливим завданням було розплутати незрозумілі форвардні контракти, укладені попереднім керівництвом, за якими сільгоспвиробникам надавалися добрива з відстрочкою платежу на момент поставки зерна, а потім ці сільгоспвиробники взагалі відмовлялися виконувати свої зобов’язання. Були й проблеми, пов’язані з неврожаєм в деяких наших клієнтів. Там також з незрозумілих причин попередній менеджмент Товариства врожай не страхував, хоча це передбачає форвардна програма. Однак більшість цих проблем вдалося вирішити шляхом пошуку компромісу, десь доводилося йти на поступки сільгоспвиробникам і домовлятися про заміну товару поставки, десь відтерміновувати розрахунок. 

У нас лише 5 дефолтних контрактів, пов’язаних як з посухою, так і з непрозорими умовами укладання форвардних договорів на початку 2020 року

AgroPolit.com: До речі, на ринку сьогодні у багатьох компаній є проблеми із закриттям форвардних контрактів. Як вам вдалося мінімізувати ці проблеми?

Богдан Банчук: Справді, цього року, у зв’язку з суттєвим зростанням цін на зернові у вересні-листопаді, деякі сільгоспвиробники вирішили притримати свій врожай і не виконувати зобов’язань за форвардними контрактами. В певний момент аграрії почали маніпулювати проблемами, пов’язаними з посухою, навіть в тих регіонах, де її не було. Ми відчували таку загрозу і намагалися діяти превентивно. По-перше, служба безпеки АТ «Аграрний фонд» перевіряла наявність законтрактованого зерна у сільгоспвиробника, його обсяги і де воно знаходиться. Завдяки цьому у нас лише 5 дефолтних контрактів, пов’язаних як з посухою, так і з непрозорими умовами укладання форвардних договорів на початку 2020 року. По-друге, як я вже говорив, команда АТ «Аграрний фонд» налагодила чіткий і зрозумілий механізм взаємодії з аграріями, і якщо у когось з клієнтів справді виникає форс-мажор, то ми про це оперативно дізнаємося і разом вирішуємо проблему. Ми намагаємося максимально йти назустріч сільгоспвиробникам – комусь скасовуємо штрафні санкції, з кимось домовляємося про перенесення виконання зобов’язань на наступний рік, а від когось приймаємо іншу культуру у зв’язку з неврожаєм законтрактованої. Тобто шукаємо взаємовигідні шляхи вирішення проблем.

Читати до теми: Володимир Лукієнко: Аванс видаватимемо лише після отримання акту огляду полів від страхової компанії

АТ «Аграрний фонд» успішно завершує рік і акумулював фінансовий ресурс на форвард 2020/2021 маркетингового року

AgroPolit.com: Які плани на форвард 2020/2021 року?

Богдан Банчук: АТ «Аграрний фонд» успішно завершує рік і акумулював фінансовий ресурс на форвард 2020/2021 маркетингового року. У нас озвучено загальний план закупівель – 160 тис. т: 150 тис. т – продовольча пшениця (2-3 клас) та 10 тис. т – жито. Нині вже законтрактовано близько 35 тис. т продовольчої пшениці врожаю 2021 року.

АТ «Аграрний фонд» досі плутають із ДБСУ «Аграрний фонд». Це дві установи зі схожою назвою, але абсолютно різні за своїм функціоналом

AgroPolit.com: Нещодавно три асоціації тваринників звернулися до уряду та секретаря РНБО із закликом закупити 6 млн т кукурудзи через АТ «Аграрний фонд» та запровадити державне регулювання експорту цієї культури, аби уникнути дефіциту кукурудзи та зростання внутрішніх цін на свою продукцію. Як ви оцінюєте таку ініціативу?

Богдан Банчук: Ви знаєте, коли я чую такого роду заяви, то виникає лише одна думка: АТ «Аграрний фонд» досі плутають із ДБСУ «Аграрний фонд». Це дві установи зі схожою назвою, але абсолютно різні за своїм функціоналом. АТ «Аграрний фонд» – це акціонерне товариство, яке не займається регулюванням аграрного ринку і не формує запаси. Цим за своїм функціоналом мала б займатися ДСБУ «Аграрний фонд», але вже давно цього не робить. Я розумію переживання профільних асоціацій, оскільки нині й справді зріс попит, а відповідно і ціна на кукурудзу. Можливо, і справді треба подумати над формуванням певного запасу цієї культури, однак АТ «Аграрний фонд» нині не має для цього ні можливостей, ні ресурсів. Однак якщо уряд ухвалить рішення, що АТ «Аграрний фонд» має сформувати такі запаси, і виділить для цього відповідне фінансування, то ми, звичайно, готові його виконувати.   

АТ «Аграрний фонд» – це компанія, яка самостійно заробляє кошти і надає фінансову підтримку через свою форвардну програму сільгоспвиробникам.

AgroPolit.com: То це ДБСУ «Аграрний фонд» (а не АТ «Аграрний фонд») на 2021 рік заклали в бюджет 320 млн грн, про які всі говорять? 

Богдан Банчук: Для АТ «Аграрний фонд» у державному бюджеті ні на 2020, ні на 2021 рік не закладено жодної копійки, і не має бути там нічого закладено. Товариство в принципі не фінансується з державного бюджету. АТ «Аграрний фонд» – це компанія, яка самостійно заробляє кошти і надає фінансову підтримку через свою форвардну програму сільгоспвиробникам. З отриманих прибутків Товариство сплачує дивіденди своєму єдиному акціонеру – державі.

Про борги попередників

AgroPolit.com: Давайте пройдемося по фінансових питаннях – АТ «Аграрний фонд» знову вішають 3,2 млрд грн. Це звідки?

Богдан Банчук: Наша команда ці борги успадкувала. Нагадаю, що за результатами 2019 р. збитки АТ «Аграрний фонд» становили 3,2 млрд грн. Пов’язано це з тим, що в грудні 2019 р. на витрати було віднесено виведені в 2014 р. зі статутного капіталу ПАТ «Аграрний фонд» через «Брокбізнесбанк» та «Радикал Банк» 2,4 млрд грн. Крім того, до витрат Товариства у 2019 році віднесено й уцінку та списання товарно-матеріальних цінностей на суму 1,1 млрд грн. Коли я очолив АТ «Аграрний фонд», то збитки компанії за перший квартал 2020 року становили близько 250 млн грн.

Читати до теми: Аудит «Аграрного фонду» виявив недотримання законодавства за час керівництва Баришева

Наразі у АТ «Аграрний фонд» працює фінінспекція, проведено міністерський аудит – і їхні висновки чітко показують, як і ким ці борги були накопичені.

Коли я очолив Аграрний фонд, то на балансі було 109 тис. т добрив, близько 70 тис. з яких ми вже реалізували

AgroPolit.com: Ви казали про те, що плануєте згорнути проєкт з реалізації міндобрив, ці плани не змінилися?

Богдан Банчук: Нагадаю, що програма АТ «Аграрного фонду» із закупівель міндобрив виникла в умовах загрози дефіциту цього товару на внутрішньому ринку та зупинки українських хімічних підприємств. В результаті, за дорученням Кабміну, АТ «Аграрний фонд» закупив вітчизняні мінеральні добрива і таким чином не допустив зупинки хімпрому та наповнив ринок необхідними добривами. Ми успадкували цей проєкт від попереднього менеджменту компанії і мусимо довести його до логічного завершення. Нині АТ «Аграрний фонд» завершує реалізацію закуплених добрив за максимально вигідною для нас ціною. Коли я очолив Аграрний фонд, то на балансі було 109 тис. т добрив, близько 70 тис. з яких ми вже реалізували. Продаємо залишки цих мінеральних добрив і завершимо цю програму, бо така бізнес-модель вже себе вичерпала.

Це не означає, що ми більше не будемо займатися мінеральними добривами. Якщо у сільгоспвиробників буде попит на відповідний товар, то ми можемо виступити посередником і задовольнити таку потребу. Однак довгострокових проєктів з великими додатковими затратами на логістику і зберігання добрив ми розпочинати не плануємо. 

В 2021 році плануємо вивести борошно АТ «Аграрний фонд» на високий рівень впізнаваності серед споживачів

AgroPolit.com: Нещодавно АТ «Аграрний фонд» оновив упаковку і заявив про відновлення реалізації борошна в національних торговельних мережах. Які плани у вас в цьому напрямі, чи плануєте розширювати лінійку товарів і що для цього потрібно.

Богдан Банчук: На початку 2020 року робота з роздрібної реалізації борошна з незрозумілих причин була повністю припинена. Договори з основними торговельними мережами були розірвані, і нам дуже  шкода, що на старті пандемії Covid-19, коли був шалений попит населення на борошно, АТ «Аграрний фонд» не був представлений в рітейлі.

Нині ми повністю відновили співпрацю з провідними торговельними мережами, а на початку наступного року плануємо зайти туди, де раніше не були представлені. Ми повністю змінили упаковку. Змінили підхід до виробництва і обсяги реалізації, щоб відповідати запитам на ринку. А нова упаковка – це історія не лише про зовнішній вигляд, а й про нову якість борошна.

Богдан Банчук: Наше завдання – повернути борошно «Аграрного фонду» на полиці магазинів
 

В 2021 році плануємо вивести борошно АТ «Аграрний фонд» на високий рівень впізнаваності серед споживачів. Для нас важливо бути не просто трейдером – купувати і продавати сільськогосподарську продукцію, ми хочемо виробляти якісний продукт з доданою вартістю і наповнювати ним ринок.

Власні потужності для виготовлення борошна значно б зменшили затрати на його виробництво і дали б можливість покращити якість

AgroPolit.com: У вас досить амбітні плани в борошномельному напрямі. Але ж це додаткові затрати на виробництво, зберігання, а таких потужностей у компанії немає. Раніше ви заявляли про наміри отримати в управління деякі з державних КХП. Чи просувається якось цей процес?

Богдан Банчук: Дійсно – власні потужності для виготовлення борошна значно б зменшили затрати на його виробництво і дали б можливість покращити якість. Ми справді звернулися до Мінекономіки та Фонду держмайна з проханням передати нам в управління підприємства, які вже давно виставлені на приватизацію, але не продаються. Свою позицію ми обґрунтували і пояснили, що ми не лише зможемо з цими КХП покращити якість товарів АТ «Аграрний фонд» і його прибутковість, але й інвестувати в модернізацію цих підприємств і таким чином підвищити їх ринкову вартість. В результаті АТ «Аграрний фонд» зможе збільшити надходження до державного бюджету, забезпечувати продовольчу стабільність в країні, а з часом держава зможе продати вже модернізовані КХП за значно вищою ціною. Наразі чекаємо рішення ФДМУ.

Читати до теми: АТ «Аграрний фонд» запускає проект «Основний кредит для аграрної галузі – Україна»

AgroPolit.com: А як ви вважаєте, чому ці державні КХП так довго не приватизують? І чи варто Фонду держмайна все продавати, адже, за оцінками експертів, один такий КХП може бути проданий за $1-2 млн, а збудувати новий державі коштуватиме $20 млн.

Богдан Банчук: ФДМУ демонструє свою позицію з цього приводу і має на неї право, так само як і ми маємо право не поділяти їхнього бачення. При цьому ми констатуємо, що виставлені на продаж КХП поки що не продаються і, перебуваючи в управлінні ФДМУ, демонструють падіння фінансових і виробничих показників. Ми ж готові взяти в управління ці КХП, капіталізувати їх і дати нове життя важливим для продовольчої безпеки країни підприємствам.

Модернізацію КХП АТ «Аграрний фонд» може провести за рахунок залучення коштів міжнародних фінансових інституцій, таких як ЄБРР, ЄІБ та інші

AgroPolit.com: Звідки гроші на модернізацію таких КХП? Ви ж кажете, що з бюджету нічого не отримуєте?

Богдан Банчук: Модернізацію КХП АТ «Аграрний фонд» може провести за рахунок залучення коштів міжнародних фінансових інституцій, таких як ЄБРР, ЄІБ та інші. Вони готові надавати кошти під тверду заставу, в цьому випадку – КХП. Нагадаю, що основа для таких проєктів у нас є – нещодавно ми підписали меморандум з ЄІБ. Крім того, у АТ «Аграрний фонд» є певні інвестиції в переробне обладнання, і ми потребуємо лише потужностей, де б його розмістити.

Читати до теми: Продовольча безпека України на чотирьох – як її гарантують ДПЗКУ, Держрезерв, ДСБУ «Аграрний фонд» і АТ «Аграрний фонд»
 

З 2013 року АТ «Аграрний фонд» сплатив близько 5,8 млрд грн податків, зборів та обов’язкових платежів. В тому числі 719 млн грн дивідендів

AgroPolit.com: Останнім часом активізувалися розмови про можливу ліквідацію Аграрного фонду, причому не лише ДСБУ але й АТ. Прокоментуйте, будь ласка.

Богдан Банчук: Питання про ДСБУ «Аграрний фонд» не до мене. Можу лише сказати, що ідея ліквідації цієї компанії активно обговорюється ще з 2015, і, можливо, для цього справді є підстави, оскільки вона фактично не працює. У випадку з АТ «Аграрний фонд» все навпаки: компанія заробляє гроші, сплачує податки і дивіденди, фінансує фермерів, кожного року ці суми різні – але вони суттєво допомагають малому і середньому сільгоспвиробникові. Зокрема, з 2013 року АТ «Аграрний фонд» сплатив близько 5,8 млрд грн податків, зборів та обов’язкових платежів. В тому числі 719 млн грн дивідендів. Звичайно, у нас є проблеми з успадкованими боргами, але вони не є ні заслугою теперішнього менеджменту, ні наслідком засад функціонування самого акціонерного товариства.

Наша ціль – стимулювати ринок і фінансово підтримувати вітчизняних сільгоспвиробників.

AgroPolit.com: Назвіть причини, чому не треба ліквідовувати АТ «Аграрний фонд»?

Богдан Банчук: По-перше, сільгоспвиробники за всі роки роботи АТ «Аграрний фонд» отримали колосальну фінансову підтримку. Банки не можуть забезпечити потребу аграріїв у доступному фінансуванні, в свою чергу, АТ «Аграрний фонд» в різних обсягах, але щороку її забезпечував.

По-друге, АТ «Аграрний фонд» здійснює непрямий внесок у функціонування ринку зернових, позитивно його стимулюючи. АТ «Аграрний фонд» виставляє індикативні ціни на різні групи товарів і на різні послуги.

По-третє, АТ «Аграрний фонд» не фінансується з державного бюджету. Компанія при професійному менеджменті отримує прибуток, створює робочі місця, сплачує податки і дивіденди державі.

Разом з тим прибуток АТ «Аграрний фонд» не є самоціллю. Наша ціль – стимулювати ринок і фінансово підтримувати вітчизняних сільгоспвиробників.

AgroPolit.com: Які основні завдання ви можете виокремити для АТ «Аграрний фонд» на 2021 рік?

Богдан Банчук: Завдання на 2021 рік – вивести АТ «Аграрний фонд» у значний прибуток і розвивати компанію, масштабуючи її. Говорячи про масштабування, маю на увазі й управління переробними підприємствами, і збільшення обсягів фінансування сільгоспвиробників за форвардною програмою. Плануємо нарощувати і спотові закупівлі. 

Ну і, звичайно, ми готові реагувати на виклики часу. Усвідомлюю, що нині на перший план виходять питання забезпечення продовольчої стабільності і не лише в Україні, а й у світі. Це глобальна проблема для людства. Ми розробили декілька моделей реагування на такі виклики і готові безпосередньо працювати з міжнародними інституціями для забезпечення в тому числі й глобальної продовольчої безпеки.

Наталія Білоусова головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

25 грудня 2020
АТ «Аграрний фонд» озвучив ключове завдання для себе на 2021 рік
Завдання АТ «Аграрний фонд» на 2021 рік – вивести АТ «Аграрний фонд» у значний прибуток і розвивати компанію,...
19 червня 2020
Богдан Банчук озвучив першочергові цілі на посаді в. о. голови «Аграрного фонду»
Виконувач обов'язків голови АТ «Аграрний фонд» Богдан Банчук озвучив першочергові цілі для підприємства. Про це він повідомив в...
18 червня 2020
Богдан Банчук: З власною переробкою Аграрний фонд може бути успішною та ефективною держкомпанією
З власною переробкою АТ «Аграрний фонд» може бути успішною та ефективною державною компанією, з часткою на ринку борошна...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...