Відновлювальні джерела енергії – як дорогий російський газ допоможуть замістити біовідходи, солома та біогаз  
Георгій Гелетуха голова правління Громадської спілки «Біоенергетична асоціація України»

Зменшення шкідливих викидів та перехід на відновлювані джерела енергії – це сьогодні актуальна тема для всього світу, в тому числі і для України. До того ж збільшення вартості використання традиційних енергоносіїв піднімає для українського АПК питання пошуку заміни дорогому газу та нафтопродуктам. І саме використання біоенергії та інших відновлюваних джерел може закрити обидва суперечливі питання.

Ринок відновлювальних джерел в Україні – це сектор, який вже заміщує 4 млрд кубометрів природного газу. Тобто ми вже зробили свій внесок в декарбонізацію. Потенційно ми можемо довести цю цифру до 20 млрд кубометрів газу. Варто зауважити, що біоенергетика може охоплювати та компенсувати низку виробничих ніш з виготовлення палива, і у виробництві тепла, і у виробництві транспортного пального: частково замістити газ, частково вугілля, частково нафтопродукти.

Георгій Гелетуха: Українська біржа біопалива та біомаси на 70% буде зосереджена на сировині аграрного походження

Заміщення газу біоенергією

Ми обрахували потужний біоенергетичний проєкт на рівні країни. Щоб довести заміщення на рівні 20 млрд кубів газу, нам треба побудувати близько 50 тис. мегават потужностей для переробки біомаси в тепло. Близько 5 тис. мегават потужностей будуть виробляти електрику. Оціночна вартість такого будівництва, приблизно € 25 млрд до 2050 року – це кошти, які потрібно вкласти в цей сектор. Плюс до цього ще будуть операційні витрати, тобто буде споживатися місцеве паливо. В сумі це ще десь € 75 млрд. Тобто нам до 2050 року потрібно вкласти € 100 млрд у біоенергію, щоб замістити споживання Україною щороку 20 млрд кубометрів природнього газу. Якщо порахуємо вартість закупленого приробнього газу за всі ці роки (до 2050 року), то отримаємо цифру – € 100 млрд.

Тобто ми вкладаємо €100 млрд і економимо енергоресурсів бюджету на €100 млрд. При цьому ми отримуємо нову енергетичну інфраструктуру (котельні, автостанції, біогазові установки). Тобто ми порівнюємо CapEx (капітальні витрати) плюс OpEx (оперативні витрати) для біоенергетики тільки з Опексом, який ми замістили в альтернативному паливі. Як на мене – це досить цікавий інвестиційний проєкт. Причому вартість газу ми рахували по €230 за тисячу кубів. Ми розуміємо, що ціни по €1000, які ми бачимо сьогодні, – це тимчасове явище. Тож ми рахували за тими цінами, які були рік тому. Якщо ціни будуть вищі, то проєкт буде ще цікавішим. Це я тільки про біоенергетику.

Дмитро Васильєв: Україні потрібна дорожня карта по зменшенню викидів СО2 до 2030 року – UBTA

Відновлення енергетичних джерел в Україні

В цілому відновлювальні джерел енергії в Україні сумарно складають 10% в усіх секторах економіки (електрика, тепло, транспортне паливо). І готується новий Національний план з розвитку відновлювальних джерел до 2030 року. Швидше за все, мета у нього буде 25% відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) в 2030 році. До цього була заявлена мета у 25% ВДЕ до 2025 року.  Цілі на 2050 рік наразі не зафіксовані. Зараз йде робота над новою енергетичною стратегією України до 2050 року. На нашу думку, в 2050 році реально досягти 60% відновлювальних джерел енергії в рамках країни. Причому вже можна говорити про сто відсотків відновлювальних джерел електроенергії і сто відсотків відновлювального тепла.

Найважче буде проходити заміщення відновлювальних джерел на транспорті, тому до 2050 року, я думаю, що це не дуже реально. А в цілому до 2070 року, на наш погляд, це реально – перейти на відновлювальні джерела загалом по всій країні. На жаль, наразі сектор джерел відновлювальної енергії не в найкращій формі. З 2015 по 2019 роки ми дуже швидко зростали. Трошки був перекіс у бік сонця. На мою думку, ми побудували більше сонячних станцій, аніж може витримати балансування нашої енергосистеми. Натомість недобудували потужностей у вітроенергетиці, переробці біомасі. Наразі темпи будівництва у цих секторах суттєво знижуються.

Читайте до теми: Україна може заміщувати 9 млрд кубів газу завдяки відходам АПК – Держенергоефективності

Частку чистої енергетики в Україні треба довести до 80%, – МХП 

Причини зменшення темпів перебувають у законодавчій площині. Фактично побудувати нові електростанції на відновлювальних джерелах енергії під зелений тариф вже неможливо. Тому що фактично біомасова станція має бути запущена до січня 2023 року, і ми не встигаємо її побудувати. Будівництво займе значно більше часу. Дія зелених тарифів фактично завершилася і його на зміну ми очікували прихід аукціонів для відновлювальних джерел, які так і не запущені. Тобто ми вбачаємо в цьому певне штучне зупинення розвитку сектору альтернативної енергії. Думаю, що це серйозна помилка, і ми повинні її виправляти. Яскраве свідчення цього – рекордно високі ціни, які ми бачимо на газ та вугілля. Ситуація була б значно м'якшою, якби ми швидше будували відновлювальні джерела. Наприклад, та сама біомаса в нинішніх умовах може суттєво здешевити навіть у цю зиму виробництво теплової енергії.

Читати до теми: Американські  інвестори зацікавлені у фінансуванні проєктів альтернативної енергетики в агросекторі в Україні

Біомаса як інструмент для здешевлення вартості теплової енергії

Ми не говоримо про збільшення якихось тарифів для того, щоб ми переходили на біомасу. Ми готові працювати дешевше за тарифи на тепло з газу. Те саме з біоетанолом. Він на транспорті дешевший, ніж бензин. Не треба жодних додаткових витрат у тарифі. Це буде абсолютно бізнесовий проєкт. Останнім часом наш регулятор підняв прайс-кеп (максимальні граничні ціни) на електроенергію на ринку «на добу вперед». І вже в такі пікові години прайс-кеп в Україні 4 грн за годину. І я подивився буквально по вчорашньому дню, починаючи з 9 години ранку і до 22.00. майже вся електроенергія продається в прайс-кепінговій ціні. Тобто це ціна, яка вже вища за реальну, і в електриці при нинішніх умовах вже електроенергію дешевше виводити з відновлювальних джерел. Тому оці міфи, мовляв, якщо ми перейдемо на зелену енергію, то все подорожчає в рази – це не так, а навпаки. Все подешевшає. Бізнес має бачити світові тенденції. І варто враховувати перспективи сплати внутрішніх податків на СО2. Тож не варто боятися переходити на відновлювальні джерела енергії. Це не буде дорожчим за традиційні джерела енергії. І буде запобігати викидам парникових газів.

Читати до теми: В Україні ввели в експлуатацію найбільший у світі біогазовий комплекс
 

Перспективи використання біометану

Окремо хочу звернути увагу на тему біометану:  вводити його масово  – це завдання на перспективу. Можливо, навіть не на найближчу. Адже дуже багато технічних питань, які ще не вирішені і незрозуміло, як вирішуватимуться. Але Україна якраз має унікальні можливості для виробництва біометану. Ми найбільша в Європі сільськогосподарська країна. В нас найбільше земель, на яких ми ведемо сільськогосподарську діяльність і утворюються ці залишки, наприклад, солома, стерня кукурудзи, соняшника. Це все, з чого можна виробляти біогаз, доводити його до якості природного газу і запускати в мережу. Якраз ця тема для України може бути дуже перспективною і для внутрішнього споживання, і для зовнішнього. Тобто ми можемо виробити біометан, який буде аналогом газу, під який повністю готова інфраструктура, закачувати його в ті самі газопроводи, які існують зараз. Використовуватися буде в тому самому газоспоживальному обладнані, яке використовується зараз: газові котли, турбіни, газові печі. Нічого міняти не треба. Це той самий газ.

Читати до теми: Озвучено виклики і можливості для українського агросектору від Європейського зеленого курсу – UBTA

Коштувати він буде (щоб вийти на рентабельність) – від €800 до €900 за тисячу кубів. Так це вже вартість природного газу! Але біометан – це повністю декарбонізований газ. Тобто підприємці будуть нараховувати собі оці скорочення, які потім можна монетизувати і сплатити податки. І ця тема відкриває можливості експорту. Тож відновлювальні джерела – це потужний інструмент для декарбонізації, розвитку бізнесу та економії ресурсів.

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

9 вересня 2021
Аграрний комітет підтримав скасування держреєстрації дигестату біогазових установок як агрохімікату
Комітет Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти за основу...
17 серпня 2021
Виробництва біогазу у галузі птахівництва в Україні становить 650-1200 млн м3
Загальний потенціал галузі птахівництва в Україні щодо виробництва біогазу за різними оцінками становить 650-1200 млн м3. Про це...
26 грудня 2016
Альтернативна енергетика і АПК: 6 перемог 2016 року
2016 рік відзначився низкою подій та законодавчих ініціатив, які мають на меті пришвидшити розвиток відновлюваної енергетики в Україні і сприяти...

Вибір редакції

16 жовтня 2023
Аграрні закони та законопроекти за 2023 рік
Ринок землі, передача державних земель Фонду держмайна, земельні пільги для учасників бойових дій, ринок ГМО, агроекспорт, сухопутні коридори,...
13 листопада 2023
Аграрний експорт з України – уряд змінив правила
Аграрний експорт України з 11 листопада 2023 року почав здійснюватися за новими правилами. Підстава – в дію вступили дві урядові постанови: №...
8 грудня 2023
Агроінтеграція: чи проковтне український АПК європейських виробників після вступу в ЄС?
Входження України до Євросоюзу радикально оновить реформу Спільної аграрної політики (САП) ЄС, або «розірве» з середини аграрний бюджет...