Микола Сольський: Насамперед, парламент розглядатиме правки на підтвердження, рекомендовані комітетом
Микола Сольський голова комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, народний депутат («Слуга народу»)

Законопроект про ринок землі №2178-10 подали до другого читання в парламент. Після всіх «поправкових баталій» аграрний комітет поставив крапку у редагуванні документа й передав його голові парламенту Дмитру Разумкову на голосування в сесійну залу. Втім, чи буде цей процес гладким і чи буде взагалі? Питання, адже депутати від ОПЗЖ (подали найбільше поправко до другого читання) та «Батьківщини» відмовилися визнавати рішення комітету та пообіцяли його оскаржити у Разумкова на раді голів фракцій вже після новорічних свят. Кожна сторона цього земельного «діалогу» має своє бачення остаточного варіанту земельного законопроекту. AgroPolit.com розпитав голову комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, народного депутата («Слуга народу») Миколу Сольського, що ж проголосував комітет і якою буде реакція на звинувачення «опозиційних депутатів»:  

AgroPolit.com: Закінчилося засідання комітету, де були проголосовані всі поправки до другого читання земельного законопроекту №2178-10. Ваші колеги з ОПЗЖ (Нестор Шуфрич та Олександр Колтунович) закидають, що ви вчинили злочин. Прокоментуйте.

Микола Сольський: Політичні заяви я не коментуватиму. Я вважаю, що це — виключно політична заява із метою тиску.

AgroPolit.com: І все ж. Депутати із ОПЗЖ та «Батьківщини» кажуть, що ви та інші «слуги народу» порушили закон, позбавивши їх права на розгляд кожної поправки, автором якої вони є. Вони посилаються на статтю 16 закону «Про комітети…» пункт 6, яка каже: «Розглядати та приймати рішення щодо кожної пропозиції, яка надійшла від суб'єктів законодавчої ініціативи під час доопрацювання комітетом проектів законів та інших актів». Прокоментуйте.

Микола Сольський: Жодного порушення не було. Стаття 16 Закону України «Про комітети Верховної Ради України» дійсно передбачає обов'язок комітету прийняти рішення щодо кожної пропозиції, що й було зроблено комітетом після тривалого громадського обговорення та обговорення в комітеті у чіткій відповідності до закону. Абсолютна більшість правок — це відвертий спам від опозиційних депутатів. З їхнього боку це всього лиш зловживання правом законодавчої ініціативи і затягування часу без будь-якого конструктиву.

Читати до теми: Земельний траст України: 7 питань до запровадження ринку землі

Крім того, комітет рекомендував ВР розглядати законопроект відповідно до статті 119 розділу 20 закону «Про Регламент Верховної Ради України», яка разом зі статтею 45 дає право голосувати за частину ключових/структурних поправок законопроекту, а решту — відхиляти.

Нагадаю, що положення цієї статті такі:

  1.  Під час розгляду законопроекту в другому читанні Верховна Рада проводить його постатейне обговорення та голосування. У разі необхідності можуть обговорювати і ставити на голосування окремі частини, пункти, підпункти, речення або статті.
  2. Верховна Рада може прийняти процедурне рішення про розгляд законопроекту розділами, частинами з проведенням щодо них самостійного обговорення і голосування. Таке процедурне рішення може ухвалюватися після обговорення за скороченою процедурою.
  3. До початку чи під час обговорення законопроекту в другому читанні може бути внесена пропозиція про обговорення й голосування спочатку тих структурних частин законопроекту, які містять основні, вирішальні або зумовлювальні положення щодо його інших відповідних структурних частин. Така пропозиція обговорюється за скороченою процедурою, після чого приймається процедурне рішення. У разі внесення Погоджувальною радою пропозицій щодо послідовності розгляду структурних частин законопроекту така пропозиція ставиться на голосування без обговорення до початку розгляду законопроекту.

Тож ніде немає того, ані в регламенті, ані в законі про комітет, що кожна правка голосується окремо, і якщо підкомітет запропонував її проголосувати в такій редакції, то комітет її поставив, визначився, проголосувавши й прийнявши своє рішення. Вся таблиця піде до сесійної зали з 4018 поправками. Передусім, парламент буде розглядатися правки на підтвердження, рекомендовані комітетом.

AgroPolit.com: Розкажіть, що вчора ухвалив земельний підкомітет аграрного комітету?

Микола Сольський: Підкомітет із земельних відносин вчора прийняв рішення працювати з таблицею 4018 поправок і рекомендувати комітету взяти до уваги пропозиції, які були внесені самим комітетом після консультацій зі всіма зацікавленими суб'єктами, а всі інші — відхилити.

Чому так вчинили? Щодо цих декількох сторінок було сотні ідентичних правок, які ми півтора місяця узгоджували… Треба розуміти, що більшість із них просто ідентичні на 90%, не тільки за змістом, а й за текстом. Вибрані земельним підкомітетом оптимальні… Спираючись на статтю 119, підкомітет визначив основні структурні частини законопроекту, які рекомендував ВРУ поставити на голосування насамперед. За таке рішення має проголосувати ВРУ.

AgroPolit.com: Розкажіть, що це за основні поправки з другої таблиці?

Микола Сольський: Їх близько 10 і вони зводяться до п’яти ключових речей.

Отже:

  •  купувати землю зможуть громадяни України, держава, місцеві громади, українські підприємства, засновані українцями (допуск іноземців як юридичних осіб — на референдумі);
  • встановлюється ліміт щодо концентрації землі в одні руки — не більш ніж 10 тисяч гектарів, інших обмежень не встановлено;
  • питання доступу іноземців до землі вирішуватимуть лише українці на референдумі;
  • банки матимуть змогу продавати землю сільськогосподарського призначення тільки за умови стягнення, якщо така земля була предметом застави (ділянку слід буде продати на земельних торгах протягом 2 років, інакше та конфіскується);
  • вартість землі буде не нижчою за нормативну грошову оцінку.

AgroPolit.com: Чи є у цих 10 поправках обмеження щодо володіння землями у регіонах?

Микола Сольський: Ні, жодних інших обмежень, окрім названих вище, не встановлювали. Зараз відбувається адмінреформа. Перед прийняттям цього рішення ми радилися з різними міністерствами, тож виходить, що розмір середнього ОТГ, яке планується, відповідно до міністерських рекомендацій, це 30-40-50 тис. гектарів. Тобто, враховуючи, що не більше від 10 тис. га в одні руки, це навіть менше обмеження, ніж у попередніх редакціях, які обговорювалися.

AgroPolit.com: А мінімальна ціна встановлюється?

Микола Сольський: Встановлено, що мінімальна ціна не може бути меншою за нормативну грошовву оцінки.

Читати до теми: Методику підрахунку нормативної грошової оцінки землі буде змінено, – Держгеокадастр

AgroPolit.com: А що з НГО, якою вона буде?

Микола Сольський: Нормативна грошова оцінка в країні визначена давно, вона кожного року індексується, відповідно до методики, затвердженої КМУ. Вона оновлюватиметься. На мою думку, НГО має зрости.

AgroPolit.com: А скільки загалом земельних законопроектів наразі у парламенті?

Микола Сольський: Всього є на розгляді 7 законопроектів, які я бачив. З них 4 вже прийняті в першому читанні. Один із них щойно пройшов комітет — №2178-10, і він рекомендований до другого читання. Там і були ці 4018 поправок, навколо яких тривало багато дискусій. До всіх наступних законопроектів правок також дуже багато. Секретаріат працює над узагальненням — там десь сотні, чи й тисячі.

AgroPolit.com: А коли законопроект №2178-10 піде в Раду на розгляд?

Микола Сольський: Після свят буде Погоджувальна рада, де обговорять, коли закон піде в ВРУ. Це не від мене залежить.

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

28 грудня 2019
Закон про ринок землі можуть проголосувати в цілому у січні – деталі
Доля законопроекту про ринок землі 2178-10 може вирішитися у січні на позачерговому зібранні Ради. Про такий сценарій пише AgroPolit.com у матеріалі...
26 грудня 2019
Коли іноземці можуть вийти на ринок землі України, – Милованов
Іноземцям можуть дозволити вийти на український ринок землі за пів року – рік після його запуску. Про це заявив міністр розвитку економіки,...
20 грудня 2019
Тимофій Милованов розкритикував законопроект Тимошенко про ринок землі 11-річної давності
Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов розкритикував законопроект №2143 про ринок землі, який лідерка...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...