Айварас Абромавичус: 32 млрд доларів якісної застави для банків лежать просто під ногами  в аграріїв
Айварас Абромавичус міністр економічного розвитку і торгівлі України 2014-2016 рр.

Минулий склад Кабінету Міністрів України на чолі з прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком мав у своєму складі трьох міністрів, які отримали громадянство України перед самим призначенням на посаду. Одним із міністрів-легіонерів був Айварас Абромавичус. Литовець за походженням, обіймав посаду міністра економічного розвитку і торгівлі України з 2014-го по 2016-й. Заслуги, які записує у свій актив Айварас, — скорочення на 40% кількості дозвільних документів, спільно з Мінагрополітики він відмінив 13 тис. радянських ГОСТів, розроблених до 1992 року. Зовнішньоторговельні операції в Україні скоротились із 29 до 8 днів. На посаді міністра Айварас Абромавичус починає перемовини щодо зони вільної торгівлі з Туреччиною та Канадою. Відставка Айвараса Абромавичуса наробила багато галасу. Підставою, зі слів самого Абромавичуса, — тиск на нього з боку народного депутата від БПП Ігоря Кононенка, саботування реформ в Україні та корупція у найвищих гілках влади. Це викликало різку реакцію послів із ЄС та інших країн. Вони написали листа на підтримку Абромавичуса. Дружина екс-міністра  — один із директорів української компанії «Агро Регіон», це інвестиційний об’єкт East Capital, в якій Айварас Абромавичус наразі є співвласником та одним із керівників.

AgroPolit.com вирішив дізнатися оцінку реформ, які проводить зараз уряд Володимира Гройсмана, у екс-міністра МЕРТ на майданчику 13-ї Щорічної інвестиційної конференції Dragon Capital.

AgroPolit.com: Як Ви на сьогоднішній день оцінюєте реформи, які проводить уряд?

Айварас Абромавичус: Багато тих речей, які ми розпочали, продовжуються. Це можна бачити з роботи системи «Prozzoro». Було призначено двох керівників найбільших держкомпаній, котрих ми обрали. І не завжди це все легко дається. На жаль, більше таких яскравих призначень немає. Прем’єр сьогодні на форумі відзначив, що поволі, маленькими кроками роблять зрушення у питанні дерегуляції, але водночас повністю відсутня підтримка парламенту. Із цим ми також стикалися. Ще за моєї роботи в уряді, 8 місяців у парламенті лежали кілька десятків законопроектів, які стосувалися покращення інвестиційного клімату в Україні, умов ведення бізнесу, робили потужнішу дерегуляцію. Україна тоді б піднялась у рейтингах. Але цього не зробили. 

Читати до теми: Парламентські слухання «Про обіг земель сільськогосподарського призначення»

З важливих  кроків у реформуванні я б виділив кілька. Потужним зрушенням у питанні боротьби з корупцією було б якнайшвидше призначення абсолютно незалежної наглядової ради в «Укрзалізницю». Там розкрадаються просто величезні суми. У цьому беруть участь безліч фінансово-промислових і політичних бізнес-груп.

Зараз реформи гальмує парламент – із цим ми також стикались

AgroPolit.com: Одна з головних реформ в Україні стосується АПК, зокрема, змінилася система оподаткування: прибрали спецрежим і виробників перевели на дотації. Фермери кажуть — усе погано. Агрохолдинги плачуть, що вже – на колінах. Як Ви вважаєте, все пропало чи навпаки, краще, що галузь привели до загальних правил?

Айварас Абромавичус: Я вважаю, що в цьому питанні поки все йде правильним шляхом. Той, хто вміє працювати в сільському господарстві, це робить і так. У нас безліч компаній уже вміють працювати на загальних правилах і вони показують, що це можна робити й бути успішними. Є оборотні кошти, купується новітня техніка, найновіші засоби захисту рослин та насіння. Я про це знаю, бо моя дружина — генеральний директор однієї з агрокомпаній. Минулий рік був дуже хорошим, попри те, що глобальні ціни на зерно були дуже низькі. Допомогла й погода, і те, що українські агрокомпанії та фермери просто навчилися підходити правильно до сільського господарства.

Відкриття ринку с/г землі збільшить капітальні інвестиції в АПК

AgroPolit.com: Як Ви вважаєте, зміна системи дотації не вдарила по дрібних фермерах?

Айварас Абромавичус: Я вважаю, що дрібним фермерам потрібно допомагати. Великі допомоги не потребують. Потрібно дивитися, чи не є, наприклад, найбільші агрохолдинги з дуже великим земельним банком — понад 500 тис. га — ризиком національної безпеки. Згадаймо приклад агрохолдингу «Мрія» та його  борг на 1,3 млрд доларів. «Мрія» зганьбила всю країну, дала дуже погану рекламу компаніям у цьому секторі, спровокувала зростання відсоткової кредитної ставки. Владі потрібно сісти й серйозно подумати, якою має бути земельна реформа. Я вважаю, що землю повинні купувати українці. Вони мають реалізувати своє конституційне право розпоряджатися цією землею. Це збільшить  капітальні інвестиції  в АПК.

Курс на підтримку малих виробників  —  це правильно, але слід визначити напрямки такого  виробництва

AgroPolit.com: Чи  правильний курс сьогодні обрав міністр  аграрної політики та продовольства Тарас Кутовий,  говорячи, що фокус держпідтримки буде направлений,  в першу чергу, на дрібних  виробників та фермерів?

Айварас Абромавичус: У нас є фермери із 5 тис. га в обробітку, а є із 3 гектарами. Курс на підтримку малих виробників —  це правильно, але слід визначити напрямки такого виробництва. Малий фермер ніколи не буде суперефективним у вирощуванні пшениці. Хай він займається овочами, фруктами чи  вирощуванням інших високомаржинальних культур. А те, що дрібним слід допомагати і в інших галузях, це точно. Тому що майбутнє економіки — це ставка на малий і середній бізнес.

Читати до теми: Рекомендацію щодо зняття мораторію МВФ «підкинули» представники великого агробізнесу

AgroPolit.com: Сьогодні в Україні щодо земельної реформи дуже велика дискусія. МВФ наполягає на відкритті. Фермери — проти, бо втратять дешеву оренду, холдинги теж не зацікавлені, бо більшість не має грошей на викуп землі. Коли буде на часі земельна реформа в Україні?

Айварас Абромавичус: Вільний ринок потрібен тоді, коли будуть дуже чіткі правила роботи на земельному ринку. Коли державні чиновники не матимуть переваг, щоб маніпулювати земельними відносинами. Що це означає? По-перше, первинне  право  викупу землі повинні отримати люди,  які на цій землі працюють. По-друге, переважне право викупу має також отримати сусід власника паю. Це допоможе уникнути  проблеми «шахматки» полів.

Як бути Україні? Ми маємо 32 млн гектарів сільськогосподарських земель. Казати, що з такою кількістю земель будемо йти тільки шляхом дрібного землеробства? В такому випадку, ми втратимо глобальні позиції на ринку зерна, кукурудзи, соняшнику, сої тощо. Так, малому фермеру слід  допомагати. Але варто пам’ятати, що є також ефективні агрохолдинги. Слід чітко провести між ними межу, щоб не допускати концентрації земель в одних руках і не починати ліквідації агрохолдингів.

Читати до теми: Земельна реформа нових країн-членів ЄС – досвід Польщі

Із часом ціна землі може зрости до $4 тис.

AgroPolit.com: Яким повинен бути обсяг володіння землями в одні руки?  

Айварас Абромавичус: Я вважаю, що не можна дозволяти  віддавати в одні руки кілька тисяч гектарів. Це не має бути добре керована компанія. Дуже багато великих банкрутств у цій сфері пов’язані саме з цим. Земельна реформа повинна відбуватися поетапно, з перехідним періодом, наприклад, у 10 років до повного відкриття вільного ринку землі. На форумі пролунало, що $5 млрд лежать в українських банках. Вони чекають, щоб кредитувати бізнес із якісною заставою, а земля є найкращою заставою. Для мене 32 млн гектарів під $1000 за 1 гектар — це стартова ціна для такого кредитування. 32 мільярди доларів якісної застави для банків сьогодні лежать просто під ногами в аграріїв. Із часом ціна землі може зрости до $4 тис. Якщо купувати та продавати землю дозволять, зрештою, лише українцям, то майже 100 млрд доларів залишаться всередині країни. Саме стільки можна отримати в процесі запуску вільного ринку землі. Земельну реформу потрібно робити, бо нині без неї лишилися тільки Україна та Білорусь. Якщо ми й надалі хочемо бути у земельному та кредитному вакуумі, тоді ніякої реформи робити не потрібно.

Наталія Білоусова,  Анатолій Величко AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

16 березня 2017
Данилюк розповів коли будуть гроші на дотації аграріям
Гроші на бюджетну дотацію на АПК Міністерство фінансів прогнозує виділити до кінця цього місяця. Про це повідомив в ексклюзивному коментарі...
16 березня 2017
Аграрний комітет остаточно не прийняв земельну концепцію
Аграрний комітет ВР остаточно не прийняв Концепцію обігу земель сільськогосподарського призначення. Таке рішення було прийнято на вчорашньому...
4 жовтня 2016
МВФ вимагає до кінця року прийняти закон про обіг земель
До кінця 2016 року парламент повинен прийняти закон про обіг земель сільгосппризначення, який відкриє дорогу до вільного ринку купівлі-продажу землі....

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...