Олексій Мушак: Законопроект про органічне виробництво – це шанс для малих фермерів вийти на експорт
Олексій Мушак, народний депутат, члена Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин

Робоча група з удосконалення законодавства щодо органічного виробництва при Мінагрополітики звернулась до народних депутатів із проханням вже у четвер в цілому прийняти законопроект №5448 «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції». Документ з’явився завдяки позиції міністра аграрної політики та продовольства України Тараса Кутового, який зробив розвиток органічного виробництва одним з основних напрямків своєї стратегії «3+5» та впроваджував це на практиці. Участь  у його розробці брали  галузеві асоціації, такі, як «Органічна Україна». Розроблений документ наводить лад у термінології органічного виробництва, чітко розмежує права та повноваження державних органів влади за сертифікації та контролю, встановлює чіткі правила обігу та маркування такої продукції. AgroPolit.com вирішив розпитати народного депутата та члена Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин Олексія Мушака про деталі законопроекту № 5448 та зміни, які чекають на фермерів у разі його прийняття: 

AgroPolit.com: Сьогодні є різні настрої щодо законопроекту №5448. Ваше ставлення до цього документу: потрібен, ні  та чому?  

Олексій Мушак: По-перше,  був причетний до напрацювання цього законопроекту, тому, безумовно, його підтримуватиму. По-друге, потрібно розуміти, чому його поява – це важливо. Зараз у суспільстві багато говорять про підтримку малих та середніх фермерів. Але треба чітко усвідомлювати: фермер, який обробляє поля і вирощує технічні культури (соняшник, кукурудзу, пшеницю) не має перспектив на майбутнє. Адже у найближчі 10-15 років аграрний сектор стане високотехнологічним, де систематизовано впроваджуватимуться автоматичні та роботизовані системи. Тому для дрібних  фермерів потрібно шукати нові ніші, й органіка – це така можливість. Потенціал для цього хороший: трудовий ресурс (близько  40 тис. фермерів), незабруднена земля. Тому цей законопроект спрямований на те, щоб спростити введення органічного бізнесу та привести у відповідність українське законодавство до найкращих європейських стандартів. Це дозволить розпочати нам серйозний експорт цієї продукції на іноземні ринки, бо  попит на неї  у світі величезний.  

AgroPolit.com: Що принципово нового вносить в умови роботи ринку цей законопроект?

Олексій Мушак: В Україні на прилавках магазинів є, наприклад, «еко-продукти», «натуральні продукти» тощо. Але ж ніхто не знає, що це насправді. У нас є навіть еко-пиво, але жодного стосунку до екології воно не має. «Еко» в останньому випадку – це коли продукт було виготовлено зі зниженням шкідливих викидів у навколишнє середовище. Але це нічого не говорить  про  якість такого пива. У цьому контексті законопроект регулює, що ми можемо назвати органічним продуктом, а що – ні. По-перше, це стосується більш чіткої практики проведення маркування усієї органічної продукції, щоб не  вводити в оману покупців. По-друге, це питання сертифікації та пов’язаних із нею процесів.

AgroPolit.com: Який економічний ефект для аграрної галузі очікується у разі прийняття законопроекту?

Олексій Мушак: Економічний ефект цього законопроекту не прорахований. Але можна зробити припущення, спираючись на світові практики. Традиційно  близько 10% – це частка органічної продукції у загальному обсязі споживання продукції  всіх розвинутих країн. Зараз у світі відбувається «битва» між органікою та ГМО. І вона має більше світоглядні позиції.  Наразі люди починають частіше купувати органічні продукти. Тому, завдяки органічному закону, частка споживання чистих продуктів може сягнути 10% в довгостроковій перспективі. Зросте, звісно,  й експорт такої продукції.

AgroPolit.com: Чи є сьогодні в парламенті підтримка даного законопроекту?

Олексій Мушак: Я не вважаю, що він вирішить багато проблем, бо не торкається глобально чиїхось інтересів. Головне, щоб 227 депутатів було у залі. Особисто я підтримаю  цей законопроект, бо  вважаю його правильним. Раджу зробити це іншим депутатам.  

AgroPolit.com: Хіба депутатам нічим більше зайнятися, окрім як проблемами органічної продукції? Немає більше гарячих питань у галузі?

Олексій Мушак: Воно не горить, але просто настав час це вирішити. Органічна продукція – це ніша для фермерів. А вони сьогодні потребують підтримки держави. Фермери створюють робочі місця в селі й формують місцеві бюджети нарівні з холдингами. До того ж, органічна продукція має у ціні хорошу премію. Законопроект про органічне виробництво – це шанс для малих фермерів вийти на експорт/ Голосування покаже, хто реально підтримує,  а хто – проти фермерів.

Анатолій Величко, для AgroPolit.com.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

8 серпня 2017
Олена Ковальова: Загальна сума підтримки фермерських господарств та кооперації у 2018 році складе 1 млрд грн
Уряд взяв курс на підтримку фермерства. Прем’єр Володимир Гройсман заявив, що завершується розробка програми підтримки українського фермерства...
12 липня 2017
Земельна реформа на одному розвороті
Земельна реформа – єдина з усіх реформ, яка лагідна до громадян України та відразу позитивно впливає на їхні доходи. Цим вона кардинально...
20 червня 2017
Парламент просять проголосувати за органічний закон у четвер
Народних депутатів просять прийняти у четвер органічний законопроект. Про це йдеться у тексті звернення, підготовленого робочою групою з...

Вибір редакції

18 січня 2022
Микола Сольський: У 2022 році ціна землі може збільшитися на 10-15%
Аграрний комітет цього року зосередиться на трьох речах – розпорядження державними землями на балансі держпідприємств у постійному...
11 січня 2022
Як вивести тваринництво із кризи?
Галузь тваринництва (ВРХ, МРХ, свинарство, вівчарство, козівництво) в Україні переживає не найлегші часи. Фахівці відзначають критичне скорочення...