Руслан Марков: Чверть кооперативів спеціалізуються на наданні послуг з обробки землі
Руслан Марков: Чверть кооперативів спеціалізуються на наданні послуг з обробки землі

Ні для кого не секрет, що сільгоспвиробники в постраждалих від конфлікту районах Донецької та Луганської областей України особливо потребують підтримки. Для цього Продовольча й сільськогосподарська організація ООН (ФАО) запустила пілотний проект підтримки кооперативного фермерського руху в прилеглих до зони АТО районах, підконтрольних українській владі. Про напрями підтримки виробників, яким вона надається, та види кооперативних об’єднань в Україні AgroPolit.com говорив з консультантом ФАО з питань розвитку аграрного бізнесу та кооперації Русланом Марковим.

AgroPolit.com: Розкажіть, будь ласка, коротко про проект програми підтримки.

Руслан Марков: Проект ФАО започаткували два роки тому. Це було на стадії, коли збройний конфлікт на території Луганської, Донецької областей мав активну фазу. На той час активність цього проекту була пов’язана з так званими Emergency, тобто з наданням невідкладної допомоги для тих виробників, які знаходяться на лінії розмежування. Тоді не йшла мова про підтримку кооперативного руху й про розвиток ланцюгів доданої вартості. Ми говорили просто про те, щоб допомогти виробникам сільськогосподарської продукції взагалі просто вижити, залишитися на цьому місці. Але вже тоді керівництво ФАО зрозуміло, що після кожного конфлікту наступає період, коли потрібно думати про розвиток територій, які постраждали. Тому в рамках великого проекту ФАО, спрямованого на активність по лінії розмежування, була запланована програма, яка пов’язана з розвитком через підтримку кооперативів. Тобто на сьогодні це, можна сказати, такий пілотний, точковий проект, який підтримує лише двадцять таких груп виробників. Ми надаємо консультаційну та інформаційну допомогу, а також закупку обладнання для спільної діяльності сервісних кооперативів.

Читати до теми: Віктор Шеремета: Механізм дотацій потрібно замінити або доопрацювати, бо малі фермери майже не отримують обіцяної компенсації  

AgroPolit.com: Чим займаються кооперативи, які ви підтримуєте?

Руслан Марков: Чверть кооперативів спеціалізуються на наданні послуг з обробки землі. Тобто люди об’єдналися навколо такого проблемного питання, як нестача техніки для обробки землі. Гарним прикладом такого кооперативу є «Універсал», що знаходиться в Донецькій області Костянтинівського району. До його складу входять приблизно 30 фермерів, зараз вони мають вже кілька одиниць сільськогосподарської техніки й спільно обробляють свої землі. Такий же кооператив з обробки землі, який може служити прикладом, — «Стрицівка Нова», що знаходиться в Міловському районі Луганської області. Приблизно така ж кількість фермерів спільно обробляють землю.

Інший напрям, навколо якого часто об’єднуються люди, це молочне скотарство, так звані молочні кооперативи. Усім відомо, що в сільській місцевості існує проблема досить низької закупівельної ціни на молоко в особистих селянських господарствах. Люди об’єднуються навколо питання спільного збору молока й потім подальшої його реалізації.

Прикладом такої ініціативи може бути кооператив Сватівського району Луганської області, який знаходиться в селі Містки, що налічує 200 осіб. Є кооперативи, які надають досить специфічні послуги. Наприклад, у Луганській області в населеному пункті Станиця Луганська працює багато овочівників. Кооператив надає їм послуги з агрегації продукції, збору спільного урожаю й формування товарних партій. Але поблизу цієї території немає сервісних послуг з аналізу ґрунтів, а для тепличного бізнесу це важливо. Тому вони звернулись до нас і навчаються самостійно робити аналіз ґрунтів.

ФАО надає три види допомоги: інформаційну, навчальну та технічну

AgroPolit.com:  Яку саме допомогу надає ФАО?

Руслан Марков: ФАО надає три види допомоги. Перший важливий вид – це інформаційний. Тобто ми просто інформуємо людей про можливості створення кооперативу, пояснюємо їм особливості такої форми діяльності. Другий напрямок діяльності – це  навчання. Якщо ми вже маємо сформовану групу сільгоспвиробників, і вони мають бажання чомусь навчатися, ми можемо організувати їм навчальний тур, можемо запросити експерта галузі для співпраці. Третій напрям – це технічна допомога у вигляді закупівлі сільськогосподарської техніки вартістю до 10 тисяч доларів на один кооператив. Такий мікропроект для того, щоб почати, зробити start-up такого об’єднання.

Читати до теми: Михайло Малков: Адаптація до змін клімату в Україні проходить на інтуїтивному рівні

У нас найчастіше об’єднуються в кооперативи саме маленькі виробники

AgroPolit.com: Чим наші кооперативні об’єднання відрізняються від іноземних?

Руслан Марков: В Україні існує два різних типи кооперації, які дуже різняться між собою – це виробничі й обслуговуючі кооперативи. Я вам розповідав про обслуговуючі кооперативи. В інших країнах такої різниці майже немає. Там кооперативи можуть одночасно займатись наданням послуг для своїх членів і бути виробниками сільськогосподарської продукції. У цьому принципова різниця. Знову ж таки є різниця в розмірах, бо все залежить від того, які виробники домінують в тій чи іншій країні. Якщо говорити про Україну, то в нас найчастіше об’єднуються в кооперативи ті виробники, які працюють відповідно до Закону України «Про особисті селянські господарства», а саме маленькі виробники. В інших країнах дуже часто в кооперативи об’єднуються середні фермери, які мають досить великий обсяг виробництва, але мають якусь спільну проблему, яку потрібно вирішувати. Отже, для українського кооперативного руху характерні дві риси: по-перше, він чітко поділяється на два напрями – сервісний  та виробничий, по-друге, об’єднуються в кооперацію дрібні виробники.

AgroPolit.com: Чому в кооперативи об’єднуються лише дрібні виробники, з чим це пов’язано?

Руслан Марков: Така тенденція пов’язана з негативним сприйняттям, а також розумінням принципів кооперативного руху. Іноді люди мають стереотип, що кооператив – це аналог колгоспу. Багато хто думає, що коли люди об’єдналися, чи їх змусили об’єднатися, вони мають спільне майно отримувати. Насправді головна проблема в тому, що люди мало знають про цю форму діяльності й іноді мають якийсь негативний досвід колективної роботи. От якщо це подолати, то навіть в наявних умовах нормативно-правової бази все вдається.

AgroPolit.com: Дякуємо за цікаву розмову!

Ліза Кудиненко для AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

5 березня 2018
Фермери «на шпагаті» — аграрії розповіли Мартинюкові та Шереметі, що їм заважає жити
За два-три тижні уряд обіцяє показати фермерам порядок розподілу бюджетних дотацій. Такий анонс зробив в інтерв’ю AgroPolit.com головний із...
27 лютого 2018
Кооператив — це «маленький колгосп»
Сьогодні у Києві проходить з'їзд Асоціації фермерів та приватних землевласників України. З самого ранку в залі Національної академії аграрних...
24 листопада 2017
Віктор Шеремета: Сьогодні у нас є багато супротивників, які не хочуть, щоб кошти дісталися неімущим
Нещодавно фермери України отримали в міністерстві протектора. 4 жовтня Кабмін призначив Віктора Шеремету на посаду заступника міністра аграрної...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...