Централізація під виглядом децентралізації знову можлива, або про ініціативу утворення нових районних рад
Олександр Солонтай, експерт з політики та місцевого розвитку

Знаєте, який найгірший варіант розвитку подій e реформі децентралізації зараз – ухвалення розробленої урядом постанови про ліквідацію районів на території України з подальшим утворенням нових районних рад. Проект відповідної постанови дивіться нижче. Це означає, що замість децентралізації цілком реальний план централізації влади в Україні.  

Проект складається з трьох кроків.

Крок 1.

Кабмін вносить, а ВРУ затверджує новий поділ України, відповідно до якого всі мешканці опиняться у складі районів. Народною мовою — усі будуть під районними державними адміністраціями (РДА). Це стосується понад 50% усіх, адже більшість українців живуть зараз у містах обласного значення, тобто ні до яких районів не належать.

За таких змін, під РДА потраплять Дніпро, Львів, Одеса, Харків, Бориспіль, Вінниця тощо, тобто всі, всі, всі, окрім Києва.

Такого ніколи не було, навпаки — у останні 20 років був процес послаблення влади районів, особливо з утворення ОТГ.

Замість ліквідації губернаторської сітки, представники Президента стануть такими сильними, що навіть уявити важко.

Читати до теми: Зміни до Конституції в питанні адмінтерустрою та децентралізації. Спроба четверта.

Крок 2.

Офіс Президента вирішить, а ВРУ та ЦВК забезпечать вибори до районних рад на новій основі.

Уявляю шок мешканців міст, які прийдуть на вибори, а їм вручать бюлетені до райради. Що воно таке? Навіщо? Які повноваження? Питань буде мільйон, нормальних відповідей не буде.

А ще уявляю, як із мешканців міст будуть посміюваттся мешканці сіл та селищ, які давно вже звикли жити у двовладді, де формально є громада, а реально все вирішує губернаторська вертикаль ОДА/РДА.

Читати до теми: Місцеві вибори-2020: зміна виборчого законодавства та децентралізація по-новому доб’є сільських жителів та закріпачить місцеву владу

Крок 3.

Під час ухвалення держбюджету-2021 буде внесено зміни до Податкового та Бюджетного кодексів.

Районні ради (тобто РДА) отримають фінансування та реальні повноваження. Проблеми залишать далі у громадах, натомість адміністративно-фінансове управління забере держава. Усе, приїхали. Запитаєте, навіщо надавати районам кошти?  А навіщо обирати райради, якщо вони нічим не керуватимуть? Ніхто не обиратиме райради просто так, щоб вони збиралися та ухвалювати декларації, звернення та відозви. Вони потрібні, щоб їхніми руками направити місцеві кошти та віддати майно до рук РДА/ОДА.

Читати до теми: Децентралізація має перетворити «підданих держави» на її «акціонерів»

Думаєте такого фіналу децентралізації не може бути?

Багато хто так думав і розслабився, особливо після того, як політики кінцево відкликали зміни до Конституції, які все це передбачали. Тільки райони там називалися округами, а РДА префектами.

Але, минуло кілька місяців, і у кулуарах владних кабінетів почав гуляти перший документ, направлений на описаний сценарій. Пропонується затвердити новий перелік районів, скасувати більшість старих районів та провести вибори нових райрад:

Звісно, зараз здаватися та погоджуватися на цей сценарій ті, хто вболіває за реальне самоврядування, не будуть. Впевнений, що в суспільстві знайдеться багато здорових сил, і в самоврядуванні, і у владі, і в опозиції, щоб це зупиняти. У будь-якому випадку, на цьому етапі виношу у публічну площину ці недолугі наміри окремих урядовців!

Читайте до теми: За півроку – примусове об’єднання в громади: три тези для регіонів

Отже, підсумуємо. Все, що зараз робиться, дуже взаємопов‘язано між собою. І зміни до Виборчого кодексу, і до законодавства про добровільне об‘єднання громад, і адміністративно-територіального устрою.

Розрубати цей вузол загроз може тільки чіткий курс держави на утворення районів без районних рад, тобто без грошей та повноважень, але з наглядом та контролем. Тільки так громади матимуть реальне самоврядування. Все інше — це укрупнення та вибудова нової вертикалі, а це вже пряма загроза згортання демократичних, європейських процесів та встановлення авторитарного режиму!

Це ще не рубікон, але вже близько!

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

12 серпня 2020
У Раді зареєстрували законопроєкт, який дозволить Кабміну утворювати, ліквідовувати та реорганізовувати районні ради
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №3975, який надає право Кабміну утворювати, ліквідовувати та реорганізовувати районні ради у разі...
12 червня 2020
Реформа районних рад і законопроєкт №3485 – дві міни для децентралізації
Олександр Солонтай, експерт із політики та місцевого розвитку, розповів у блозі AgroPolit.com про реформу децентралізації, спробу влади повернути...
30 квітня 2020
У Держгеокадастрі назвали дату поновлення земельної децентралізації
У Держгеокадастрі назвали дату поновлення земельної децентралізації. Про це голова Держгеокадастру  Денис Башлик розповів в інтерв’ю...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...