Кооператив — це «маленький колгосп»
Віктор Шеремета, заступник міністра аграрної політики та продовольства України з питань фермерства та розвитку сільських територій

Сьогодні у Києві проходить з'їзд Асоціації фермерів та приватних землевласників України. З самого ранку в залі Національної академії аграрних наук зібралося близько трьохсот фермерів. Сьогодні тут мають затвердити програму розвитку фермерства на три роки відповідно до «Концепції розвитку фермерських господарств та сільськогосподарської кооперації на 2018-2020 роки» та прийняти «Селозберігаючу концепцію ринку землі». Ми ж зустріли на з’їзді заступника міністра аграрної політики та продовольства України з питань фермерства та розвитку сільських територій Віктора Шеремету. І вирішили дізнатися детальніше про механізм розподілу бюджетних дотацій та фермерського мільярду. Зокрема розпитали, чого зрештою чекати простим фермерам, чому їх не долучали до обговорення та які категорії виробників мають найбільше шансів на фінансову допомогу від держави.

AgroPolit.com: Чи правда, що в затвердженому порядку половина суми передбачена на кооперативи?

Віктор Шеремета: Ні. На кооперативи передбачено 160 млн грн.

AgroPolit.com:  Як розподіляється решта суми?

Віктор Шеремета: 500 млн грн заплановано на здешевлення відсоткової ставки за кредитами. 240 млн грн — на компенсацію вартості вітчизняного насіння (80 % компенсації). 5 млн грн — на дорадчу службу і 100 млн грн — на компенсацію вартості сільгосптехніки.

AgroPolit.com: Чи правда, що розподіляти кошти для фермерів буде комісія, яка формуватиметься при обладміністраціях і складатиметься із 7 людей?

Читати до теми: Кооперативи мають отримати 70% компенсації за обладнання

Віктор Шеремета: Ні. Основна сума коштів розподілятиметься через банки. Фермер отримав кредит, банк сформував реєстр, направив його у міністерство, а ми йому перерахували ресурси на погашення цих відсотків. Тобто чиновники і фермери не будуть мати точок дотику.

AgroPolit.com: Чи є вже перелік банків? Це будуть державні чи приватні банківські установи?

Віктор Шеремета: Це будуть тільки державні банки. Фермерів дуже багато, тому якщо ми розкидаємо їх по всіх банках, то потім «не знайдемо кінців». Але розглядається можливість, щоб долучити до цього і комерційні банки.

AgroPolit.com: Виходить, державні банки кращі, ніж комерційні?

Віктор Шеремета: Ні, можна було б долучити й комерційні, просто обліковувати та вести реєстр і зводити «до купи» там, де багато фермерів, — незручно. Якщо раніше держпідтримка розповсюджувалася на 10–20 осіб, то сьогодні це десятки тисяч. Тому обмежилися державними банками. Вони ж і найбільш розповсюджені по території України.

AgroPolit.com: Яка загальна сума кредиту буде мінімальною згідно цієї програми?

Віктор Шеремета: На обігові кошти — 500 тис. грн. На довгострокові кредити — 9 млн грн.

AgroPolit.com: А що з розподілом коштів, які будуть не за банками?

Віктор Шеремета: Усе буде йти тільки через банки, без комісій. Комісію сплачуватимуть лише кооперативи. Адже кооператив — це «маленький колгосп». Сьогодні можна досить швидко зареєструвати його та отримати ресурс через банки. Тому цій категорії потрібно буде подавати документи в ОДА, а звідти вже їх направлятимуть у банк.

AgroPolit.com: Коли варто очікувати застосування цього порядку й чому з ним так затягують?

Віктор Шеремета: Я, як людина зі сторони, теж думав, що міністерство зробило напрацювання, його погодили та й усе. А виходить, ми у своєму департаменті напрацювали, тепер необхідно в усіх департаментах міністерства зібрати 10 підписів. Після цього документ направляють у Мінекономіки, Мінфін та Мін’юст.

Читати до теми: Подальшій тінізації аграрної галузі сприятиме затверджений механізм розподілу державної підтримки

AgroPolit.com: То коли зрештою буде фіналізовано порядок розподілу коштів?

Віктор Шеремета: Він уже готовий. Але точну дату я вам сказати не можу. Орієнтовно через 2–3 тижні.

AgroPolit.com: Чому до діалогу розподілу цього мільярду не були запрошені інші учасники? Чому кошти розподіляються «підкилимно»? Це у вас така тактика?

Віктор Шеремета: У вас якісь дивні питання.

AgroPolit.com: Кого з фермерів залучали до діалогу?

Віктор Шеремета: Ви скажіть, яка громадська організація, згідно закону, може представляти в державних структурах свою діяльність? У нас усього одна громадська організація, яка має представницький орган у державній владі — АФЗУ. Тому саме її члени беруть участь у цьому обговоренні. Але інформацію доводили до всіх громадських організацій.

AgroPolit.com: Тобто ви повідомляли, що фермери можуть вносити свої пропозиції та зміни в порядок під час його розгляду протягом чотирьох днів?

Віктор Шеремета: Ми всіх інформували.

AgroPolit.com: Дякуємо за розмову!

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

5 березня 2018
Фермери «на шпагаті» — аграрії розповіли Мартинюкові та Шереметі, що їм заважає жити
За два-три тижні уряд обіцяє показати фермерам порядок розподілу бюджетних дотацій. Такий анонс зробив в інтерв’ю AgroPolit.com головний із...
27 лютого 2018
Кооперативи мають отримати 70% компенсації за обладнання
Уряд визначив фермерство як найбільш оптимальну форму розвитку сільського господарства і основний пріоритет державної підтримки, передбачивши в...
23 лютого 2018
За обладнання уряд надаватиме кооперативам 70% компенсації
Уряд визначив фермерство як найбільш оптимальну форму розвитку сільського господарства і основний пріоритет державної підтримки, передбачивши в...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...