Андрій Бойцун: Всі аграрні підприємства потрібно приватизувати
Андрій Бойцун: Всі аграрні підприємства потрібно приватизувати

10 травня Кабінет Міністрів України зареєстрував у Верховній Раді проект закону «Про вдосконалення корпоративного управління в державних підприємствах...» № 6428 від 10.05.2017. У законі уряд планує врегулювати питання розмежування повноважень органів управління, затвердити правила звітності та стратегію державної власності. AgroPolit.com поцікавився у експерта з питань корпоративного управління та приватизації Андрія Бойцуна, як запровадження нових правил і приватизація вплинуть на державні аграрні підприємства, коли потрібно їх приватизувати та що це означатиме для галузі.

AgroPolit.com: Потрібно сьогодні приватизувати аграрні держпідприємства чи це питання не на часі?

Андрій Бойцун: Мені дуже просто відповісти на це питання: так, потрібно, і так, зараз. По-перше, поки ми з вами розмірковуємо, вони втрачають вартість. По-друге, на моє переконання, отримання доходів від приватизації не повинно бути основною метою. Завдання – розірвати корупційний зв’язок між політикою і управлінням державними підприємствами, бо в Україні часто в політику ідуть для саме того, щоб призначати людей у держпідприємства. Відповідно, потім держпідприємства фінансують політичний процес і вибори до парламенту, останній призначає уряд, той у свою чергу призначає керівників підприємств, і далі на них продовжують красти для того, щоби знову фінансувати цей процес. Тому приватизація вирішує це питання навіть краще, ніж корпоративне управління. І тому, з цієї точки зору, це доцільно робити зараз.

Читати до теми: ПАТ «Аграрний фонд». Яким був 2016 рік для держкомпанії

Друга важлива мета приватизації – модернізація економіки. Якщо хочете залучити інвестиції, а в наших умовах це в основному іноземні, як це було на початку 90-х у Польщі чи Угорщині, то треба дбати не про те, за скільки ми продамо ці підприємства, а про те, скільки в нього інвестують після приватизації.

І тільки в кінці цього переліку є мета наповнити державний бюджет. Згідно зі статистикою, доходи від приватизації – це незначний відсоток нашого ВВП, тобто він жодним чином не вплине на загальний добробут громадян. Тому краще ці підприємства продати.

AgroPolit.com: Чи відбувається реформа корпоративного управління в найбільших аграрних компаніях?

Андрій Бойцун: Я про такі випадки поки не чув. Але якщо легше компанію приватизувати, то краще зробити це. Інколи реформа корпоративного управління може відвернути увагу від приватизації і затягнутися сама по собі. Коли є вибір: приватизувати або реформувати корпоративне управління, то в даному випадку краще приватизувати.

Читати до теми: Приватизації в АПК заважають застарілі закони

AgroPolit.com: На вашу думку, всі компанії мають бути продані?

Андрій Бойцун: Я не бачу сенсу тримати в державній власності ветеринарні клініки. Приватний сектор за належного регулювання може справитися з цією функцією. Я не бачу потреби  в державному ДБСУ, Аграрному фонді чи в «Артемсолі». Я вважаю, що їх треба приватизувати. Питання більше в техніці цього процесу, але не в тому, чи треба.

AgroPolit.com: Як реформа корпоративного управління на цих підприємствах може вплинути на їхню інвестиційну привабливість?

Андрій Бойцун: Вплине добре. До речі, у деяких випадках це треба робити. Наприклад, під час реформи державних банків. З цього погляду, доцільніше реформувати корпоративне управління, а потім сказати, що є прозорий ефективний банк. Тоді інвестор буде розуміти, що він купує. Це може бути велика компанія, яка впливає на сектор. Тому є сенс спочатку так зробити. Але це стосується великих компаній. Проте завжди існує ризик, що цю реформу затягнуть назавжди. Тому, якщо реформувати корпоративне управління, то не зволікати з цим.

Читати до теми: Розпочато проект з продажу об'єктів малої приватизації через систему ProZorro

AgroPolit.com: Які основні наслідки для АПК матиме приватизація державних підприємств?

Андрій Бойцун: Перший наслідок – боротьба з масштабною корупцією. На сьогодні політичний контроль над підприємством дає можливість красти гроші та фінансувати політичний процес. Друге – залучення інвестицій. Третє – ефективність самих підприємств. І четверте – конкурентні умови у галузі. Галузі буде краще, якщо підприємства стануть ефективнішими. Якщо на сьогодні підприємство належить державі, є великий ризик того, що держава буде його захищати і спотворювати конкуренцію. Якщо його приватизують, то в держави більше не буде інтересу й конкурентні умови в галузі вирівняються. Крім того, якщо зараз вони не залучають іноземні інвестиції, то могли б їх залучати. Це також добре для галузі. На даний момент ситуація така, що конкуренції в галузі немає, інвестиції ці підприємства не залучають і модернізація не відбувається. А це все могло б відбутися, якби їх приватизували. Тобто ми вирішуємо проблему з корупцією, з конкуренцією в галузі, вирішуємо завдання залучення інвестицій та операційної ефективності підприємств.

Олександр Ярощук для AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

26 червня 2018
Андрій Мартин: Новий закон про «безземельну» приватизацію – у виграші Держгеокадастр
В Україні почав діяти новий закон (№7066) про приватизацію. Парламент прийняв його 18 січня 2018 року, а уряд лиш недавно затвердив план ...
29 березня 2017
Для прискорення продажу державних активів запропоновано законопроект «Про приватизацію»
Голова Фонду державного майна України (ФДМУ) Ігор Білоус та перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ) Максим Нефьодов...
29 березня 2017
Кабмін схвалив законопроект про приватизацію земель державних підприємств
Кабінет міністрів схвалив проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приватизації земель державних і...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...