Ольга Трофімцева: Я дійсно не знаю усіх політичних ігор та інтриг, але це, мабуть, добре
Ольга Трофімцева, заступник міністра аграрної політики і продовольства з питань європейської інтеграції

У міністра аграрної політики і продовольства Тараса Кутового з’явився ще один заступник – з питань європейської інтеграції. Ним стала колишній керівник проекту «Консультування України в питаннях аграрної торгівлі – в рамках повної та всеохоплюючої угоди про вільну торгівлю між Україною та ЄС» Ольга Трофімцева. Як розвиватимуть аграрний експорту? Коли і де з’являться перші українські торговельні аташе за кордоном? Чи втратить країна право експорту через недореформовану Держпродспоживслужбу? Чи мають відношення великі агрохолдинги до призначення нового заступника міністра? Та чи не боїться новий головний переговірник України з європейцями «тихої» води вітчизняної політики? Деталі в ексклюзивному інтерв’ю AgroPolit.com розповіла Ольга Трофімцева: 

AgroPolit.com: Які ТОП-3 першочергові завдання бачите перед собою?

Ольга Трофімцева: Перше – імплементація та адаптація європейських директив і регламентів в Україні згідно з договором про створення ЗВТ з ЄС. Великий фронт робіт. На жаль, з об’єктивних причин за весь цей час у аграрній сфері зробили дуже мало. Друге – розширення експорту, як на існуючих, так і нових ринках. Третє – робота над системною, науково обґрунтованою аграрною торговельною політикою, включно із системою контролю за якістю і безпечністю продуктів харчування в країні.

AgroPolit.com: Аграрний міністр Юрій Мельник запам’ятався «вікном в Європу» та сертифікацією цього ринку для птахівників, Олексій Павленко – відкриттям ринку для молочників. Сертифікацією яких товарів займатиметеся Ви?

Ольга Трофімцева: Однозначно працюватимемо над сертифікацією для виробників м’яса ВРХ. У цьому – великий потенціал. Є й інші ніші, але українська система контролю якості тваринницької продукції ще не відповідає європейській, багато специфічних ветеринарних питань.

Окрім того, займатимуся просуванням ніші «Органік-БІО». Потенціал експорту української органічної продукції значний, але на європейському ринку ми лише починаємо про себе активно заявляти. У цьому плані я підтримую Тараса Кутового щодо того, що більше уваги слід приділяти малим і середнім підприємствам, бо часто саме вони й виробляють нішеву продукцію або займаються органікою.

Нам потрібно імплементувати ще близько 90% європейських регламентів.

AgroPolit.com: Який відсоток європейських регламентів Україна вже освоїла?

Ольга Трофімцева: Нам потрібно імплементувати ще близько 90% європейських регламентів.

AgroPolit.com: Проблема №1 для виходу українського агробізнесу на нові ринки – недореформована Держпродспоживслужба. А моніторингові програми відбуваються, і європейські фахівці це відслідковують. Це означає, що в разі виявлення порушень ми можемо втратити право експорту до Європи?

Ольга Трофімцева: Я думаю, що право експорту ми не втратимо. Навіть будучи на посаді керівника проекту, я не мала такого відчуття при спілкуванні з європейськими колегами. Європейці прекрасно розуміють, настільки це важко, і відкрито говорять, що ця реорганізація потребує багато коштів і значних затрат часу. Вони в курсі, що це були за сільгосп- чи ветеринарні інспекції, яка непросте завдання постало перед Володимиром Івановичем.

Потрібно завершувати реформування Держпродспоживслужби. Мене теж хвилює, що ця тема випливає як ТОП-пріоритетна, а потім знову зникає, наче все нормально.

AgroPolit.com: Ви розумієте, що затримка з реформою Держпродспоживслужби – це «тиха вода», яка в будь-який момент може накрити хвилею весь український експорт?

Ольга Трофімцева: Я не розділяю песимізм щодо «хвилі», але в частині реформування –– так. Потрібно завершувати реформування Держпродспоживслужби. Мене теж хвилює, що ця тема випливає як ТОП-пріоритетна, а потім знову зникає, наче все нормально. Їй потрібно постійно приділяти політичну, медійну і суспільну увагу.

AgroPolit.com: Ви вже зрозуміли, що чи хто блокує незавершення реформування Держпродспоживслужби?

Ольга Трофімцева: Напевно, ще багато залишилося живих інтересів минулих служб, які мають ліквідовуватися. Думаю, в регіонах було чудове «болото» для корупції. Уявіть, за такої системи можна було спокійно сидіти й рахувати купюри! А зараз ситуація змінюється, відбувається жорстка зміна системи, що на краще. Але зазвичай це викликає дуже великий спротив.

Європейцям не вистачає послідовності в українських реформах.

AgroPolit.com: Чи є часові рамки, коли має завершитися реформування служби?

Ольга Трофімцева: Ці часові рамки виглядають так: «Ще вчора». Минулого місяця була зустріч донорів і обговорювалися ці питання. Ніхто не говорить про якісь конкретні дедлайни. Але всі хочуть бачити рух і конкретні кроки з перетворення Держпродспоживслужби в дієвий механізм. Європейцям не вистачає послідовності в українських реформах.

AgroPolit.com: То Володимир Лапа отримав у Вашій особі союзника?

Ольга Трофімцева: Так. Я вважаю його хорошим професіоналом, але уявляю, як йому важко.

AgroPolit.com: Тобто між Мінагропромом і Держпродспоживслужбою утворилася коаліція з Вашим заходом?

Ольга Трофімцева: Вона була, і тепер тільки посилилася (сміється).

AgroPolit.com: Які нішеві продукти мають хороші шанси вийти, наприклад, на європейський ринок?

Ольга Трофімцева: Поки що виробники не звернули увагу на продукти із захищеними географічними назвами або традиційною рецептурою (PDO/PGI/TSG). Ми теж можемо їх поставляти до Європиі. Наприклад, «Полтавські вареники», яблука «Карпатський коник», вода «Нафтуся» або «Херсонські кавуни», якісь специфічні регіональні наливки, але їх потрібно зареєструвати за європейськими регламентами. Це все ніші, і їх потрібно використовувати та заробляти на них. За такі підказки виробники платять консультантам великі гроші. Я даю зараз виробникам безкоштовні підказки (сміється).

Якщо хоча б півдесятка регламентів та директив ЄС вдасться адаптувати чи запустити хоча б у роботу належним чином в Україні за півроку, я буду щаслива

AgroPolit.com: Що для Вас буде мірилом ефективності своєї роботи за підсумком перших 6 місяців?

Ольга Трофімцева: Перший – якщо хоча б півдесятка регламентів та директив ЄС вдасться адаптувати чи запустити хоча б у роботу належним чином в Україні за півроку, я буду щаслива. Звісно, порадує створення бренду Made in Ukraine, про який давно йдеться. Це суто практичні речі.

Нашій українській торговельній політиці не вистачає системності. Україна як сильний гравець на міжнародних ринках недостатньо потужно подає свій голос. Тому головний критерій: якщо я хоч трішки зможу це змінити, буде дуже добре. У мене для цього є важелі й передумови. Я намагатимуся робити так, щоб на державному рівні в агросфері вчилися цивілізовано та красиво посилювати і ефективно використовувати наш міжнародний голос.

AgroPolit.com: Адже поки що він не звучить?

Ольга Трофімцева: Звучить, але хаотично.

Якби в мене був вибір уже сьогодні, то, однозначно, торгові аташе з’явилися б першими в ЄС та Азії.

AgroPolit.com: Аби посилити голос українського агробізнесу в світі, потрібні потужні «резонатори». Один із них – торговельні представництва за кордоном. Скільки їх планується відкрити до кінця 2016 року?

Ольга Трофімцева: Раніше йшлося про 5 аграрних аташе – Північна Америка, Азія (Китай або Гонконг), ЄС, Близький Схід, Африка. Мені ближче, як євроінтегратору, ЄС, але потрібно подивитися спочатку на динаміку експорту, розвиток торгівлі в регіональному розрізі й тоді ухвалювати рішення. Якби в мене був вибір уже сьогодні, то, однозначно, торгові аташе з’явилися б першими в ЄС та Азії.

AgroPolit.com: Як ще потрібно стимулювати експорт?

Ольга Трофімцева: Перше – використовувати важелів із «Експортної стратегії України». Державні органи та парламент мало співпрацюють у таких речах. Я думаю, що нам є багато про що говорити з Наталією Микольською.

 Друге – аграрні аташе.

Третє – системніша робота України в торговельних організаціях таких як СОТ.

AgroPolit.com: Які механізми підтримки фермерів для виходу на зовнішні ринки?

Ольга Трофімцева: Інформування. Поїздки за кордон, торгівельні місії. Нещодавно одна така відбулася в Іран. Із таких маленьких кроків все і починається.

AgroPolit.com: Поїздки – це добре, але ж не всі собі це можуть дозволити.

Ольга Трофімцева: А ви впевнені, що бажаючих буде багато поставляти продукцію? Не всі готові цим займатися.

Добре, якщо до міжнародної торгівлі готові 20% (близько 10 тис.) фермерів.

AgroPolit.com: Скільки українських фермерів потенційно готові вийти назовні?

Ольга Трофімцева: Добре, якщо до міжнародної торгівлі готові 20% (близько 10 тис.) фермерів.

AgroPolit.com: Ваше призначення ринок сприйняв дуже спокійно, як рівновіддалену кандидатуру від всіх учасників ринку. Єдине питання, як стверджують наші джерела в Мінагропроді та загалом на ринку, було щодо вашої наближеності до УКАБ?

Ольга Трофімцева: Це не правда. Я була в УКАБ лише у експертній раді. Там більшість людей, які або навчалися, або отримали наукові ступені, або працюють закордоном. Не більше того. Мені дивно, чому ви запитуєте мене про це, а не спитаєте «Чия Ви людина: Кутового?».

AgroPolit.com: А навіщо запитувати, це ж очевидно, що Ви його людина, бо прийшли в міністерство.

Ольга Трофімцева: Я людина його команди, погоджуюся з багатьма речами, які він робить. Але я по суті – технократ. І збираюся цієї філософії дотримуватися.

AgroPolit.com: Не боялися заходити у темні води української політики?

Ольга Трофімцева: Ви намагаєтеся мене налякати? (сміється).

AgroPolit.com: Ні. Я запитую чи Ви розуміли глибину цього «болота»? Та, що стало ключовим фактором для Вас перейти на держслужбу?

Ольга Трофімцева: Я в українській державній службі та політиці абсолютний неофіт – зізнаюсь чесно. Цю роботу я сприймаю як виклик для себе. Можливо хтось скаже, що я наївна, але у мене є відчуття, якщо не я – то хто? Я вважаю, що знаходжуся на своєму місці, бо займалася цим все життя.

Щодо «болота»: мабуть, страшнувато. Адже людині страшно завжди від невідомого. Я дійсно не знаю усіх політичних ігор та інтриг, але це, мабуть, добре, бо менше знаєш – краще спиш.

Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

10 серпня 2017
Ольга Трофімцева: Багато хто може сказати, що «лопату б вам у руки», але я і лопату тримала
Практично рік тому, 8 вересня 2016 року, на посаду заступника міністра аграрної політики та продовольства України з питань європейської інтеграції...
26 червня 2017
Україна – Туреччина: перспективи партнерства в аграрному секторі
Україна вже сьогодні займає лідируючі позиції серед ключових аграрних гравців у світі. Але для закріплення нашого успіху та досягнення нових...
22 лютого 2017
Країни Перської затоки – інструкція до дії для експортерів
Сьогодні Мінагрополітики має декілька пріоритетних завдань щодо розвитку експортних ринків та формування української зовнішньої торговельної політики...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...