Кадастр 2.0: як рятуватимуть Держгеокадастр від корупції
Денис Башлик

Новий голова Держгеокадастру Денис Башлик презентував стратегію розвитку служби «Кадастр 2.0. Прозорість, доступність, інновації». Автор презентації розказав, які кроки планує зробити на посаді та які рішення парламенту ініціювати, щоб зробити службу прозорою, подолати корупцію та недовіру суспільства.   

«Усі розуміють, що сфера земельних відносин і Держгеокадастр загалом завжди були надто регульованими, бюрократизованими, архаїчними та корумпованими, — зауважив голова. — Саме тому орган потребує найшвидшого перезавантаження».

Раніше він уже озвучував 7 кроків реформування Держгеокадастру.

Під час презентації Башлик назвав такі пріоритети у роботі:

  1. Комплексне перезавантаження та перевірка діяльності Держгеокадастру і територіальних органів, ліквідацію розпорядчих функцій, забезпечення відкритості роботи дорадчих органів, приватизацію та оптимізацію роботи державних підприємств тощо.
  2. відкриття даних про координати поворотних точок меж земельних ділянок та доповнення Публічної кадастрової карти новими інформаційними шарами.
  3. створення електронного кабінету сертифікованих інженерів-землевпорядників із наданням функції оновлення кваліфікаційної інформації, уніфікація вимог до документації із землеустрою, запровадження відкритості розроблених проектів землеустрою за кожним суб'єктом тощо.
  4. планується оновлення методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів та не сільськогосподарського призначення, впровадження переходу до масової оцінки земельних ділянок (нерухомості) тощо.
  5. посилення контролю за охороною земель з метою недопущення негативних екологічних наслідків, а відповідно, збільшення розмірів штрафів за шкоду, завдану самовільним зайняттям земель.
  6. очікується осучаснення звичного регулювання топографо-геодезичної діяльності та створення Національної інфраструктури геопросторових даних.

Скарги прийматиме нова служба

Денис Башлик зазначив, що у Держгеокадастрі планують створити підрозділ, який буде приймати скарги про порушення роботи електронних органів та матиме повноваження карати працівників служби за порушення. 

Сьогодні, нажаль, існує така практика, що ми формуємо, діджиталізуємо, але в багатьох районах приходять бабусі, їм у чомусь відмовляють, а їм просто нема куди поскаржитись. Якщо пишуть скарги – вони десь списуються, ходять роками, і, в будь-якому випадку, всі отримують негативну або якусь неправильну відповідь. Ми хочемо запровадити структурний підрозділ, який буде опікуватись саме якістю надання сервісів», — розповів Башлик.

Керівник Держгеокадастру запевнив, що фахівці нового департаменту будуть розглядати скарги більш терміново.

«Якщо у вас буде якийсь запит до нас, до територіальних органів Держгеокадастру, вам щось зробили не так – ви зможете поскаржитись до департаменту сервісного контролю. Я обіцяю, якщо це буде об’єктивно реальна відписка, реально вам не допомогли, ці люди будуть опікуватись, щоб покарати винних і вирішити ваше питання», – підсумував Башлик.    

Набір фахівців нового департаменту на початку буде створено у центральному апараті. Також найближчим часом обіцяють створити громадські приймальні у регіонах, які зможуть координувати людей до київських експертів.

На сьогодні тільки у половині областей є громадські приймальні. Приходять люди до Держгеокадастру, хочуть звернутись. А просто нема куди іти. І максимум за 2 тижні у кожному обласному управлінні будуть створені такі громадські приймальні… Департамент сервісного контролю спочатку буде створено у центральному апараті, і він буде контролювати всі обласні управління», – пояснив Башлик.

НГО порахують по-новому

Зараз Держгеокадастр замовляє нову методику для розрахунку нормативно-грошової оцінки землі. З формули заберуть показник Кф, який визначає коефіцієнт функціонального використання ділянки населеного пункту. Таким чином мають виключити корупційні зловживання. 

Ми вже почали процес замовлення розробки цієї методики, вона дуже давно потребує оновлення. Надходить дуже багато скарг від місцевої влади та від бізнесу щодо корупційності, корупценогенного фактору так званого коефіцієнта Кф, з яким можна гратися і занижувати або завищувати певну нормативно-грошову оцінку. Ми маємо на меті ліквідувати цю можливість», – заявив Башлик.

Електронна система розвідування на старті 

Держгеокадастр до 15 грудня 2019 року запустить електрону систему розвідування земель та розпізнавання шару посівів. Пілотний проект було створено за підтримки Світового банку. Найближчими днями його підключать до кадастрової карти.

Всі будуть мати можливість дивитися, де що росте. А наші інспектори отимають можливість і інструмент, який зможуть потім використовувати для проведення перевірок», – сказав Башлик.

На посаду голови Держгеокадастру уряд призначив Башлика 28 листопада. Про перебіг фінальної співбесіди за відбору на посаду, пропозиції, які тоді надав нинішній керівник Держгеокадастру міністру Тимофію Милованову, та кардинальні зміни, які заплановані в Держгеокадастрі, можна дізнатися з публікації Реформування Держгеокадастру: ліквідація чи перерозподіл функцій?

 

Дізнавайтесь першими про всі найважливіші події в аграрній політиці з нашого Facebook, Twitter, Telegram та підписуйтесь розсилку . Обіцяємо надсилати тільки найцікавіші новини!

Выполнено с помощью Disqus

До теми

3 лютого 2020
Український Держгеокадастр на європейський лад – чим вони відрізняються і що запозичити у ЄС?
Держгеокадастр перетвориться на тримача геопросторових даних і скоро позбудеться всіх функцій управління та розпорядження землею. Такі плани ставить...
4 грудня 2019
100 днів роботи аграрного комітету: Держгеокадастр, ринок землі, бюджет та інші закони
За 100 днів роботи депутати аграрного комітету опрацювали 21 законопроект, 4 постанови та 2 правки до законів. Варто зауважити, що найзапекліші...
23 листопада 2019
Найближчими днями уряд призначить керівників Держгеокадастру в регіонах, – Милованов
Найближчим часом Кабінет міністрів України оголосить конкурс та призначить нових очільників Держгеокадастру у регіонах.  Про це повідомив...

Вибір редакції

30 червня 2023
Ринок землі в Україні – якими були два роки роботи?
Відкладати чи ні другий етап ринку землі в Україні (допуск юросіб), чи багато українців стало власниками землі і чи планують вони надалі стати...
19 червня 2023
Аналіз закону 3065-IX про зміну механізмів набуття прав власності на земельні ділянки 
Зміна механізмів набуття прав власності на земельні ділянки, відміна переважного права купівлі сільськогосподарської землі для юросіб та 100 гектарів...